Sony WM-EX190

касетные плейеры ... мп3 плейеры vintage hifi stereo

Moderátori: AdmineR, janvys

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Sony WM-EX190

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony WM-EX190 je základný model walkmanu od Sony, pomerne novej výroby, cca 1999-2001. Je plne mechanický, s funkciou AVLS a Megabass a nič viac :) žiadne dolby, žiadne prepínanie na chrome tape. Napájaný dvoma tužkami AA, teda klasika.
Ako teda hraje?
Kúpil som ho na aukru v stave NOVÝ, ale bez slúchadiel, teda podľa kladky vtedy by som tomu naozaj veril, žiadne stopy pásky či použitia, cena 190KC no nekup to.
Nepodarilo sa mi nájsť v manuáli frekvenčný rozsah, ale s kľudom by som povedal že ide naplno, zvuk je ostrý ako britva, plný zvuk z pásky v spojení s kvalitnými slúchadlami je naozaj veľmi dobrý, vlastne najlepší z tých všetkých základných walkmanov čo poznám.
Funkcia MegaBass nepôsobí neprirodzene dunivo a nepríjemne, ale z nízkymi frekvenciami sa zdvihnú aj výšky, myslím že to bol zámer výrobcu, a celkovo zvuk dostane nový sviežejší nádych, a nepôsobí nepríjemne ani s prebassovanými Kossmi PortaPro.
Dolby chýbať nebude, ale prepínač na chrome tape by sa hodil, pri niektorých nahrávkach kaziet II a IV, dostanete zježenie chlpov na celom tele, ak sa v niektorých pasážach spevák či speváčka po refréne nadýchne, budete to cítiť až v krku.
Výborná je aj výdrž na dve alkalické tužky, presne som nemeral, pretože naozaj to hranie nemalo konca.

Zlé stránky walkmana:
Takže napriek novej kladke, povedal by som že zostarla moc rýchlo, áno mohol som ju viac čistiť, na fotke to nevyzerá moc dobre, ale napriek tomu má tendenciu u niektorých hlavne tenkých pások alebo metaliek utekať z kladky, napríklad TDK MA-XG poslednej verzie sa na druhej strane nenechala takmer vôbec zahrať, páska bola okamžite mimo kladku a ťažko deformovaná.
Výnimočne na niektorých vybraných kazetách dochádza k praskaniu vo zvuku formou statických výbojov, je to trochu nepríjemný problém, našťastie sa vyskytuje naozaj len vzácne. Napríklad jednu z mnohých Basf normal mi to praskalo pernamentne, pritom ostatné nie.
Funkcia AVLS no neviem na čo je toto dobre, keď človek chce dá si nižšiu hlasitosť sám, a keď nechce aj tak tú funkciu nepoužije.
Walkman má aj jednú LED indikujúca zapnutie stroja, veľmi slabá nepatrná, ale aspoň niečo svieti :D

Dizajn patrí možno k moderným, ale páči sa mi, pekne tvarované okno, kde je vidieť odvíjajúca sa cievka, kedy dávno som mal z dizajnov tohto typu veľký nekľud, lebo pre mňa bola zásadná len navíjajúca cievka...

Bohužiaľ Made in China, ale povedal by som dizajn je super, zvuk je super, kvalita výdrže mechanických dielov už nie je super.
Konštrukčne to vyzerá na jeden remeň? ten bude chcieť zachviľu vymeniť tiež, doska je osadená takmer len SMD, a celý stroj obsahuje jediný chip, ktorý ma na starosti zosilnenie, AVLS, MegaBass a reguláciu motora, ktorý je trojpinový, tiež asi výdobytok modernej techniky.
Ale vzhľadom k cene, dobrému zvuku, by som ho kľudne odporučil všetkým, ktorý chcú prirodzený plný zvuk bež všetkých tých okolitých ,,kurvítok,, s jedným veľkým packom alkalických batérií zo supermarketu môžete mať dlhé kazetové orgie až do zbláznenia.
Prílohy
IMAG0548.JPG
IMAG0548.JPG (79.47 KiB) 5474 zobrazení
IMAG0549.JPG
IMAG0549.JPG (87.96 KiB) 5474 zobrazení
IMAG0550.JPG
IMAG0550.JPG (77.91 KiB) 5474 zobrazení
IMAG0551.JPG
IMAG0551.JPG (71.75 KiB) 5474 zobrazení
IMAG0553.JPG
IMAG0553.JPG (73.66 KiB) 5474 zobrazení
IMAG0555.JPG
IMAG0555.JPG (95.58 KiB) 5474 zobrazení
IMAG0556.JPG
IMAG0556.JPG (72.98 KiB) 5474 zobrazení
IMAG0557.JPG
IMAG0557.JPG (62.31 KiB) 5474 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony WM-EX190

Príspevok od používateľa Kazetowich »

ale ale ale ....
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony WM-EX190

Príspevok od používateľa EZ647 »

ale?
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony WM-EX190

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Predsa?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony WM-EX190

Príspevok od používateľa EZ647 »

čo sa ti na tom kráme nepáči? :D
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Sony WM-EX190

Príspevok od používateľa janvys »

Hmmmm PRC VOMIT :lol: :lol:

