C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK AM 120min rok 1989 Tape Made in Japan, montáž a kazeta Made in USA, USA trh, môj kus vyrobený v roku 1994
https://ez647.sk/cc/tdk_am.html

V Amerike vraj mali taký zvyk a potrebu robiť extra profi série audiokaziet, ktoré by vyčnievali z davu ako kazety na profesionálne použitie. Takto boli aj napríklad Maxell MS Studio, tak aj TDK mala celú radu takýchto kaziet.
AM bola jednou z nich a jednalo sa o TDK D, ktorá sa tvárila nejako luxusnejšie.
Už som tu pred časom ukazoval novšiu verziu kazety AM 120.

Balenie:
Hranatá svetlá krabička s logom TDK.
Fólia sa teda tvári tak honosne a profesionálne, z časti graficky jednoduchá na štýl záveru 80tych rokov, s textom len v jednej časti a priezorom na kazetu len z hornej časti, čo tiež vyzerá veľmi zaujímavo, z kazety nevidíte prakticky nič, len nadupanú cievku s páskou.
Zadná strana už priamo prezrádza že sa jedná o Grained Ferric pásku, teda základný ferro model TDK.
Pôvod výroby a moja obľúbená položka je rok vzniku a to 1989, ale oba kusy C90 aj C120 čo mám, sú podľa sériového čísla vyrobené v roku 1994. To znamená že kazeta sa vyrábala naozaj dlhé roky, kým ju práve nenahradil novší model ako som odkazoval vyššie.
Booklet je štandardný, s oboma stranami na popis, s grafikou podobnou ako u modelu D 1988, len mierne pozmenenou.
Nálepky majú všetky dĺžky, takže si môžete na kazetu polepiť dookola po obvode všetko od C30 až po C120 :D

Kazeta:
toto je trochu zvláštne riešenie, jedná sa o staršie poctivé telo TDK s rovnými stenami, piatimi skrutkami a mrežou v strede, jedno z najlepších priehľadných tiel TDK za celé tie roky, ale osadené už novými typmi cievok. (poznámka, bohužiaľ toto tiež zdokonalili a dokázali aj toto telo prispôsobiť na 4 skrutky, že sorry, šetríme :D ) Predpokladám že ak sa kazeta naozaj robila dlhé roky, tak behom tohto obdobia mohli byť viaceré dizajnové verzie a že prvé šarže z prvých rokov výroby mohli mať kľudne staršie mriežkované cievky.
Zaujímavé je že biele cievky sú doplnené o snehovobielu svorku čo priam svieti a nie je to jediný prípad TDK, ale v USA rade 90tych rokov je to veľmi časté, až zvláštne.
Potlač kazety je jednoduchá biela, takže celá kazeta pôsobí veľmi monochromaticky, až na luxusný modrý vankúš na rozšírenom pliešku, ktorý sa dával len do lepších kaziet, to je asi najväčší a najluxusnejší rozdiel medzi modelom AM a D.
Zavádzacia páska matná, bez značenia.

Páska:
Stredne hnedá, taký typický odtieň pásov Dynamic, a pomerne priesvitná pretože C120. Má tiež mierne statické tendencie, ale nie tak extrémne ako včerajšia Sony HF 120.
Pás je úplne čistý, ako nový.

Kazetu som získal v 12/2021, test len Akai, toto je tiež adept na neskoršie nahrávky nejakých mixov, alebo kompilácií dobudúcna.

Akai DX-57, 8.5.2022:
+2db, občasné špičky +4db, bias -4, výstup z pásky slabší o 2db
Teda nečakal som tak dobrý výsledok, má podstatne viac energie než Sony HF 120 čo som testoval, výkon je na základnú ferro veľmi vysoký, aj keď technicky by sa v prípade modelu AM malo jednať o bežný Dynamic pás. Pokles 2db je asi minimálny pre C120, lepšie to byť zrejme nemôže. Priestor, čistota zvuku sú ukážkové, žiadne poruchy, výborný zvuk, výborná kazeta na použitie aj dnes.
Vzhľad pásky a farba naozaj zodpovedá D páske.
Bez poškodenia pásky po teste.

