Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Veľmi zaujímavá, kľudne by som ju použil na nahrávky z tuneru a s nižším vybudením na Dolby B MPX. Vždy sa mi páči keď takáto "low end" kazeta prekvapí, stáva sa to málokedy.
K tým grafom, priveľmi som ju neštudoval ale zväčša to býva uvádzané ako od - do v nejakom tolerančnom pásme a tu je to asi tiež tak nejak myslené...
inak ak je kvalitná nahrávka s podareným mastreringom a má orezaný rozsah od 30-16000 tak môže byť subjektívne naprosto dokonalá. Často aj vinyl tak býva zhruba a znie to vynikajúco. Dokonca niektoré staršie nahrávky, ktoré znejú výborne ...to len tak mimochodom sorry no
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

väčšinou sa uvádza rozsah 20Hz-20kHz :D
to ani nemôže byť inak, a tu predsa :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ono ked je 20-20 v tolerančnom pásme +-12dB tak to je vcelku o ničom to je rozptyl 24dB, to je určite lepšie 30-16 v +-2
aj ked nepochybne +-12 bude veľmi zábavné :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Grundig Ferric 60 Made in PRC, 2002-2010?
https://ez647.sk/cc/grundig_ferric.html

Pokračujem v nahrávaní lowendu.
Grundig, známu Nemeckú firmu netreba predstavovať, ktorá mala aj niektoré zaujímavé patenty z elektroniky a kaziet, tak sama kazety nevyrábala, ale nakupovala prevažne Basfky, výnimočne ste tam našli Scotch, TDK, Maxell.
Ale dneska je z tej značky nejaký novodobý paskvil modernej doby, na základe toho po roku 2000 určite, možno aj neskôr bola zadaná výroba pod touto značkou kaziet v Číne u VHS v Malajzii, takže nemusím preto vysvetľovať prečo som toto považoval za lowend.
Myslím že existoval jediný model Ferric, alebo podobný názov, vo viacerých prevedeniach bookletov, dokonca aj tiel kaziet.
Balenie je v priesvitnej fólii, ako novodobé kazety a v hrubej zaoblenej krabičke, ktorá pôsobí mierne krehkejšie od iných výrobcov, ale presne sedí na dnešné moderné produkty.
Telo kazety je typ Dessau, oni Nemci v Dessau vraj kazety nakupovali, takže preto tá zhoda, vlastne všetky Dessau kazety mali telá z Ázie.
Je to rovné telo s vystúpeným okrajom, čo je veľmi vidieť na fotke 418. Vždy sa mi tieto kazety zatrhávali o okraje dvierok , hlavne v mojej rádiokazetovej aiwe, v dobe keď dosť v obchodoch frčali Philipsy CD One vyrobené v Dessau.
Cievky sú presne typ Emtec s červenou svorkou, ale celé to kazí tmavá trecia fólia, inak má kazeta modrý nápis na tele.
Páska je ferro stredne hnedá bez železitého odtieňa, takéto základné ferro mi prišli vždy podozrivé.

staršie testy:
Akai DX-57, graf na konci, 17.7.2016:
+4db, bias -8
Výškovo nie je zlá, ale výkonovo je akoby stláčaná nasilu do +4db a potom silne skresľuje, inak hrá jemnejšie od zdroja, slabšia o 2db a dosť občas počuť poruchy na výškach akoby miestami pokrčená páska

Pioneer CT-S550S, 22.8.2016:
0db jemné skreslenie, výšky takmer ako zdroj
BLE XD: -2db, výšky silnejšie od zdroja, ale kalibrácia je zlá, zvuk je nepríjemný, vyslovene škaredý

Technics RS-AZ7, 21.7.2016:
+6db s jemným skreslením, výšky celkom obstojné, aj keď nepatrne slabšie od zdroja, občas poruchy v celom spektre
ATC:
+4db s jemným skreslením, výšky ako zdroj, ale so silnými poruchami

