C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tiež sa mi to nepáči dizajnom ani fólia ani nálepky, ale ak je to po zvukovej stránke taká pecka tak to je dôležitejšie. Tiecievky mi nevadia, vyzerajú ako z tých mojich Philips FS
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej ten popis cievok ala SKC, Čína a pod som už robil pri tej X kazete, aj keď tam boli veľké cievky, spomenul som aj tieto, verím že je to v plnej kvalite Sony.
Takže predpokladám že by si také kazety celkom prijal a zrejme aj ich ostatné verzie, veď ono je to Sony takže vždy sa s tým dá niečo spraviť.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

teraz o päť minút neskôr sa mi celkom zapáčila tá kazeta sama o sebe ale prijal by som ich to je jasné, facol by som na to nahrávky z tuneru alebo CD ale pochybujem, že ich budú ponúkať za 5e
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

pravda mňa stála 11eur, aj to je nejak málo na dnešnú dobu
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tak to je o dosť menej ako som si myslel
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Tak to vypadá, že ji až skoro pomlouváš po designové stránce a chápu tě po těch velkocívkatých kazetách, ale mě osobně se tento typ kazety líbí - kdyby byla úplně průsvitná, působilo by to blbě, ale ty černé okraje tomu dávají jistý nádech vyšší kvality - si vem, jak by vypadaly třeba TDK D (1995), kdyby měly taky zatmavené okraje a ne nutně černé, ale třeba i jen mléčné. Nepíšu bílé, protože to si vybrala limitka č. 4 od BASFu (teď netuším jak se jmenuje).


Co se týká reagování, no já to tu čtu už pravidelně, jen nereaguju, protože psat na každou by mi bylo divný - ostatně mě znáš, já mám rád ty mléčné kazety, protože to je něco co se vidívalo téměř nulově (doteď mám myslím jen jedinou, zabalenou, čínskou) a v kombinaci s velkými cívkami, no to je už dokonalost :-).
A ohledně té tvé noční přehrávky kazet, to čtu taky, tak se neboj dále přispívat, je to celkem zajímavé počtení, jen mám občas chuť si poslechnout nějaký úryvek z těch kazet a v případě, že zmiňuješ i konkrétní kvality nebo neduhy, tak mě to zajímá o to víc - no ale autorský práva že...
Tím ale nenarážím, abys něco začal přidávat, dneska se to s těma právama přehání, tak bych nerad, aby nám to tu kvůli také capyně zavřeli..

A když už tu píšu, vím, že tě přemlouvali do založení tohoto vlákna, ale myslíš, že by byla šance udělat i vlákno k těm extra krátkým kazetám? Vím, je to trapný, když můj jediný hlas v C10 byl přehlušen hromadou jiných, a nejvíce tu řve C90 :-D, ale často na to myslím a říkám si, že tam by to bylo i různorodější co se týká kvality, když takovou délku dělali často i nekvalitní a neznámé značky. Ale obávám se, že by to taky bylo dost dlouhý téma - když jsem koukl na tvou stránku jen na C10, tak mě překvapilo kolik až jich máš.


---

Nstar: A klidně pokračuj i v té tvé "Posluchárně", bude to zajímavý, když tu budou dvě taková vlákna ;-).
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony CDix I 46min rok 1991 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/sony_cdixi.html#91

Na nejaký čas nám toto vlákno ovládnu kazety Sony CDix I a II v 46min verzii, ktorých mám celkom dosť. Niečo málo som už načal vo vlákne C120, tak viete že sa jedná o extrémne pestrú obdobu našich CDit, s rozdielom že Sony takmer každý jeden alebo dva roky obmieňalo dizajn balenia a farebnosť, pre každú dĺžku kazety extra, čo z tohto produktu robí šialenú zberateľskú záležitosť.
Prehľad CDix kaziet na fóre.