Takže veľmi pekná a zaujímavá zbierková záležitosť, ako vravím toto je pre USA viacmenej zaujímavosť, že niektoré firmy mali extra modelovú radu triedy "profi"
Na nahrávky odporúčam, ale berte na vedomie, je to klasická TDK D v krajšom obale a s honosnejším názvom, presne tak sa bude chovať, ale za mňa je to dosť podarený a slušný pás.
Prílohy
IMAG0038.JPG
IMAG0039.JPG
IMAG0137.JPG
IMAG0138.JPG
IMAG0139.JPG
IMAG0140.JPG
IMAG0141.JPG
IMAG0142.JPG
IMAG0143.JPG
IMAG0144.JPG
IMAG0145.JPG
IMAG0146.JPG
IMAG0147.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Nstar »

nejako sa mi zapáčili tieto 120min., táto je napriek piškôrkam parádna, na prvý pohľad sa mi vôbec nepáčila ale začal som od krásnych nálepiek, potom zaujal kvalitný pás, ktorý by som využil na kvalitné hovorené slovo, nejaké komédie alebo podobne ale ešte lepšie na show z rádia. Viem si predstaviť aj na každú stranu album ale zasa pri týchto dlhších albumoch tam býva veľa vaty takže asi skôr výbery z albumov. Skrátka booklet zvláštny, fólia tiež ale páči sa mi to a začala sa mi páčiť aj tá kazeta. Veľmi pekné a predpokladám, že s Dolby to funguje dobre, je ho vôbec treba?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK CDing2 120min rok 2002 Made in Thailand, Japonský trh, reálne vyrobený kus v roku 2006
https://ez647.sk/cc/tdk_cding2.html#02j

Dneska trochu mliečnej kazetovej výživy.
Z tejto novej rady som tu už prezentoval verziu C150.
Vo verzii normal CDing1 120 2002.
(U tej kazety so slimákom by bolo vhodné opraviť reálny rok výroby z 2001 na 2011, len malý postreh, čo si človek uvedomí až neskôr.)
A nedávno z predošlej rady, ale tiež mliečnej zase verziu C46.

Balenie:
Extraslim svetlá krabička s logom TDK.
Fólia je robená na štýl tej modrej C150, teda tu majú zase dve dĺžky rady rovnaké fólie, v prípade C120 je to zaujímavá zelená s obdĺžnikmi a štvorcami, zaujímavá pretože veľmi dobre ladí graficky ako 3D obraz medzi fóliou a potlačeným bookletom, ktorý cez to čiastočne vidieť. U tej modrej C150 to s tými rovnými čiarami tak veľmi nevyniklo.
Zadná strana fólie s rozpisom dĺžok, Japonským textom a výhľadom na kazetu.
Booklet je väčší skladací typ J so skrátenou poslednou stranou v modrenom štýle, kde je vonkajšok čistá grafika, ktorá ladí s fóliou a na popis je určené len vnútro, kde sú bodky namiesto riadkov, riešenie identické s C150, rovnako tak vtipné nálepky s farebnými krúžkami boli aj v predošlej rade CDing.

Kazeta:
Mliečna kazeta s celoplošnou zelenou potlačou podľa fólie, kazeta s rovnými stenami priehľadných verzií poslednej generácie TDK, klasické biele cievky TDK. Už bez magnetického tienenia pod vankúšom.
Ako na môj vkus je to ťažké, keď nie je možné sledovať presný návin na cievku ale čo už, ono to celkom ladí s dizajnom, aj u tej modrej C150.

