C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Denon CD-PAL-I 46min rok 1990 Made in Japan, model for Japan
https://ez647.sk/cc/denon_cdpali.html

Trochu rýpneme do extra bohatej až chaotickej ponuky Japonských Denoniek, a hlavne pre typ I.
U typu II som si použité typy pásov pekne potriedil podľa zloženia na tri základné druhy v EU/USA modeloch a cca sa to dá zatriediť aj pri Japonských modeloch. No u typu I akoby Denon chrlil nekonečné množstvo Japonských modelov. Teda u tých Európskych to ide ešte celkom dobre vytriediť a mať prehľad, ale čo do zloženia nemám tak jasno u typu I Denon než u typu II.

Neviem čo ako je model CD, PAL, I. Ešte aj Japonci na Analóg video používali NTSC :D
Dobre teda, začiatok 90tych rokov, tak sa všade pchalo CD do názvu a pod. to chápem, ale ten PAL, ešte značenie typu I za tým vyzerá ako jedna z noriem PAL pre nejakú konkrétnu krajinu, ako máte PAL-B, PAL-D a rôzne podtypy, iste bol aj PAL-I, ak by to niekoho zaujímalo :D
video_normy.png
video_normy.png (14.31 KiB) 1144 zobrazení
Na druhú stranu, páči sa mi ten názov, som za každú blbosť na kazete, pre pestrosť zbierky chýba ešte CD-SECAM-II a CD-NTSC-IV.
Ale faktom je že ešte existuje verzia CD/PAL-II.
No proste tak všeobecne nakuknite na Japonskú ponuku kaziet Denon pre rok 1990, každý by si iste vybral nejakého svojho favorita.
No a kto by sa chcel rochniť v normálnej páske tak tu je "krátky" prehľad na fóre
Ale čo pozerám, tak som tam často tipoval čo je aké zloženie a niekedy to vôbec nesedelo.
Dosť nešikovné je to že niekedy na obale uvedú zloženie, niekedy len na kazete a niekedy vôbec. No a potom že aj viac modelov ma jeden typ zloženia, čo môže byť zhodná páska len v rôznych kazetách, alebo páska triedy A, B a pod., či mierne vylepšený, či viac korenený recept.
Tak ako málokto asi vie že Sony HF-S a HF-X majú uvedené zhodné zloženie, napriek tomu sa Sony tvári že sa jedná o dve odlišné pásky.

Densified Crystal:
Dnešná CD-PAL-I je v hierarchii hneď druhá po základnej RS, ktorú som predstavil nedávno. V zmienenej RS ale nebola tá slabá ferro páska, ako v tých obrázkových kazetách, ale tá plnohodnotná ferro, ako u nás DX1.
CD-PAL-I má uvedené ako zloženie Ex-Densified Crystal. Môj skromný odhad je FeCo pás, alebo voľné pokračovanie a rozvetvenie modelu DX3 na rôzne poddruhy.
Denon mal talent všade písať Densified Crystal s rôznymi prívlastkami.
RD-Z používa Excellent Densified Crystal
RD-X používa Exclusive Densified Crystal
RG-X používa New Medirex Crystal (hej to je nečakaná zmena, no a hľadať Medirex na google, tak sa aj zasmejete)
S-Port Normal používa Extra Densified Crystal (už som ju prezentoval vo vlákne C100 a nebola to zlá kazeta, ale kvality starej DX3 nedosiahla)
U novších GR-I a GR-Is nie je zloženie uvedené vôbec, ale u typu II týchto modelov uvedené je :D
No a náš Ex-Densified Crystal mimo modelu CD-PAL-I používa napríklad aj model Zippy-I, ktorý je o pár rokov starší.
Takže si spravte názor sami, čo je čo, môj názor je že všetky tieto uvedené "niečo Densified Crystal" sa pohybujú v strednej kvalite typu ferro (superferro) niečo okolo modelu DX3, teda FeCo. A stále pomerne použiteľné materiály.

Dnešná kazeta, balenie:
Krabičky Denon tejto modernej doby sú jemne zaoblené slim číre, to Denonovské zaoblenie je naozaj len symbolické, aby nemal box ostré hrany, ale pritom bol už pomerne moderný.
Booklet je skrátený na typ L, obe strany pre popis, pomerne jednoduchý, ale výstižný. Polepy sú tiež jednoduchšie, ale nejaký ten základ čísel majú, dokonca aj označenie DAT, a logo DENON si vraj máte vystrihnúť, čo kľudne mohli v reze naznačiť ako ostatné.
Fólia sa mi páči, nie sú tam prehnané grafické prvky na 90te roky, ale relevantné údaje aj so zložením na obale, a pekne vidieť časť kazety, aby ste boli mierne navnadený na čo sa tešiť.

