C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Victor RZI 46min rok 1989 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/victor_rz.html

Pomerne moderná a významná superferro kazeta Japonskej firmy Victor. Jej novšiu verziu s malými cievkami som už prezentoval pred časom.
Táto používa rovnaký dizajn, ale veľké cievky pre C46, čim sa radí k ďalším dizajnovým zberateľským skvostom.

Balenie:
Hranatá svetlá krabička, ty Fuji s logom MADE IN JAPAN.
Fólia a celý vzhľad opäť ladí prevažne v čiernej farbe s bielym textom, trochu tej matnej zlatej a sivej farby. Hlavný prvok je modrý pruh, ktorý značí u tejto kazety triedu I, a zase High RZII je so svetlým modrým pruhom, čo je u tohto ročníku dosť nevýrazné oddelenie, u tej novšej to potom zmenili na červenú pre typ II.
Zadná strana už nemá tak pekný rozpis hodnôt, ale je tam graf, kde sa porovnáva so zrejme základnou AFI a táto RZI má zase veľké prevýšenie na výškach. Uvedený je aj MOL +5,0dB čo je zase viac než model GET´S.
Booklet veľký skladací typ J s extra vyzeranou vrchnou časťou, 1,5strany na popis s riadkami a pol strany je Japonský text, znovu s nákresom že čiarky na okne po odlievaní nie sú chyba.
Nálepky sú takmer identické s tými v GET´S.

Kazeta:
Na obale je telo kazety označené ako Micron-order HPR shell. (čo je podľa prekladača " Škrupina HPR v mikrónovom poradí" :D )
Telo som teda už prezentoval pri tej novšej verzii RZI na odkaze vyššie, v skratke veľké okno so zaujímavým vystupňovaným stredom.
Kazeta má vedenie pásky totožné s modelom Get´s. Zase sú tam metal otvory, asi mali plány, ktoré nevyšli, alebo existujú kazety o ktorých ešte nevieme.
Trojcípe dvojité cievky sú tentokrát vo veľkom prevedení čo tvorí dizajnový skvost tejto kazety.
Potlač je pomerne jednoduchá a účelná.

Páska:
Tu sa jedná na rozdiel od verzie Get´s o veľmi odlišnú pásku vzhľadom, je extrémne železitá až červená, výrazne priesvitná, veľmi podobná na verzie PS-I od Axie, alebo podobné superferro pásy.

Kazetu som získal v 11/2021, test len Akai, ďalší zaujímavý kus do poradia skorých nahrávok.

Akai DX-57, 17.5.2022:
+4db, špičky +6db, bias -8, výstupná úroveň z pásky zhodná so zdrojom
Bolo by to skoro dokonalé, ale ľavý kanál u tak kvalitnej pásky ak pláva tak je to dosť smutné. Poklesy a plávanie v rozsahu 2db na ľavej strane.
Inak by zvukovo bola výborná, trochu podbiasovať, výkon je tiež obstojný, možno inému stroju bude lepšie vyhovovať.
Obal uvádza +5,0dB, čo by aj sedelo. Bias sa neuvádza, ale rozhodne nebol mínusový, je to vyšší model než Get´s.
Bez poškodenia pásky po teste, pás má úplne iný vzhľad než v kazete Get´s.

Do zbierky sa zase jedná o zberateľskú pecku.
Na nahrávky aj keď je zvuk dosť dobrý pri správnej kalibrácii, tak nedrží dobre stopu, čo môže byť aj stavom, skladovaním, neverím že je technicky zlá, myslím že v tomto prípade sa jedná o kvalitný výrobok a môžem ho s kľudom odporučiť. Pred rokmi som nahrával novšiu verziu RZI rok 1990 ako C60 a bol som mimoriadne spokojný, ako jedna zo zvukovo úžasných superferro kaziet.