Páska:
Pomerne tmavá až čierna, ale s nádychom hnedej, výrazne priesvitná, myslím že na 99% sa jedná stále o klasický Avilyn pás vyrobený v Japonsku firmou TDK. Páska je čistá a kupodivu funguje aj dobre v tejto lacnej kazete.

Kazetu som získal v 12/2021, test len Akai, keďže funguje dobre, časom by sa na ňu nejaký z výberov iste dostal.

Akai DX-57, 8.5.2022:
+4db, bias -4, výstup z pásky slabší o 2db
Veľmi dobrý zvuk na tak novú C120, pokles je len minimálny a zvuk maximálny, veľmi dobré podanie výšok, priestoru, bez porúch a kolísania, celkom ma udivuje že tieto nové CDing2 C120 tak dobre držia stopu, aj C150 sa v teste pred časom vydarila z tejto série, dobrá kazeta.
Páska vyzerá stále na pôvodnú Avilyn pásku SF od TDK, teda žiadny OEM sa nekoná.
Bez poškodenia pásky po teste.
Magnetické tienenie sa už do kazety nedáva.

Tak do zbierky, aj keď nie každý rád tieto moderné mliečne.
Na nahrávky proste funguje a kým drží stopu a nekolíše tento tenký pás, tak má dosť slušné parametre, napriek nie vhodnému dizajnu pre každého, je toto použiteľné a dosť slušne.
Na vyskúšanie odporúčam.

Nstar: ja viem že tá AM má isté kúzlo :D
Dolby asi skôr hej, lebo nižšie vybudenie, je viac výrazný šum, ale zase to ja proste nedokážem poznať, lebo mne bez dolby šumia všetky typy I :D
Prílohy
IMAG0094.JPG
IMAG0095.JPG
IMAG0148.JPG
IMAG0149.JPG
IMAG0150.JPG
IMAG0151.JPG
IMAG0152.JPG
IMAG0153.JPG
IMAG0154.JPG
IMAG0155.JPG
IMAG0156.JPG
IMAG0157.JPG
IMAG0158.JPG
IMAG0159.JPG
IMAG0160.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Nstar »

keď som si včera námatkovo pozrel tie ceny AM 120...22e za jednu
táto dnešná má krásny booklet a nálepky, fólia je tiež pekná a vlastne aj kazeta ale ja som vlastne až do týchto tvojích predstavení o týchto kazetách ani netušil, ani si nepamätám, že by tu boli nejako na trhu v dobe aktuálnosti, takže asi sa k tomu už nedostanem
inak výborný pásik na nahrávky z tuneru ako som už veľakrát hovoril a tu by sa dal pekne využiť revers, časovač a táto dĺžka
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

je to tak táto bola za 22,6€, tá novšia čo som získal už skôr, čo tam je odkaz na ňu bola za 10€ v roku 2017 v Hifibazáre
práve to aj dosť zvyšuje cenu, že je to akože niečo profi, aj keď je to v základe len obyčajná kazeta
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK DiscJack2 120min rok 1995 Made in Japan, Japonská verzia.
https://ez647.sk/cc/tdk_dj2.html#96j

Model DJ2 už niektorý poznajú a ja sa budem opakovať, ale v skratke že to bol Japonský model, ktorý existoval dlhšie v 90tych rokoch v Japonsku vo všetkých troch prevedeniach typu pásky.
Tu som už ukazoval staršiu verziu C120, ktorá používa ale priehľadné telo kazety.
Dnešná verzia už používa moderné originál telo, zrejme len pre túto modelovú radu, telo ako ste mohli vidieť v čiastočne priehľadnej verzii aj u DJ Metal nedávno v testoch.
Rok na vintagecassettes je uvedený ako 1996, ale dve kazety z tejto verzie čo mám tak táto je 1995 a druhá 1997, podľa čísel.