Technics RS-TR979, 12.9.2016:
+4db, stredné skreslenie, výšky stredne slabšie, ale zlý balance v stredoch, veľmi to ťahá doprava, poruchy veľmi nepočuť
ATC:
+4db, výšky ako zdroj, skreslenie takmer žiadne, ani poruchy veľmi nevnímam, celkom vhodná páska pre tento stroj, lepšie než na iných

Technics RS-TR575MII:
+4db, výšky stredne dobré, jemné poruchy

test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S, dolby C NR:
kalibrácia podľa Sony:
H: mimo rozsah, Bias na min, +3 dieliky, takže dobré, ide doladiť
L: mimo rozsah, Level na max, +2 dieliky, v poriadku
takže kazeta ide pekne nakalibrovať v rámci rozsahu, výškovo je ako zdroj, občas nejaká drobná porucha, ale v celku dobre, výkon do +4db, potom sa zvýrazní skreslenie, nahrávam +2db, špičky +4db
v celku dobrý zvuk na zavrhovanú Čínu, chod pásky, cievky je len mierne nekľudný, je väčší prepad na svorkách cievky, inak by to celkom šlo.

Záverom, kazeta je naozaj predstavením torza značky Grundig, ale skoršia Čínska výroba, nie z tých najhorších, ale aspoň trochu schopných produktov, ale čo pozerám na nete, tak existujú najrôznejšie verzie a prevedenia tejto kazety, od čiernych kaziet s malým oknom podľa dizajnu Philips až po plne priehľadné kazety. U tohto kusu to je puzdro ako sa dodávalo do Dessau Germany, len mne osobne dosť kazí dojem tá tmavá fólia.
Takže do zbierky, na nahrávky no možno by to aj šlo, ale nie každému decku vyhovuje.
Prílohy
IMAG1271.JPG
IMAG1271.JPG (85.75 KiB) 1911 zobrazení
IMAG1272.JPG
IMAG1272.JPG (85.77 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0409.JPG
IMAG0409.JPG (106.05 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0410.JPG
IMAG0410.JPG (93.57 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0411.JPG
IMAG0411.JPG (108.6 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0412.JPG
IMAG0412.JPG (73.42 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0413.JPG
IMAG0413.JPG (80.02 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0414.JPG
IMAG0414.JPG (59.15 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0415.JPG
IMAG0415.JPG (67.58 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0416.JPG
IMAG0416.JPG (85.95 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0417.JPG
IMAG0417.JPG (90.17 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0418.JPG
IMAG0418.JPG (59.06 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0419.JPG
IMAG0419.JPG (84.24 KiB) 1911 zobrazení
kalibrácia Sony
kalibrácia Sony
IMAG0420.JPG (57.66 KiB) 1911 zobrazení
kalibrácia Sony maximálny rozsah
kalibrácia Sony maximálny rozsah
IMAG0421.JPG (70.32 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0422.JPG
IMAG0422.JPG (73.91 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0423.JPG
IMAG0423.JPG (97.75 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0424.JPG
IMAG0424.JPG (92.62 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0425.JPG
IMAG0425.JPG (63.85 KiB) 1911 zobrazení
IMAG0426.JPG
IMAG0426.JPG (67.77 KiB) 1911 zobrazení
grundig_ferric_60_china.png
grundig_ferric_60_chinas.png
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Toshiba Low Noise C90T rok 1973, Made in Japan?
https://ez647.sk/cc/toshiba_ln.html

V rámci nahrávania lowendu som zaradil túto kazetu Toshiba, ktorá zvukovo vôbec nie je zlá a vzhľadom k svojmu veku je až podozrivo výborná, ale na menej zaujímavé a menej kvalitné a nepodstatné nahrávky používam lowend kazety aj také, ktoré majú iné problémy než len zlý zvuk a toto je jedna z nich.... ale pekne poporade...

