Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Video 8 / Hi8 / Digital 8 / Data 8 and other

Príspevok od používateľa EZ647 »

Aj tieto kazety patria medzi moje obľúbené média z oblasti video, z doby keď som nad tým slintal keď som to videl, ale boli tak drahé že to bolo všetko. Myslím že sú krajšie a zaujímavejšie než VHS-C. Napriek tomu som sa s Video 8 stretol niekoľko krát u niektorých členov rodiny, ako som písal k obalom kaziet.

Video 8 je alternatíva k VHS-C, čo do kompaktnosti ale aj k VHS čo do kvality obrazu. S výnimkou toho že Video 8 existovali aj plne vybavené videorekordéry, ako plnohodnotný formát, kdežto VHS-C bol čiste len kompaktnou verziou VHS, neviem nikdy o žiadnom rekordéri určenom len pre VHS-C.
Hi8 bol kvalitnejšou verziou alternatívou k S-VHS-C či S-VHS rekordérom.
Digital 8 bol posledným výkrikom pred tmou, používal vraj rovnaký kodek a kvalitu záznamu ako mini DV. Niektoré kamery umožňovali záznam Digital 8 aj na kazety Hi8 ale v menšej dĺžke než bolo na obale. Niektoré modely uvádzali dĺžku pre Hi8 analog, aj pre digital.

Kazety boli pomerne kompaktné v krabičkách podobnej veľkosti ako audiokazety, rozmer bol mierne menší, ale krabička mierne hrubšia, ale boli šikovné a skladné.
Podobnosť bola aj v dĺžkach s audio kazetami, štandard bol 60 a 90min a potom tie menej bežné dlhšie boli 110 a 120min.
Neviem o existencii dlhších. Samozrejme bol k dispozícii aj režim LP, čo poznáme z VHS.
Veľmi sa mi páčilo že všetky tieto kazety sú metalky, nie je známa existencia iného zloženia než metal, napriek tomu v základe to bolo najčastejšie takto:
vrstva MP - Metal Particle, vyrábaná klasickým polievaním, ale orientovaná a prispôsobená pre šikmý záznam, teda takmer podobná ako klasická audiokazeta metal, v tejto ponuke boli štandardne u výrobcov modely:
Video 8 - základný metal model
Video 8 - vyšší metal model, ako trieda Hifi u VHS
Hi8 - MP základná trieda metal pre vysoké rozlíšenie 400riadkov
Hi8 - ME toto je najvyššia trieda, s naparovanou kovovou páskou, na základe licencie Panasonic, prelomová technológia, páska mala najlepšie parametre koercivity a remanencie a najlepšie hodnoty výstupu pre obrazové a zvukové signály, napriek tomu tie skoršie ME pásky boli dosť poruchové, nestabilné, s krátkou životnosťou aj keď ste sa o nich dobre starali, a keď ste sa o nich starali zle, tak poruchy uloženia vrstvy sa prejavili už pri prvých použitiach kazety v kamere. Ale sám nemám ani jednu ME, tak nepoviem ako je to zlé.

Potom ešte Digital 8 mi je trochu záhadou, neviem sa dočítať či tam použili ME pásku, alebo proste MP Hi8 základnej triedy. Mám takú jednu Sony a proste to tam nie je uvedené.

Ešte jedna perlička, u VHS je rozdiel medzi normou NTSC a PAL v tom že NTSC má necelých 30FPS, ale PAL/SECAM 25FPS
Preto NTSC spapá viac pásky, lebo má vyššiu rýchlosť posuvu.
NTSC u Video8 má podľa tabuliek a popisov menšiu spotrebu pásky než u normy PAL, skúšal som tie texty čítať odpredu, odzadu a nedokázal som pochopiť, ako je to spravené, že to naopak než u VHS. Možno mi to niekto vysvetlí.

Čo sa týka výrobcov a dizajnov,modelov, myslím že je tu podstatne väčšia pestrosť než v prípade VHS-C.
Výrobcovia, nie len značka, boli Basf, Fuji, Maxell, Sony, TDK. Ak nájdem niekedy iných, dopíšem to tu postupne.
Panasonic je síce autor naparovanej metalky, ale sám Video 8 mal v ponuke OEMká od Sony, čo je celkom vtipné.

Ešte niekoľko drobných zaujímavosti, a nabudúce rozoberiem dizajny a výrobcov, z konkrétnych kaziet z mojej zbierky.

formát Video 8 prišiel na trh v roku 1984, spoločné dielo Kodaku a Sony.
Používa pásku širokú 8mm, keby niekto nechápal názov video 8, niekedy tiež označovaný ako 8mm kazety.
Formát nemá žiadne pozdĺžne stopy ako je u VHS audio linear a synchro. Sledovanie stopy je riešené iným spôsobom a preto kvôli absencii synchro nie je možné počítanie presného času, ale počíta sa len približný čas, ako na audio deckoch, podľa navíjania a odvíjania cievok kazety.
Záznam zvuku sa robí pomocou frekvenčnej modulácie, zvanej AFM, do šikmých stôp. Tým prekonáva VHS Linear audio.
Neskôr pribudol plne digitálny zvuk PCM, a niektoré stroje dokážu namiesto videa nahrať 6 paralelných audio PCM stôp, smutný je frekvenčný rozsah, ktorý konči niekde okolo 15kHz, inak by to bola úžasná vec. (32kHz 16bit vzorkovanie)

