Elektronika - súčiastky, opravy

Všetko okolo elektroniky, súčiastky, zapojenia a pod.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Elektronika - súčiastky, opravy

Príspevok od používateľa EZ647 »

Viem že je tu niekoľko šikovných ľudí v tejto oblasti.
Doma ma už od Vianoc otravujú s jednou doskou zrejme z kávovaru, alebo čo to je, zrejme celý riadiaci modul, na doske je malý chladič s klasickým TO-220 parchantom, myslel som si že je to odpálený tranzistor, na jednom prechode ukazuje odpor okolo 90ohm, ale po poriadnom vyčistení a čísel je to vraj triak, s tými nemám skúsenosti, ale predpokladám že hodnota odporu v oboch smeroch tak malá sa nesmie u polovodičov nikdy vyskytovať. A nevyzerá žeby na doske boli iné súčiastky ktoré by takto mohli ovplyvniť výsledok, triak je do chladiča a dosky prinitovaný, výmena bude viac než zaujímavá.

Prípadne aká je šanca že si to odniesli okolité súčiastky, tie viacnohé polovodiče na doske nebudem vedieť zmerať, maximálne tie pasívne veci, a niektoré dvoj a trojnohé SMD.
Prílohy
IMAG0525.JPG
IMAG0525.JPG (60.07 KiB) 5121 zobrazení
IMAG0519.JPG
IMAG0519.JPG (89.2 KiB) 5121 zobrazení
IMAG0520.JPG
IMAG0520.JPG (94.67 KiB) 5121 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2315
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Elektronika - súčiastky, opravy

Príspevok od používateľa orhore »

A co, to nefunguje a nebo špatně? Tohle je napájené přímo ze sítě, že? Na vstupu ze síťového přívodu je takový velký žlutý, hranatý kondenzátor v sérii s dalšími obvody. Obvykle časem ztratí potřebnou kapacitu a napájení celého toho elektronického zázraku je v háji. Je třeba ho změřit jakou má skutečně kapacitu a pak případně koupit stejný - kapacita musí být stejná + napětí, které může být i vyšší.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronika - súčiastky, opravy

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dostal som len tú dosku, bez popisu závady :D
Ale asi to bude priamo na sieť cez ten triak.
Fóliové kondíky tiež strácajú kapacitu?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2315
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Elektronika - súčiastky, opravy

Príspevok od používateľa orhore »

Tady tyto použité ano. Tohle jsem už musel udělat u x kávovarů či ledniček. Vždy stejná závada, ale není možné vyloučit i jinou. Ten malý odpor na tom přechodu triaku je tuším normální, ale teď nemám jak ověřit.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronika - súčiastky, opravy

Príspevok od používateľa EZ647 »

Určite odpor 90ohm v oboch smeroch, pre polovodič? No čo som pozeral ten typ aj tak nie je nejak moc u nás dostupný, takže ma pán smolu čo to chcel. ten kondík pozriem zajtra a dám vedieť.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2315
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Elektronika - súčiastky, opravy

Príspevok od používateľa orhore »

Triak je sice trochu nevyzpytatelná součástka, ale zkus provést měření až když ho vypájíš úplně ven. A zde máš pomocníka.
Pro výměnu stačí najít podobný typ, který je na minimálně 600V a je dimenzovaný na proud 8A.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronika - súčiastky, opravy

Príspevok od používateľa EZ647 »

Uff takže toto chovanie je vlastne normálne, no tak pekne :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronika - súčiastky, opravy

Príspevok od používateľa EZ647 »

Máme doma telku Sony KV-29FX30K, je to veľký CRT, má 46kilo, mali sme ho v kuchyni a teraz začal štrajkovať. Súčasne nám odišiel aj LCD Samsung, kde je zrejme vadný panel, do toho sa nebudem púšťať, keďže tam sa kupuje nový, ten v kuchyni sa rozhodlo že sa bude opravovať.
Chyba bola že pri zapnutí vždy niekoľko krát cvakalo relátko, a teraz už nejde vôbec, predpokladám zlé kondíky v napájaní, a okolo zdroja vysokého napätia. Pri troche šťastia prečistiť, povysávať, pomeniť elyty v kritických miestach a bude fungovať zase niekoľko rokov. Čo vy na to? Alebo prípadne.... viem že sú na svete rôzny blázni aj v ČR čo zbierali CRT telky, hlavne Tesly, a iné staré stroje, chcel by niekto za odvoz takého veľkého macka? :D
Proste je mi ľúto vyhodiť niečo čo funguje, len pretože je to zastaralé, resp. funguje, obrazovka je dobrá, a kondy odchádzajú časom vždy u všetkého.

Obrázok

https://www.top-bazar.cz/elektronika/te ... cm-116306/
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Elektronika - súčiastky, opravy

Príspevok od používateľa oneeeee »

no , najprv ten zdroj . potom to pôjde .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronika - súčiastky, opravy

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tak prístup k hlavnej doske zo strany spojov je takmer nemožný, chcel som vybrať dosku, tá je ale v plastovom držiaku a vyberá sa to ako celok a plastový držiak ze na strane spojov zakrytý plastom samozrejme. Najhoršie je sa nedajú všetky káble odpojiť, ako časti VN trafa sú napevno s inou doskou ani s tou čiapkou anódou obrazovky si neviem poradiť. Takže neviem či niečo z toho bude.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Elektronika - súčiastky, opravy

Príspevok od používateľa oneeeee »

myslíš tú čiapku na vysoké napätie ? ak ano tak tam sú také dva drôty do V , asi . tak len na silu vytiahnuť , pootočením . inak to nejde . len tam nedávaj skruktovač , lebo dostaneš na piču , ako ja . drží tam napätie aj mesiac . ale až sa ti to podarí tak si vyskratuj obrazovku . na kostru daj kábel a ten prilož na tú anódu . potom ho už môžeš aj pooblizovať .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronika - súčiastky, opravy

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej čítal som v manuáli že sa to má skratovať, ale nechcem to vyberať takto, no uvidíme.
Napísať odpoveď

Návrat na "Elektronika"