Toshiba je pomerne významná Japonská značka, ktorá vyrábala elektroniku, komponenty a mnoho ďalšieho a pokiaľ viem tak stále funguje. Ja osobne som mal na túto značku extrémnu averziu z doby CD a DVD vypalovačiek pre pc, ktoré som považoval za extrémne šmejdy, ale to je iná téma. Len na okraj že kvôli PC segmentu a optickým médiam som si rokmi vypracoval extrémnu nechuť a nedôveru k značkám Toshiba a Samsung. No ale zrejme v tej skoršej plne Japonskej dobe boli tieto produkty kvalitné a kazety taktiež? Toshiba mala totiž v ponuke pomerne dosť audiokaziet, keď tak letmo prejdeme vintagecassttes, tak zistíme že k Toshibe patrila aj značka Aurex, no a neviem aké je presne spojenie s touto značkou audiokaziet a výrobcom Aurex Mexico, ktoré má spojenie s Americkým Ampexom, a dneska je to výrobca s aférami pásky použitých v kazetách Sony, ktoré ničia hlavy....
Kazety značky Aurex a Toshiba v prehľade zberateľov sú prevažne od TDK, teda slušné výrobky, hlavne tie staršie od triedy Normal cez super ferro , High, a Metal.
Občas sa objavia aj iné kazety pod touto značkou, napríklad Saehany, alebo neznáme kazety ako je táto dnešná v teste.
kto chce študovať:
http://www.vintagecassettes.com/oem/toshiba.htm
Vzhľadom k významnosti značky kaziet medzi zberateľmi, sú následkom extrémne vysoké ceny takýchto kaziet, preto ich mám na webe a v zbierke pomerne málo.

Dnešný model:
Kazeta označená Low Noise (LN) je vlastne úplny základ audiokaziet, kazety s páskou s nízkym šumom, dneska označované aj ako typ 0, pretože tie prvotné a neskôr Čínske a neznačkové kazety označené LN boli naozaj veľmi nekvalitné, zlé vybudenie, žiadne výšky, poruchy a pod.
Samozrejme nie všetky LN kazety sú tak zlé, veľký výrobcovia postupne skvalitňovali svoje produkty ale prechod z označenia LN ešte nejakú chvíľu trval, než to pomaly dostávalo originálnejšie názvy, u Maxellu z LN sa stal UL, neskôr UR. TDK zase prešla na Dynamic, Sony na CHF, potom HF, Denon na DX1, Basf na LH, LHEI, FEI, Fuji na FX, DR a pod.
V kazetách Toshiba panuje stále istý zmätok to v ktorom roku boli uvedené, kto ich reálne vyrobil, na našej nie je žiadny nápis Made in Japan, ale len Japan, čím zase evokuje Japonský pôvod značky, ale nič o pôvode kazety, preto som z webu odstránil text Made in Japan k tejto kazete.
Kazeta je balená do hrubej hranatej čiernej krabičky, veľmi elegantne prevedenej, s jednoduchým bookletom. Kazeta má dizajn s malým oknom a veľkým polepom, čo je štandard tej doby, ale odlišnosti sú elegantné čierne cievky, ktoré sú sice bez výstuhy s malou svorkou I, ale pôsobi to dizajnovo dobre a okienko má mierne výstupky ako zuby, čo by stupnica, veľmi elegantné riešenie a nevidel som to u žiadnej inej kazety.
Smutnejšie je že v rovnakom obale môžte dostať úplne inú kazetu, ako mám uvedené na webe, ktorá má základný Philips dizajn a biele cievky, ale polep majú zhodný, takže tu už nastáva otázka že výroba tohto modelu bola zrejme zadaná viacerým výrobcom a kupujete tak trochu mačku vo vreci.
Moja kazeta bola originál zabalená v priesvitnej fólii.
Okrem zmieneného, páska je stredne hnedá, zavádzačka matná biela, cievky bez výstuhy sa mierne až stredne vlnia, čo nie je zlé po tých rokoch, Emtecy po krátkej dobe boli na tom občas podstatne horšie.

