Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

Príspevok od používateľa EZ647 »

Práve hľadám informácie k dátovým kazetám tohto typu:
https://ez647.sk/cc/data/teac_ct600n.html
Pretože to vyzerá ako klasická audio kazeta, tak je to už niečo odlišné kde celkom určite nie je ferrooxidová páska, ale povedal by som niečo blízke vlastnostiam metalky. Rozhodne to nie je bežná audiokazeta označená pre Data, alebo osobné počítače, ako sa všade vyskytujú, rozoznávací znak je ten veľký výrez hore, vedľa miesta pre METAL detekčné otvory.

no a tak ma napadlo napísať, zhrnúť niekoľko poznatkov, pretože magnetická páska ako taká na svete stále žije a je technologicky aktuálna, a nemyslím tým retro výrobu Francúzov, Amíkov alebo Čínu.

tak si to zhrňme, začalo to:
oxidom železitým, čo je v podstate hrdza, ale dala základ typu I
chromdioxidom, vynález spoločnosti Dupont, vznikol typ II
pridaním kobaltu do oxidu železitého, vynález spoločnosti Scotch, čoho sa chytili aj Japonci a ostatný ako alternatíva k chromdioxidu, vznikol tak super typ I a FeCo typ II
kombinácie týchto materiálov, v jednej zmesi ferro + chróm (Basf chrome plus)
dvoj a troj vrstvové pásky ferro, FeCo, CrO2
ferro + chromdioxid - ferrochrom typ III vynález spoločnosti Sony
MP kovové častice z čistého kovu bez oxidov, vynález spoločnosti Scotch, vznik typu IV
mix FeCo+MP vynález spoločnosti Denon (HD8)
ME naparované kovové častice, vynález spoločnosti National (Matshushita - Panasonic)
Najnovší a zatiaľ posledný prírastok je páska
BaFe
Ferit Bárnatý
, a trochu teórie z wikipédie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Barium_ferrite

"Kovové častice (MP) sa používajú na ukladanie údajov na magnetické pásky v kazetách a prúžky v kreditných kartách. MP však dosiahli svoj limit pre vysokokapacitné ukladanie údajov. Aby bolo možné zvýšiť ich kapacitu (25 násobne) na dátovej páske, musela by sa zvýšiť dĺžka pásky o 45% a hustota stopy o viac ako 500%, čo by vyžadovalo zmenšenie veľkosti jednotlivých častíc. Pretože veľkosť častíc by bola menšia, musel by sa pasivačný povlak, ktorý bráni oxidácii a poškodeniu MP, zosilniť. To by predstavovalo problém, pretože s tým, ako pasivačný povlak silnel, bolo by čoraz ťažšie dosiahnuť prijateľný pomer signálu k šumu.
Ferit bárnatý úplne prekračuje triedu MP, hlavne preto, že BaFe je už v oxidovanom stave a nie je obmedzený svojou veľkosťou ochranného povlaku. Aj vďaka svojmu šesťuholníkovému vzoru je ľahšie organizovateľný v porovnaní s neorganizovanou ihlovitou štruktúrou MP. Ďalším faktorom je rozdiel vo veľkostí častíc, v MP sa veľkosť pohybuje v rozmedzí od 40 do 100nm, zatiaľ čo BaFe iba 20nm. Takže najmenšia častica MP je stále dvojnásobná ako veľkosť častíc BaFe."


Ešte pripomeniem že aktuálne kazeta LTO s BaFe páskou zvláda 18TB nekomprimovaných dát a 45TB komprimovaných, plány majú do ďalších rokov až 360TB komprimovaných dát na jednu LTO.
Hrúbka pásky LTO prvej generácie s MP je 8,9um a predposledná generácia BaFe uvádza 5,6um.

Pre zaujímavosť, môj nedávny pokus LTO a VHS, kde som použil pásku LTO3 s kapacitou 400GB bola MP s hrúbkou 8um a už sa to zdalo totálne mimo možnosti.

Napriek tomu by ma zaujímalo, spraviť BaFe materiál hrubý pre audio kazety a doladiť to k dokonalosti, ako by to mohlo fungovať, ako alternatíva k jednému z troch typov kaziet, mohlo by to byť zaujímavé, firmy ktoré sa aktuálne venujú výrobe audio pásov, ak by zapracovali na tomto, nebolo by to od veci priniesť niečo nové.
Ako veľká výhoda BaFe sa spomína aj že neoxiduje a odoláva teplu, vlhku a pod.
V kazetovom svete sa vedú takéto diskusie aj pod názvom kazety typu V.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

Príspevok od používateľa Kazetowich »

