C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Děkuji. Jestli se ty příspěvky sem nehodí, tak je prosím smázni. Mám konečně čas a chci si zkusit nahrát pár audiokazet. Můžu se ještě zeptat na tuto. Mám i pár 2paků a tak bych si jí odbalil a vyzkoušel.
Prílohy
maxell   UD II 90  2002-2005 ASIA 01 přední strana.JPG
maxell   UD II 90  2002-2005 ASIA 02 zadní strana.JPG
maxell 2 PACK UDII 90 2002 - 2005 ASIA.jpg
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Konkrétne túto nemám, ale verziu normal, ktorá je najviac podobná, možno identická s Japonskou verziou UD pre rok 1996:
https://ez647.sk/cc/maxell_ud1.html#98a
https://ez647.sk/cc/maxell_ud1.html#96j

na samotnej kazete som našiel rozdiel len v cievkach, ešte aj potlač je rovnaká
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Děkuji. Já zase nemám ,,tu" normálku. Uvidíme, myslím si, že decky od firmy Technics si nejlépe rozumí s maxellkami.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

myslím že s Maxellkami si rozumie väčšina deckov, v rátane Technics
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell XLII 46min rok 1994 Made in England
https://ez647.sk/cc/maxell_xl2.html#94
Katalóg

doplnenie dátumu výroby 27.4.1994

XLII bol stredný model triedy High Maxell, v tomto novom prevedení s časticami Black Magnetite.
Páska používa jemnejší povlak, MOL je +6dB vs UDII-CD kde je uvádzaný +5,5dB
Dynamický rozsah pri 315Hz je 67dB, UDII-CD 64,5dB
Dynamický rozsah pri 10kHz je 58dB, UDII-CD 55,5dB
Toľko hodnoty z bookletov na ich pekných grafoch.

Balenie:
V tomto ročníku pre High kazety to je zaoblené hrubé tmavé puzdro s okrúhlymi stredovkami, pre mňa to najluxusnejšie čo kedy Maxell vyrábal. Booklet veľký skladací typ J, s dvoma polovicami pre popis, pretože zvyšok sú informácie o kazete. Nálepky klasicky tie nudnejšie v zlatom prevedení.
Fólia jednoduchá kde je vidieť väčšiu časť kazety, v zlatom prevedení, čo mi popravde celkom k tejto kazete pasuje.

Kazeta:
Používa zhodné telo ako model UDII-CD, s tým rozdielom že nie je novšia verzia kde znižovali kvalitu, ako odstránenie skrutiek, alebo zjednotenie farby zavádzacej pásky, skrátenie bookletu a pod. veci, to prišlo až neskôr, ale to mal model XLII už nový dizajn kazety.
Cievky plné Maxell v sivej farbe s bielou svorkou, zlatá potlač sa k tejto kazete hodí viac než bola na UDII-CD. Zavádzacia páska s oranžovým značením pre C46.
Možno som to spomínal v obaloch kaziet z príbehov dobových nákupov, alebo možno nie, ale v tej dobe som získal UDII-CD aj XLII-S, ale kazete XLII som sa vyhýbal, nie pretože by bola zlá, ale práve kvôli tomuto dizajnu, ktorý som poznal z UDII-CD, ja som chcel vždy niečo nové, preto som si kúpil potom až tú novšiu verziu XLII 1996.
Samozrejme keby bolo v tej dobe viac peňazí, tak si vezmem aj túto, pretože obal vyzeral naozaj luxusne.

Páska:
Black magnetite, naozaj sa zdá čierna, až na silnom svetle je tam nejaký ten náznak hnedej, a priesvitnosť je veľmi malá.

Kazetu som získal len nedávno z KE, pridaná 10/2020, prázdna, len test z Akai.

Akai DX-57, 29.12.2020:
+4db, bias -6, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Žiadne poruchy, žiadne kolísanie, kvalita Maxellu nesklamala, XLII v dobrej kondícii, klasický EU model v lacnejšom vzhľade UD modelovej rady.
Samozrejme že vek nie je možné prehliadať inak by bol bias plusový za čerstva.

Ešte doplním, ja som túto kazetu nahrávalo ako C60, ktorú som získal do zbierky skôr, v roku 2013 a nahral ju na Akai a bol som spokojný, v podstate sa jedná o rovnakú hrúbku pásky ako v prípade dnešnej C46.
Vtedy som nahrával +4db, bias -4, takže boli hodnoty bias o niečo lepšie, ale spokojnosť maximálna. Tie pásky sú naozaj dobré, ak je dobrý stav.