Teraz rýchle zhodnotenie kvality zvuku, naozaj výkonná, čistá, hodná starej superferro, aj keď sa to nikde nepíše, je naozaj veľmi zvukovo kvalitná, tak prečo som ju zaradil do lowendu?. Totiž kolíše ťah a nemyslím že je mechanicky a konštrukčne vadná, ťah má ľahký, ale jedná sa o typický rozklad spojiva, očakávam veľké problémy v ťahu počas nahrávky, ale som zatiaľ v 34minúte prvej strany a mierne tremolo sa vyskytuje stále rovnako a zatiaľ sa nezhoršuje. Spomínam na Scotch Master I, ktorá mala nesmierny basový výkon, výšky tlmené a každú chvíľu sa zaniesli hlavy a hlavne sa to po xx minútach začalo vypínať, pretože sa tak veľmi lepila, v tomto prípade je to lepšie zvukovo, bez zanášania a straty výšok a zhoršovania kolísania, čo tiež vylučuje Scotch ako výrobcu tejto kazety.
No a kto ju vlastne vyrobil? ja neviem, nemám žiadnu referenciu na tento typ tela, ani pásku, a dizajn cievok je skoro generický, zatiaľ som sa nič nedozvedel, zatiaľ jediné nejasné spojenie je zhoda názvov Aurex Mexico a Aurex značky, ale mám pocit že som čítal niekde na fórach že to nemá nič spoločné, no niekedy až na to narazím, doplním na web.

Staršie testy:
Akai DX-57, 17.7.2016:
+4db, bias -12
Pomerne veľké prekvapenie je táto Toshiba, veľmi stará ale s biasom -12 sa dá krásne vybudiť, nejaký náznak skreslenia tam je, ale zvuk by bol úžasný, lenže pravdepodobne už zadrháva o hlavy, lebo je počuť náznaky občasného zakolísania na dlhých tónoch, magnetická sila je k neuvereniu, škoda že mechanická stránka pásky niekedy zničí všetko ostatné podstatne skôr, naozaj som veril že by mohla byť Made in Japan, ale ktovie
graf z Akai na konci galérie, je patrné mierne kolísanie úrovne na stredoch, mierne výraznejšie v ľavom lanály

Pioneer CT-S550S, 22.8.2016:
0db, výšky slušné, ako zdroj, aj zvuk je celkom dobrý
BLE XD:
+2db, veľmi pekný zvuk magneticky, ale mechanicky je zlý ťah, doslova plače, inak výšky ako zdroj, podanie výborné na nerozoznanie od zdroja

Technics RS-AZ7, 21.7.2016:
slabšie výšky, +4db, špičky +6db výkonu, veľmi dobré výsledky na takúto kazetu
ATC:
+2db, výšky excelentné, ale flutter neskutočne stále kolíše, niekedy až veľmi výrazne

Technics RS-TR979, 12.9.2016:
+2db bez skreslenia, výšky slabšie, kupodivu kolísanie nevnímam
ATC:
+4db, skreslenie tam je, ale výšky ako zdroj, možno trošku ubrať a bude to fajn, inak stále nadmieru dobré na tak starú pásku, a kolísanie mi na tomto decku chýba, asi som nedával pozor

Technics RS-TR575MII:
+4db, výšky slabé, silné kolísanie

test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S, dolby C NR:
kalibrácia podľa Sony:
H: mimo rozsah, bias na min: +1 až +2 dieliky, teda dobré
L: -5 / level na max, kolíše medzi +3 až +4, takže výkon výborný
Nakalibrovať to nešlo presne, pri biase 0 bol level vždy +2, ale zvukovo je veľmi dobrá
Výkonovo nahrávam medzi +2 až +4db je ideálne, občas nejaká špička +6db neprekáža a stredne ľahko sa pretlačí aj na +8db so skreslením
Výškovo je takmer ako zdroj, je tam nepatrný pokles, ale celkovo hrá veľmi príjemné a celú dĺžku, nezanáša hlavy, ktoré by zhoršili výškovú odozvu, žiadne poruchy v teste ani na predošlých deckoch, kolísanie áno, isté jemné až silnejšie tremolo od začiatku strany A až do konca, na strane B to počúvam tiež, zatiaľ menej výrazne.
Mechanicky ťah ľahký, jemné vlnenie cievok od druhej polovice už spôsobí nečistý návin, jemné vlnenie na návine, ale mohlo byť horšie, netvoria sa priehľadné jamky, ani nedrhne o steny, kolísanie na 99% vylučujem mechanickú stránku kazety a cievok a som si istý že sa jedná o spojivo v miernom rozklade. Je veľmi zaujímavé že sa to smerom ku koncu kazety nezhoršuje a kazeta drží dobre a dá sa prehrať až do konca.