Všetky kazety mali prachotesnú krytku pásky z oboch strán, nie ako u VHS, ktorá zakrývala len povrch pásky.
Všetky kazety mali posuvnú ochranu proti zmazaniu.
Samotná detekcia typu kazety, ochrany zápisu, a zrejme aj datových verzií prebieha sadou otvorov na spodnej strane v oboch rohoch kazety. Neskôr hodím foto.

Formát kazety sa dostal aj do počítačovej oblasti v podobe datových kaziet, bolo niekoľko verzií. Je to podobné ako R-DAT a DDS.
Wiki tvrdí že sa formát a kazety držali celkom slušne do roku 2009, možno aj tým že 1999 bol uvedený Digital 8 a poskytoval zhodnú kvalitu ako mini DV, no a kvázi existencia mini DVD formátu asi nebola nikdy tak obľúbená zrejme pre nespoľahlivosť vypaľovania malých DVD v teréne v kamere, a zrejme množstvo iných problémov.

Na záver niečo z technických listov:
TDK používa na MP kazety častice Super Finavinx, rovnaký názov ako pre audio Metalky TDK
TDK ME pásky majú častice Metalox.

Maxell pre MP videokazety používa častice zvané Ceramic Armor Metal, rovnaký názov obsahujú aj ich audio DATky
Maxell pre ME používa názov Puretron, z toho dôvodu nie sú DATky s ME páskou, ale s MP páskou, či je to aj tak u iných firiem neviem, a či je DAT a DDS odlišná v MP a ME pásky tiež ešte neviem, ale je to možné.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa Nstar »

Toto bol velmi dobry format, ja teda mam skusenosti len s Video 8 ale velka parada, obraz som lepsi nevidel z elektronickeho stroja, zvuk vynikajuci, kazetka kompaktna, booklet sikovny ako na audiokazete.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: hej, na tú dobu to bolo niečo neskutočne úžasného
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa janvys »

Hi8 jsem používal od 90.let až do roku 2008, kdy jsem komplet přešel na FullHD kameru se záznamem na hdd (dodnes jí mám).
Ještě pořád tu mám ve skříni jednu kameru na Hi8, a pár kazet :) Někdy zkusím zapnout ale měla by stále normálně fungovat. Tuhle jsem kupoval někdy kolem roku 2002, kdy už to byl spíše doprodej a trhu vládlo minidv.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

aké tam máš kazety?
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa janvys »

Z hlavy nevím, musím pohrabat ve skříni a najít to
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

Výrobcovia a dizajny, Sony a TDK.

Sony by som považoval aktuálne za najviac obsiahly výskyt v mojej zbierke týchto kaziet, ale TDK mám jedinú.
IMAG0927.JPG
IMAG0927.JPG (118.81 KiB) 4157 zobrazení
Trochu tej dizajnovej teórie:
Myslím že prvý a veľmi podarený dizajn Sony Video 8 je už legendou, ale takú kazetu nemám, ale určite ste na ňu už niekedy narazili, obrázok z netu:
https://www.ghsmedia.co.uk/wp-content/u ... ideo-8.png
Sony-Video-8.jpg
Sony-Video-8.jpg (81.52 KiB) 4157 zobrazení
V mojom prípade som narazil na novší univerzálnejší dizajn Sony, v dvoch takmer zhodných prevedeniach:
IMAG0931.JPG
IMAG0931.JPG (116.44 KiB) 4157 zobrazení
Kazeta má dlhé rovné pomerne jednoduché okno, spodok je akoby rozdelený čiarkami na tri časti.
Jej podobný dizajn je tento:
IMAG0932.JPG
IMAG0932.JPG (106.57 KiB) 4157 zobrazení
Do stredového okna zasahuje práve ten stredný obdĺžnik zo spodnej časti, ktorý asi v novšej verzii v rámci šetrenia odstránili.
To je na úvod k trom dizajnom Sony a dobrým rozpoznávacím znakom pre OEM produkty (iná značka, ale výrobok Sony)

TDK 90te roky:
Tento dizajn sa mi pomerne páči, je to na taký ten štýl druhej polovice 90tych rokov, teda zrejme dosť moderný a posledný, ale TDK bola v dosť veciach originálna a odlišná u všetkých kaziet:
IMAG0930.JPG
IMAG0930.JPG (108.13 KiB) 4157 zobrazení
Zadná stena kaziet:
IMAG0934.JPG
IMAG0934.JPG (115.84 KiB) 4157 zobrazení
Sony má čiarkovaný dizajn, ale TDK má rozmiestnené po ploche malé štvorčeky, dosť to evokuje audio kazety TDK MA-X Japonskej verzie, ktoré nemám, ale chcel by som :) Len sa mi nechcelo dávať za jednu 50éččokk.

