Pásy pre kotučiaky

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Pásy pre kotučiaky

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Nedeľa, 21. Apríla 2019, 19:32 oneeeee: Jo, všiml jsem si toho, ale mě se tohle nikdy nestalo. Jediný kdy se mi loupala magnetická páska byla u špatně vyrobených ORWO domácích pásků.
Nehledě na to, že můj Sonet Duo nebo B73 či B115 nemá šanci tak zničit nebo natáhnout pásek..

Sice chci mít nový kotoučák, ale pochybuju, že by ty na AEG středovky měly takové problémy, to bych ty použité studiové pásky měl pořádně sedřený a ne v takovým stavu v jakým je mám..
Profi studio stroje ako Studer,Otari,Fostex majú páskovú dráhu tak že s aktiv vrstvou okrem hláv je minimum prvkov-kolíkov pevných v kontakte s pásom,Studer A 80 dokonca ani nemá,cšetko sú tam rotačné kladky,takže pás sa nemá kde otierať.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Pásy pre kotučiaky

Príspevok od používateľa daniel00421 »

oneeeee napísal: Nedeľa, 21. Apríla 2019, 20:01 na stredovkách je páska , ktorá je hrubšia . od 35 do 50 mikrónov . ak odpočítam tú zbytočnú farbu , mohla mať o 140 m viac. a tieto hrubé pásky sa nenaťahujú . a ešte treba zobrať do uvahy mechaniku daného typu magnetofonu . a hlavne brzdy . ja mám selénové brzdy u akai . ale pri prehrávaní je to brzdené motorom . a u magnetofonov ktoré maju cievky 10 in - 26,5 cm je to brzdenie ako povinnosť vo výbave . na našich magnetofonoch to brzdenie , je otrasné . trhalo pásky . hlavne u starších modeloch až do typu tesla B101. od B93 už boli brzdy iné a šetrili pásku .
tá najhlavnešia príčina padania farby ,je príliš veľa pevných trecích častí na pásku . preto mi pásku EE nejde prehrať . ba ani to nevládze pásku pretočiť . drhne to .
tak asi tak , z mojej strany . nepíšem , že sú zlé ,ale nie každý magnetofon to zvládne . jedinné čo ma serie , že to nemá kalibráciu . a prepínač LN a WIDE je tam tiež na dve veci. je to nefunkčné , alebo žiadny rozdiel tam nie je .páska ampex EE
Si kúp lepší Akai od modelu 630 vyššie,mechanika už nemá tie pomocné napínacie ramienka,tam dochádza k dosť draniu a špineniu.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Pásy pre kotučiaky

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Sa pozrite čo som dokončil ten Teac X 2000,jediné čo je oterom v kontakte s pásom sú odrazové količky pri prevíjaní,v prehrávacom režime sa oter robí len na hlavách,ostatné je všetko v pohybe,aj Pioneer RT 909 je fajn riešený na minimum opotrebenia pásu,mám doma 2 ks,čakajú na servis a vyšperkovanie pre seba,vyskladám jeden s čo najlepšími dielmi,neviem kedy aj šuster chodí bosý,pre druhých robím a pre seba roky nie som schopný urobiť si radosť a že tých mašín som už doma a pod rukami mal,vždy si chvíľu užil a išli späť po servise alebo som mal aj svoje,slušné aj prof stroje a potom pri veľkom záujme a dobrej ponuke ma opustili,námatko vo ako Technics RS 1500,Revox PR 99,A 700,Studer B 67,Sony TC 880,Teac X 3,10,1 000R a ešte pár jednoduchších strojov.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Pásy pre kotučiaky

Príspevok od používateľa daniel00421 »

EZ647 napísal: Pondelok, 22. Apríla 2019, 02:35 SilverFox•NSK: EE pásy sú v preklade na audiokazety typ II chrome/high position

o skladovaní a rôznych veciach sa dajú písať biblie, aj tak to dopadne často inak než by niekedy človek čakal, ja sa cievkáčom síce nevenujem, ale základy pásky majú spoločné s CC, len by som povedal že sú na cievky kladené vyššie nároky, väčšia plocha pásky, vyššie rýchlosti, vyššie mechanické nároky