Záverom, kazeta je medzi zberateľmi celkom populárna aj pretože je to od značky Toshiba asi jedna z tých dostupnejších cenovo aj fyzicky.
Dizajn je taký legendárny starý, pôsobí viac kvalitne než niektoré iné lacnejšie kazety, rozhodne by nemala chýbať v zbierke. S nahrávaním je to horšie, zrejme len mierny rozklad spojiva je počuteľný, ale zvuk je nadmieru dobrý, žeby som ju kľudne považoval za dobovú superferro, takže so správnou kalibráciou budete mať asi úspech na väčšine deckov, ak budete mať dobrý stav pásky po dlhoročnom skladovaní.
Prílohy
IMAG1305.JPG
IMAG1305.JPG (110.01 KiB) 1839 zobrazení
IMAG1306.JPG
IMAG1306.JPG (83.19 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0663.JPG
IMAG0663.JPG (108.44 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0664.JPG
IMAG0664.JPG (86.85 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0665.JPG
IMAG0665.JPG (103.69 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0666.JPG
IMAG0666.JPG (71.15 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0667.JPG
IMAG0667.JPG (63.53 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0668.JPG
IMAG0668.JPG (55.59 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0669.JPG
IMAG0669.JPG (92.34 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0670.JPG
IMAG0670.JPG (72.98 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0671.JPG
IMAG0671.JPG (80.71 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0672.JPG
IMAG0672.JPG (78.83 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0673.JPG
IMAG0673.JPG (95 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0674.JPG
IMAG0674.JPG (74.91 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0675.JPG
IMAG0675.JPG (82.44 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0676.JPG
IMAG0676.JPG (70.84 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0677.JPG
IMAG0677.JPG (79.91 KiB) 1839 zobrazení
IMAG0678.JPG
IMAG0678.JPG (93.87 KiB) 1839 zobrazení
IMAG1322.JPG
IMAG1322.JPG (95.08 KiB) 1839 zobrazení
IMAG1323.JPG
IMAG1323.JPG (82.5 KiB) 1839 zobrazení
IMAG1325.JPG
IMAG1325.JPG (71.25 KiB) 1839 zobrazení
toshiba_ln_90_1973.png
toshiba_ln_90_1973s.png
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Smiem sa spýtať, kde si ju kúpil?
Mám jednu zabalenú Toshibu z hifibazaru. Tak či náhodou niesú z jedného vrhu. :D
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1335
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Teslák »

EZ647 napísal: Nedeľa, 2. Mája 2021, 23:19 Basf ferro super LH I 120min rok 1977
https://ez647.sk/cc/basf_fslhi.html

V rámci môjho lowendu som vybral túto kazetu, nakoľko som v teste nebol spokojný a jej časovú degradáciu som považoval za kritickú z hľadiska zvuku, ale pri teste sa neprejavili problémy so škrípaním.
Keďže patrí do dlhých kaziet C120, už som dosť o nej písal s množstvom fotiek tu:
viewtopic.php?p=31624#p31624

Takže doplním niektoré fotky, a na konci meranie z Akai.
"Vraj neobsahujú kobalt, ale ešte len veľmi jemný oxid železitý, dodávateľ pigmentu bol Pfizer "
Tak toto som napísal do vlákna C120 k tejto kazete, a zároveň som sa dočítal že to platilo pre kazety červenej verzie ferro super LH do roku 1975cca, a táto by už mala mať kobalt. Takže tak či onak, nech žije chaos a vyberte si čo sa vám páči, všetky info sú aj tak dohady a šumy, nič oficiálne potvrdené nikdy nebude, ale aspoň je o čom čítať a premýšľať.