Vyčerpal som témy aj z posledných testov, takže budem potrebovať pár dní na "regeneráciu" resp. spraveniu ďalších testov kým sa prepracujem k ďalším témam.
Prílohy
IMAG0003.JPG
IMAG0004.JPG
IMAG0350.JPG
IMAG0351.JPG
IMAG0352.JPG
IMAG0353.JPG
IMAG0354.JPG
IMAG0355.JPG
IMAG0356.JPG
IMAG0357.JPG
IMAG0358.JPG
IMAG0359.JPG
IMAG0360.JPG
IMAG0361.JPG
IMAG0362.JPG
IMAG0363.JPG
IMAG0364.JPG
IMAG0365.JPG
IMAG0366.JPG
IMAG0367.JPG
IMAG0368.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3649
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Škoda toho utekania zvuku, toto je ozdoba každej zbierky, cievky nemajú chybu. Veľmi dobre by to vyzeralo v EZ mechanike
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

That´s FX-XP 46min rok 1987-1992 Made in Japan, Japonský model
https://ez647.sk/cc/thats_fxxp.html

That´s Japan typ I na fóre.
Dneska tu máme kazetu firmy Taiyo Yuden, jedná sa o hierarchicky ultimátnu kazetu normal pre Japonský trh.
S touto ultimátnou radou "XP" značky That´s je to zaujímavé, pretože máme zástupcov troch typov, čo je pomerne očakávané, teda:
typ I FX-XP
typ II EM-XP
typ IV MR-XP
v očakávaní logiky by som povedal že sa jedná o luxusné verzie kaziet FX, EM-X a MR-XPRO, ale po tejto dnešnej ferro si tým nie som celkom istý.
Zaujímavé je hlavne to, že táto rada troch kaziet je podľa vintagecassettes na trhu už od roku 1987 a predávala sa až do konca výroby That´s v roku 1992, aj keď obaly vyzerajú rovnako, je rozdiel v riešení stredovej mriežky na trojuholníkových oknách.

Balenie:
Hranatá tmavá krabička dizajnu That´s, s logom Made in Japan.
Fólia je u celej trojky tejto rady ladená v základe do čiernej farby a grafický prvok tvoria dva odtiene modrej a matný zlatý text.
Ospravedlňujem sa, ale akosi sa vtedy zabudlo pri fotení na zadnú stranu, takže tam poskytnem len sken, zadná strana čierna s Japonským textom a grafom kde sa dozvieme že je páska výkonná niekde medzi 0 až +10db :D
Z textu sa dozvieme zloženie, aj to že MOL a SOL sú navýšené +1,0db proti niečomu, žeby proti starej verzii kazety FX ?
Booklet je veľký skladací typ J, myslím že tento dizajn Japonskej série je podobný pre väčšinu ich kaziet, s 1,5strany riadkov na popis a polovička strany s podrobnejším rozpisom pre nahrávky. Nálepky sú tam zrejme všade rovnaké, resp. strieda sa len málo typov.

Kazeta:
Osvedčená trojuholníková konštrukcia s osvedčenými cievkami, to u tejto firmy vždy boduje. Takže hráme len na farby, kde pre všetky tri kazety tejto ultimátnej rady je zvolená čierna kazeta, čierne cievky s červenou svorkou.
Matná zlatá potlač, u tejto rady sa technické parametre neuvádzajú na telo kazety.
Na fotke je detail stredovej mriežky okna, teda len jemných, krátkych čiar, čo značí novšiu výrobnú šaržu týchto kaziet a že sa naozaj vyrábali viac generácii v rovnakom obale, prvotné verzie budú mať stredovú mrežu cez celú plochu trojuholníka, ako je napríklad vidieť na rovnakej kazete staršej šarže.

Páska:
Tu sa trochu pozastavím, okrem toho že je naozaj veľmi svetlá hnedá so strednou železitosťou a pomerne výrazne priesvitná, tak som to trochu porovnával s klasickou Európskou verziou FX, ktorá je podľa popisu tiež svetlá hnedá, ale viac železitá.
K tomu zloženiu u FX sa uvádza Flush Surface Cobalt, u dnešnej FX-XP je uvedený Flush Surface Topo-Cobalt-Gamma. Dalo by sa povedať že sa môže jednať o zhodnú pásku, alebo recept, len s mierne pozmeneným názvom, alebo je naozaj aj recept jemne pozmenený, ale v základe sa jedná o zmienenú FX pásku.
Ako som pozrel aj ďalšie dva modely tejto rady typu II a IV, tak názvy pások vychádzajú z ich pôvodných názvov, ale všade tam napchali to slovo TOPO, takže menšia záhada, alebo slovičkárenie.
Okrem toho pripomínam že v letáku k EU verziám That´s bol popis výroby pásky FX "oxidáciou magnetitu (gama - hematitu ɣ - Fe2O3) a následným spracovaním s kobaltom vytvoríme normálnu pásku (FX)" Ako si niektorý na internetoch myslia že FX je vlastne metal páska pre typ I, ale oni len pôvodné materiály nechali zhrdzavieť :D

