Testy grafy, teoria, prax

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Testy grafy, teoria, prax

Príspevok od používateľa orhore »

Dolby při nesprávném sestavení od výrobce dokáže dělat divy na charakteristice při různých úrovních. Navíc tyhle obvody produkovalo více firem a každý měl svoje kvality. Je to něco za něco. Buď bez šumu s trochou zvlnění na výškách a nebo naopak.
Páska sama o sobě všechno nemění. Výsledek je souhrou decku a kazety. Pro každý typ pásku by musel mít deck jedinečné nastavení jak záznamových korekcí, tak reprodukčních. Tím "kvedláním" biasu uživatel dolaďuje jen úroveň na výškách. Přitom to ovlivňuje také výsledné zkreslení.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy grafy, teoria, prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

Na predošlej strane som ukazoval výsledky a viac verziíí testov z Maxell UDI-CD 90, čo by zástupca typu I pre deck Akai.
Pre typ II teraz pridávam test TDK SA 60, len pre kompletnosť, keďže sa chystám nahrávať inú kazetu typu II, aby bolo s čím porovnať.
nahrávka je teda pri 0db, kvôli lepšiemu zobrazeniu v editore a bez akýchkoľvek dolby, a bias 0, všetky testy budú robené takto, zatiaľ.

doplnené:
je treba si všimnúť rozdielu ľavého a pravého kanála, ľavý má o trochu silnejší výstup, priebehy nie sú celkom rovnaké a asi od 2kHz vyššie je úroveň signálu mierne rozhodená, teda kolíše páska, spolu s xx ročným výbrusom hlavy urobia svoje.
Preto je na to potrebné myslieť čo to tiež obnáša ten názov subjektívne testovanie. Pracujeme s čím máme.
Prílohy
TDK SA 60
TDK SA 60
TDK SA 60
TDK SA 60
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy grafy, teoria, prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej, to je pravda, ja 0db považujem len ako východzí bod pri pomerne nízkej frekvencii, ale tým že je na CD napríklad teoreticky všetok zvuk nastavený na 0db tak na páske to už bude s výraznými poklesmi a tam je ten rozdiel medzi CD a kazetou, kazeta nikdy presne nebude mať zhodný signál s CD, ale to pre nás nie je na závadu

inak k mojim testom ma niečo napadlo, ale potrebujem trochu času si to pripraviť na lepšie pochopenie a zároveň by som potreboval na CD mať nahratý testovací signál, kde postupuje napríklad od 20Hz plynule do 20kHz, pretože teraz mám testovací signál poskladaný skokovo z úrovní, preto to vyzerá tak ako vyzerá
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy grafy, teoria, prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

keby som si preznačil stupnicu na grafoch vľavo, na dB, tak by som vedel odčítať pri akej frekvencii koľko -dB konkrétna páska dosiahne, aj z môjho grafu, len to proste by musel ukazovať v dB a nie v nejakých neurčitých číslach, ukážem behom pár hodín čo asi myslím
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Testy grafy, teoria, prax

Príspevok od používateľa Nstar »

to je práve to, že táto schopnosť digitálu sa zneužíva pri masteringu a všetko sa tlačí po strop a potom vznikajú zvukové paskvily. Ako to asi môže hrať keď to v originále je niekde na -40dB a ktosi to "trošku posunie" o 20dB hore
To je akoby si mal fotografiu originál (predstav si ľubovoľný záber) a potom by niekto povedal, že tamten objekt vzadu zväčším nech je ho lepšie vidieť tamtomu zmenším nohy a tie stromy sú privysoké neni dobre cez ne vidieť žihľavu tak tie zmenším a žihľavu zväčším....originál to už nebude aj keď možno originálne ano :shock:

Skrátka a dobre trochu som odbočil :lol:
skús to čo Orhore hovoril
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Testy grafy, teoria, prax

Príspevok od používateľa Nstar »

snžím sa ale ja tým žltým tehličkám nerozumiem,

CD so sínusmi je užitočné ako zábava
ale ak máš v parametroch že normalka (napr UDI) pri -20dB má rozsah 30Hz- 18kHz s rozptylom +-3dB tak ty vlastne už nepotrebuješ skúšať nič moc pretože by si to musel za prvé merať a porovnávať IN/OUT a za druhe tu sa odzrkadlia už aj vplyvy kazety na azimut a iné...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy grafy, teoria, prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

už pracujem na tom aby som tehličky preložil do db, ale tehličky sú spektrum zvuku, šum, rušenia a intenzita

to čo tu hlavne riešime je ten wave graf sínusu, to je ten prvý obrázok, v podstate ak by som nemal len skokový záznam frekvencií, ale plynulý prechod, tak by som v inom vyobrazení, ale v základe zhodne dosiahol to čo ukazuje ten program na predošlej strane, ktorý orhore doporučil
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy grafy, teoria, prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

takže som niečo zbúchal
na prvom obrázku je preklad čísel do decibelov, podľa úrovne výstupu
testované podľa displeja Akai na 1kHz, bez kazety, len výstup na kalibráciu so zvukovou kartou
prevodnadb_ukazka.png
prevodnadb_ukazka.png (17.3 KiB) 2986 zobrazení
*

na druhom obrázku je príklad kazeta Maxell UDI-CD 90 1998, nastavená tak aby do nej šlo 0dB na vstupe, pri biase 0 a bez dolby
vo výsledku to znamená že max výstup z tejto pásky je pri tomto nastavení približne -1dB, ktorý sa dosiahol na frekvencii 160Hz a na frekvencii 20kHz je úroveň výstupu z tejto pásky asi -15dB
do úvahy je nutné brať celú cestu z CD prehrávača cez magnetofón a kazetu až po možnosti a kvality zvukovej karty
maxell_udicd9098_ukazka.png
viac nateraz neviem vytrieskať z toho testovania, ale cca by sa vždy dala určiť nahrubo frekvenčná charakteristika kazety, aj keď mám testy skokové, tak je v nich obsiahnuté celé základné spektrum frekvencií
len ten program to proste zobrazuje viac amatérsky a detsky, ale na porovnanie medzi kazetami to stačí, ak budete porovnávať s úvodným grafom v tomto vlákne, kde je rozpis frekvencie pre každý skok a potom s týmto obrázkom kde je pre každú úroveň doplnené vybudenie v dB

AZ7 mám dosť zaprataný zadný panel, sa tam teraz proste nedostanem, aby som to porovnal, niekedy nabudúce
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy grafy, teoria, prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

vyskúšal som teraz čo písal orhore, na Sony decku som nahral 10 a 12 kHz na -20dB výstupu z pásky, na AZ7 prehral, okrem toho že to počujem :D tak ten displej ukazuje taktiež presne -20dB bez jedinej odchýlky
zaujímavé že cudziu nahrávku 0 a +4db ukazoval AZ7 ako +4 a +8db
takže ako ďalej s Technics AZ7 ?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Testy grafy, teoria, prax

Príspevok od používateľa Nstar »

skus 10kHz a 400Hz nahrať na Sony, obe najprv v -4dB a potom 0dB - prehraj na AZ7
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Testy grafy, teoria, prax

Príspevok od používateľa Stano »

Ja mám tak rád tieto odbornejšie diskusie, ale že "Já im kurva nerozumiem a že sa ja ňe zapojím"!
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy grafy, teoria, prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: ak nezabudnem, budem mať zase nejakú kazetu po ruke tak vyskúšam, dneska zabalím nahrávku UX Turbo a vypínam techniku :D
Napríklad zajtra behom dňa, či večer, budem nahrávať nejakú z tých jednoduchých CDingov, tak to pred nahrávkou testnem :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"