CDix, zloženia:
Model vznikol už v roku 1989 a zotrval až do poslednej chvíle, verzia 2001 sa vyrábala ešte niekoľko rokov po jej uvedení, už bez ďalších inovácii a výraznejších zmien. Jedine model metalky bol posledný v roku 1997.
CDix I - by mal obsahovať pásku HF-S, teda už Fine Cobalt Crystal ako jej kolegyňa HF-S od roku 1989, ale podozrenie na pás HF stále trvá, snažil som sa to všemožne porovnávať a tak, ale vyzerá to že je páska v dnešnej kazete mierne tmavšia než HF-S, ale nie tak ako HF, aj zvukovo vychádza lepšie, ale pochybnosti sú. No prvé dva ročníky 1989 a 1990 majú na obale uvedené Super High Fidelity, čo je v podstate označenie kaziet HF-S, novšie to už nemajú. Okolo roku 1998-1999 dochádza k postupnej zmene a použitiu obyčajnej ferro pásky, možno aj TDK, TDK Thajsko či Sony Mexico, nikto presne nevie.
CDix II - obsahuje pásku Extra Uniaxial, čo zodpovedá UX a s tým sa chvália na obaloch pomerne dlhé roky, nechápem prečo u typu I je to taký problém uviesť. Zase okolo rokov 1999-2000 dochádza k zmene použitej pásky, kde je tiež pomerne vysoké riziko novej nebezpečnej Mexickej pásky, alebo nejakej z OEM TDK Thajsko či inej neznámej.
CDix IV - obsahuje pásku Dynametal, používanú v kazetách Metal-XR, alebo Metal-S až do konca v roku 1997, ale mám podozrenie že u môjho kusu, alebo do posledných kusov mohli používať aj zbytky pásu Metal-ES zo zvyškov zásob z výroby.

Dnešná kazeta, balenie:
Ultraslim Sony tmavá krabička je základný štandard týchto kaziet.
Túto verziu som ešte nepredstavoval vo vlákne C120, takže dizajn kazety je v podstate farebne jednoliatý pre všetky dĺžky tohto ročníka triedy CDix I. Fólia aj booklet používajú oranžovo červený vzor na čiernom podklade so zeleným textom.
Tento vzor je odlišného tvaru na každej dĺžke kazety, ale farebnosť je zhodná u všetkých kaziet.
Na odkaze kazety máte aj verziu C54 na porovnanie že sú odlišné, tento ročník sa vyrábal až do dĺžky 110min.
Booklet je veľký skladací typ J, teda už mierne skrátený v modernom pojatí, nálepky sú štandardné biele a sivé s červenou farbou, s logom CDix I. (Neskôr sa jednička neuvádzala a ja som tak nemusel skenovať v danom ročníku všetky nálepky extra pre danú triedu)
Booklet má 1,5strany miesta na popis a zvyšok je grafika podľa fólie.

Kazeta:
Už vo vlákne C120 som vysvetľoval, že tento typ priehľadného tela Sony je podobný ako u nás CDit II s rovnými hrubými stenami, ale neobsahuje tie rôzne matné plochy. Kazeta je extra tmavá priehľadná s celoplošnou potlačou, ktorá je rozdielna pre stranu A a B.
Na rozdiel od fólie a bookletu na kazete je potlač s čiarovaným vzorom, ktorý je identicky pre všetky dĺžky tvarom aj farebnosťou, len s tým že strana A je v oranžovej a strana B v zelenej farbe.
Cievky sa používajú vždy zelené tej luxusnejšej verzie, ako u HF-S novšej generácie, v tomto prípade veľké cievky pre C46.

Páska:
Prišla mi mierne tmavšia než u HF-S, ale môže to byť len dojem, od tejto verzie sa zloženie neuvádza.

Kazetu som získal z KE, pridaná v 07/2019, test len Akai inak prázdna, je to tiež zaujímavá voľba na skoré nahratie.