Skladovanie sa má hlavne vyhýbať veľkým zmenám teplôt a vysokým vlhkostiam, myslím že bežné bytové skladovanie by malo byť v poriadku, ale netreba zabúdať na to že väčšina pásov sú podstatne staršie než audiokazety, takže sa tam roky skladovania prejavia skôr, a okrem oterov zo spojiva a magnetickej vrstvy je to aj backcoating, ktorý sa do audiokaziet tak moc nedával, do video pásov a VHS skôr, do audiopásov niektorých tried taktiež.
Zaujímavé že EE pás na ktorom som aj tu servisovaný kotúčak kalibroval je Maxell XL II a matovanú vonkajšiu vrstvu nemá,je to 35 mikron a chodí v dráhe hladko ako Maxell UD.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Pásy pre kotučiaky

Príspevok od používateľa daniel00421 »

EZ647 napísal: Pondelok, 22. Apríla 2019, 04:54 Nepoviem z hlavy hrúbky pásov v kazetách a vo veľkých cievkach, ale rozhodne je to väčšia plocha, viac priestoru pre vlhkosť, plesne, no a spojivo je základný kameň, ktorý má z celkového zloženia pásky najnižšiu životnosť a jeho stav je priam kritický ako aj ďalšie chémie prítomné na páske ako backcoating a pod.
Olupovanie vrstvy, lepkavosť, oter je všetko vinou zostarnutia spojiva, aj nadmerné opotrebenie, alebo zničenie hláv ako sa riešilo u vybraných kaziet Sony na tapeheads bola chyba zloženia a starnutia spojiva
Ale bojím sa že je to neriešiteľný problém, aspoň zatiaľ, pásky ME u videa, naparovaný kov, ktoré neobsahujú spojivo, alebo obsahujú niečo úplne iné sú na správne skladovanie ešte citlivejšie.
Šírka pásu 6,3mm a hrúbka pásu štandard je 18,25,35,45 a 50 mikronov.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Pásy pre kotučiaky

Príspevok od používateľa daniel00421 »

oneeeee napísal: Pondelok, 22. Apríla 2019, 07:14 dobre ste to popísali . na fotke je kvalita pásu tdk a maxell 35/180 z jednej strany čierna .
pásky som testoval - čističom ,alebo takzvane odstraňovačom starej farby . najlepšie s toho vyšiel pás ampex . no aj tak mi je to divné , prečo práve u ampex tá farba najviac odpadáva a zasere totálne páskovú dráhu , kde to je problém aj očistiť . niekde tu na fore som dal aj fotky .
a k tým EE páskam .čo sú chromky . to je ako u kaziet . na obyčajnú pásku ktorá je už nahraná , ale 300 x prehraná ,ďaľší , nový záznam je už nemožný . výšky sú preč . u chromiek tento problém nieje .
mám tu pásky maxell UD 25/120 . posledná bola nahraná v roku 1986 . beatles. ale tak 20 x prehraná . možno. nový záznam je super ako na novej. no ale na tých starších , čo boli prehrávané 200 a viac krát druhý záznam je už totalne v riti . žiadne výšky , len hlbky . a to je maxell - najlepšia kvalita .
ostatné značky sú na tom rovnako . výnimka je EE .
orwo pásku 18 cm čo som mal , tiež špinila . utrel som ju liehom. a išla do koša , preto že sa mi polepila.. to je tá kvalita nanášania aktívnej vrstvy , ako ste tu popísali. emgeton je na tom lepšie ako orwo.
Mal si smolu na nákup pásov,pred rokmi sme s Duškom zo Serede doviezli plnú dodávku-30-40 kartonov hrubého návinu po 2400 m na stredovkách Quantegy pásy 45 mikron bez mat vrstvy,chodia výborne,popredalo sa všetko po SK/CZ,mu ale aj kupujuci si nosili prázdne cievky a sme navíjali aj s nalepením zavádzačiek,sme si pítali za takýto pás 15 Ečiek na 27 cievku a zmestilo sa tam tak za 800-850 metrov.Pásy dodnes hrajú a spoľahlivo chodia aj na srojoch nastavených na Maxell,bol to svetlý hnedý pás s vysokou citlivosťou,samo boli nové,v každej krabici po 20 ks.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Pásy pre kotučiaky