Kazeta:
Telo kazety v podstate vychádza zo základnej priehľadnej Denon, ako som prezentoval u farebných obrázkových, ale aj u tej RS a DX1, vnútorná konštrukcia je zhodná, len je obohatená o uzatvorené otvory metal. Povrchová úprava je identická v spodnej vodiacej časti kazety a v rohoch kde sú kladky, ten Denonovský štýl je zachovaný a zvyšok kazety je extra hladký s výrezom pre polep.
Kazeta je pomerne tmavá, osadená klasickou kombináciou mriežkovaných snehovo bielych cievok Denon s oranžovou svorkou.
Potlač nie je prehnaná, ale pekne ladí s modelom, aj umiestnením aj farebnosťou. Aj keď ja nemám rád tmavé kazety, táto sa mi nejako mimoriadne páči, je veľmi podarená.

Páska:
je pekná hnedá, náznak zebrovitej pigmentácie je veľmi jemný, ale je tam.

Kazeta je tohoročný júlový prírastok.

Akai DX-57, 21.7.2021:
+4db, bias -12, výstupná úroveň slabšia o 2db
Ako trochu ťažšie sa budí, ale dá aj občasné špičky +6db, bez jedinej poruchy a zakolísania. Treba výrazne podbiasovať, ale má napriek tomu neskutočne čistý a precízny zvuk, pomerne veľká spokojnosť.

Predbežne záverom,
do zbierky sa mne osobne páči, aj keď niekto nemá rád tie moderné 90te roky.
Na nahrávky áno, ale asi bude treba viac kalibrovať, výkon je pomerne veľký, výšková odozva je poslabšia, ale bude sa to dať pekne nastaviť predpokladám, podstatne lepšie než obrázkové série. Nazval by som ju vstupnou superferro kazetou, alebo niečo medzi ak si porovnáte TDK D a AD, alebo niečo medzi Maxell UR a UDI, či niečo medzi Sony HF a HF-S a tak ďalej by som mohol menovať.
Ešte doplním že vzdialene pripomína test S-Port Normal, ale má hlbší bias, no výkon podobný, a zvuk nemá náznaky dropov ako u tej SPORT. No a pozrel som aj test DX3 kobaltovej verzie 1989 a tá je omnoho brutálne lepšia. Takže CD-PAL-I je niečo medzi slušnou DX1 a výkonnou DX3.
No tak sa v tom skúste zorientovať :D

Bonus, fotka kazety z mailu, Denon RD-X 46min rok 1987 Made in Japan, pre Japonský trh.
https://ez647.sk/cc/denon_rdx.html

Keďže je to len fotka, nebudem to nejako pitvať do detailov, jedná sa o staršiu verziu veľkého okna, ktoré niekedy v budúcnosti predstavím detailnejšie a celkovo také viac poctivé 80´s prevedenie Denonu.
A čo do zloženia pásky, ako som popisoval vyššie, ale odhadujem že kvalita bude vyššia než v dneska prezentovanej CD-PAL-I. Taktiež takéto kazety ak uvidíte za dobrú cenu, berte bez váhania, sú dneska už celkom vzácne s cenami medzi 20-40eur kus.


Nec: samozrejme že Denon vedel a nielen kedysi dávno, ale až do roku 1992cca vo veľmi vysokej kvalite, ale to už predieham zajtrajšiu kazetu :P
Len mi proste prišlo že mal niekedy Denon konkurenciu u číči a proste vyrábal aj takú treťotriednu ferro pásku, ktorú navinul do pekných kaziet, šak ono sa to predá :D
Prílohy
IMAG0994.JPG
IMAG0995.JPG
IMAG0018.JPG
IMAG0019.JPG
IMAG0020.JPG
IMAG0021.JPG
IMAG0022.JPG
IMAG0023.JPG
IMAG0024.JPG
IMAG0025.JPG
IMAG0026.JPG
IMAG0027.JPG
IMAG0028.JPG
IMAG0029.JPG
IMAG0030.JPG
denon_rdx4687c.jpg
denon_rdx4687c.jpg (255.69 KiB) 1144 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ešte pre zaujímavosť dodám, DX3 a DX4 majú v katalógu uvedené že sa jedná o non porous (NP) gamma ferric oxide, nič o kobalte, ale rovnaká DX3 má na obale uvedené newly developed cobalt-dopad ferrix oxide a to sa stále bavíme o EU/USA verzii, kdežto tieto rady v Japonsku majú uvedené tie Densified Crystal, takže je to celkom sranda, alebo bordel
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Predošlá DX3 je teda veľmi zaujímavá. Neni som nejak zameraný na ten oldschool typ kaziet ale tu je to také niekde medzi, krabička je návrat ku koreňom, kazeta už chce konkurovať výzorom Maxell UL, booklet si berie inšpiráciu z oboch a ešte trochu aj z BASF a nálepky sú z doby modernej ale ešte s premýšľaním a grafikou svojej doby. Slušný pásik a trieda normal, beriem celú krabicu na nahrávky z LP alebo tématických z tuneru. Veľmi pekná kazeta a tie farby bookletu sú mi veľmi po chuti