Túto kazetu som na riadne nahrávky zavrhol, pretože v testoch boli nasledujúce problémy:
malá vybuditeľnosť MOL
nedostatočná výšková odozva, naviac s extrémnymi poruchami
na druhej strane jej klady, aj po rokoch, veľmi ľahký chod na Basf, a zatiaľ sa neprejavili známky rozkladu spojiva v súvislosti so škrípaním a kolísaním rýchlosti, či to tak vydrží celú dĺžku je otázne.

Medzi testami nebol samozrejme Sony deck, pretože ten nastupuje až pri ostrej nahrávke, takže:
test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S, dolby C NR
kalibrácia:
H: mimo rozsah, BIAS na min kolíše -2 až -3, čo zabezpečí aspoň nejaké výšky
L: mimo rozsah, Level na MAX, výstup kalibrácie je +4 stupne displeja čo je viac než schopné
páska teda nezaprie svoj superferro pôvod
Výkonovo sa osvedčila na Sony do +4db, takže nahrávam na +2db s rezervou pre špičky, je to dostatočné a za toto sa kazeta nemusí hanbiť.
Výškovo asi tretina, alebo štvrtina je to slabšie od zdroja, ale hrá to a nie je to najhoršie na také podmazové počúvanie, nie audiofilné, no a zmienená poruchovosť, bola naozaj niekoľko prvých minút kazety, potom sa to relatívne ustálilo, ale pri oslabených výškach sa tento problém viac maskuje.
Niektoré úseky hlavne po testoch boli aj kolísania stopy a plávania kanála, ale aktuálne je tam 21minúta navinutej pásky a poruchy azimuthu nevnímam.

Konštrukčne sa jedná o starší typ veľkého okna Basf, čo je klasika medzi zberateľmi aj užívateľmi, cievky duté bez výstuhy zatiaľ držia, tieto boli vždy schopnejšie než nové Čínske.
Jemne zelená zavádzacia páska s extra dlhým spojovacím lepom zavádzačky, extra citlivá na UV svetlo, na fotkách presvetlená laserovou fialovou LED.
Na okne je vidieť nejaké zelené bodky, ktoré pripomínajú skôr zbytky farby než rozkladu niečoho, žeby zo zavádzačky?
Na jednej foto si aj všimnite detail svorky I, ktoré je akoby obalená v červenej fólii, ale na druhej cievke to červené nie je.
Na kazete absentuje sériové číslo, ale na obale je uvedená ako Made in Germany.
Na grafe Akai sa zdá že jej výkon a kolísanie nie sú o nič horšie než iné bežné ferro pásky, žiadne veľké výkyvy ani slabé frekvenčné odozvy , napriek tomu zvukovo to až tak neznie, a upozorňujem že grafický test Akai je robený bez kalibrácie, teda porovnáva východzie nastavenie decku, teda pri biase 0.

Ja myslím že vo svojej dobe to musela byť extrémne výkonná kazeta a kdejaký užívateľ musel byť spokojný v triede ferro na tento veľký výkon, ale kľudne by som uvítal aj vaše názory na tento typ kazety vo vašej zbierke, ktoré rokmi preveril čas, alebo aj nové nahrávky, názory na akúkoľvek Basf v zelenom kabáte označenú ferro super LHI, alebo LH Super I.
Píšte o akejkoľvek dĺžke kazety samozrejme. Do budúcna mám v pláne ešte vyskúšať použitú kazetu novšej verzie C90, kde čakám výrazne odlišné výsledky.

Pre zberateľov, hlavne tvrdých Basfákov je táto modelová rada 1977 priam povinnosť !
Že Vám tu trochu skočím do řeči,tuto přesně identickou Basfku mám,a nahrál jsem ji na technicsu rs-bx646 ,deck ji normálně nakalibroval,a vpoho zní moc dobře.Deck není můj,ten jsem jen servisoval.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nec: Klasicky bola vystavená na aukru, ale aj tak môžu byť z jedného zdroja