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Pondelok, 22. Apríla 2019, 13:50 EZ647, oneeeee: Ano větší plocha, ale znovu opakuju, mám doma pásky, které byly roky na půdě - v otřesných zimách a naopak i ořesných vedrech, pořádně zaprasené prachem i pavučinama, pár kousků bylo i vytopených - prostě ponořených ve vodě atp.. Přesto všechno ale tyto pásky po očištění stále hrají bez potíží. A aktivní vrstva nebyla i u namočených pásků nijak poškozena.


Co se týká opotřebení, tak jak jsem tu už psal, mám i pásky tak ohrané, že mají aktivní vrstvu uprostřed celého pásku zbroušenou do průsvitna. A tohle musí být ohrané daleko víc než třeba pouhých 200 přehrání. Bohužel jde o TYP CH, který je nutno používat pro kvalitní záznam na rychlosti 38 či ideálně 76, takže jsem ho neměl šanci testovat.


Pásky ke kterým se dosávám já jsou mnohdy v otřesném stavu, pokud jsou navinuté na kotoučích a riziko destrukce se zvýší, když jsou na cívkách do 13cm, protože to je velikost, kterou pobere Sonet Duo.

Je tudíš jasné, že tyto pásky AGFA WOLFEN byly používané v domácích podmínkách zhruba od roku 1959 avšak byly předtím vyřazeny ze studií, kde se používaly už od 50. let (ne-li dříve).

Přesto ale je pásek se značením VEB FILMFABRIK AGFA WOLFEN TYP CR srovnatelný se studiovými BASF páskami. A tento TYP CR dosahuje pěkných výsledků i když byl hodně používaný. A to vem v potaz, že je tento pásek vyrobený někdy koncem 50. let.Akio vieš že hrajú bez"potíží"máš na čom riadne otestovať aj tie študiové,nedropujú,nemajú úbytok citlivosti,sú v takom stave že by si si vedel predstaviť niečo pre seba v buducnosti nahrať na kvalitnom stroji ?Tak že zdroj signál by sa v zázname takmer zhodoval?


Jediné pásky, které jsem neměl nikdy šanci ideálně nahrát jsou ty plněné SUPRAPHON L - ten tzv. černý pásek.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Pásy pre kotučiaky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

daniel00421 napísal: Utorok, 23. Apríla 2019, 10:39
SilverFox•NSK napísal: Nedeľa, 21. Apríla 2019, 18:37 oneeeee: Aha tak.. No co se týká kotoučových pásků, tak já se zaměřuji pouze na ty, co jsou z neaktivní strany barevné a nebo i potištěné, protože ty běžné na domácí použití se mi nějak znechutily.. Bylo to o ničem, pustit hudbu a nemít na co koukat..
Jednou se mi však podařilo sehnat nějakou pásku pro domácí použití, co byla kompletně potištěná jako studiové pásky, tu jsem hned bral, protože to bylo poprvé co jsem něco takového viděl.