:shock: :shock: :idea:
to čumím Erik - novinka.
Bolo by ale treba vyrobit aj decky. Alebo RtR a to už je problém ... tam bude pes zakopany.
To je kopa pracnej strojáriny - to nie je ako robotmi namrdat 3 vrstvové plošáky so smd ...
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak keď prišli metalky, museli mať aj nové hlavy, ktoré by sa nepresýtili silným magnetickým poľom, ktoré bolo potrebne na vybudenie metalky, a nová elektronika s METAL BIAS, a aj príslušným prepínačom na nastavenie nahrávania iných typov kaziet
ale možno by šla elektronika nejak skalibrovať aj tá súčasná na nový typ pásky a možno aj hlavy by to zvládli, teraz je otázne kto vyrobí tu pásku :D
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

Príspevok od používateľa janvys »

RTR už nikdo vyrábět nebude. Jejich cena by byla příliš vysoká takže by to nikdo nekupoval.
Pro nadšence je strojů z druhé ruky stále dostatek.
SONY ES
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

Príspevok od používateľa jhradec »

S těmi datakazetami jsem kdysi pracoval. Kromě výřezu pro identifikaci mají ještě značky pro optické snímání BOT a EOT( začátek a konec ). Originálky byly Verbatim, ale upravoval jsem i normální Maxelky IMHO to jsou normálky zkoušené na dropouty. Mám jednu ORWO a to je normálka. Faktem je, že data se nahrávala bez předmagnetizace podobně jako na HD.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

Príspevok od používateľa EZ647 »

po tom čo som videl tu pásku Teac (maxell) a testoval, tomu nemôžem uveriť že je to len normalka, teraz mám už aj Verbatim, tam si niesom istý, ale je zvláštna, no a dierku na začiatku pásky priamo v páske som si všimol na tej Verbatim
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

Príspevok od používateľa jhradec »

K čemu se budou používat? Já mám to ORWO normálně audio nahrané.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

Príspevok od používateľa jhradec »

Digitální kazeta.JPG
Digitální kazeta.JPG (29.22 KiB) 2007 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

Príspevok od používateľa EZ647 »

Písal som tu nedávno o existujúcich zloženiach magnetických pásov a že posledný výkrik pre dátové LTO pásky bol ferit bárnatý čo ma pomerne fascinovalo, ale našiel som nový obrázok čo plánujú v tejto oblasti v roku 2022, a to SrFe pásky, teda stroncium a železo, neviem ako sa má volať výsledný materiál, ani či je to v teoretickej rovine, alebo už aj praktickej, a podľa popisu prvku Stroncia na wikipédii mi to príde zvláštne že je tento materiál vysoko reaktívny s mnoho prvkami, takže neviem ako budú tieto pásky stále, ale veľmi ma to fascinuje, čo ešte svet v oblasti pások vymyslí
zdá sa že pásky stále držia v profesionálne sfére a kremíkové čipy sú stále najbežnejšie, ale nie práve spoľahlivé v niektorých prípadoch, tak čo nás ešte čaká?

https://blocksandfiles.com/wp-content/u ... -sizes.jpg

a zaujímavý náhľad plánovaných kapacít pásov LTO
https://blocksandfiles.com/wp-content/u ... framed.jpg
Prílohy
3-tape-particle-sizes (1).jpg
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

Príspevok od používateľa oneeeee »

toto je budúcnosť . pásky žijú .
https://www.techbyte.sk/2021/02/magneti ... ta-rekord/
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

Príspevok od používateľa EZ647 »

správne, takže sa to volá stroncium-ferit (SrFe)
no a jediné čo som nenapísal je že to má pod palcom Fuji, aspoň jeden výrobca sa na pásky úplne nevykašľal a rozvíjal ich ďalej, kde ostatný už umreli a zmenili sa v prach
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Budúcnosť magnetickej pásky a nové materiály.

Príspevok od používateľa oneeeee »

laboratótia fuji sú stále aktívne . filmy do fotoapárátov idú na dračku . jediný japonský výrobca , čo to nezabalil .

V júni 2020 spoločnosť Fujifilm oznámila investíciu vo výške 928 miliónov USD do dánskeho závodu na výrobu biologických látok, ktorý získala od spoločnosti Biogen o rok skôr za zhruba 890 miliónov USD, aby sa zdvojnásobila výrobná kapacita. páska kazeta s použitím stroncium feritové , ktorý by mohol uložiť až 400 TB bol vystavený Fujifilm na konci toho istého mesiaca.
Magnetické médiá vrátane zvukových pások (tiež zahŕňa značku Axia) do roku 2009, videopásky , dátové úložiská magnetických pások a diskety .
Naposledy upravil/-a oneeeee v Pondelok, 12. Júla 2021, 16:37, upravené celkom 2 krát.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"