Záverom
Z tých novších Maxell je to stále pekná kazeta do zbierky, aj celá rada kričí Maxellovskou kvalitou.
Na nahrávky ak je v dobrom stave, doporučujem, ak si dobre spomínam, na všetkých deckoch bola pomerne slušná, tak ako aj iné Maxelly.
Nechuť k týmto kazetám je potrebné znovu preveriť riadnymi testami a nahrávkami.


Bonusový obrázok, z mailu, na konci:
Maxell XLII 46min rok 1988 Japonská verzia.
Je ako tá naša s oválnym telom, ale tie dvojité cievky sa mi mimoriadne páčia.
Prílohy
IMAG0343.JPG
IMAG0344.JPG
IMAG0896.JPG
IMAG0897.JPG
IMAG0898.JPG
IMAG0899.JPG
IMAG0900.JPG
IMAG0901.JPG
IMAG0902.JPG
IMAG0903.JPG
IMAG0904.JPG
IMAG0905.JPG
IMAG0906.JPG
maxell_xlii4688jc.jpg
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

vyzerá dobre až na tie nálepky a neviem prečo mám pocit, že bude hrať trochu inak ako ostatné XL2 ale je to len dojmológia takže to napíš skôr ty či hrá v tej istej skupine. Celý tento dizajn bol perfektný, škoda že to prestali hneď používať
Prečo predpokladáš, že za čerstva by bol bias plusový?
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Audiokazety maxell z tohoto období byly ještě pořád docela kvalitní. Mám jich pár nahraných i na RS AZ 7 a hrají slušně. Maxell nešel v této době ještě tak dolů s kvalitou jako jiné značky. A tá poslední 46 je hodně povedená.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Veľmi pekná kazeta, mám ich zopár, ani neviem v akej minutáži.
K tým nalepkám, ja som to nikdy neriešil a o týchto by som povedal, že sa absolútne hodia ku kazete.
Nstar, ktoré nálepky sa ti páčia najviac, chcem vedieť, ako veľmi máme rozdielny vkus :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Stano, ktoré sa mi páčia najviac takto neviem povedať ale ako príklad mám rád TDK tú paletu s nálepkami, kde každý typ kazety má svoje farby https://ez647.sk/cc/bb/tdk_ar5092n.JPG
a Maxell tiež vedel https://ez647.sk/cc/bb/maxell_urf9088yn.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell XLII 46min rok 1996-2000 Made in England
https://ez647.sk/cc/maxell_xl2.html#96
Katalóg

doplnenie dátumu výroby 26.1.1996

Novšia verzia XLII od tej včerajšej, o ktorej som veľa písal aj vo vlákne C100
Vzhľadom k obsiahlejšiemu popisu, platí to čo je už napísané vo vlákne C100.
Len pripomeniem, bola to moja prvá C46 v živote, písal som o nej aj v obaloch kaziet, no a je už vtedy nahratá, dobová, samozrejme na mojej Aiwe, ktorá chromky nevedela, ale to mi bolo tak jedno akurát :D
Moja verzia C46 je z tých prvých sérií, keď bola kazeta riadne vybavená so sivými cievkami a skrutkami a zavádzačkou s oranžovým značením pre C46.

Balenie:
Rovnaká krabička ako včera, hrubá zaoblená, tmavá s okrúhlymi stredovkami, ešte tá pôvodná Maxell. Booklet veľký typ J s vnútrom pre popis, a zvyšok informácie o kazete. Graf je v podstate identický s tým čo som popisoval včera, hodnoty sú rovnaké, takže aj páska by mala byť, naozaj pochybnosti v kvalite prichádzajú až s novšími šaržami a toto je ešte tá pôvodná Black Magnetite.
Ku grafu len doplním že MOL pri 10kHz je uvedený na -2,5dB, teraz mám potrebu to porovnať s TDK SA, kde bolo pre rok 1994 uvedené pri 315Hz +6,0dB čo je rovnaké ako tu na XLII a pri 10kHz zase -6,5dB čo je podstatne menej než na XLII :)
Čo je zaujímavé, pretože aj SA-X píše 10kHz na -5,5dB, pritom je očividne riadne nacinkaná, ale to som zase odbočil ku konkurencii..
K baleniu ešte, rovnaké nudné nálepky ako predošlá kazeta, a fólia zelená, čierna.

