DNEŠNÍ MEGATEST

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

DNEŠNÍ MEGATEST

Príspevok od používateľa janvys »

IMG_20190305_013706.jpg
Kdo si tipne vítěze?

Vezmu to stručněji aby vás to nenudilo..

Maxell XLII
bias -4 zdroj +4 páska +2 avšak ani s poladěním biasu nedrží zdroj, což mě u XLII maličko překvapilo, pro docílení dobrého nezkresleného zvuku v celém spektru je třeba nastavit level na 0. Jinak v pořádku, lehké zaváhání na kolísání. Na novodobou produkci OK. Nová kazeta.

Maxell XLII-S
bias 0 zdroj +4 páska +4 ale s výpadkama, pro super zvuk je třeba opět pohybovat se kolem 0. Jinak klasika z druhé poloviny 80.let, krásný zvuk, pestrý, kazeta super těžká, ještě orig.japan výroba. V minulosti 1x nahraná.

Maxell XLI
bias -2 zdroj +4 páska +2 bez výpadků a bez zkreslení! Příjemné překvapení, kazeta drží +2 ve špičkách +4, super čisté výšky i basy bez zkreslení. Je to novější model, nečekal jsem moc, velmi překvapila. Nová kazeta.

Memorex db
bias -10 zdroj +4 páska +2 bez výpadků, avšak výšky nic moc, páska mírně zvýrazňuje středovou čast spektra a podání výšek je nevěrohodné, ale zase ne zkreslené. Je to originál USA výroba. Průměr, nepřekvapila, ale na low end ujde. Nová kazeta.

Magnex Studio 4 metal
jedním slovem tragédie. Antických rozměrů. Ale popořadě. Zdroj +4 kazeta -6 cožé? Bias nepomáhá ani trošku, hrozně slabý výstup, přidávám zdroj na +8 abych mohl něco dělat a vytlačím aspoň na 0, ale zvuk příšerný, zcela tomu chybějí výšky, někde tam sice jsou, ale jakoby úplně zastřené. Řeknu si vadný kus a jdu vybalit druhý. Bohužel žádná změna, nechápu. Nevzdávám to a zkusím kazetu nahrát s bias eq jako typ II. A ejhle, výrazná změna k lepšímu. Odstup od zdroje se snižuje na uspokojivých -4-2, objevují se výšky při hodně plusovém biasu. Nelze se dostat na úroveň zdroje, ty výšky jsou tam pořád maličko ustřižené, ale už se to dá při vybuzení kolem 0 docela poslouchat. Jsem z této kazety trochu zmatený, nevěřím že by to byl takový shit od výroby, zde krutě zapracoval čas a chemie. Ta páska prostě rokama skladováním ztratila svoje původní schopnosti, podobně jakk basfácký chromdioxid. Takže použitelné to je, při nahrávání jako typ II a biasu +8 a vybuzení na 0. Tahle kazeta je vzhledově pravdu nádherná, je to kopie Dynarecu/JVC. Docela by mě zajímalo, jak by se chovala kdyby nebyla nová, ale už před rokama nahraná. Jsem si jistý že by tam byl rozdíl jako prase.

Basf Chrome Maxima 1988
bias -4, zdroj +4 páska +2 ale začíná křapat. Vzpomenu si na můj nedávný test SKC CD a je to velmi podobné. Holt chromdioxid, čerstvě vybalená kazeta. Rychle vytáhnu tu samou kazetu ale mnou již před mnoha lety nahranou, vrazím do decku a rozdíl tam vážně je... Takže aby se to dalo poslouchat, vybuzení dolu ale stejně tomu něco chybí, není tam dynamika, nedokáže se vyrovnat zvuku zdroje. Další zestárlý chromdioxid. Nová kazeta.

