C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Pre "veľký" úspech predošlých vlákien s dlhými kazetami C100 a C120, som sa nechal presvedčiť aj na postupné založenie ďalších vláken v tomto duchu, ale na C60 a C90 sa už nenechám ukecať :D

Dĺžka 46min (2x23min, 67-69metrov) u nás nebola veľmi známa, až postupne v 90siatych rokoch to prišlo do našich končín.
Jednalo sa hlavne o Japonský trh, kde sa v tom doslova vyžívali, a TDK už v 70tych rokoch "vynašla" veľké cievky, ktoré zrýchľovali vyhľadávanie a pretáčanie týchto krátkych kaziet a v Japonsku sa stali u väčšiny krátkych kaziet takmer dominantnou formou 80tych rokov, ktoré vzhľadom k nákladom výroby pomaly odozneli behom ďalšej dekády.
Myslím že sa jednalo hlavne o záznamy LP vinylov, ktoré boli vo väčšine prípadov ideálne pre dĺžku C46. U nás pre EU trh sa to uchytilo naozaj až neskôr aj to myslím len vo veľmi malej miere, myslím že našinci mali radšej dve LP na jednej C90, jeden album alebo výber na stranu.
Ale premýšľam že to nebolo celkom tabu, pretože sám Emgeton vyrábal C45 kazety, niečo ich k tomu muselo viesť.
https://ez647.sk/cc/emgeton_lh.html#89
Aj Rusko malo nejaké vlastné kazety tejto dĺžky, takže by som povedal že sa myslelo asi jedine na vinyl.

No a v USA myslím že obľuba C46 bola možno väčšia než v EU? alebo sú to len moje dohady, ale rozhodne takú spotrebu týchto kaziet ako Japonci nemal nikto na svete.

Technicky by sa pásky C46 mali vyrábať z rovnakej hrúbky a materiálu ako C60, len kratšia dĺžka, no nájdu sa samozrejme aj výnimky, ale prvá audiokazeta na svete od Philipsu v roku 1963 bola práve C60 až niekoľko rokov na to sa normalizovali tri základné dĺžky C60, C90, C120.
A vidíte dneska ako to dopadlo, hlavnou témou pri nahrávkach je C90. No a C120 sa považuje väčšinou za nútené zlo. No a na C60 si ľudia spomenú len vtedy, keď pochopia že hrubšia páska znesie viac mechanickej záťaže a MOL.

No a neostalo len u vinylov, ale neskôr v rozmachu CD audia, kde boli albumy veľmi rôznorodé od singlov až po 80min výbery, tak sa dostalo aj na veľmi netypické dĺžky, ktoré mali ako presne sedieť na každý album. To bola ale už vlna 90tych rokov aj pre Japoncov, ktorý sa v tom zase nadmieru vyžívali a mali niekoľko násobné viac šialených variácii dĺžok než my v EU

Aby neostalo len v úvode tak sa pozrieme na prvú kazetu ktorou bude:

Agfa SR 46min rok 1989 Made in Germany
https://ez647.sk/cc/agfa_sr.html

Toto je jediný zástupca C46 od Agfy v mojej zbierke a jeden z mála chromdioxidov v tejto dĺžke čo odo mňa uvidíte.
Agfa sama o sebe myslím že vôbec nevyrábala C46 kazety, ak nad tým premýšľam na žiadnu takú kazetu si nespomeniem, ale neznamená že nemôže existovať, už ma kazetový svet prekvapil kde čím.
Táto kazeta SR patrí do modelov rady uvedenej v roku 1989, ako definitívne záverečná rada firmy Agfa, potom to už pohltil Basf a niečo sa odpredalo aj do Ruskej firmy ECP.
V tomto ročníku Agfa predstavila tri modely normal a tri chrome v úplne nových kazetách v dizajnoch, aké predtým nikdy nevyrábala.
Ak sa pozrieme len na chrome modely tak to boli:
SR - čistý chromdioxid, nástupca základnej chrome kazety Agfa
SR-S - toto je ferrokobalt, Agfa si doplnila produktovú radu o jeden model pre normal a jeden pre chrome, kde celkom iste použila OEM pásky tretích strán, konkrétne u tejto sa hovorilo o Maxell XLII, ale vraj bolo zdrojov viac
SR-XS - zrejme dvojvrstvový pravý chromdioxid vychádza z ich superchrome modelu Agfa.