ešte doplním pre porovnanie tie názvy pásov pôvodných modelov a tejto XP rady:
typ I: FX (Flush Surface Cobalt) / FX-XP (Flush Surface Topo-Cobalt-Gamma)
typ II: EM-X (Super Alloy) / EM-XP (Super Topo-Alloy)
typ IV: MR-X PRO (bez názvu zloženia) / MR-XP (Infinitesimal Topo-Metal)

Kazetu som získal v 08/2021, test len Akai, toto je mimoriadne lákavá páska po všetkých stránkach na skoré nahratie.

Akai DX-57, 1.6.2022:
+4db, bias -10, výstup z pásky je silnejší o +2db
Toto je veľmi monumentálna páska typu normal, čo sa týka zvuku. Výškovo síce už potrebovala veľmi podbiasovať, ale hrá ako zdroj, je tam nepatrná zmena farby zvuku a celkového dojmu, veľmi cítiť posilnené basy, ktoré hrajú výrazne mohutnejšie na tej páske aj so stredmi, výstup sa ťahá o nejaké tie dB vyššie než je vstup, priestor je dobrý, žiadne poruchy ani kolísanie.
Toto by mala byť Japonská verzia staršieho modelu FX, ako najvyššia trieda superferro That´s dlhšie obdobie.
Bez poškodenia pásu po teste.

Takže zbierková povinnosť pre milovníkov exotických Japonských značiek.
Na nahrávky odporúčam, aj keď je potrebné kalibrovať a pohrať sa s tým, tak sa jedná o veľmi schopný pás superferro.
Medzi FX 1987 a touto mám na Akai rozdiely v MOL a biase, ale môže to byť aj následok rozdielneho starnutia a stavu. Okrem toho pásky môžu nechávať biely prášok, ale tiež to zmizne po 1-2 prehratiach, s čistým svedomím odporúčam.
Prílohy
IMAG0033.JPG
IMAG0034.jpg
IMAG0549.JPG
IMAG0550.JPG
IMAG0551.JPG
IMAG0552.JPG
IMAG0553.JPG
IMAG0554.JPG
IMAG0555.JPG
IMAG0556.JPG
IMAG0557.JPG
IMAG0558.JPG
IMAG0559.JPG
IMAG0560.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3649
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

vyzerá to dosť dobre a aj tá kvalita bude slušná podľa všetkého a na obrázkoch je vidieť to pekné spracovanie, veľmi nevšedný booklet a nálepky ujdú, mne ale trocha chýba to uvedenie parametrov, tým boli špecifické tie kazety. Príde mi to ako kazety do autorádia a nahral by som na to niečo z MD.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

chudinka kazeta v autorádiu :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3649
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

čoby chudinka, to je pekné využitie kazety, ja si rád vychutnám kazetu v aute, tiež sú tam všelijaké hračičky, Dolby, voľba pásu, autoreverz, vyhľadávanie skladieb, preskočenie prázdneho miesta, eqvalizér, je to ako maličká súkromná koncertná sála. Jasné je to iné ako Hifi a stereo posluch ale vie to vytvoriť dobrú atmosféru
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

That´s SI 46min rok 1984 Made in Japan, Japonský model
https://ez647.sk/cc/thats_siex.html

Dneska sa u That´s pozrieme na zvláštnu dizajnovú kazetu, keďže to doteraz túto značku u nás relatívne obchádzalo.
V podstate sa jedná o model s nejasným názvom, obal hovorí Extra Sound, ale pritom je súčasne označená aj ako Sound Individual, nápisom na kazete, a ako som už prezentoval v prehľade Japonských That´s typu I, tak SI kazeta existuje aj v novšej verzii 1988.
Ďalej sa na dnešnej objavujú aj logá neznámych firiem ako Esso a Exxon a to samotné That´s je tiež schované v pozadí pod fóliou.
Ako v prípade väčšiny takých limitiek aj tu sa stavalo na základnej priehľadnej kazete a základnom páse RX.

