C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

aby som to rozvinul, SF bola v USA SD a v Japonsku neskôr SR a to bolo ešte kombinácii :D

od D sa potom odvíjali rôzne tie rozpočtové verzie a všelijaké extra verzie ako AVD, AL a pod
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

k tomu D ešte aj keď pre rôzne trhy ale A, B, F, J...schválne čo som zabudol?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Fe Ferric, T1, AE, AM, O1 a ktovie čo ďalšie
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

taký Maxell, keď nebudem brať do úvahy superkvalitné 80´s, tak ponúkal priesvitnú UR, z nej Wild a už teda UDI-CD, potom UDII-CD a XLlI, XLII-S, síce s rovnakým dizajnom ale rozdiel v materiáloch bol cítiť
BASF, tam tiež skôr šlo o dizajn ako predávať opitý rožok (Soundtrack, Futura, Disney)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Fuji DR 46min rok 1998 Made in China
https://ez647.sk/cc/fuji_dr.html#98

Túto kazetu asi poznáte už všetci, ale ja som ju ešte nikdy nepitval na fóre, ani nerobil testy s nahrávkou. Dneska si to trochu vynahradíme v netypickej dĺžke C46 tejto kazety.
Že ma Fuji DR pomerne bohatú históriu medzi kazetami ako základný typ ferro je už známe, ale toho OEM bordelu čo v tom bolo, to je proste extrém a u nás si táto značka vydobyla nie veľmi priaznivé hodnotenia, no a v USA to nebolo o nič lepšie, jedine v Japonsku, neskôr pod značkou Axia sa to zlepšilo, i keď aj tam bol dlho základný ferro pod OEM produkciou.
Prehľad Fuji normal na fóre.
Ak by som to zhrnul zľahka tak základné ferro Fuji boli nasledovné:
Začiatky v starých dizajnoch, ale všetko poctivé Japan bolo samozrejme ako Low Noise, neskôr sa premenovalo na FL.
Potom už nám známy DR, ktorý bol v prvých kusoch priamo od Japonského Fuji.
Potom sa tam začal pchať Saehan, prípadne SNC, kazety v legendárnom dizajne s malým oknom z 80tych rokov.
Potom sa nám v USA zmenil názov na DR-I a v EU na DR-Ix, kde sa u nás striedali prevažne kazety Saehan a SKC a v USA zase SKC a Saehan. Výnimočne ste mohli nájsť aj originál Japan verzie Fuji v dizajne Axie veľmi kvalitné s kvalitnou páskou.
Nakoniec sa teda aj u nás vrátili k názvu DR, kde boli opäť hlavne SKC kazety a posledná produkcia, ktorú tu máme aj dnes bola plne Čínska, ale s páskou je to nejasné.
K dnešnej kazete ja som tvrdil že to tiež vyrábala SKC na základe vzťahov s Fuji-Axia posledné roky, ale zahraničné kazetové fóra tvrdia že sa jedná o pásku ECP z Ruska, čo je vlastne na technológii Agfa a kazeta samotná že je z Čínskeho Forwardu, popravde neviem, ešte som túto teóriu priamo nestrávil, SKC, Forward (GreenCorp) aj ECP mali veľmi svetlé a železité ferro pásky, muselo by sa priamo porovnávať medzi sebou od farby až po zvukové vlastnosti.
Ja osobne som práve kvôli tým mixom výrobcov a nejasností nemal veľkú dôveru v túto pásku, aj keď moja dobová verzia C90 hrala slušne na Technicse, aj na Akai, tak som mal obavy zo starnutia spojiva typické pre niektorých menovaných výrobcov, prípade iné problémy, nakoľko sa u niektorých dobových objavili jemné biele fľaky na páske, ale zatiaľ neviem o prípade kolapsu spojiva.
Len sa mi matne zdá že som niekde niečo také čítal, ale už si nespomeniem.
No a v závere úvodu :D ešte doplním odkaz na rovnakú dizajnovú verziu v triede High, ktorú som nahrával minulé leto.

Dnešná kazeta, balenie:
Extraslim svetlá krabička, bez loga. Prvotné prevedenie kde je vynucované len opačné vkladanie kazety. Zaujímavosťou je že Axia od istej doby začala používať tie extraslim novšej generácie s obojstranným vkladaním kazety, ale do značky Fuji sa tento typ obalu už nedostal.
Fólia s čiernym podkladom a akýmsi tým farebným abstraktným vzorom a veľkým žltým DR.
Na zadnej strane len jednoduchý text o všeúčelovosti kazety na každodenné nahrávanie hudby a hlavne nezabudli spomenúť že je v extraslim obale. Podľa jazykov by som predpokladal že táto verzia DR už bola spoločná pre EU aj USA.
Aspoň sa zmohli na hierarchiu typu I pre tento ročník, ale to je tak všetko, najviac ma mrzí absencia pôvodu výroby.
Booklet štandardný s riadkami na popis na oboch stranách a červeným vrchom, aby ladil s modelom, inak žiadna extra grafika a k tomu ten tenký lesklý papier na ktorý sa zle píše. Nálepky veľmi jednoduché a k dĺžkam je priestor aj na dva samostatné výtvory, ak sa rozhodnete z kazety niečo ubrať, alebo jej pridať :)