C46 sa pod touto značkou prvý krát objavila asi práve pre tento rok
Model SR používa novú celopriehľadnú konštrukciu Agfa, asi jedna z najzaujímavejších priehľadných kaziet v Európe, lepšia než rebrované priehľadné Basfy, so zaujímavým vedením pásky a usadením kladiek.
A prípravou na typ IV v podobe uzavretých a prepojených metal otvorov, neviem či sa jednalo o nejaké plány do budúcna, alebo to bolo len na okrasu, ale rozhodne to plní aj funkciu vystuženia plášťa kazety.
Ale nič im nebránilo nakúpiť OEM pásy od iných výrobcov a uviesť napríklad model Metal X, alebo Metal S v priehľadnej kazete, ktorý by pekne doplnil ich Metal-XS. Ale keby bol o to tak veľký záujem na trhu, asi by to iste spravili, ale zrejme nebol.
No tak či tak, toto puzdro aj tými otvormi metal, používalo občas aj Basf vo vybraných šaržiach, a dostalo sa aj do výroby Ruskej ECP, ktoré odkúpila zrejme len niektoré technológie Agfa a Basf? na výrobu pásky, pretože od ECP som videl priehľadný a veľkooknový dizajn Agfy, ale vždy len so základným ferro pásom.

Nie len telo kazety bolo nové, ale aj krabička, síce stále hranatá, ale nový dizajn, s logom Agfy, pekne tmavá. Booklet veľký skladací.
Do kazety sa osádzali cievky dizajnu Basf, ale na svorke typu "C" sú vidieť akoby dve čiary na spodnej hrane svorky, čo je niečo ako rozpoznávací znak že sa jedná o Agfácke výrobky, dokonca je to výnimočne vidieť aj na Basf kazetách.
Aký je reálny účel tohto detailu neviem, možno že to naozaj vzniklo len nevinne ako ďalšia forma vo výrobe.

Páska je na prvý pohľad čierna a nemá žiadnu arómu spojiva starých chromdioxidov. Na silnom svetle je páska veľmi sivá, s miernym nádychom do modra, no je dosť bledá by som povedal, staršie chromdioxidy mi prišli mierne odlišné.
Ale nepresvitá ani zrnko svetla, pravý chromdioxid by nikdy nemal presvitať voči svetlu, je to vlastnosť, ktorá pomáha odhaliť zloženie pásky ak si nie sme istý, ale 100% to nie je nikdy, pretože niektoré FeCo tiež nepresvitajú.

Kazetu som získal v 2017, len jeden test, na zvyšok čaká v dlhom poradovníku.

Akai DX-57, 19.8.2017:
+2db, bias -8
je tam istý pokles výkonu, ale celkom sa to dá, vybudenie je celkom silné, ale pre dokonalé výšky by bolo vhodnejšie nastaviť na tomto stroji bias -12 a nebudiť cez 0db.
Zvuk je dosť slušný, bez porúch a bez kolísania.

Kazeta je vhodná pre zberateľov, Agfy sú priam žiadané a pre milovníkov chromdioxidov vhodná aj na nahrávky, keď každý vie čo má od pravého chromdioxidu očakávať.