Teslák: identickú, teda aj C120 ? Ono je to dosť aj o skladovaní a stave pásky, plus zistil som že niektoré Basfky majú extrémne rozdiely v kvalite po rokoch medzi C90 a C120,
podobne mám Basf chromdioxid 90 rok 1978 ktorá je na tom tak zle, že sa nedá nahrať, tak iným funguje výborne
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Basf Ferro Super LH I 90min rok 1981 Made in Germany
https://ez647.sk/cc/basf_fslhi.html#81

Dneska nahrávam, resp dokončujem použitú starú, poškodenú kazetu, ktorú som dostal od Romana pred necelými troma rokmi, ako potrhanú a pokrčenú že takú nechce.
Keďže u mňa musia prejsť "všetky" kazety rituálnou mechanikou, tak ju chcem pripraviť, aby bola nahratá kompletne.
O tomto modely som písal pred časom, keď som nahrával staršiu verziu C120 z roku 1977, ktorá bola ale nová zabalená, a písal som o problémoch starnutia vrstvy v zabalenom stave kazety, tak ako dopadla táto?
No vekový rozdiel je v tomto prípade asi 4roky, kazeta je mladšia, má modernejší polep a verím že aj krajší, ale stále pomerne slabé nevystužené cievky, ktoré ešte držia, ale viem že aj tie staré Basfácke občas podliehajú pokriveniu, nie je to tak zlé ako u Emtec, ale...
Kazetu som dostal použitú, myslím že väčší úsek deformovanej pásky bol vtiahnutý do tela kazety, tak som ju zlepil, a odložil, dostal som sa k nej až nedávno, keď všetky už nahraté a použité kazety prechádzam najprv na Akai a prípadne aj iných strojoch, tak som zistil že prvých 41min je nahratý detský krik, podľa popisu na štítku kazety, asi nejaká Katka, ktorá má zrejme dneska už po štyridsiatke, tam kričí, vreští a plače, v spoločnosti svojej rodinky a blízkych zrejme. Nahrávky vôbec nie sú kvalitné, mono, a po 41min tohto záznamu len prázdna páska, myslel som že druhá strana bude plná hudby alebo tak, prešiel som ju počas hrania na pc celú bez prerušenia a hádajte, bola úplne čistá :D
Nstar raz nazval snobizmom keď sme riešili Fuji FRII-Super nahratú na kuchynskom magiči, tak čo je potom toto? v tej dobe taká kazeta iste nebola lacná, ani sa k nej určite nedalo dostať ľahko a predsa bola použitá len na toto a ešte zrejme na stroji, ktorý ju nemilosrdne poznačil.
Jej stav bol nasledovný, niekoľko minút pokrčených úsekov v prvej polovici kazety a asi 10min pred koncom. Okrem bežného pokrčenia je tam aj tá klasická harmonika, ktorá vytvára mierne rapkavý prerušovaný zvuk, komu niekedy vtiahlo kazetu a namotalo na kladku, tak sa s tým určite stretol. No pásku som zlepil, ale úsek som zachoval, a počas prvého prehrávania na Akai sa mi pretrhla, myslel som že som zlepil zle, ale nie, roztrhla sa inde, tak som si opticky prešiel podrobne inkriminovaný úsek a zistil som že páska bola natrhnutá zrejme pri násilnom vyťahovaní zo stroja na viacerých miestach a viete ako je to s plastovou fóliou, kde sa načne tam to ide.... takže som prešiel niekoľko natrhnutých miest lepiacou páskou, dokopy 4 lepky a páska drží. Vydržala aj prechod Sony decku.
No a ešte k pôvodnej nahrávke, zachoval som všetko a na Sony decku som donahrával prázdny úsek na konci strany A a celú stranu B nahrávam v tejto chvíli čo to píšem.
V pokrčených úsekoch pri počúvaní kriku Katky sa zrazu nahrávka spomalila asi o polovicu a potom sa krik dieťaťa odsunul do matného pozadia a bolo počuť akési búchanie motorčeka, ale to už je jasné že sa páska namotávala do útrob a zväčšil sa odpor celého mechanizmu a začalo to tam vnútri trieskať, celkom zaujímavý záznam nahrať na mikrofón vlastné zničenie pásky :D Potom to uťalo a zrazu pokračovalo v poriadku :D
Myslím že sa rýchlosť posuvu pásky v tú chvíľu nekontrolovane zvýšila, preto to spomalenie na zázname, keďže pri prehrávaní to má opačný efekt, páska nahratá vysokou rýchlosťou hrá pomaly na štandardnej keby niekto nevedel haha.

