Prístroj na mazanie kaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore napísal: Štvrtok, 15. Novembra 2018, 13:56
Kazetowich napísal: Štvrtok, 15. Novembra 2018, 13:37 Takých by bolo čo by sa pritískali :lol:
Ale to už začína byť offtopic a iná kategória - takú tu ani nemáme :mrgreen:
No na co hned nemyslíš :D .
SilverFox•NSK napísal: Štvrtok, 15. Novembra 2018, 13:49 Orhore: no nechci kecat, ale já kdysi i tohle zkoušel se zmagnetovaným šroubovákem a ten plíšek se u některých kazet chytil a u některých ne. Ten s přítlačným polštářkem se nechytil snad nikde. Za to šroubky se chytaly vždy.
Možné je vše. Pak ale měly asi dost mizerné stínicí vlastnosti. Obvykle je to permalloy povrchově upravený. To pérko s polštářkem je zřejmě nějaký barevný kov.
Tzhe, no já si říkal co to tu píše :-D..


No upřímě ti ani nějak nevím k čemu přesně ten plíšek má být vhodný - jasně, stínění, ale co to může způsobit?
Jde o to, že to v mnoha kazetách ani není a přitom jsem u nich nezaregistroval žádný problém..

Jinak ta pružinka jsem myslel, že to je mosaz, ale netuším jestli ta je nějak magnetická - na Wikipedii o magnetismu ohledně mosazi nic není..
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2443
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa oneeeee »

Skartovacka pre obsah kazety.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Štvrtok, 15. Novembra 2018, 14:05 No upřímě ti ani nějak nevím k čemu přesně ten plíšek má být vhodný - jasně, stínění, ale co to může způsobit?
Jde o to, že to v mnoha kazetách ani není a přitom jsem u nich nezaregistroval žádný problém..

Jinak ta pružinka jsem myslel, že to je mosaz, ale netuším jestli ta je nějak magnetická - na Wikipedii o magnetismu ohledně mosazi nic není..
Pokud tam ten plíšek není, tak není snímací hlava chráněna proti průniku magnetických polí. Třeba el. motory vyzařují a nebo jiné elektromagnetické stroje či vlastní elektronika magnetofonu. Na kotoučáku jsem kdysi tento stínicí kryt odklopil a hned ve zvuku to začlo bručet jak divé. Stíní se zejména snímací hlava.

Mosaz je nemagnetická.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2443
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa oneeeee »

na , zase konšpirácie . tak zmažeme pásku permanentným magnetom a rýchlo odmagnetizujeme hlavy .lebo vieme , že hlavy sa aj tak po čase zmagnetizujú , tak im treba pomôcť . u kazety typu IV sa hlavy zmagnetizujú asi po 20 minútach.
tak prečo by sme ich nemohli zmagnetizovať do pár sekund , keď vieme , že páska je tiež magnetická . no a permanetný magnet ,musí byť extra silný , aby to prešlo na celú navinutú časť . tak až tam vložím pásku ,zavriem dvierka a všetky pružinky a iné sračky sú v tom momente zmagnetizované . tak zase bude treba použiť demagnetizér . no ale to je ako perpetum mobile a aj ako periodické číslo . stále to isté dookola . výsledok je na zaplakanie .
nejaký chytrák vymyslel skartovačku a jeho klon to predáva ako pomôcku . počítať vo svojom veku viete . :lol:
ešte tak pásku zmazať demagnetizérom na ctr obrazovky , to je reálnešie .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore napísal: Štvrtok, 15. Novembra 2018, 14:23 Pokud tam ten plíšek není, tak není snímací hlava chráněna proti průniku magnetických polí. Třeba el. motory vyzařují a nebo jiné elektromagnetické stroje či vlastní elektronika magnetofonu. Na kotoučáku jsem kdysi tento stínicí kryt odklopil a hned ve zvuku to začlo bručet jak divé. Stíní se zejména snímací hlava.

Mosaz je nemagnetická.
Jo tak. No ale přitom jsem si nevšiml žádného rozdílu mezi kazetami co ho mají a co ho nemají..
Do přistrojů se nerad vrtám, abych něco nezprasil, natož dělat takové experimenty :-D.