Kazeta:
Priehľadná, pomerne tmavá kazeta, telo kde stále nie je jasný pôvod (SKC/Forward) a ja sa stále prikláňam ku SKC, tie matné časti spodku a okolo jednej cievky nápadne pripomínajú starý dizajn ICM.
Rovnaký dizajn a zrejme aj pásku použili do moderného modelu Axie AX1.
Cievky v tejto kazete sú originál dizajn Axia, v tmavo šedej a sivomodrými svorkami, sivé sú aj vodiace kladky. Pri pohybe už je vidieť nepresnosti, že sa nejedná o pôvodnú Japonskú výrobu cievok.
Kazeta má jednoduchú potlač škaredou matnou zlatou s tým logom čo mi vždy pripomína úniu ...

Páska:
Extra svetlo hnedá a extra železitá, vhodné jej farbu a vlastnosti porovnávať s páskami SKC, Forward, ECP, Agfa a Basf.

Kazetu som získal v 11/2021, test len Akai, možno sa raz dočká aj nejakej tej nahrávky, lebo zvukovo pomerne prekvapila a to som si od nej nič nesľuboval.

Akai DX-57, 17.5.2022:
+4db, špičky +6db, bias -12, výstupná úroveň z pásky zhodná so zdrojom
Čakal som katastrofu, ale je to nadmieru dobré, síce neviem akú pásku tam použili, do úvahy prichádzajú od SKC, cez Forward až po Ruskú ECP. (zdroj páskové fóra)
No potrebuje veľmi podbiasovať ale hrá ako zdroj, čo som veľmi prekvapený, možno aj lepšie než zdroj, sviežosť, výkon a všetko je ukážkové, žiadne poruchy ani kolísanie, priestor dobrý.
Kazeta má pôvodný vzhľad Axie, aj cievky, ale je vidieť na odliatku aj presnosti cievok že sa jedná už o Čínsku produkciu, nie je to ani zďaleka tak precízne ako sme zvyknutý.
Bez poškodenia pásky po teste, jemne vlnitý okraj pásky aj mimo testovaný úsek.

Takže do zbierky je každá kazeta dobrá, aj keď tieto C90 verzie sa ešte donedávna dali bežne kúpiť v niektorých obchodoch aj v pomerne modernej dobe.
Na nahrávky, stále som taký nekľudný a neistý ohľadne kvality a životnosti pásky, ale samotný zvuk pri správnej kalibrácii veľmi prekvapil, takže kto ešte nevyskúšal, mohol by tak urobiť.
Prílohy
IMAG0093.JPG
IMAG0094.JPG
IMAG0302.JPG
IMAG0303.JPG
IMAG0304.JPG
IMAG0305.JPG
IMAG0306.JPG
IMAG0307.JPG
IMAG0308.JPG
IMAG0309.JPG
IMAG0310.JPG
IMAG0311.JPG
IMAG0312.JPG
IMAG0313.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Tieto pásky sú moje obľúbené, hlavne s týmito Axia cievkami, síce som to nejako moc netestoval ale nezdá sa mi, že by to bolo niečo z Basf ale zvuk majú veľmi dobrý, teda aspoň to čo mám ja, keďže v tom môže asi byť hocičo tak neručím ale myslím, že ak má kazeta tieto cievky tak by to nemalo byť zlé. Ja som sem ale dával fotku ako mi jedna oplesnivela alebo čo, ešte som ju odvtedy neskúšal a neviem či neskončí v koši. Či je to jej chyba alebo skôr moja neviem. viewtopic.php?p=36592&hilit=pleseň&sid= ... 739#p36592

Asi sa stále dajú zohnať za rozumnú cenu a doporučil by som ak niekto zvažuje nákup, najlepšie si vybrať s Axia cievkami, tvoja 46minutáž je celkom zriedkavá. Nálepky sa mi páčia ale nikdy som nepochopil načo je tam tá minutáž
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej tak som to mal od teba tú informáciu, ale v tomto smere proste tým páskam neverím, si to vezmi tak, ako kvalitne hrajú aj tie Sony CDix s Mexickou páskou, či tá Sony CDIT USA, a vidíš ako to dopadá :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

to je dobrá pripomienka, veriť sa tomu asi celkom nedá, je to ťažko povedať
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Lo-D DL 46min, dátum výroby 28.7.1981 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/lod_dl.html

Takmer identickú kazetu som tu už predstavoval minulý rok.
Ale tá bola novšia, dneska sa pozrieme na jej o dva roky staršiu predchodkyňu.
V skratke len že Lo-D bola krátkodobo ako značka patriaca pod Hitachi-Maxell pre Japonský trh a model DL bol základný ferro. Zvyšok textu nájdete na odkaze vyššie na tú verziu kazety z roku 1983.