Donahrávanie na Sony TC-KE600S dolby C NR
kalibrácia podľa Sony:
H: mimo rozsah / Bias na min +3 dieliky displeja
L: -3 až -4 / +5 dielikov
toto vyobrazenie značí veľký výkon MOL danej pásky, ale presná kalibrácia nebola možná, keď som mal bias 0 tak MOL bol vždy +3 na displeji, teda vo výsledku hrá výškovo takmer ako zdroj, naozaj nádherný zvuk, ale výkon ťahá bez skreslenia na +6db so špičkami +8db, nahrávam v rozmedzí +4 až +6db cca.
Dynamika a živosť tejto páske naozaj nechýba, alebo aj takto hrá použitá kazeta, ktorá nečakala zabalená v celofáne, ale už bola riadne prežutá podradným kuchynským ... niečim....
Celkovo Sony posilní bassy, ale páska celkovo má vyšší výstup než zdroj, zdrojový signál hrá proste tichšie, dosť to robí ten zvýšený level v kalibrácii, ale je mnoho kaziet, kde sa level zvýši a páska aj tak nedosiahne vysokého výkonu, je to kombinácia kalibrácie a magnetickej sily pásky.
Použité kazety sa mi už nechce testovať na ostatných strojoch, aspoň teraz nie, takže táto ostáva len pre deck Sony.
Ostatné veci ohľadne stavu pásky, hlavy boli zanesené prvýkrát bielou zmesou, ale na druhý krát len trošku, takže to celkom zmizne predpokladám, žiadne škrípanie a iné problémy.
kazeta vyrobená v dni 226 roku 1981

Že bude aj nová zabalená kazeta takých dobrých parametrov, dosť pochybujem, a hlavne ceny zelených Basf ferro super idú pomerne prudko nahor, podobný model sa nedávno na aukru predával tuším za 580KC. Pre zberateľov a milovníkov Basf je to nádherná kazeta, ale na nahrávanie, no radšej by som sa poohliadol po použitých v dobrom nepožutom stave.
Prílohy
IMAG0761.JPG
IMAG0761.JPG (109.83 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0762.JPG
IMAG0762.JPG (115.49 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0763.JPG
IMAG0763.JPG (83.15 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0764.JPG
IMAG0764.JPG (85.96 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0765.JPG
IMAG0765.JPG (68.22 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0766.JPG
IMAG0766.JPG (73.65 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0767.JPG
IMAG0767.JPG (93.47 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0768.JPG
IMAG0768.JPG (78.07 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0769.JPG
IMAG0769.JPG (61.99 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0770.JPG
IMAG0770.JPG (64.08 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0771.JPG
IMAG0771.JPG (72.45 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0772.JPG
IMAG0772.JPG (67.94 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0773.JPG
IMAG0773.JPG (96.55 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0774.JPG
IMAG0774.JPG (76.37 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0775.JPG
IMAG0775.JPG (80.45 KiB) 1743 zobrazení
kalibrácia Sony
kalibrácia Sony
IMAG0776.JPG (40.86 KiB) 1743 zobrazení
kalibrácia Sony maximálny rozsah
kalibrácia Sony maximálny rozsah
IMAG0777.JPG (39.99 KiB) 1743 zobrazení
IMAG0780.JPG
IMAG0780.JPG (80.07 KiB) 1743 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

obdiv, ja by som to už ...nelepil
Dnes tie ceny za toto aj keď to bola vynikajúca kazeta sú úplne mimo. Čím to lepíš, obyčajnou lepiacou páskou alebo máš ešte tú originál opravnú?
Pekný testík
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Úplne tu najobyčajnejšiu lepiacu pásku už od školských čias doteraz.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

jasné, ja som to tiež tak robil ale roztečie sa to po čase
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"