Sony DO
tahle kazeta je jako alenka v říši divů. Začínám klasicky, vše na nule. Zdroj +2 kazeta +2, bias +6 (!!!) Mínusový bias nekompromisně odmítá. Od +4 super. Zvuk je hodně zajímavý, oproti zdroji tahle kazeta mírně ubírá na středech. V pohodě udrží špičky +4 bez zkreslení, zdroj se rovná kazetě.
Tahle kazeta mě hodně překvapila v úplně jiném směru než jsem čekal. V minulosti jednou nahraná.

TDK AD-X 1982
Po mém nedávném testu a naprosto úžasných výsledcích AD-Xky z roku 88 jsem se rozhodl prozkoumat nejstarší model.
zdroj +4 kazeta +3 bias 0. Joj, to je zvuk, sice malinko ubírám vybuzení na +2 a nenacházím rozdíl mezi zdrojem a kazetou. Opravdu krása, jako v katedrále. Takže i první model AD-X je lahoda pro uši, novější model je jen o krapítek výkonnější. V minulosti jednou nahraná.

Sony HF-ES 1988
Začínám jako obvykle a hned mě překvapuje svým zvukem. Bias 0, zdroj +4 páska +4, paráda...ale ta dynamika! Tahle kazeta doslova kope, oproti zdroji má barvitější zvuk, a nechá se bez zkreslení tlačit na +6 při stejném zdroji. Vše je čisté, bez zaváhání, vyvážené, opravdu pulzující žibý zvuk bez jakýkoliv záchvěvů nebo natrhnutí.
Jak už asi tušíte, tohle je vítěz tohoto večera. Trumnul AD-Xku o kousíček. Tohle je opravdu super výkonná kazeta s naprosto věrným a živoucím zvukem.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: DNEŠNÍ MEGATEST

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Este ku kazdemu textiku solo fotecku a kvicime blahom. Ze Erik?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: DNEŠNÍ MEGATEST

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Na tom Memorexe sa asi zhodneme - mňa ich kazeta (USA) tiež moc nezaujala - taký nejaký nezaujímavý zvuk.
AD-X asi mám, ale neskúšal som ju ešte, ani Sony DO - ešte kuknem na zúbok tej Maxell XLI.
Tak ktorá je vlastne víťaz ??
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: DNEŠNÍ MEGATEST

Príspevok od používateľa janvys »

Kazetowich napísal: Utorok, 5. Marca 2019, 08:20 Tak ktorá je vlastne víťaz ??
Kdybys to četl celé tak bys věděl, že vítěz je Sony HF-ES. V těsném závěsu je AD-X.
Celkově vzato se mi znovu potvrzuje, že top modely normálek přežívají zub času v pohodě a že podávají úžasné výsledky. Tahle HF-ES 1988 společně s AD-X 1988 jsou zatím nejlepší kazety typu I co jsem testoval. Zní to jako nesmysl, ale jsou téměř rovnocenné s Sony Metal-XR kterou jsem testoval dříve. Zvukem určitě, metal-XR je jen o krapet výkonnější. Jakmile budu mít pohromadě víc testů, sestavím pomyslný žebříček "top of the top" ;)
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: DNEŠNÍ MEGATEST

Príspevok od používateľa EZ647 »

Pekné,
tie Magnex Metal starnú nejako rýchlo, ja som ju vlastne pred rokmi nahral celú a celkom to šlo.
Moja Magnex Studio 4 60min, sa nahrala na +2db pri biase -8 no a ak to skopírujem z môjho excelu mám tam asi toto:
,,6.2.2014:
na metalku podpriemerny vysledok, neviem z akeho roku, ale tipujem ze to bude najskor zo zaciatku 80tych rokov
zvuk je dost tlmeny, bias to ako tak dorovna, ale vykon klesne aj tak je necisty a dost miestami skresleny alebo poruchovy, ani najstarsie metalky TDK a Philips neboli tak zle, tie boli excelentne, aj Scotch Metafine bola dost slusna

dalsia dost velka vada je skripanie z hlav, podobne ako u tych starych basf, ale neprenasa sa to do zvuku