Kazeta:
Zase sa budem opakovať, ale dizajn vychádza inšpiratívne zo staršej kvalitnej úspešnej rady XLII-S, tu to mierne recyklovali, ale mne sa to mimoriadne páčilo, len pre XLII pre Európu od roku 1996 a pre USA od roku 1998. Pre Japonsko pre modely hibiki normal a High a nikdy viac som o použití tohto dizajnu kazety nevedel, aj keď niektoré šarže majú predpripravené otvory metal, stále neviem aký model na svete by to mohol reálne používať.

Páska:
riadne opotrebovaná, poškrabaná a ošúchaná aj keď nemá fyzické prehyby ako TDK, tam má riadne škrabance, ale naozaj bola hratá mimoriadne veľa na všetkom možnom už od roku 1997, či kedy som to kúpil :D
No a prišla mi mierne viac čierna a žiadna priesvitnosť, tak možno nejaké detaily sa v recepte behom dvoch rokov zmenili.

Kazeta pochádzala z jedného obchodu v SNV, ktorý bol popísaný zrejme v obaloch kaziet, cena bola 67 Sk.

Žiadne testy, len si spomínam že Aiwa s magnetom, nevedela túto kazetu logicky, ale občas tam dynamika vyskočila šialene vysoko, kým to limitér neobmedzil, ktorý to robil až pár sekúnd od nábehu vysoko dynamickej skladby, preto boli nahrávky z tej aiwy totálne naprd.

Ja som v budúcnu samozrejme počul aj nahrával veľa použitých aj nových kaziet z tohto typu XLII aj staršie, aj novšie, väčšinou so slušným výsledkom, ak nebola páska vyslovene z mizernej šarže, nejakej tej novej, alebo proste stará odležaná, zle skladovaná. V celku som bol s touto kazetou vždycky spokojný aj po dizajnovej stránke, kým sa nezačala robiť v sivej farbe, to som neznášal.

Okrajovo z Akai DX-57, nejaké testy C60 verzií novoodbalených, kde mi vyšli hodnoty +4db s občasnými špičkami +6db pri biase -4, v podstate naozaj zhodná páska s tou predošlou verziou, alebo takmer zhodná.

Záverom, ako do zbierky je to taká klasika 90tych rokov, alebo aj posledná kazeta Maxell čo stála za to.
Na nahrávky, ja ju doporučujem, väčšinou dobre kompatibilná s rôznymi strojmi, ak naozaj nenarazíte na mizernú šaržu, alebo zle skladovaný kus, tak veľká spokojnosť, aspoň z mojej strany.

K tomu biasu, ako som už milión krát spomínal že vekom a hlavne zlým skladovaním nutnosť podbiasovania klesá, preto mi vychádza vždy bias -4 či -8 aj na takýchto kazetách, vzhľadom k charakteru pásky by mal byť bias 0 a vyšší u všetkých typoch II a to nie len Maxell. Mínusový bias za nova by mali mať len základné typy ferro, ako dobre každý deck je kalibrovaný mierne odlišne, tak sa možno aj počíta že na typ II sa kalibruje väčšinou na stredný model, takže z princípu bias 0 pre XLII.
Trochu nešťastné je uvedenie Bias v katalógu Maxell, kde okrem UR je všade uvedená 0.

K výkonu predbežne ako som prešiel aj iné decky s kazetou XLII 60 1996 tak na všetkých mám uvedené +4db, jedine AZ7 bez ATC sa tlačil na +8db, ale vieme že tam to na tom displeji vždy uteká trochu hore.
Prílohy
IMAG0914.JPG
IMAG0915.JPG
IMAG0916.JPG
IMAG0917.JPG
IMAG0918.JPG
IMAG0919.JPG
IMAG0920.JPG
IMAG0921.JPG
IMAG0922.JPG
IMAG0923.JPG
IMAG0924.JPG
IMAG0925.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ten bias v katalógu je zhruba myslený tak, že pokiaľ máte nastavený optimálny bias pre túto kazetu tak to volajme nula. To znamená, že každej kazete v katalógu nastavíme bias nula (optimálny) ale "točítko" pritom môže byť u každej kazety v úplne inej polohe. Vlastne to je údaj, že táto kazeta má pri optimálnom biase takéto parametre.
Teraz ešte pomudrujem, ak má nejká kazeta menší SOL môže aj tak viac cinkať ako tá s vyšším SOL. Ide o to kde výšky skončia, teda napr od -2,5 už tam 10kHz nedostaneš (na Maxell referenčnom stroji :) )
Táto kazeta (XL2) má síce vyššiu vybuditeľnosť na výškach ale pri ich optimálnom biase nemusí mať taký hrb na výškach ako napr tá SA-X (neviem, to píšem len ako príklad), takže tá asi bude výraznejšie cinkať
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"