Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Potom tu mám ďalší príklad, TDK MA kúpená v roku 2019, zrejme tiež zle skladovaná, pavučina v oblasti vankúša pre hlavy a zlepený booklet že pri násilnom rozlepené sa poškodil.
Prílohy
IMAG0879.JPG
IMAG0879.JPG (97.72 KiB) 1846 zobrazení
IMAG0880.JPG
IMAG0880.JPG (83.75 KiB) 1846 zobrazení
IMAG0881.JPG
IMAG0881.JPG (72.06 KiB) 1846 zobrazení
IMAG0887.JPG
IMAG0887.JPG (80.57 KiB) 1846 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Čistit pásek na mokro je odvážné když se jedná o IPA, líh či jiné rozpouštědla. Pásek se ti navine i s neodpařenou chemikálii a ta zůstane na chvilku mezi závity.

Na těch fotkách s kazetami je kdoví co. Pokud je to plíseň, tak by musela pocházet z toho papíru. Ten by musel ležet někde ve vlhkém pařeništi. Jinak si to nedovedu představit. Pak místo IPA musíš nasadit SAVO :?: :mrgreen:
Nebo kazetu rovnou spálit :!:

Poznámka: obrázky by mohly být lepší. Mají nízké rozlišení a špatné světlo. Nevím proč se na tomto webu musí dodržovat pravidlo tak mizerného rozlišení. Jinde se dají běžně zobrazovat obrázky ve 4K.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej odvážne to bolo, ale vtedy ma proste nič lepšie nenapadlo, kazetu som tuším ešte dva krát pretočil, možno sa to v tom procese stihlo odpariť :D

K tej TDK MA, ja som vybral cievky, všetky komponenty a telo som čistil, tuším aj ipou, aj vodou, nechal riadne vysušiť až ďalší deň som to poskladal, papier tam naozaj vyzerá ako by bol vo vlhku.

napriek tomu som test na fórum popísal asi takto:

TDK MA 90 rok 1988 Made in Japan, Pre USA trh
+4db, bias -20, úroveň výstupu z pásky zhodná so zdrojom
U metaliek TDK je bežne prítomný biely prášok na páske, aj v tomto prípade, ale len v menšej miere, žiadne poruchy ani kolísanie, pekne drží stopu, na hlavách sa počas testu zachytilo minimum bieleho prášku. Výkon je trochu menší než je zvykom u metalky, ale najhoršie je to s výškami, proste pri biase 0 je to až príliš tlmené, ale keďže rozsah biasu na metalke reaguje úplne inak tak v kľude sa môže stočiť nadoraz dole a výkon to skoro neovplyvní, ale aj tak to nehrá ideálne. Kazeta bola v zlom stave, kde po obvode plášťa kazety vyrástla vata z papierovej vložky v obale, kvôli zlému skladovaniu, ale tá bola len na povrchu a nie na samotnej páske. Napriek tomu je výšková odozva tejto pásky nedostatočná.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore:
obrázky dávam do šírky 800pix, pretože sa mi niekto sťažoval že ak to nechám v plnej veľkosti, tak musí posúvať na notebooku do strán. Nikdy ma nenapadlo žeby to vadilo, mne to na HD monitore príde tak akurát.
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Trosku mojich skusenosti.Prisli mi pred 10 rokmi pasy z Portorika,konkretne SCOTCH 203,celofan v com boli pasy /krabice/zabalene sa pri dotyku rukou rozpadavali,zavadzaci pas bol odlepeny,farba na zavadzacom pase odpadavala,nahradi som z pasov SONY / vsetky pasy SONY z back coatingom stoja za hovno /.Ektivna cast pasu je dobra,sarapatu robi back coating.Momentalne pocuvam PIONEER rt 701 a pas SCOTCH 203 s Nahravkou Ten Years After Nahrata v roku 2010,ziadny problem.
Postreh 2.
Od toho isteho predajcu som kupil pasy TDK AUDIA.Krabice zatecene,nalepky sa uz nedaju odlepit.Pas je v poriadku.
Postreh 3.
Kupil som pasy ORWO 104,1000 metrov na AEG stredovkach.AEG stredovky boli hrdzave ,hrdza bola aj na mikrotenovom sacku co boli zabalene.Kupil som ich 40 kusov,pasy su v poriadku.
Orhore,posli mi mailovu adresu do SS,nemozem ta kontaktovat,sprava z tohto fora sa mi neda odoslat,kontaktoval som admina,zatial bezuspesne.Spravy v SS sa mi nedaju vymazat ani ako celok ani po jednej.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

