Mini FM rádio "grapy" GNC 2000

касетные плейеры ... мп3 плейеры vintage hifi stereo

Moderátori: AdmineR, janvys

Používateľov profilový obrázok
rado
mazák
Príspevky: 126
Dátum registrácie: Streda, 27. Novembra 2019, 22:38

Mini FM rádio "grapy" GNC 2000

Príspevok od používateľa rado »

Toto rádio patrí medzi prenosnými prehrávačmi asi skôr do skupiny kuriozita. Dostalo sa mi teraz do rúk, pochádza určite z nejakých 90-tych rokov, grafika obalu je veľmi "dobová". Išlo zjavne o reklamný predmet, keďže Augmentin je antibiotikum. Rádio je nové, nerozbalené. Pena na slúchadlách sa rozpadla, takže som sa ho zatiaľ bez vysavača neodvážil rozbaliť a vyskúšať. Na internete som o ňom nenašiel ani zmienku, tak ma napadlo spraviť fotku, aby na toto rádio existovala aspoň nejaká zmienka.

Čo ma na ňom zaujalo: made in Slovakia! Zdá sa, že toto rádio naozaj priamo na slovensku vyrobila firma grapy, s.r.o. z Námestova, nie je to teda import z Číny. Podľa návodu "využíva najpokrokovejšiu technológiu SMT". Návod samotný je napísaný v bezchybnej slovenčine, čo pri čínskych výrobkoch tiež nie je zvykom. Možno spomienka na časy keď sa vývoj a výroba robili ešte tu? Podľa obchodného registra firma grapy, s.r.o. existovala od roku 1991 až do roku 2021, teda 30 rokov. Existovala aj námestovská a.s. s rovnakým názvom ale nepátral som po tom, či tam bolo prepojenie. Grapa je aj meno kopca nad Námestovom, na Orave a Kysuciach je to aj slovo označujúce neúrodnú roľu, strmú stráň a pod.

Ale späť k hi-fi, alebo skôr lo-fi? :) Slúchadlá sú napevno pripájkované, rádio nemá jack. Napájanie tvoria 2x AAA a pevne dúfam, že tam nie sú (podľa hmotnosti sa zdá, že nie). V ďalšom kole zoberiem vysavač, a skúsim to rozbaliť a preveriť funkčnosť. Má niekto záujem o takúto kuriozitu do svojej zbierky? Ak áno, pošlite mi do súkromnej správy adresu a rád ho pošlem ďalej.

Mini FM rádio "grapy"
Mini FM rádio "grapy"
IMG_6441_miniradio.jpg (276.22 KiB) 1120 zobrazení
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Mini FM rádio "grapy" GNC 2000

Príspevok od používateľa jhradec »

Toto, ale i mnoho jiných rádií je založeno na jediném integrovaném obvodu - původně Philips TDA 7088 z roku 1991.
Kolem roku 2000 se vyrábělo velkém množství těchto reklamních rádiíček.
Je to mono. Přijímá jen silné vysílače ( je na tom založeno automatické ladění ). Podle kvality výroby ladí v celém, nebo jen části pásma.
Využívá to dávný Philipsí výmysl - nízkou mezifrekvenci. Sám jich mám několik provedení. Pokud by byl zájem , mohu vyměnit za jiný audiošrot :D :D
Používateľov profilový obrázok
rado
mazák
Príspevky: 126
Dátum registrácie: Streda, 27. Novembra 2019, 22:38

Re: Mini FM rádio "grapy" GNC 2000

Príspevok od používateľa rado »

Vyznáš sa! Ja som ho teda rozbalil. Ale aj som to oľutoval. Rozklad peny na slúchadlách bol hrozný. Keby to aspoň odpadlo v jednom kuse, ale bolo to lepkavé mikrosmetie.

Kvalita tela: mizerná. Rádio nedrží veľmi dobre zložené dokopy, zadný kryt odpadáva. Baterky ledva-ledva natisnúť dnu, no kontakt otázny, nedoliehali veľmi dobre. Na tlačítka nereagovalo. Som priamo v meste a z okna vidím (500m vzdušnou čiarou) 500W vysielače FM a Expres. Je možné že nedoliehali tie baterky. Vyberať som ich musel šrobovákom. Test som veľmi rýchlo vzdal. Doštičku som tiež nevyberal, nedá sa to nedeštruktívne. Je zatavená na tých plastových stopkách.

Ak ho niekto predsa len chce, tak ja ho naozaj pošlem aj zdarma. :lol:

IMG_6445_radio.jpg
IMG_6445_radio.jpg (90.74 KiB) 1103 zobrazení
IMG_6448_radio.jpg
IMG_6448_radio.jpg (110.61 KiB) 1103 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Mini FM rádio "grapy" GNC 2000

Príspevok od používateľa AdmineR »

Made in Slovakia ????
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini FM rádio "grapy" GNC 2000

Príspevok od používateľa Kazetowich »

:shock: :o
Nikdy som o tej firme nepočul.
Je možné že to je Slovenská firma s 30 ročným fungovaním a nepoznám ju???
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
rado
mazák
Príspevky: 126
Dátum registrácie: Streda, 27. Novembra 2019, 22:38

Re: Mini FM rádio "grapy" GNC 2000

Príspevok od používateľa rado »

Podľa mňa išlo o malú lokálnu, ktorá sa venovala nejakým priemyselným záležitostiam a iba ako bokovku v istom období existencie vyprodukovala toto rádio ako reklamný predmet.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Mini FM rádio "grapy" GNC 2000

Príspevok od používateľa jhradec »

Tyhle jsou funkční - kdyby byl zájem :D
Prílohy
image.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Walkmany, mp3 a iné prenosné drobné audio"