Návrat v čase (videopožičovne)

sem všetko, čo neviete zaradiť inde

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Návrat v čase (videopožičovne)

Príspevok od používateľa AdmineR »

Píše sa rok 2007 - práve sa vo veľkom rozbieha domáci internet, zahraničné reťazce zaplavili svojimi "marketmi" naše mestá a mestečká a nastávajú zmeny (správania a myslenia - postupné a nezvratné).
Pozrime sa na tento svet okolo nás očami chlapíka žijúceho v roku 2007 - prostredníctvom dobového článku.
Je o videopožičovniach a spol.
Pre istotu som ho aj stiahol a priložil do PDF ...vieme prečo - časom staré články miznú

https://www.kinema.sk/filmovy-clanok/27 ... oplach.htm
- pod článkom sú aj komentáre z roku 2007 - zaujímavé

Ja len dodám, že na prelome tisícročí - dajme tomu v rokoch 1996-2004 +- sme v piatok išli vybrať nejaký film do požičovne na víkend - bolo ho treba vrátiť myslím do nedele večera, alebo do pondelka (už si nepamätám) - a ak človek nestihol, musel potom doplácať akože za ďalší deň. Myslím že bola aj nejaká záloha - už si nepamätám. V našom meste boli asi 2-3 požičovne (na cca 25 000 obyvateľov, ja som chodil do jednej zvanej TABIMIX) - takže čím skôr človek prišiel, tým mal väčší výber. Dobré a nové veci sa už požičali skôr, alebo po známosti odložili pod pult -:) Takže ak ste prišli neskoro, mali už len staršie alebo nie moc populárne filmy :D
No - a VHSky vystriedali postupne DVD - to bola hyper novinka v super mega kvalite - a dolby digital či dts ... stereo bolo už slabota :lol:
Ešte kým nebolo DVD, VHSky boli často požuvané či obdraté častým používaním - video aka mechanická vec nebolo často a u všetkých v optimálnom stave a boli rozšírené všeljaké tržničné značky - takže to brúsilo a žuvalo len taký jazz.
A ako sa píše aj v článku dole, postupne sa rozširovali videopžičovne na internetové kaviarne - boli tam stolíky s počítačmi a chodili sme na internet. Cena sa odvíjala od času, ktorý ste boli na internete - mali urobený normálny systém, ktorý meral čas používania a keď ste skončili, nameraný čas sa odoslal do centrálneho PC pri pulte kde bola obsluha - odhadnem že v jednej takej kaviarni mohlo byť cca 10 ks PC ... to som chodil vybavovať veci cez net, ktoré sa cez sledované pc v práci nedali vybaviť ;) - šéf už v tej dobe bol veľmi zdatný samouk a okrem dochádzkového systému zaznamenávaného do Karola (starý pc pri vchode do firmy), zosieťoval všetky PC vo firmičke a sledoval našich asi 4 pracovníkov po sieti -:) Dochádzkový systém fungoval asi tak, že pri príchode si naťukal do Karola kód (každý mal svoj) a Karol zaznamenal tvoj príchod. Pri odchode to isté. Dalo sa to však okašlať - keď som vedel že kolega príde skorej a ja budem meškať, zavolal som mu svoj kód (už boli mobily - tie tlačítkové motoroly a nokije a ericcsony) a okrem seba naťukal aj môj príchod-:) Šéf nebol hajzel - bol to fajn človek a zbadal to, no občas privrel oko keď to moc nebilo do očú a človek meškal iba pár minút .. však sme potom aj tak nadčasovali do noci a s tlačovými dátami čakali na polnočný rýchlik do Košíc - kedy sme napálené CD niesli na stanicu na spešninové oddelenie, aby stihlo prísť do tlačiarne na východe a ráno to mohli tlačiť (periodikum)
Prílohy
videopožičovne
videopožičovne
videopozicovna1.jpg (157.44 KiB) 664 zobrazení
Blog Bije požičovniam na poplach videopožičovňa vhs dvd - Článok Kinema.sk.pdf
videopožičovňa
(3.4 MiB) 29 stiahnutí
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Návrat v čase (videopožičovne)

Príspevok od používateľa AdmineR »

a pridám náhľady aktuálnej ponuky z roku 2023 na BAZOS a filter "vhs"
Prílohy
vhs.jpg
vhs.jpg (233.35 KiB) 633 zobrazení
vhs2.jpg
vhs2.jpg (201.78 KiB) 633 zobrazení
vhs3.jpg
vhs4.jpg
karlosg
priekopník pioneer
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Utorok, 18. Septembra 2018, 12:55

Re: Návrat v čase (videopožičovne)

Príspevok od používateľa karlosg »

v cca 1990-91-om zacali v KE fungovat 2 pozicovne CD /CD Box a Compact Studio/. v oboch som robil, v cd boxe asi 2 roky. cd box mal vymenny system cedecok, ktore kolovali po roznych mestach na slovensku, nepamatam si, ci to nebolo aj v cechach. v kufrikoch sa stale priniesla varka cd po tyzdni, alebo dvoch, takze stale bol prisun inych. pozicovne bolo asi 10kcs za cd, ale uz si nepamatam. neskor k tomu pribudli VHS. tie sa poziciavali tusim za 20kcs. compact studio malo vlastne cd a vhs, tam sa biznis roztocil v ovela vacsej miere. neskor to bola jedina pozicovna v republike /v meste boli asi 3 pobocky/ a s prichodom kadejakych porusovani autorskych prav a kontrol to postupne zaniklo /fungovalo to isty cas tak, ze majitel zacvakal celorocnu pokutu napr. 100 000kcs a fungoval dalej. bola to zaroven aj predajna a funguje dodnes, samozrejme bez pozicovne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nezaradené"