Neříkám však, že bych se těmto páskům úplně vyhýbal, ale sehnat za normální cenu pásky pro domácí užití od značek jako jsou třeba Sony, Emtec, TDK, Ampex, JVC, Grundig atp. je poměrně nemožné.
Ale třeba takové Shamrock nebo jiné americké pásky sháním a taky bezvýsledně..
A papírové pásky značky Soundmirror jsem měl možnost už 2x sehnat, ale pokaždé to bylo na mě tak drahé, že jsem to bohužel nemohl vzít..
Pár Shamrock a iných druhov USA pások ako Ampex,Quantegy,Audiotone,Scotch, a pod doma mám na 18cm cievkach.Minule sa mi podaril obchod a kúpil tu v BA osobným odberom po 2 Eur tak ca.za 50 ks Basf LP 35 a Philips LP 18 za 30ks všetko na 18cm cievkach.Všetky hrajú perfektne,išli vlastne priamo z regálu obývačky,súmerne navinuté a bez dropu a mech poškodenia pri skúškach,obaly nepopísané,len na krabičke po boku čísla a že to muselo byť riadny archív bo niekde je číslovanie aj 500-600 kus v poradí,hovoril mi dotyčný že niekde mal aj písané zošity so zoznamom.
Nahrané original zaznamy na 9 rýchlosti rôzne nemecké šlágre.Niektoré sú dokonca nové-Basf ešte neotvorené v plast okruh.obaloch.No nedalo mi,zobral všetko on to chcel predávať kusovo a potom dohoda za dve karton krabice.
Sem tam pri mazaní ostávali zbytky záznamu,mazacia cievka to hravo vyriešila.
Fuha, tak to ti závidím. Mě se podařilo kdysi sehnat jen obal od Shamrock pásky - dotyčný mi tam dal dvě zaváděčky, asi aby se nepoškodily při přepravě.
Hm, tos teda sehnal dost levně, mě se nikdy nic takového nepodařilo ani zahlídnout v bazarech ani aukcích..

A ty americké pásky se asi nedají sehnat jinak než ze zahraničí že?
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Pásy pre kotučiaky

Príspevok od používateľa oneeeee »

maxell XLI , jedna strana čierna . zavádzací pás je original maxell a aj zlepenie .
ostatné sú klasika .
Prílohy
maxell.jpg
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Pásy pre kotučiaky

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Nedeľa, 21. Apríla 2019, 18:37 oneeeee: Aha tak.. No co se týká kotoučových pásků, tak já se zaměřuji pouze na ty, co jsou z neaktivní strany barevné a nebo i potištěné, protože ty běžné na domácí použití se mi nějak znechutily.. Bylo to o ničem, pustit hudbu a nemít na co koukat..
Jednou se mi však podařilo sehnat nějakou pásku pro domácí použití, co byla kompletně potištěná jako studiové pásky, tu jsem hned bral, protože to bylo poprvé co jsem něco takového viděl.

Neříkám však, že bych se těmto páskům úplně vyhýbal, ale sehnat za normální cenu pásky pro domácí užití od značek jako jsou třeba Sony, Emtec, TDK, Ampex, JVC, Grundig atp. je poměrně nemožné.
Ale třeba takové Shamrock nebo jiné americké pásky sháním a taky bezvýsledně..
A papírové pásky značky Soundmirror jsem měl možnost už 2x sehnat, ale pokaždé to bylo na mě tak drahé, že jsem to bohužel nemohl vzít..
ŤUK ŤUK foxi ak si to prečítaš tak daj vedieť,nehovorím že pásy sú 100% O.K. ale do zbierky ti môžem pár kusov z mojej vyradenej zbierky zaslať všetko na 18cm cievkach niake kusy Shamrock,Sony,a niečo čo to aj americké ako Scotch,Realistic,Ampex...
Pošlem proti cene poštovného trebárs zložením na účet alebo poslaním poisteného listu kľudne aj v Českých korunách-len poštovné,za pásy nechcem nič,šlo by tak o ca 10-12 pásov,t.j. váha na balík ca okolo 200gram na pás.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Pásy pre kotučiaky

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Inak do najbližšej doby pripravujem niaky predaj pásov,uverejním tu v Bazar aj na Bazoši.
Budú to všetko 18cm pásy značiek Basf,Philips,Maxell,pásy budú kontrolované a v stave takmer nových z archívu v stálej teplote a vlhkosti z AT,čakám na potvrdenie a dodanie tovaru v najbližších týždňoch.Ceny oproti dnes robeným RTM a Pyral určite budú tak 50/50 z ceny a asi viac menej pôjde o 35 mikron hrúbky.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Pásy pre kotučiaky

Príspevok od používateľa daniel00421 »

To:SilverFox•NSK
Ak chceš môžem v rámci balíka,som našiel v šuplíkových zásobách aj niake kladky-prítlačné gumové do Tesla Sonet duo a niakych rady B,prirovnám,môžeš si vymeniť za nové ak chceš,tiež mazacie hlavy do Sonet Duo,aj lampy ECC 82-3 zánovné.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"