Akai DX-57, 19.7.2019:
+4db, špičky +6db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so vstupnou
Naozaj veľmi mohutný výstup, dynamický a dravý zvuk, veľmi ľahko sa nechá prebudiť na +8db, trochu viac esskuje na sykavkách. Celkom isto sa bude jednať o HF-S pásku, ktorá má už svoj vek, inak by nebolo treba takého nízkeho biasu. Každý musí polaborovať sám doma až sa mu dostane takáto kazeta do rúk.

Tak neviem ako sa staviate k zberateľstvu a kompletácii celej rady CDix, ale táto je farebne pevne daná pre všetky dĺžky, len vzor na obale je v tomto základe vždy viac či menej rozdielny.
Na nahrávky, s touto páskou nie je nič čo pokaziť, bude rovnako dobrá ako klasická HF-S a lepšia než HF, Sony s ich starými pravými pásmi, ktoré ešte nie sú OEM vždy odporúčam.

SilverFox:
C10 vlákno bude, otázne je kedy, keď som po tomto chcel C50, C54 a potom možno C10, ale uvidíme behom roku až C46 vyčerpám, ako to dopadne v záujme ďalšej dĺžky.
Prílohy
IMAG0375.JPG
IMAG0376.JPG
IMAG0073.JPG
IMAG0074.JPG
IMAG0075.JPG
IMAG0076.JPG
IMAG0077.JPG
IMAG0078.JPG
IMAG0079.JPG
IMAG0080.JPG
IMAG0081.JPG
IMAG0082.JPG
IMAG0083.JPG
IMAG0085.JPG
IMAG0086.JPG
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Pekná kazeta. Obal trochu hipisácky, čo vôbec nieje na škodu. Booklet jakbysmet. O špeciálne zhodnotenie nálepiek poprosíme odborníka Nstara. :D
Vzor na kazete ma až tak nedojíma. Pôsobí však kvalitne. Palec hore.
Teenageri v japonsku veru mali na čo nahrávať a zároveň nemať doma opakujúce sa kazety.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Kazeta je zaujímavá, mne sa tieto výmysly celkom páčia aj keď toto je naozaj taký výber z Woodstocku
Tie nálepky teda asi by sa na nej hodili ale inak samé o sebe to teda nejaká šupa neni ale tie cievky a kladky sa mohli častejšie objavovať
dnes som nejaký indisponovaný
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony CDix I 46min rok 1992 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/sony_cdixi.html#92

Dnešná o rok novšia CDix I je v základe technicky úplne zhodná s predošlou, zmenil sa len kompletne dizajn aj ponuka dĺžok kaziet, táto je teraz maximálne aj ako C120 a prezentoval som ju aj ako prvú CDix vo vlákne C120.

Balenie:
Ultraslim tmavá krabička Sony ostáva, fólia a dizajn je od predošlej kompletne zmenený, už sa dostávame do klasiky CDix triedy, že jeden vzor a rôzne farby, nie predtým rovnaké farby a rôzne vzory.
Už vo vlákne C120 som písal, že je ten čiarový kód na fólii veľmi divný a s tým množstvom textu to vyzerá ako útržok z novín, alebo nejaká zadná strana produktu, vlastne keď som tú kazetu videl prvýkrát tak som sa nevedel zmieriť s tým že je to predná hlavná strana zabalenej kazety :D
V základe tu máme biely poklad s čiernym textom a do toho vždy kombinácie dvoch farieb v rámci danej dĺžky kazety, a zadná strana je plne farebná podľa farby dĺžky s veľkým priezorom na kazetu samotnú. Pre C46 zvolil tento ročník kombináciu červenej a bledo modrej, no a v celom modely CDix sa pomerne silne hrá aj na jednotlivé odtiene farieb.
No a čo nám obal ešte poskytuje? pre nás neangličtinárov sa mi páči slovné vyjadrenie dĺžky kazety, ďalej vyzdvihujú to že časy kazety sú určené pre CD. Zadná strana poskytne informácie o všetkých dĺžkach teda od 10 do 120min, nákres ultraslim balenia a myslím že na jednom z obrázkov chceli povedať niečo o tom že kazeta je priehľadná, ale s celoplošnou potlačou. Jediné čo mi stále chýba je tá informácia o použitej páske, alebo nejaké relevantné technické parametre.
Booklety sú veľkostne zhodné s predošlými, teda mierne skrátený skladací typ J, farebnosť je úžasná, len v jednej farbe pre danú dĺžku, v tomto prípade červenej je vonkajšok v červenom určený na popis a stred je celopotlačený ako farebná silueta fólie.
Nálepky sú stále klasické v bielej a sivej, stále s nápisom CDix I, ale už bez farebného značenia.