Balenie:
Hranatá svetlá číra krabička dizajnu That´s, ale s logom len Made in Japan.
Fólia zakladá na žltooranžovej tigrovanej grafike, kde celkový výzor kazety pasuje viac na záver či začiatok 90tych rokov, trochu nadčasový dizajn. Predná strana s množstvom bieleho textu či už na obale, alebo kazete samotnej.
Zadná strana fólie je trochu vtipná, nakoľko je tam solídny graf a popis technických parametrov, ale úplne vypustili akýkoľvek text a nechali tam prázdne miesto.
Graf sa tvári akoby bola páska už mierne superferro, ktovie ako to bolo naozaj myslené, +4,5dB MOL je naozaj v superferro triede pre tento rok, možno naozaj bola trochu výkonnejšia a časom poľavili mierne, kto si spomína moju nahrávku na kazetu RoXana, kde má byť údajne zhodná páska, ale z modernejšej výroby.
Páska by sa mala volať Close Spinelic Gamma, aj keď to nie je uvedené nikde na tejto verzii, je to uvedené na iných modeloch základných ferro That´s a rovnako tak na novšej verzii kazety SI, na ktorú som dával odkaz.
Mám možno trochu pochybnosti s tým uvedeným rokom, neviem či nemôže byť naozaj aj novšia, ale chcelo by to nejaké oficiálne materiály. Okrem toho som ešte študoval a porovnával ostatné základné modely That´s ferro a všade kde je uvedený MOL je to naozaj +4,5dB, ale niektoré superferro modely s lepším zložením majú taktiež uvedený rovnaký výkon, takže je to vtipné a nejasné.
Booklet je štandardný krátky s oboma stranami na popis s riadkami, jemne ladený do dizajnu obalu.
Nálepky sú tentokrát pre That´s jedinečné, pretože sú oranžové a pasujú k tomu, nie ako väčšina iných.

Kazeta:
Základná priehľadná That´s s rovnými hrubými stenami, je extra tmavá, čierne cievky s bielou svorkou tomu dávajú naozaj temný vzhľad. Pri silnom podsvietení dostané čistý karamelový vzhľad. Rovnaké telo kazety používajú všetky RX Európske modely, a od roku 1990 aj VX a MG-X, čo som prezentoval v rôznych vláknach.
Vzhľadom k tomu že táto kazeta má predznačené otvory metal, čo v roku 1984 veľmi nehrozilo, tak by sa mohlo kľudne reálne jednať o rok výroby 1990, aj keď je jasne uvedené že je to Made in Japan, alebo bola v roku 1984 veľmi v predstihu, proste priveľa nejasností a otázok k tomuto modelu.

Páska:
Close Spinelic Gamma je asi jediná That´s páska s čistým ferrooxidom, mala by byť bez kobaltu a bez ďalších podobných vecí, aj keď má papierovo mimoriadne vysoký výkon, čo by u základnej normal sedelo zase na novší rok výroby.
Väčšinou svetlá hnedá. V prípade môjho kusu sa jedná o mimoriadne zlý stav skladovania, pretože na bočnom návine cievky je vyslovene matný povlak, ktorý sa zachytáva v stroji a na plastovom vodítku doslova odpadávali kusy hmoty z tejto pásky. Napriek tomu povrch pásu vyzerá veľmi dobre, akoby sa ho to vôbec netýkalo a zvukovo sa tiež zdá takmer nezasiahnutá.
V takomto prípade by som asi naozaj odporučil stroj na zabehnutie, nech sa to mierne prečistí a potom nahrávať.