Balenie:
Toto bude skôr taká porovnávačka dnešnej kazety vs tá novšia.
Obal je teda hranatý staršieho typu s čiernou polovicou, s typickými Maxell vzormi trojuholníkov, tá novšia už bola v priehľadnej krabičke.
Hlavnou odlišnosťou je fólia, výnimočne aj táto kazeta je v plne potlačenej fólii, s tou novšou majú rovnaké farby, grafika je mierne odlišná, v tomto prípade je dizajn naozaj veľmi jednoduchý červeno čierny. Zadná strana má mnoho Japonského textu, kde sa dá niečo vyčítať medzi riadkami že +4db, čo je pomerne dosť na základnú ferro, ak tam nie je myslené niečo iné. Matne sa mi zdá že TDK D 1986 má uvedený MOL len +2,0db a to je rozdiel 5 rokov medzi kazetami :D
Jedine žeby táto kazeta bola myslená ako superferro, ale podľa hierarchie to zase nesedí, takže naozaj by to mala byť základná ferro.
Booklet je veľký skladací typ J, vonkajšok má vo farbách fólie s Japonským textom a vnútro s riadkami na popis len polovica a trochu k tomu ako bonus. Texty a popisy sa zdajú byť zhodné alebo podobné ako v novšej verzii, kde ale farby zase úplne zmenili a zjednodušili.

Kazeta:
Sivá kazeta s malým oknom s trojuholníkovým vzorom na povrchu, tak ako na krabičke. Kazeta je identická s verziou 1983, minimálne rozdiely v usporiadaní a veľkosti textov na štítku, ale keby že nemáte tieto kazety obe vedľa seba, tak si to ani neuvedomíte.
Zaujímavejší rozdiel je v sériovom čísle, keď verzia 1983 má číslo štandardne na kazete, staršia verzia má číslo ešte na booklete. Tak to Maxell robil kedysi štandardne.
Ostatné ku kazete je zase popísané v odkaze na verziu 1983 vyššie.

Páska:
Svetlo hnedá, málo železitá, priesvitná v matnom štýle.

Kazetu som získal v 11/2021, test len Akai, nahrávať sa mi ju celkom nechce, pretože výškovo už nie je dokonalá, aj keď stále zaujímavá.

Akai DX-57, 17.5.2022:
+4db, bias -12, výstup z pásky slabší o 2db
Zvuk je nadmieru dobrý u takto starej pásky, výšky sú tlmenejšie aj pri tomto biase, teda časť výšok je preč, ale stále je ich tam dosť na slušné počúvanie, na hrane použiteľnosti dolby.
Bez porúch a kolísania, teda aj zvukovo a výkonovo to vychádza trochu lepšie než o dva roky novšia verzia tejto kazety testovanej pred časom.
Bez poškodenia pásu po teste.

Do zbierky je to celkom pecka, hlavne pre milovníkov starých kaziet a Japonskej kvality.
Na nahrávky aj keď výškovo už nestačí, tak prekvapila výkonom, tu to celkom aj platí že +4db vyšlo na Akai, tak ako podľa obalu.
Aj tak odporúčam vyskúšať, tak kvalitné a zároveň staré kazety nie sú dneska až tak bežné.
Prílohy
IMAG0007.JPG
IMAG0008.JPG
IMAG0314.JPG
IMAG0315.JPG
IMAG0316.JPG
IMAG0317.JPG
IMAG0318.JPG
IMAG0320.JPG
IMAG0321.JPG
IMAG0322.JPG
IMAG0323.JPG
IMAG0325.JPG
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Ale ano.
Mám slabosť pre tieto staré modely.
Booklet je taký, bez dizajnu. Asi to dali navrhnúť účtovníkovi. :)
Kazeta perfektná. Celkovo to ladí skvele.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

takže sa ti páči viac tá verzia 1981, alebo tá novšia 1983? :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

veľmi pekne, nejdem sa rozplývať takže len v skratke zaujímavý obal ale na tej novšej sa mi páči viac, inak by som chcel obe lebo tie rozdiely z toho robia takú zaujímavosť a ešte aj dobre vyzerajú. Paráda, nahrávky z LP
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"