Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

V Nemecku a zvyšku Európy prevládal chromdioxid, ale bolo veľa firiem ktoré vyrábalo len kazety a pásky nakupovali prevažne od trojky Agfa, Basf, Philips. Takže tam bude jeden z uvedených pásov, celkom iste pravý chromdioxid.
Schneidera priamo nemám, ale počul som o ňom ako o značke elektroniky a audiokaziet, vraj vyrábal vlastné kazety, a boli podobné s Berlínskym Permaton aj Švajčiarskym ICM, dokonca od nich Permaton občas nakupoval aj celé kazety, takže je to celé pekne prepletené.
Ale samotnú pásku vyrábal málokto, a hlavne chromdioxid, ktorý bol pod ťarchou licencií Dupontu.

V 90tych rokoch sme mali doma taký hrubý Nemecký katalóg elektroniky, kde boli aj stroje Schneider, inak by som o tej značke nevedel, a v preklade to znamená krajčir, takže sme sa s kamarátom smiali, že také stroje nie, to bude pásky rovno strihať :D
hovado
priekopník pioneer
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Nedeľa, 30. Septembra 2018, 16:47
Bydlisko: doma

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa hovado »

Schneider je aj "vážka", čomu by vcelku zodpovedalo ich logo, také umelecké stvárnenie vážky.

Ale hej, vo veľkých katalógoch nemeckých obchoďákov boli ich dvorné značky, ako Universum, Schneider, Hanseatic, Palladium. Boli to tie lacnejšie veci, lebo občas sa tam mihli aj slušné značky. Ale po čase človek zistí, že niektoré veci si dávali vyrábať u zavedených japoncov a máme jeden deck Universum, ktorý je fakt super, aj čo sa mechaniky týka, aj zvuku a spoľahlivosti.
A keď sme u tých Universum, tak od nich som mal tak asi cez 20 CrO2 kaziet, z prvej polovice 80 rokov a boli to dobré pásky, len mechanicky odišli do zadnice, lebo začali odchádzať vnútorné fólie. Ale foto nemám a pokiaľ si pamätám, tak vyzerali takto nejak..

Foto z netu
Prílohy
universum-type-ii-aud.jpg
universum-type-ii-aud.jpg (96.36 KiB) 1805 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

túto uvedenú Universum mám
https://ez647.sk/cc/universum_crs.html

Jedná sa o starú Agfu, aj keď názov je super, tak je tam tá základná verzia chromdioxidu.
Okrem problémov s fóliami mali aj krehké duté cievky, kde sa lámali okraje a potom vypadávali mimo osu.
hovado
priekopník pioneer
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Nedeľa, 30. Septembra 2018, 16:47
Bydlisko: doma

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa hovado »

Na dnes dám ešte jednu značku, tých kaziet som mal okolo stovky, čo by som dnes dal za aspoň jeden kus FeCr od nich.

Ide o kazety Polimer, kupoval, či mi kupovali, v Maďarsku typ LH (čierne) a FeCr (oranžové) a pár kúskov Chrom (modré). Pásy boli za facku, problém bol skôr to prepašovať domov. Kazety pokiaľ boli nové, či hrané s mierou, tak mali veľmi dobrý zvuk (hlavne tie FeCr prehrávané na Normal position). Vyrábali to maďari, asi v nejakej licencii, niekedy bol výlisok nie moc valnej kvality, ale riešilo sa to preložením pásky do iného tela kazety, čo to už mala za sebou. Po intenzívnom hraní sa začalo objavovať pár neduhov, najhorším bol akoby odmagnetizovanie vrstvy, strašné poklesy, ale nie na tom istom mieste, ako keď sa poškodí záznam magnetom, potom problém s vnútornými foliami a niektoré začali ku koncu života extrémne špiniť hlavy a kladku. Dodnes sa doma uchovali dve čierne LHčky, skôr ako nostalgická spomienka. Nedávno fagan robil na jednu nahrávku, ale bola zúfalá, výšky nič, vybudenie pokles snáď 8dB, no nepoužiteľné. Po tých Polimerkách som sa začal orientovať na japoncov.

