C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Tak tahle audiokazeta se mně už tak neosvědčila, ale každý máme jiný deck. Taky mně na RS AZ 7 lezla pěkně nahoru. Po atc se mi zdál zvuk o dost lepší, ale zase se mi trochu záhadně ztratilo výšek. Zatím jsem ji nenahrával na decku, který má ruční kalibraci.
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

A jěště jsem chtěl napsat, že ta tvoje ,,konkrétní" má už něco za sebou. Taky mám pár takových kousků. Přehrával jsem ji na ,, kazetáku Daewoo" . To bylo taky něco, ale na nic lepšího po venku jsem neměl peníze. Ještě jsem dnes našel v autě RAKS cabrio. Radši jí nebudu fotit, jak vypadá pásek. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar:
dobre je to možné, všetko je len cca orientačné :)

no dneska to zase nejako nestíham, ale asi večer (v noci) nehodím XLII-S za dneska

Jenisatko:
je to rôzne, raz mám nové pásky raz použité, len aby sa to vo vlákne zaplnilo podľa poradia, ale vyhovuje mi to, nemusím mať všetky nové, už to pomaly nemám kam dávať doma :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell XLII-S 46min rok 1992 Made in England
https://ez647.sk/cc/maxell_xl2s.html#92
Prehľad na fóre.
Najvyššia rada High Maxell XLII-S bola uvedená v roku 1980 ako som spomínal v prehľade na odkaze vyššie, no a prakticky sa vyrábala ešte po roku 2000 keď to pomaly končilo, naozaj to ťahali, aj kvalitatívne celkom dlho, aj keď v posledných verziách došlo na nejaké tie kompromisy.
My si dneska ukážeme moju myslím že jedinú C46 v tomto modely a je to verzia 1992, ktorá je trochu exotickejšia, pretože je vždy veľká šanca zohnať aj použité XLII-S rokov 1986 a 1988 a potom najčastejšie až nové 1994 a 1996. Tá 1992 je skôr taká ojedinelá, alebo málo sa vyskytujúca verzia, aspoň pre mňa, či medzi novými v ponukách, alebo použitými.

Balenie:
Klasická hranatá krabička Maxell staršej generácie, ale v tmavom prevedení je pomerne exotická.
Booklet veľký skladací typ J je v tej dobe u tak vysokého modelu samozrejmosťou, vnútro je určené na popis, nálepky sú vždy "Maxellovské" :D
Fólia v podstate identická s verziou 1988, ale teraz si nie som istý, ale už asi nie je metalická, a zmenil sa aj font.

Kazeta:
Materiál kazety je od roku 1986 až do konca z odlišného plastu, ktorý presne neviem určiť, ale je chladnejší na dotyk, ťažší, možno pôsobí občas trochu gumovito, tak neviem, ale zrejme sa im osvedčil. Dizajn tohto okna v spojení s dvojitými čierno bielymi cievkami bol pre mňa na prvý pohľad priam epický, bol som z tej kazety veľmi unesený, že Maxell niečo také dokázal. Vždycky mi prišli tieto kazety veľmi podarené po technickej stránke ďaleko viac než nové verzie, aj keď sa samozrejme názory rôznia.
Tento typ tela sa používal pre modely XLI-S, XLII-S, MX a neskôr MX-S v rokoch 1986-1992. Štandardne vyrábané v Japonsku, ale dnešná kazeta je už z Anglickej pobočky. V podstate sa mierne menil text a umiestnenie na predošlých verziách a na tejto sa zmenil hlavne font na kazete a obale, čo je hlavným znakom odlíšenia verzie 1988 a 1992.
Zavádzacia páska s oranžovým značením dĺžky C46.

Páska:
Štandardne u starších verzií sa jednalo o extra jemný Epitaxial a u nových sa to zmenilo na Black Magnetite, ako aj v tomto prípade, aj keď mi príde viac hnedá než nasledujúce verzie, aj stredne priesvitná. Mimochodom pripomínam, Maxell stále preferoval len jednovrstvové pásky aj v tomto prípade, možno preto tak veľmi dobre fungujú aj po rokoch.

Kazetu som získal z KE, pridaná 02/2019, len po teste z Akai.