Kazetu som získal v 08/2021, test len Akai, ak bordel z pásky zíde tak ľahko ako sa zdá a nahrávka si bude držať kvality ako pri teste, tak je to veľmi dobrý kandidát na skoré nahratie, ako stovky ďalších kaziet čo tam čakajú :D

Akai DX-57, 1.6.2022:
+4db, bias -12, výstupná úroveň z pásky zhodná so zdrojom
Výkon je celkom dobrý, výškovo by to trochu chcelo ešte zlepšiť, ľavý kanál je výškovo nepatrne oslabený viac, celkový zvuk je nepatrne jemnejší od zdroja vo výkone aj basoch, ale displej ukazuje rovnaké hodnoty ako zdroj.
Poruchy nepočuť, priestor je skoro dobrý.
Výšky majú ešte tendenciu byť skreslené a rozslintané, čo som už dlhšie nepočul v testoch. Zaujímalo by ma či k tomu prispieva aj tlak cez hlavy na dualcapstane a lepší kontakt s páskou pre výšky, alebo je to čisto záležitosť stavu a kvality pásu po rokoch.
Jedná sa o Japonský reklamný model kazety v extra tmavom priehľadnom prevedení kazety, ktorá je vlastne dizajnovka základného ferro modelu RX.
Na navinutej páske na cievke je vidieť veľmi výrazné fľaky plesní či spojiva po celej ploche návinu z oboch strán, preto som myslel že bola páska skladovaná extrémne zle a že bude nepoužiteľná čo sa zvuku týka, ale všetky menované problémy sú len v jemnej miere, k tomu bez porúch aspoň počas testu čo ma veľmi prekvapilo.
Oter na okrajoch hláv bol pomerne výrazný, ale najhorší bol na vodítku pomocnej kladky, kde doslova odpadávali kusy neznámej hmoty.
Bez poškodenia pásu po teste.

Zbierková pecka, aspoň pre mňa.
Na nahrávky, nebyť toho stavu ku ktorému som sa vyjadril, tak základné That´s Japonskej výroby mi prídu dosť schopné ferro pásky, zase nutnosť náročnejšej a precíznej kalibrácie.
Takže v dobrom stave na nahrávky odporúčam.
Prílohy
IMAG0034.JPG
IMAG0035.JPG
IMAG0561.JPG
IMAG0562.JPG
IMAG0563.JPG
IMAG0564.JPG
IMAG0565.JPG
IMAG0566.JPG
IMAG0567.JPG
IMAG0568.JPG
IMAG0569.JPG
IMAG0570.JPG
IMAG0571.JPG
IMAG0572.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3649
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

snáď prvá zábavnejšia That´s, tá zadná strana obalu je perfektná, kazeta pekná, booklet trochu divný a nálepky sú pekné až na tie 46, čo s tým ako? Radšej tam miesto toho mohli dať nálepku s logom That´s, veď 46 je aj vytlačené na kazete. Pásik bude zaujímavý ale to skladovanie (asi), no možno doteraz bola kdesi na benzínke. Veľmi zaujímavý kúsok, ktovie čo to bolo kedysi aký produkt
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

46 tam dali zjavne sa asi iné dĺžky nerobili

myslíš slovo (as:I) ? :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3649
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

najviac sa mi páči ako skoro každá kazeta je super adept na nahrávky, ty už tam musíš mať tých adeptov celú kopu, môžeš dať hlasovanie potom ...
teraz napíšem trochu iné a nechcem aby sa ťa to nejak dotklo alebo tak ale dá sa nejak obmedziť veľkosť tých obrázkov, mne sa teda páčia a samozrejme to nemusíš robiť len kvôli mne pretože čitateľov je tu veľa, ale žerie to priveľa dát, už po otvorení mi to zoberie 20-30megabajtov
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ja som ich zväčšil práve preto že sa niekto sťažoval že sú malé :D
si kľudne povedz veľkosť pixelov na šírku a ja si to najbližšie nastavím na danú veľkosť.
aktuálne ich dávam na 2000pix, predtým než bola prvá sťažnosť tak som to mal na 800pix

adeptov na nahrávky mám veľa samozrejme, čo iné s tými kazetami, preto to tak vždy šialene dlho trvá než sa niečo pohne :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3649
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tak zasa ja si rozkazovať nebudem ak to tak chcú tak v poriadku, môj problém, že mám taký internet. Netušil som, že sa niekomu zdali malé tie 800, to bolo dosť by som povedal.

Neviem si ani predstaviť ako môžeš mať taký repertoár hudby čo by si na to ponahrával, a ešte ako vybrať stroj...
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"