paska dalej obsahovala biely prasok na zavitoch pasky na cievke a aj priamo na paske, nieco ako Basf LH Maxima 60 len menej, to som utrel nasucho ako som to niekde cital ze sa to ma riesit

paska je viacmenej sedokovova ako metalky zvyknu byt, az na spominany prasok vyzera v dobrom stave, tak ktovie, mozno skripe ta plesen, alebo uvolnujuce sa spojivo, kazdopadne vyzera ze Magnex boli smejdy, vraj Talianske

este sa tvari ze pohyb cievok je stazeny, ani pretacat moc nechce

20.2.2014:
pri ostrej nahravke je situacia taka ze paska ktora uz presla raz hlavami vykazuje mensie chyby a piskanie sa pomaly stratilo, ale jednu stranu som nahral na Akai a druhu na pioneer s celkom uspokojivymi vysledkami, len tah pasky je stale dost s velkym odporom to moze byt problem pre stabilitu rychlosti a fluteru pre citlivejsie a prenosne stroje ako wolkmeny a pod
,,

No a k Maxell XLII a XLII-S ja som ich nahrával ako nové pred rokmi, ale tie vyšli podstatne lepšie než tu Tebe, žiadne poruchy, vysoký výkon, konkrétne:
Maxell XLII 60 rok 1994 nahratá asi 2013: +4db bias -4 nádherný zvuk
Maxell XLII-S 90 rok 1988 nahratá ais 2013: +4db bias 0 excellent
No a ešte k Memorexu, tá USA verzia mala myslím problém s tým debilným vankúšikom čo sa rozpadol, takže testy sú extrémne mimo, aj keď by sme testovali stav celej kazety ako takej tak by to šlo :)
Väčšia sranda že mám dobovú Memorex Metal v tomto prevedení so zlým vankúšom a to je celkom sranda.

Sony HF-ES a TDK AD-X to sa dalo čakať, nejak tak som to mal aj ja.
Sony Do, tieto extra modely, mali nejakú z tých pások HF-S, HF-X, HF-ES už len otázka ktorú.

Maxell XLI presne táto verzia, to som bol ja zase mierne sklamaný.

Basf CMII, ono keď sa to občas pekne nastaví, tak zahraje pekne, aj keď slabšie, oni tie chromky majú nízky šum a na tom je to aj postavené, ale čo do starnutia, mám tu niekde dve Basf CEII tuším, od rôznych predajcov a jedna hraje tak ako poznáme a jedna hraje prekvapivo dobre, niekedy to musím otestovať a napísať, lebo som bol extrémne prekvapený.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: DNEŠNÍ MEGATEST

Príspevok od používateľa janvys »

EZ647 napísal: Utorok, 5. Marca 2019, 13:41 Paska dalej obsahovala biely prasok na zavitoch pasky na cievke a aj priamo na paske.........este sa tvari ze pohyb cievok je stazeny, ani pretacat moc nechce.
Operace Magnex
Takže, bílý prášek a částečky uvnitř kazety jsou způsobené použitým mazivem na bočních kladkách-hřídelkách, které po letech ztvrdlo a začalo se drolit. Rozebral jsem 3 stejné kazety, někde ho bylo použito málo a nedrolilo se(avšak u všech bylo ztuhlé a kladka se neotáčela) a jinde ho bylo moc a drolilo se dovnitř kazety a způsobovalo to zasvinění.
Na fotkách je to dobře vidět.
Rozebral jsem hřídelky, vyčistil od zbytků ztuhlého maziva a je to super, točí se lehce.

Druhý problém ohledně přetáčení a tuhého chodu. Je to způsobeno použitím nevhodných třecích fólií, které mají širší profil a ty cívky s páskou uvnitř kazety mezi sebou tlačí příliš. Vyhodil jsem je tedy pryč a použil třecí fólie s nižším profilem a nyní jde kazeta krásně lehoučce a přetáčí jak po másle.