foto z netu
Prílohy
polimer.jpg
polimer.jpg (119.11 KiB) 1785 zobrazení
Polimer_LH60.jpg
Polimer_LH60.jpg (50.05 KiB) 1785 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

Polimer zrejme vyrábal kazety sám a pásky asi zase nakupoval od tretej strany, alebo aspoň niektoré modely určite.
Konkrétne dizajn s úzkym oknom na fotkách sa podobá na starý Basf, ale v skutočnosti je odlišný aj kvalita je nižšia ako si písal, okno je síce úzke, ale nie tak úzke ako na Basf.
Dokonca Magna od nich nakupovala niektoré celé kazety.

Ja sám mám Polimer v tomto dizajne v prevedení METAL, kde by mala byť Basf páska.
https://ez647.sk/cc/polimer_metal.html
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

hmm tak ryhám na TDK sa hovorí, okrem známok železničnej prepravy, aj to že má stredové depresie :D proste google je best prekladač najlepší na svete :D

hľadal som nejaké ďalšie info o kazetách TDK a našiel som príspevok kde sa niekto sťažoval že jeho TDK trpia stredovými depresiami :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Nstar »

Zaujímalo by ma či nejako riešite hnilobu na páskach.
1. ako určiť či je to pleseň (koštovať sa mi to nechce)
2. Zahodiť alebo zachraňovať? (dá sa to vôbec)

Nedávno som si všimol na svojej DR, ktorú som dlho nehral tieto škvrny a nechcem ju vyhodiť ale zasa ak to už má byť na nič...
Prílohy
IMG_3813.JPG
IMG_3813.JPG (57.76 KiB) 1596 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

to sa asi otrie a hlavy očistíš, otázne je či to nechalo aj fľaky na povrchu pásky alebo nie, potom to bude hrať ako pokrčená páska, vysúšaj na svojom testovacom stroji

ale takéto zhluky sú asi plesne, ale to sú len moje dohady

takých kaziet mám mraky, ešte aj na VHS som to videl, ešte som nič nevyhodil ani Mexické Sony :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Nstar »

jasné ale tu sa obávam niekoľkých vecí
1. spóry plesni sú pri akomkoľvek mechanickom pohybe uvoľnované do vzduchu ako obrana a rozmnožovanie - takže si to môžem napriek očisteniu páskovej dráhy zaniesť na kazety, ktoré sú ok a tým do ďalších strojov alebo do seba
2. takže hľadám zložitejšie riešenie, či nejak tú kazetu rozobrať a zastreknúť peroxidom alebo IPA a následne nechať prejsť páskovou dráhou alebo jednoduché riešenie, zahodiť ju do koša
EZ ale ak máš skúsenosť, že to nič moc nespraví asi to vyskúšam nechať prehrať alebo zahodím ešte som neni rozhodnutý :x
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Nec »

Tak pokial ju mas doma a predtym bola ok, nemala by to byt plesen.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Nstar »

Nec, tu nastávajú dve také veci, že odkedy čítam EZkove testy ... :P
...a presťahoval som sa do zatepleného
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: to zo spórami je znepokojivé, napriek tomu som také kazety prešiel, očistil stroj, a keď sa dostali aj inde, už o tom neviem, a či do mňa tiež neviem
zatiaľ mi hromadne iné kazety plesnivieť nezačali, ale na mojich dobových sa mi nikdy plesne neobjavili, len na tých čo mi už niekto priniesol

a na youtube je veľa videí ohľadne čistenie plesní, sa mi vždy páči ako niekto VHS, Video8 či dokonca mini DV vyberie cievky a dá na home made strojček, kde to nasadí a pretáča sa to a medzi tým to čistí vatou, alebo niečim, to sa tiež musí pri odvíjaní toho do vzduchu veľa uvoľniť
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"