Akai DX-57, 19.2.2019:
+4db v špičkách +6db, bias 0
Posledná verzia kazety XLII-S v pôvodnom luxusnom dizajne, ale už obsahuje pásku Black Magnetite, jednu z prvých verzií, a musím povedať že je naozaj veľmi podarená. Vlastne excelentná, úžasná, žiadne poruchy, dropy, stopa presná, balance tiež. Ľahko sa nechá vybudiť na +6db, a myslím že od zdroja ešte mierne posilní výšky aj výkon. No a bežne to nepíšem ale za 9eur je to veľmi dobrá kúpa pomer cena/výkon.

Predbežne záverom, ja si myslím že tieto kazety budú vždy žiadaná zberateľská klasika, a na nahrávky stále vždy dobre použiteľné, Maxell je v tomto proste taká legenda, ak si niekto spomenie na kazety Maxell, tak toto by mala byť v TOP modeloch značky.
Prílohy
IMAG0740.JPG
IMAG0741.JPG
IMAG0926.JPG
IMAG0927.JPG
IMAG0928.JPG
IMAG0929.JPG
IMAG0930.JPG
IMAG0931.JPG
IMAG0932.JPG
IMAG0933.JPG
IMAG0934.JPG
IMAG0935.JPG
IMAG0936.JPG
IMAG0937.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

páči sa mi fólia, aj booklet, nálepky vôbec ale nejako neviem prekusnúť ten dizajn kazety. Nepochybne je to kvalitná kazeta aj pás aj keď sa mi zdá, že tie čierne oblúky okolo cievok sa veľmi ľahko dajú stlačiť a to trochu kazí dojem. Nejak ma toto neoslovilo
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Mně se audiokazeta líbí, ale jak psal Nstar polepy už mě zas tak moc nenadchli. Co jsem si četl na zahraničních fórech a slyšel od zkušených, tak asi top kvalita u maxellu vrcholila někde okolo roku 1989 až 1991 pak šla kvalita pásku, provedení, obalová technika dolů. Mám tedy zásoby spíše pro trh USA, ale kvalita bude asi stejná. Eriku, ještě ti chci poděkovat za velice kvalitní a detailní fotky.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell Metal GPX 46min rok 1992 Made in Japan, model len pre Japonsko
https://ez647.sk/cc/maxell_metalgpx.html

Posledné dve kazety v prehľade C46 značky Maxell (ďalšie až inokedy, keď bude zložený Akai a budem môcť testovať) budú metalky. Dnešná metalka je pre mňa ako zberateľa pomerne exotická, lebo vieme že ceny metaliek rastú a ich kvalita a životnosť klesá. Ale hlavne nie je to taký bežný model, je to čisto Japonská záležitosť, a málo ľudí vie o tejto kazete.
Už sa k vám možno dostali nejaké informácie, obrázky o modely GPX II
Takže o čo sa jedná? o CAR verziu, alebo takzvanú outdoor kazetu, kde už trochu viac poznáme modely Fuji GT alebo Sony Turbo, tak Maxell GPX je taká veľmi málo videná a nevýrazná kazeta, takmer vôbec o nej nikto nič nevie. No a prečo vlastne Car a Outdoor?, pretože jej telo, plášť je vyrobený z odolného materiálu, ktorý má podľa marketingu vydržať do 110C. No a nie je to na štýl XLII-S ale taký ten klasický, myslím že príbuzný odolný materiál alebo zhodný ako používala aj Basf TPII/IV.

GPX II:
Ak si pozrieme weby zberateľov, tak by sa dalo určiť že rada GPX bola len pre roky 1992-1993, čo je celkom malý rozsah, Fuji sa GT venovala dlhšie a bolo viacero verzií, Sony UX Turbo bola zrejme asi tiež len v jednom ročníku, ale u nás bola asi najznámejšia z CAR kaziet.
GPX bol takmer výhradne pre Japonsko a nie je známa existencia verzie normal. Ale za to GPX II, ktorý ma pravdepodobne pás XLII sa okrem Japonska vyskytol aj pre Európsky trh v rovnakej fólii aj dizajne kazety, jedine krabička a booklet boli výrazne odlišné. Samozrejme aj popisy zadnej strany Japonsky a Anglicky sú do očí bijúce.