doplnené:
Technics RS-AZ7, 31.8.2021:
+2db, špičky +4db, bez porúch a kolísania, zvukovo dobré, ale výšky tlmené, nutné nahrávať bez dolby, kde sú výšky aspoň trochu pekné
ATC: spadne na level
ani druhý pokus nie je úspešný na druhú stranu
Prílohy
IMAG0299.JPG
IMAG0299.JPG (70.65 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0300.JPG
IMAG0300.JPG (85.71 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0159.JPG
IMAG0159.JPG (108.08 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0160.JPG
IMAG0160.JPG (79.25 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0161.JPG
IMAG0161.JPG (84.42 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0162.JPG
IMAG0162.JPG (105.07 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0163.JPG
IMAG0163.JPG (105.94 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0164.JPG
IMAG0164.JPG (100.72 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0165.JPG
IMAG0165.JPG (77.29 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0166.JPG
IMAG0166.JPG (92.69 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0167.JPG
IMAG0167.JPG (83.28 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0168.JPG
IMAG0168.JPG (79.02 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0169.JPG
IMAG0169.JPG (75.58 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0170.JPG
IMAG0170.JPG (61.58 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0171.JPG
IMAG0171.JPG (64.61 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0172.JPG
IMAG0172.JPG (87.99 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0173.JPG
IMAG0173.JPG (64.7 KiB) 4656 zobrazení
IMAG0174.JPG
IMAG0174.JPG (77.44 KiB) 4656 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Zdravím vás v novom C46 vlákne. Už sa teším a začalo to tým zaujímavejším. Táto AGFA je krásna, mne sa tieto ročníky veľmi páčili od fólií, cez krabičku, booklet, nálepky aj kazety a pásik.
Zaujímalo by ma akoby dopadli testy tejto kazety na Technicsoch, mohla by sa predbehnúť trochu, veľká rarita a v tejto dĺžke rozhodne. Fakt zaujímavá kazeta a to telo som dokonca vôbec nevedel, že vyzerá takto, myslel som, že to je ako FM1, tie čipsy
Tak až sa strašne budeš nudiť nejaké testy a potom ostrú nahrávku pre Cassette Ambassador môžeš pripraviť.

C46 sú moje obľúbené, jednak sú odolné, jednak je hneď všetko na nich dostupné ( a to ma teda teraz zaujali tie veľké cievky )a veľmi dobre sa na to robia exkluzívne mixy a samozrejme nahrávky albumov. Horšie to môže byť pri Pink Floyd :)
Veľmi dobré na archív
Veľmi dobre sa to počúva, je to také kompaktné, prípadne jedna strana albumu nebude prudiť dlho :lol:
Veľmi dobre sa v tom vyhľadáva
Pásik dobrej tloušťky
Možno menej namáhajú mechaniku
Je to také exotické aj keď vlastne je to základná dĺžka
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Technicsy neradi kalibrujú chromdioxid, to by som dal viac potenciálu tomu Pioneer čo mám.

Veľké cievky dávajú kazete aspoň pocit plnosti keď už nič iné :D

Škoda že tu nevieme nič poriadne graficky, by som založil vlákno o tom ako by vyzerali veľké cievky v kazetách, ktoré ich nikdy nemali a výrobcovia, ktorí ich nikdy nerobili...
Alebo ako by to vyzeralo keby to nezaniklo a pokračovalo sa v tej výrobe, akoby vyzeral dizajn cievok napríklad u TDK modernej rady.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

mne sa veľké cievky výzorovo nepáčia ale keď si vysvetlil to technické hľadisko tak to nejako zmysel má
Technics 646 mi kalibruje CrO2 veľmi pekne
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

nejakú kazetu s veľkými cievkami skús nahrať a potom nafoť vo walkmane
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

nemám kazetu s veľkými cievkami
myslíš, že by si AZ7 poradila s tou Agfou?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

keď to nie je jasné z mojich testov a pod, tak neviem či AZ7, alebo ten môj kus, ale je to totálny shitdeck....
totálne najhoršie výsledky v kalibrácii a nahrávkach zo všetkých čo mám, koľko krát aj moje reverzné dvojhlavy zahrajú lepšie
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Perfektný úvod. S tým rýchlejším pretáčaním veľkých cievok mi to nikdy nedošlo. Konečne mi dávajú zmysel. Niektoré sú aj veľmi pekné, hoci pôvodne mi tie veľké cievky pripadali také humpolácke.

Dĺžka 46 min stratila zmysel s ústupom vinilu. Do módy prišlo CD a namiesto 10 tich pesničiek LP pribudlo ešte 6 kusov poppriemernej vaty na CD. Teda ako kde :twisted: Prišli všeliaké tie CD ing a it, pfuj :D

Po 90 min je 46 moja najobľúbenejšia minutáž.
C60 som nikdy neprišiel na chuť.