Balenie:
Extraslim jemne tmavá krabička s logom TDK.
Fólia má ten taký neurčitý farebný vzor, síce nezobrazuje nič konkrétne, ale za to je to pekné a pestré, zase tu hrajú hlavnú úlohu farbičky a veľké písmená. Zadná strana má už pevne daný farebný poklad taký ten modrozelený medziodtieň :D
Okrem toho je vzadu rozpis DJ série, rozpis dĺžok a náhľad kazety.
Síce obal neinformuje o Made in Japan, ale myslím že podľa čísla to tak bude.
Booklet je zase ten modernejší skladací typ J so skrátenou jednou stranou, tu je to trochu chaotické, síce vonkajšok ladí farebne s fóliou, ale riadky sú orientované priečne a vnútro má síce riadky správnym smerom ale nesprávna veľkosť, akési mikroriadky zrejme pôvodne navrhnuté pre kazety C450.
Nálepky sú tiež farebné so sivým podkladom, ako takže aspoň vidíte tú pestrosť modelovej rady, DJ2 prišla do Európy metalicky nablýskaná, ale tieto kazety si prešli tiež svojím poctivým dizajnovým vývojom ako rady CDing či konkurenčné CDix a pod.

Kazeta:
Tento dizajn som už predstavil vo verzii C46 v novšom prevedení.
Ale tentokrát je kazeta taká modrozelená, presne ako podklad zadnej strany fólie. Cievky klasické TDK snehovobiele.
Potlač je trochu prerastená, ale pasuje k tejto kazete, ešte som sa nerozhodol či mi vadí že zasahuje do okna.
Celkovo kazeta pôsobí moderne, ale viac tak na dizajn než na vážnosť, ako vstupný typ II je to celkom vhodné.
Chválim luxusnejší vankúšik.

Páska:
Tmavohnedá, veľmi priesvitná, vstupná trieda SF po Európsky, SR po Japonsky.

Kazetu som získal v 12/2021, test len Akai, na dlhé výbery bude vhodná.

Akai DX-57, 8.5.2022:
+4db, bias -8, výstup z pásky slabší o 2db
Zase mimoriadne slušný výsledok, pokles je minimálny, prednes je veľmi dobrý na výškach, bez porúch a kolísania, priestor je takmer dokonalý, je tam nepatrný posun, ale bez kolísania, takže celkom v poriadku, zase vydarená dlhá páska aj kazeta.
Bez poškodenia pásky po teste.

Zase zaujímavá zbierková záležitosť a v dobrom stave ešte poslúži aj na nahrávky. Spomínal som že pred rokmi som nahrával C64 práve tejto verzii a až na asi na dve zakolísania balancu som bol dosť spokojný s touto kazetou. A to bolo ešte na Akai na dvoch pôvodných kladkách :)
Prílohy
IMAG0098.JPG
IMAG0099.JPG
IMAG0173.JPG
IMAG0174.JPG
IMAG0175.JPG
IMAG0176.JPG
IMAG0177.JPG
IMAG0178.JPG
IMAG0179.JPG
IMAG0180.JPG
IMAG0181.JPG
IMAG0182.JPG
IMAG0183.JPG
IMAG0184.JPG
IMAG0185.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Nstar »

fajnová kazeta, trochu tam je vidieť Fuji na tom dizajne ale booklet a nálepky sú svoje a sú veľmi dobré, páči sa mi ten modrý vankúš ale ten je vždy pekný. Rozhodne použiteľné na nejaké vol.1 a vol.2
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

všimol som si že tie nálepky boli takmer identické s tou staršou verziou 1994 ako som dával odkaz, obe sú robené na taký farebný abstraktný štýl
Fuji Axia ak myslíš ten dizajn JZ rady tak hej, ale TDK je taká ako zaoblená verzia toho dizajnu a Axia je krutoostroprísna :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK DiscJack2 120min rok 1997 reálne vyrobená 1999 Made in Japan, Japonská verzia
https://ez647.sk/cc/tdk_dj2.html#97j

Táto kazeta vo verzii C46.