Dnešná kazeta, balenie:
Extraslim zaoblená tmavá krabička, je taký štandard modernej doby, hlavne v Japonsku, ale čo je šialené, je to obal s bočným otváraním, venoval som tomu niekoľko fotiek nižšie. V extraslime je taktiež nutná priehlbina pre vodiacu časť kazety, typicky matná s nápisom Maxell na jednej strane, ale okrem toho je krabička oddelená vnútri priehradkami na dve časti v jednej je zasunutý extra úzky booklet a do druhej presne zapasuje vodiaca časť kazety, takže ju môžete vkladať len určeným smerom nie naopak. Ako TDK mala v konkrétnych radách CDing Japan taktiež slimká s bočným otváraním ale booklet vyriešila viac klasickou cestou, k čomu sa niekedy tiež dostaneme.
Booklet je teda extra úzky ale aj tak typ J veľký skladací, ale celý je len s prázdnymi štvorčekmi, takže žiadne popisy o kazete a nálepky sú v skromnom maxellovskom štýle s označením strany fontom modelu.
Fólia v sivo zelenej, taký ten zvláštny odtieň zelenej, akože sa to nazýva správne? Tak proste začiatok 90tych rokov a stále je pekne vidieť veľkú časť dizajnu kazety, kde je na fólii vyzdvihnuté netypické okno, dizajn kazety, ktoré má pripomínať futuristické športové auto, o tom hovoril a ukazoval aj Tony z GB na Youtube.
U GPX II sa jedná o sivo červený dizajn, ktorý viac pasuje k typu II, ale tu som chcel napísať že EU verzia používa extraslim krabičku štandardného formátu, aj keď na Japonský štýl, ale Japonská používa tú s bočným otváraním, takže pre zbierku sa hodia celkom obe, ale Metal GPX jedine pre Japonsko, o existencii inej verzie neviem, na odkaze vyššie na GPX II môžete vidieť obe verzie balenia.

Kazeta:
Takže tu sa Maxell prekonal a vymyslel nový dizajn tela kazety a to len pre tie dva modely len pre tie dva roky, že sa im to oplatilo?, ale som rád. Kvalita bude dobrá, aj keď som mimo testov nerobil žiadne ostré nahrávky, aj na to raz dôjde, tak vyzerá veľmi solídne a presne v Maxellovskom pojatí, na boku už nie sú čiarky ale akési krúžky, neviem aký to má účel, okrem zaujímavosti.
Okno je teda o niečo užšie na sledovanie, ale osadenie dvojitých čierno bielych cievok tomu dodáva dobrý efekt, niečo ako disky kolies? ale to mali asi nechať vnútro biele a vonkajšok dať čierny, možno by to malo lepší efekt.
Okno sa zdá že má mierne nažltlý nádych, ktovie prečo, u typu II to vyzeralo tak prirodzenejšie.
Potlač je jednoduchá, jednofarebná, neruší, ani nevyniká, hlavne že tam niečo je.
Zavádzacia páska s oranžovými značkami pre C46.

Páska:
Keďže Maxell nerobil veľa druhov typu IV, tak predpokladám že tam bude navinutá ich jediná základná MX metal, či po Japonsky sa to povie Metal UD. Nepredpokladám že by tam bola MX-S, to by bol veľmi vysoký produkt, ale ktovie...
No a sme pri typickom probléme Maxell metal a to sú ich kryštáliky, alebo degradácia metalky po Maxellovsky, s jediným rozdielom, nikdy nebol na týchto páskach s kryštálmi Maxell pozorovaný efekt oteru, ani minimálne, u starších kusov sa mohli prejavovať jemné dropy na výškach, ale zatiaľ Maxell z optického hľadiska oteru na hlavách považujem za najčistejšie metalky spolu so Sony.

Kazetu som získal z KE, pridaná 07/2020, len po teste z Akai.

Akai DX-57, 4.8.2020:
+4db, špičky +6db, bias -4, výstup slabší o 2db
Už trochu zostarnutá metalka Maxell, stále ešte ponúka solídny výkon a výšky po miernej kalibrácii. Odmení sa kovovou presnosťou, čistotou a mohutnosťou metalky. Na rozdiel od GPXII sa táto robila len pre Japonsko, a zrejme obsahuje základnú MX pásku, kdežto GPXII zase obsahuje XLII pásku.