Spodná hrana kaziet:
IMAG0933.JPG
IMAG0933.JPG (72.71 KiB) 4157 zobrazení
V podstate sú rovnaké, ochrana proti zápisu je vždy posuvná, a teraz menší šok, v stave na fotke, teda otvor znamená že kazetu JE MOŽNÉ nahrávať, a opačný stav bez otvoru znamená že kazeta je chránená.

Detekcie na zadnej strane kazety:
IMAG0937.JPG
IMAG0937.JPG (109.33 KiB) 4157 zobrazení
Detekcia v prístroji prebieha na sade otvorov v rohoch kazety, a tu je jasne vidieť že posuvník na fotke vlastne zapĺňa detekčný otvor v rohu kazety, je to mätúce, ale asi si zvyknete, možno po tom čo si nechtiac zmažete niekoľko kaziet :D

Detekcia typu:
IMAG0936.JPG
IMAG0936.JPG (150.59 KiB) 4157 zobrazení
Na obrázku kazeta Digital 8, má stredný otvor nad červeným prázdny, ale kazeta na fotke vyššie ho má plný. Popravde nevšimol som si v detekcii rozdiel medzi Hi8 a Digital 8, možno tak zabezpečili spätnú kompatibilitu, aby kamera Digital 8 neprotestovala po vložení kazety Hi8. No ak sa niekto v tomto vyzná lepšie, asi sa nechám poučiť :)

V pravom rohu kazety sú ďalšie otvory, ale tam nie sú rozdiely medzi verziami, takže zase netuším:
IMAG0935.JPG
IMAG0935.JPG (114.56 KiB) 4157 zobrazení
Protiprachový obojstranný kryt:
Na fotkách kazety z prednej aj zadnej strany, zavreté aj otvorené.
IMAG0952.JPG
IMAG0952.JPG (103.17 KiB) 4157 zobrazení
IMAG0949.JPG
IMAG0949.JPG (96.46 KiB) 4157 zobrazení
IMAG0945.JPG
IMAG0945.JPG (104.48 KiB) 4157 zobrazení
IMAG0951.JPG
IMAG0951.JPG (92.54 KiB) 4157 zobrazení
Vedenie pásky neobsahuje vodiace kladky ako u audio alebo VHS, ale len zaoblené hrany puzdra kazety s väčšou medzerou pre pásku, zrejme sa počíta s tým že po vytiahnutí z kazety sa páska o hrany neotiera, a nikdy sa nepretáča stiahnutá do kazety, ale vždy len cez hlavy a mechanizmus prístroja.
IMAG0954.JPG
IMAG0954.JPG (52.1 KiB) 4157 zobrazení
Cievky a svorka:
spolu s telom kazety sú cievky so svorkou najlepšie rozoznávacie prvky pôvodu výrobku. Tento formát kazety netrpí generickými dizajnmi, takže o to by to malo byť ľahšie.... možno....takže:
Sony:
Ich štandardná svorka "C" je nezameniteľná a jedinečná vo videokazetách 8, spolu s dizajnom tela kazety ako som uviedol na začiatku príspevku je rozoznanie kazety Sony presné, nech je na obale a potlači uvedená akákoľvek značka, napríklad aj Maxell...
IMAG0940.JPG
IMAG0940.JPG (84.25 KiB) 4157 zobrazení
TDK:
tam to nie je presne dobre vidieť, ale myslím že svorka je taká rozplácnutá s dvoma istiacimi úchytmi po stranách a dvoma výbežkami v strede.
IMAG0944.JPG
IMAG0944.JPG (73.58 KiB) 4157 zobrazení
Zatiaľ teda toľko, potom nahodím aj konkrétne kazety ako galériu aj s nejakým tým popisom, ostatne ako vždy.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa Nstar »

Zase super prispevok, dost pracný
Su krasne tie kazety, bavi ma citat tie kombinovane prispevky s fotkami, bol by to perfektny katalog alebo casopis
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

Díky, pracne sú, ale zajtra napíšem niečo aj o páske, napríklad že na TDK sú stopy jemných bielych bodiek, aj keď je funkčná, a Sony sú úplne čisté, rovnako tak ostatné čo mám sú čisté, aj Basfy a Emtecy.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa Nstar »

Takze Tdk nepouzivat, mam tusim len jednu asi som ju mal skopcit na VHS
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa EZ647 »

Myslím že to pôjde vyčistiť po použití, len bude horší prístup k hlavám než u bežného audiodecku.
Ale chce to pripraviť dve fľašky, jednu s IPOu a jednu s 52%, prehrať kazetu, vyčistiť IPOu a zapiť 52%, ipa odstráni nečistoty z prístroja a to druhé nečistoty z hlavy :)

Ale rozhodne by si mal nájsť tú TDK, pozrieť podrobne pod dobrým svetlom, prípadne nafotiť :P
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Video 8 / Hi8 / Digital 8

Príspevok od používateľa Nstar »

Tu je to trochu haklivejsie ako u kazetaku
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"