Balenie:
Extraslim tmavá krabička s logom TDK.
V podstate podobná až identická s našou jedinou EU verziou DJ2, čierna fólia s ovešanými kovovými písmenkami, ktoré sú o niečo vyššie a štíhlejšie než v Európe (čo tým asi chceli povedať :D )
Japonské logo TDK! a dĺžky značené vždy modrou farbou netypicky, v EU zase extra farba čísel pre každú dĺžku.
Zadná strana si zachováva výhľad na kazetu, rozpis DJ série a rozpis dĺžok modelu.
Booklet skladací typ J skrátený v modernom štýle, vonkajšia strana s priečnymi riadkami a vnútro s klasickými so siluetou obalu. Nálepky metalické, keďže je táto séria príbuzná tej našej, už žiadne chaotické farby.

Kazeta:
Moderný Japonský dizajn predstavený v C46 verzii na odkaze vyššie, alebo včera v nepriehľadnej verzii, tento je s čírym oknom na rozdiel od EU verzie, ale s matným priesvitným sivým zvyškom tela kazety s dosť podarenou potlačou, ale klasickými bielymi cievkami TDK.
Kazeta má teda netypické okno s vlnovkou a veľmi zaoblené hrany.
Stále luxusný vankúšik.

Páska:
Tmavohnedá, veľmi priesvitná, vstupná trieda SF/SR Avilyn.

Kazetu som získal v 12/2021, test len Akai, stále dobrá na dlhé výbery.

Akai DX-57, 8.5.2022:
+4db, bias -8, výstup z pásky slabší o 2db
Čakal som že to bude rovnaké ako predošlá C120, ale je to niečo horšie.
Na výšky sa nechytá presne ako zdroj, je tam mierny pokles, tá staršia hrala výrazne čistejšie, priestor je tu pre zmenu dobrý, bez porúch a kolísania. Zdá sa mi že aj výkon je mierne viac na hrane, inak skoro dobre, zase asi otázka stavu a skladovania, lebo výsledky sú dosť podobné, len na výškach to jemne drhne.
Bez poškodenia pásu po teste.

Pekná zbierková kazeta, mať v zbierke z každého modelu nie C60 a C90, ale najkratšiu a najdlhšiu kazetu, je celkom zaujímavé :D
Na nahrávky by som čakal vhodnosť ako u tej predošlej, ale mala trošku problémy so zvukom, teda je už dosť nová, ale ono sa to poddá, aj tak odporúčam na nenáročné veci aspoň vyskúšať.
Prílohy
IMAG0096.JPG
IMAG0097.JPG
IMAG0161.JPG
IMAG0162.JPG
IMAG0163.JPG
IMAG0164.JPG
IMAG0165.JPG
IMAG0166.JPG
IMAG0167.JPG
IMAG0168.JPG
IMAG0169.JPG
IMAG0170.JPG
IMAG0171.JPG
IMAG0172.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Nstar »

Proste ďalšia čo sa mi páči a povedal by som, že z tejto rady najviac. Zaujímavé je, že ten vankúšik u nás nepoužívali, ktovie aký bol v nich rozdiel (okrem farby). Čo sa týka rozdielneho zvuku, aj za novoty by možno zneli inak, to je už dnes ťažko odhadnúť, ja by som ich každopádne chcel ale asi ani nemá zmysel pozerať po čom sa predávajú
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

farba asi nebude hrať rolu, i keď u nás vo verzii TDK D 1990-1992 bol síce klasický tvar pliešku a podložky, ale tiež modrý
a rozšírený tvar pliešku mali u nás vyššie modely, ale staršie v 80tych rokoch, myslím že aj vyššie modely do roku 1993.
zatiaľ nikdy nikto nikde nepísal o zvukových a mechanických vlastnostiach u iných typov vankúšov
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Nstar »

práve to, že či šlo len o luxus z iného farebného prevedenia alebo to bol aj iný materiál, každopádne obľúbil som si to hneď
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"