Kdyby se tam vypustilo to EX, tak WM-190 byl super strojek
SONY ES
phexsys
metál za zásluhy
Príspevky: 267
Dátum registrácie: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 11:56

Re: Sony WM-EX190

Príspevok od používateľa phexsys »

Vďaka za každý funkčný prehrávač...
Sony TC-K666ES + TC-K555ES MkII + TA-F555ES + ST-S555ES + CD-P501ES
Pioneer A757 MkII + CT-S810S + CT-S910 + PD-S901 + D05 + MJ-D707
Philips 900 series
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Sony WM-EX190

Príspevok od používateľa janvys »

Na ebay je jich tisíc a nikdo to nechce... Denně sleduji stovky nabídek protože vždy hledám něco zajímavého co by mi rozšířilo moji walkmaní rodinu ;)
Hlavně nikdo to nechce za ceny těch pablbů kteří si myslí jak je to vzácné. Modely z posledních let výroby chodí za 5 dolarů a většinou to lidi už ani nedávají na prodej protože kvůli takové sumě peněz se jim nevyplatí chodit na poštu. I já to tak mám, mám tu asi 10 lowendů někde v krabici a nevyplatí se mi to inzerovat. Před hodinou končila jedna aukce kde bylo cca 15 low end walkmanů, něco funkční něco na výměnu řemínku, a prodalo se to za 10 dolarů... Poptávka je jen po vyšších nebo starších modelech, nejlépe kombinace obojího.
SONY ES
phexsys
metál za zásluhy
Príspevky: 267
Dátum registrácie: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 11:56

Re: Sony WM-EX190

Príspevok od používateľa phexsys »

Chápem, už to selektuješ a vyberáš skôr hodnotnejšie resp. investičné kúsky. Na druhú stranu taký Roman ide po dokonalom zvuku a paradoxne ho nachádza v Low-end zariadeniach...
Sony TC-K666ES + TC-K555ES MkII + TA-F555ES + ST-S555ES + CD-P501ES
Pioneer A757 MkII + CT-S810S + CT-S910 + PD-S901 + D05 + MJ-D707
Philips 900 series
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Sony WM-EX190

Príspevok od používateľa orhore »

Já jsem třeba koupil Philips walkman za 60 Kč i se sluchátkama :D . Přišlo mi to pěkně zabalené. Strojek plně funkční bez jakékoliv vady na kráse. Vyrobeno někdy v roce 1994. Klasický low end, ale hraje lépe než v té době o hodně dražší Sony co mám.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Sony WM-EX190

Príspevok od používateľa janvys »

Selektuji, to je pravda, ale většinou ne na úkor kvality.
Každopádně to že se najde i dobře hrající low end je pravda, to nezpochybňuju, ale je to spíše vyjímka. Ale je naprostý nesmysl v této kategorii mluvit o dokonalém zvuku. Už jen proto, že by to bylo naprosto proti logice, do low endů výrobce nebude dávat obvody použité u high endu.
Jak už jsem psal, pro vážný poslech mám D3 a DDIII a chci už jen D6C, DC2, DD9, DD30, které jsou zvukově "the best of the best". Hned po nich bych dal Aiwu PX, Toshibu S1 a Panasonic S. Ke dnešnímu dni mi prošlo pod rukama a ušima odhadem před 150 modelů walkmanů a nikdy mi nikdo do hlavy nenacpe že low end má "dokonalý zvuk"...
Ono pojem dokonalý zvuk je dost relativní, každý máme jiné uši, rozsah vnímání jednotlivých kmitočtů atd.
Až někdo bude mít na stole společně vedle sebe postavených aspoň 20 nových či profi restaurovaných totožně zkalibrovaných walkmanů různých tříd od low do high endu, jednu referenční nahrávku a jedny referenční sluchátka, pak může hodnodit, do té doby nemá smysl psát o tom že něco má dokonalý zvuk.
P.S. a low end to nikdy nebude, sorry ...


Edit: otázku "jaký je nejlepší walkman" jsem svého času dostával dost často. I dnes bych na ní odpověděl stejně jako před lety, DC2 a DD9, stále se nemohu rozhodnout pro jeden z nich, ono to pravděpodobně ani nejde odsunout jeden z nich na druhou pozici...
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony WM-EX190

Príspevok od používateľa Kazetowich »

phexsys napísal: Nedeľa, 27. Januára 2019, 23:39 Chápem, už to selektuješ a vyberáš skôr hodnotnejšie resp. investičné kúsky. Na druhú stranu taký Roman ide po dokonalom zvuku a paradoxne ho nachádza v Low-end zariadeniach...
Len ťa jemne opravím Peter. Nejak som dávno prestal riešiť otázku "endow" a zaujíma ma len zvuk.
Vyškolili ma niektoré príklady, keď vysoký načančaný model totálne zvukovo prepadol (kategoria zosiky aj iné) a naopak veľmi príjemne prekvapil skoro najnižší model. Viem uviesť aj príklady keby niekto namietal.
Preto mám už dávno životnô kriedo "hifi neni o prachoch" a za ním si stojím.
Kľudne získate zvukovú perličku za 5-10-50-100€ ak viete čo a kde hľadať a používa človek trošku chochmesa.
A hlavne nedá na trendy a to čo je práve "kúúl" - no používa uši a ten chochmes.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "Walkmany, mp3 a iné prenosné drobné audio"