vlado.bb: s back coating súhlasím, ale keďže nemám prax s veľkými pásmi, neviem ako bol v tejto oblasti Scotch, ale audio kazety Scotch boli práve kritizované za častý rozpad spojiva a hlavne back coating, ktorý ako jedny z mála dávali do audiokaziet, ktoré mali označenie Posi-Track čo bol ich názov pre kazety s back coatingom
osobne som tieto ešte nenahrával na ostro, len testy a nelepili sa, Scotch sa mi lepili iné kde nebol tento zadný náter

čo sa týka priečinkov v SS tak je tam osobné nastavenie, každý si môže nastaviť aby sa mu pri plnej schránke vymazávali automaticky staršie správy, či to funguje som neskúšal, lebo som ich mazal po jednom

neviem prečo v tom PHP nechce fungovať hromadné a jednotlivé mazanie cez položku zvolenia akcie, ale v každej správe hore v rohu je krížik, ktorou vymažeš správu po jednej a toto funguje aspoň umňa
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa vlado.bb »

SCOTCH 203 back coating nemaju,Spravy sa mi mazat nedaju ani jednotlivo,ani spravy posielat nemozem,Orhore ma zaujem o testy,zatial sa mi neozval
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

vlado.bb

ani keď na ten krížik nad správou klikneš tak ti to nespraví nič, alebo hodí chybu? ako je na screene
Prílohy
ss.png
ss.png (12.71 KiB) 1804 zobrazení
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Ano,teraz to funguje
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Biely prášok zo spojiva na chromdioxidovej páske v kazete Permaton z roku 1978
Prílohy
IMAG0441.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

to je slušné, akoby ju niekto posolil
teraz práve testujem TDK MA https://ez647.sk/cc/tdkiv/b/ma9094.jpg, ktorú som pred časom "zabiehal" či sa na nej zasa vyskytne ten prach, info dám...
pred pár dňami som nahrával BASF LH-MI https://ez647.sk/cc/basfi/b/LHmaxima.JPG, použitá ale krásne zachovalá, komplet, ktovie či ju niekto vôbec počul, výsledok parádny len som ju kúsok prebudil, v špičkách do +4 aj 5 dB/250 a chcelo by to ubrať ale výsledok sa mi páči a nechám to už tak. Pri "zábehu" nechala hnedý oter, potom už nič, žiadne mechanické problémy ani škrípance narozdiel od MEMOREX DB C90 https://ez647.sk/cc/memorexi/b/memorex_db9094c.jpg, ktorá má fantastický zvuk a všetko v poriadku až kým po 30minutách nezačala škrípať ale rekordne nahlas pritom žiadne viditeľné stopy nezanechala a ani na vatičke
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

MA asi nechajú prášok až po rokoch, si ju vyskúšaj každých 5 rokov a porovnávaj :D

táto Basf aspoň tá moja na obrázku je dobová, ešte som chodil do škôlky a už sme ju mali, doteraz ju mám s pôvodným záznamom, White Snake, Blue System, Duran Duran, Shinead
bola to prvá kazeta na svete kde som zistil existenciu škrípania, ale nie tak ako poznáme z ostatných kaziet, ale len jemný piskot z hláv, ktorý sa prenáša do zvuku, no nespôsobuje kolísanie rýchlosti, ani drhnutie s nemožnosťou prehratia, funguje tak doteraz, a to ten piskot sa objavil už v 90tych rokoch keď som bol na základke

No a Čínska Memorex zase je tam iné telo, ale tiež by som to dneska už tipoval na Forward a jednu z GreenCorp Austrálskych pások, takže sa to tam dá skôr či neskôr očakávať
len je zaujímavé že moje dobové Forward/GreenCorp nevykazujú tieto problémy a fungujú dobre, jedná sa o dobovú Philips CD One 90 1994 a Panasonic EP 60 1995
zatiaľ ani iné použité čo som dostal v neskorších rokov v rámci zbierky zatiaľ neškrípu
jediné dobové škrípajúce s oterom sú Poľské originálky, nie všetky, čo majú dosť blízko k tým Forwardom výzorom aj páskou
ešte k tej tvojej Memorex, oni môžu zanechať taký jemný biely povlak v strede hláv
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"