Takže tohle je Magnex TUNING ;)
Prílohy
IMG_20190305_162150.jpg
IMG_20190305_164131.jpg
IMG_20190305_164237.jpg
IMG_20190305_165212.jpg
IMG_20190305_165713.jpg
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: DNEŠNÍ MEGATEST

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tak možné to je, moja kazeta po prvom odbalení a otorení.
Aj keď mi tam toho bordelu príde celkom dosť.
Prílohy
IMAG0379.JPG
IMAG0379.JPG (84.28 KiB) 11484 zobrazení
IMAG0386.JPG
IMAG0386.JPG (66.77 KiB) 11484 zobrazení
IMAG0382.JPG
IMAG0382.JPG (55.63 KiB) 11484 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: DNEŠNÍ MEGATEST

Príspevok od používateľa janvys »

Jojo to je přesně ono ;)
Pořádně vyčistit a je klid. Nechápu proč to mazivo tam vůbec dávali..
Kazeta je jinak krásná, při výměně třecích fólií jsem vyměnil i celý pásek, takže budu teď kazetu normálně nahrávat a používat, po kompletním tuningu tomu již nic nebrání :)

Edit: je možné, že ty třecí fólie rovněž zestárly a ztratily svoji původní flexibilitu. To už se nikdy nedozvíme. Každopádně jejich výměna vyřešila celý problém.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: DNEŠNÍ MEGATEST

Príspevok od používateľa EZ647 »

Počas používania sa ten ťah o niečo zlepšil, ale netreba ju zbytočne pretáčať, zastavovať a pod, proste play od začiatku do konca.
Mazivo sa dáva do vodiacich kladiek ako som si všimol aj čítal na tapeheads. Keď som nedávno otváral Sony Ala kvôli foteniu cievok, tiež som si všimol že oska kladky je mokrá, nafotiť to moc nešlo ale predsa.
a to tie Sony sú pomerne tiež staré kazety, ale výroba bola kvalitou niekde inde že
IMAG0843.JPG
IMAG0843.JPG (86.99 KiB) 11479 zobrazení
*
no a potom ak sú také problémy s Magnex Metal, čo potom by si povedal na tú staršiu verziu?
http://ez647.sk/cc/magnex_mxl.html
Tam boli kovové osky kladiek a magnetické tienenie hrdzavé, som to trochu obrúsil a natrel fixou na modro, ale tie kladky sa aj tak neotáčajú až tak dobre, nebol som tak precízny pri brúsení. Ale páska samotná je takmer nepoužiteľná.
na foto už po akože oprave
Prílohy
IMAG0379.JPG
IMAG0379.JPG (100.2 KiB) 11479 zobrazení
IMAG0380.JPG
IMAG0380.JPG (58.42 KiB) 11479 zobrazení
IMAG0385.JPG
IMAG0385.JPG (97.25 KiB) 11479 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: DNEŠNÍ MEGATEST

Príspevok od používateľa Kazetowich »

tá modrá doštička vyzerá kúlovo :P
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: DNEŠNÍ MEGATEST

Príspevok od používateľa Kazetowich »

janvys napísal: Utorok, 5. Marca 2019, 12:52
Kazetowich napísal: Utorok, 5. Marca 2019, 08:20 Tak ktorá je vlastne víťaz ??


Kdybys to četl celé tak bys věděl, že vítěz je Sony HF-ES. V těsném závěsu je AD-X.
Celkově vzato se mi znovu potvrzuje, že top modely normálek přežívají zub času v pohodě a že podávají úžasné výsledky. Tahle HF-ES 1988 společně s AD-X 1988 jsou zatím nejlepší kazety typu I co jsem testoval. Zní to jako nesmysl, ale jsou téměř rovnocenné s Sony Metal-XR kterou jsem testoval dříve. Zvukem určitě, metal-XR je jen o krapet výkonnější.
Jakmile budu mít pohromadě víc testů, sestavím pomyslný žebříček "top of the top" ;)
bude teda ?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: DNEŠNÍ MEGATEST

Príspevok od používateľa Kazetowich »

stále nič ;)
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"