Tak to zřejmě asi bude tenhle materiál. Díky za informaci :-).


oneeeee: Tomuto jsem nějak neporozuměl.. Je pravdou, že já nikdy žádný přistroj nedemagnetizoval, protože na to nemám náčiní, takže ani netuším jaký to může mít rozdíl. Tedy aspoň co jsem pochopil, tak zmagnetování způsobuje, že je zvuk tlumenější a demagnetizace to napraví..ale jak říkám, sám s tím zkušenost nemám.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2443
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa oneeeee »

tak , demagnetizer mám . ale po pravde , ten je dobrý tak pred nahrávaním na pásku . vtedy by mali byť hlavy odmagnetizované .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox - Tak záleží i na konstrukci decku a zda se v okolí něco rušivého vyskytuje či nikoliv. Nemusí být vše hned patrné.
Jediná věc, která se může v páskové dráze zmagnetovat a působit potíže je snímací hlava. Mazací a záznamová jde také zmagnetovat, ale stačí na chvilku zapnout záznam a tyto hlavy se mazacím a předmagnetizačním proudem samy demagnetují. A ta snímací, to se myslím celkem hodně přeceňuje s tím jejím zmagnetováním. Pásek je stejně nahrán střídavým magnetickým polem, takže zmagnetování snímací hlavy je minimální. Odmagnetování dělám stejně jen v případě údržby a hlavně při nastavení jen pro jistotu. Když to ostatní provedou 1x do roka, tak se vůbec nic neděje.

Problémem může být ale magnetostrikce. Vyskytuje se občas u 3-hlavých decků kde je použita malá mazací hlava. Podle toho jak je nastavena mechanicky, tak může za určitých okolností díky tlaku pásku o její hranu umazávat vysoké kmitočty během přehrávání u Normal kazet. U jiných se to neděje díky vyšší koercivitě.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

oneeeee: Jo tak, rozumím. No já mám jen jeden trojhlavý deck, tak tam bych tu demagnetizaci pochopil, ale co jsem slyšel už i dřív, tak ty záznamové se při spuštění nahrávání samy demagnetují.

Orhore: Že by se to přeceňovalo, to slyším prvně, ale aspoň jsi mě uklidnil, když ten demagnetizér nemám. Jediná mechanika, která je slyšitelně tlumenější je přehrávací v mém předešlém Sony decku a zanešená není, tak zbývá jen možnost té magnetizace - netuším jak byl ten přístroj (ne)udržován předchozím majitelem, ale vzhledem ke stavu myslím, že se o něj asi staral.
Jen potom nevím, co by ten tlumenější zvuk mohlo způsobovat..

Aha, tak s umazáváním vysokých frekvencí jsem se naštěstí nesetkal. To, že se z pásku vytrácí výšky jsem spíš slyšel v souvislosti se zmagnetovanou přehrávací hlavou, ale už si přesně nevzpomínám jak mi to bylo popsáno, tak nechci případně kecat..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Důvodů proč to hraje tlumeněji (máš asi na mysli s méně výškama) může být celá řada. Že by to způsobovala zmagnetovaná hlava, tak to si nejsem jistý. To bys o ty výšky na pásku zřejmě přišel trvale. Spíše to vidím na nastavení hlav, či elektroniky.
Sice jsem to dával už na jiné fórum, ale oživím to. Takže demagnetizér si může každý vyrobit doma na koleně z obyčejné trafopájky.

Návod a užití jen na vlastní nebezpečí: 150mm hřebík z měké oceli, 10 závitů drátu Cu smalt, průměr 1 mm. Izolovat pod závity + hlavičku hřebíku. Tohle demagnetizuje velice účinně i šroubováky. Běžně používám na hlavy a celé páskové dráhy kazeťáků bez jakékoliv újmy na zdraví.
Při demagnetizaci zapínat a vypínat minimálně 1,5 m od přístroje, který musí být během procedůry vypnutý - vytažená šňůra ze zásuvky!

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10260
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Zo vzácnejších dokumentov vývojára Basfu (nie Wilhelm) som čítal že magnetické tienenie v kazetách je zo starých časov, keď sa používali vysoko indukčné snímacie hlavy, ktoré boli veľmi citlivé na rôzne magnetické polia, ale moc detaily k tomu nemám. Ak si raz spomeniem (treba pripomenúť) tak nájdem a nahodím odkazy na tie pdf, všetko je anglicky, veľmi obsiahle detaily okolo biasu, konštrukčných prvkov kazety a pod.

Mimo iné s tým umazávaním výšok som sa nestretol buď z dôvodu nevnímavosti, alebo hluchoty? :D Okrem Akai DX57 ktorý ma malú mazaciu hlavu, je táto malá feritová mazacia aj u Technicsov s reversom kde je otáčajúca hlava aj s mazacou, ale asi nie je až tak malá ako u toho Akai.
Prílohy
IMAG0686.JPG
IMAG0686.JPG (74.79 KiB) 4287 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

EZ647 - s tím umazáváním výšek to neber jako pravidlo. Napsal jsem, že se to může u některých modelů stát. Odehrává se to na velmi vysokých kmitočtech a nejvíce je to patrné když používáš nějaký Dolby systém. Je dost možné, že pokud se na to člověk nezaměří, tak to nezjistí nikdy. Ta diskuze kolem toho proběhla na tapeheads.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10260
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Prístroj na mazanie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

s tým dolby ma viac iritovalo že nahrávku z jedného decku nešlo často prehrať na decku inom aj napriek prestaveniu kolmosti hlavy,
ale chápem, dúfam že sa týchto problémov nedožijem :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"