Predbežne záverom, myslím že je to viac rarita do zbierky, a na nahrávky stále použiteľná. Mňa stála pomerne dosť ako inak z KE ... ale je to jedna z kaziet, ktorú som veľmi chcel, nie bežná, veľmi vzácna a zaujímavá. Predsa len v tom tele, v tom prevedení a metalka, na to nenarazíte v ponukách každý deň.
No a stále výborná na nahrávky, aj keď nie ako za mlada, ale pri dnešných cenách je to už len pre bláznov ako ja :)

Nstar:
tuhosť kaziet XLII-S v tom prevedení bola vždy dosť dobrá, alebo inak materiál by mal byť identický z tými novšími, okrem tej jednej novej prehnutej do oblúka čo máš doma, som nikdy nepočul o nejakom probléme. Aj keď som to nechcel písať tak vylomenie okienka proti zmazaniu je u tohto materiálu občas podobné ako vykrútenie hlavy gumimackovi.

Jenisatko:
Diky, s tou kvalitou to tak bude, ale ten výraznejší prepad bude až neskôr od 1996 a ešte výraznejšie 1998 a 2000.
Prílohy
IMAG0413.JPG
IMAG0414.JPG
IMAG0962.JPG
IMAG0963.JPG
IMAG0964.JPG
IMAG0965.JPG
IMAG0966.JPG
IMAG0967.JPG
IMAG0968.JPG
IMAG0969.JPG
IMAG0970.JPG
IMAG0971.JPG
IMAG0972.JPG
IMAG0973.JPG
IMAG0974.JPG
IMAG0975.JPG
IMAG0976.JPG
IMAG0977.JPG
IMAG0978.JPG
IMAG0979.JPG
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Takovou pěknou audiokazetu bohužel ve sbírce nemám, ale vím o ní. Obal je slušný a samotná audiokazeta je velice hezká. S těmi krystalkami na pásce jsem se u maxellu ještě nesetkal. Jen u maxell CAPSULE metal 90 1991-1992 US byl opravdu veliký problém jí nahrát. Jinak souhlasím, že u audiokazet značky maxell šla kvalita dolů pomalu. Výrazněji až tak někde okolo roku 1997 a ty další roky, to už je opravdu hodně poznat.
Prílohy
maxell   CAPSULE  metal 90  1991-1992 US 01 přední strana.JPG
maxell   CAPSULE  metal 90  1991-1992 US 02 zadní strana.JPG
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Jestli ještě můžu, tak nejlepší nahrávky na ,,maxellky" typu metal mám asi tyto. I když už jsou trochu z novějšího období. Co jsem si četl, buď na kanadským nebo americkým fóru, tak se shodují s jejich názorem.
Prílohy
maxell MX-S 90 1990-1991 US 01 přední strana.JPG
maxell MX-S 90 1990-1991 US 02 přední strana.JPG
maxell MX-S 90 1990-1991 US 03 přední strana.JPG
maxell MX-S 90 1990-1991 US 04 zadní strana.JPG
maxell MX-S 90 1990-1991 US 05 zadní strana.JPG
maxell MX-S 90 1990-1991 US 06 zadní strana.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Uvedenú Metal Capsule som nahrával pred rokmi ako C60 a bola zase veľmi dobrá, takže každý iná skúsenosť, ale aj stav pásky čo dostane do rúk, no a MX-S v tomto prevedení nemám, lebo bola malá ponuka a vysoké ceny, mám len tie novšie a naozaj sú mimoriadne dobré. To ale bude zase zajtra.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

veľmi dobre vyzerá vo fólii, krabička je veľmi zaujímavá aj booklet a na Maxell aj tie nálepky, trochu menej môžem stráviť samotný dizajn kazety ale chcel by som ju, naživo to asi vyzerá lepšie a tá kvalita je asi nepriestrelná podľa fotiek. Pásik, kto
to mal crystal alloy, nikto? Kedysi to mohla byť zábavná kazeta a ktovie čím jazdil typický zákazník
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

v tej dobe u nás asi klasicky, škoda, lada, volga, trabant a v nich krabica Maxell Metal GPX for Car stereo :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"