Dnes predstavená AGFA je presne ten prípad, kedy ma kazeta zaujme až po tvojom predstavení s fotkami. To sériové číslo je tak nemecky dokonalé. :)
Hodila by sa do poličky vedľa priehľadných That`s.
Naposledy upravil/-a Nec v Pondelok, 30. Augusta 2021, 23:19, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nec: no ja som tiež na prvé pohľady veľkých cievok pozeral s nechuťou, ako ústa plné citrónu :D
Ale rýchlo som si na to zvykol a potom som to začal vyhľadávať a uprednostňovať pri nákupoch aj pri väčších cenách.

To o vyhľadávaní na veľkých cievkach som sa zase dočítal na tapeheads.net inak by ma to nikdy nenapadlo :D

A z týchto sériových čísel niektorý páni dokázali dokonca vyčítať aká šarža pásky, alebo v tých OEMkách bola použitá, ale tiež viacmenej postavené na dohadoch, ale vždy som to obdivoval, vzhľadom k tomu že staršie Agfy nemali čísla na obvyklom mieste, ale ako som sa neskôr dozvedel, boli schované pod nálepkami na ploche kazety.

No a samozrejme k dizajnom tejto priehľadnej Agfy sa dá občas dostať, niekedy aj za rozumné prachy v podobe Basfov, aj na Ferro Extra I Basf sa čas od času objavili, aj objavujú v predajoch a ceny sú ešte občas prijateľné, len je cez fóliu trochu ťažšie poznať čo tam je za verziu kazety, alebo aj to že vám predajca pošle inú šaržu, veď obaly sú rovnaké.
Ale v prípade Agfy hľadajte ferro model HR, alebo tento chrome SR, kto chce skúsiť tento dizajn priehľadnej Agfy.

No aj v 90tych rokoch pri tých CDit a CDing, ReCord sa stále ponúkali 46min kazety, občas aj u základných ferro a chrome.
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Zatiaľ z veľkých cievok favorizujem Sony modely v telách HF-S a vyšších. .To je elegancia.
Tieto Agfy sa sem tam objavia, akurát že vždy je niečo zaujímavejšie a poviem si, inokedy. :)
No jo v tej záplave dĺžok sa tie 46 stratili. Aj keď to bolo fajn kúpiť kazetu podľa dĺžky CD a na reverznom stroji pekne stiahnuť.
Ale nikdy som nemal reverzný deck. 8-)
Ten prístup Emgeton 45 60 90 sa mi páči. Ani tú minútu nepridali. Isto by to porušilo nejakú ČSN. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

s tým porušením normy ČSN som sa fakt zasmial :D

ale tak ktovie, možno C46 bolo moc fuj zo zahraničia, inak neviem :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

je to trochu rozpačité s tým tvojím AZ7, ja mu asi stále fandím, proste je to môj obľúbenec a v tvojich testoch vždy najprv pozriem čo na to povedal tento deck. Určite si to niekde písal ale všetky tvoje Technicsy tuším kalibrujú štýlom BIAS, EQ, LEVEL?
Ja viem, že sa to hovorilo v iných vláknach ale mne sa tak trochu páči, že v tvojich testoch nie je žiaden high end a to z toho dôvodu, že takých testov je kopa, vlastne asi všetky ale v skutočnosti sú zaujímavejšie tieto kategórie bližšie k zemi pretože väčšina z nás má doma niečo podobnejšie tomuto a odhliadnuc od toho aj tak je zaujímavé si prečítať ako si s tým poradia tieto kazeťáky. Jasné, že by bolo dobré keby tam máš ešte päť kazeťákov smerom hore a päť smerom dole ale to už asi budeš potrebovať nejaké donejty na tvojej stránke. A to myslím vážne, tie donejty
Takže za mňa stále by sa mohla trochu táto AGFA predbehnúť v testoch a ostrej nahrávke nech zasvieti v tej tvojej mechanike sorry no
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"