Kazeta:
Technicky zhodná s predošlou, rovné hrubé steny tela, extra tmavá celopriehľadná s veľkou potlačou, cievky: luxusnejší typ veľkých pre dĺžky 10-46min a ostatné štandardná veľkosť, dizajn teda ako typ HF-S z posledných rokov.
Cievky sú odteraz už len snehovobiele a so šedou svorkou, to je farebnosť, ktorá u tejto kazety zotrvá po mnoho rokov.
Podkladová potlač je čierna, čo je pre väčšinu modelov CDix, s bielym textom a farebne je zvýraznená len dĺžka kazety, pre stranu A a B v rozdielnych farbách, červená a bledo modrá.

Páska:
zdá sa úplne zhodná s tou predošlou, stále je možné že sa jedná o HF-S Fine Crystal Gamma, alebo iba len HF.

Kazetu som získal v 12/2020, test len Akai, inak prázdna, tieto kazety sú vždy celkom dobrým kandidátom na skoré nahrávky.

Akai DX-57, 29.12.2020:
C46: +4db, špičky +6db, bias -8, výstup z pásky je o malý kúsok silnejší než zdroj.
Do týchto kaziet by sa mala dávať páska HF-S, čo je takmer isté v prvej polovici 90tych rokov výroby tohto modelu, ale aj táto kvalitná páska trpí pri zlom skladovaní.
Verzia C46 nehrá zle, ale mal som pocit trochu tej násilnosti vo zvuku, výkon schopný ale výšky boli mierne akoby pretláčané väčšou silou než by malo byť prirodzené, napriek tomu stále dosť schopné a použiteľné. Celkom iste sa to bude správať inak na rôznych strojoch.
Celkové podanie zvuku je u týchto kaziet s takým mierne mohutnejším basovým podkladom.

Do zbierky určite odporúčam, ale je to šialenstvo zbierať :D Kazeta pôsobí o niečo vážnejšie než predošlá verzia, ale technicky je zhodná. Na nahrávky zase podľa stavu môžem vždy odporučiť, tieto pásky si nájdu vždy svoje miesto v nejakom vhodnom stroji.
Prílohy
IMAG0120.JPG
IMAG0121.JPG
IMAG0087.JPG
IMAG0088.JPG
IMAG0089.JPG
IMAG0090.JPG
IMAG0091.JPG
IMAG0092.JPG
IMAG0093.JPG
IMAG0094.JPG
IMAG0095.JPG
IMAG0096.JPG
IMAG0097.JPG
IMAG0098.JPG
IMAG0099.JPG
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Obal nič extra, booklet ako tak.
Kazeta sa mi veľmi páči. Potlač ako nejaká výveska na stanici metra. Na muziku z tanečného klubu niekde v newyorku ako stvorené.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nec: fakt musím priznať že to má svoje kúzlo hlavne s tými veľkými cievkami a krátkou dĺžkou je to mimoriadne tematické a príťažlivé hudobne, na konkrétne situácie na konkrétnych miestach ako si popísal si to viem živo predstaviť
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"