dnešná PAL norma, kazeta je pekná aj všetko je dobré ale akosi na mňa nefunguje...ako nie nejaký zapálený veľký fanúšik bavoráku som šiel niekoľko stovák kilometrov na starej päťkovej rade (nebola moja) a v cieli som si s kýmsi podal ruky a ten ma posadil do vtedy spanking new Mazdy 6 a ja som celú dobu kukal že či sú dobre zavreté dvere ale viac sa už nedali...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: si myslím že v tej dobe závera 70tych a prvej polovice 80tych rokov väčšina výrobcov s malými oknami a veľkými metalickými štítkami si to tak nejak medzi sebou vymieňalo tie názory na dizajn, ale naozaj tie Denony celá tá rada je dosť inšpirovaná viacerými prvkami Maxellu, to sme tuším trochu spomínali aj pri tom teste DX7, ale páska je to fakt zaujímavá

k tej PAL, teda okrem tých prirovnaní, čo hovoríš na pásik?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

samozrejme ako si písal, že tá PAL hrá kvalitne len nemá až tak vysoké MOL, čo je pre mňa menšie obmedzenie ako keby to malo byť opačne, že bude hrať zle ale dá sa vybudiť...Kazety Denon sú pomerne zábavné a majú slušný "dynamický rozsah" v tomto zmysle zábavného faktora. Od totálne podpriemerných pásov v nadpriemerne dizajnovaných kazetách, cez klasiku a modernu a veľa ďalších cink a bum medzi tým a to nehovorím ako používali metal...
Napríklad tú DX3 by som pred týmto článkom dokonale prehliadal, aj pre to som rád, že sa tomu písaniu venuješ, takto si ju viem odhadnúť
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

viac ma trápil hlboký bias než ten výkon, čo nemusí veľmi vyhovovať niektorým strojom, bez kalibrácie asi nepoužiteľné
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ako si hovoril o podbiasovaní tak ja trochu odbočím. Všimol som si, že na Yamahe 952 by to občas chcelo pridať bias (ja viem, že to nie je celé riešenie ), skrátka keby tam je bias fine tak by šlo do plusu na kazetách Philips FS (iba tak trošku), Sony EF Super, tam by to chcelo dosť a Sony CDit normal, tam by to chcelo o trochu menej ako EF-S. Je to zaujímavé, že sú to základné normalky.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej, ale potom by ti asi nešli dobre vysoké normal kazety, takže vždy musíš mať ten interný bias na decku asi nejak vyvážený, aby si sa vedel pohybovať medzi rôznymi kazetami
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

podľa mňa sa to celé nekompenzuje iba biasom, záleží akú citlivosť vykazuje, ktorá páska na nejakých kmitočtoch, preto eq kompenzácia ...
AD znie perfektne, D tiež a pritom EF-S je tenká, jasné bias fine by bola taká barlička a čiastočne to "doriešila" ale to neni to čo tá kazeta potrebuje. Možno má zámerne takú charakteristiku aby bola výrazná oproti konkurencii v strojoch čo sú nejaké podpriemerné - ten zdvih výšok pomôže na nejakom boomboxe - ale trojbodová kalibrácia ju zrovná na nerozoznanie od iných
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

aká je to tá kazeta EF-S ?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

pardon, to ja tak tomu hovorím, Sony EF-Super
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

oni tie prívlastky Super a Premium na kazete EF boli tak viacmenej marketingové okrasné záležitosti :D a hlavne ako sme už písali čo kus to iná páska, aj keď si mal rovnaký ročník, dizajn a balenie
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"