Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

nečakal by som, dobrý výber som veľmi zvedavý. Môj tip, že pásik super ale ostatné sa ti nepozdávalo a na Sony to nebolo to pravé
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

možno :D

teraz ešte idem písať ďalšiu Axiu C46, potom nejaká tá prechádzka von, nákup, jedlo a potom možno budem nahrávať :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Emtec Ferro Extra I 90min deň výroby 131 v roku 2002 Made in Germany(Tape), montáž France
https://ez647.sk/cc/emtec_fe1.html

Na dnes som vybral kazetu, ktorá má síce kvalitnú pásku, ale konštrukčne a dizajnovo ju doslova nenávidím.
Ale aby som nekrivdil a nekydal toľko hnoja na tieto kazety, tak to rozoberiem detailnejšie.
Telo kazety je jednoduché, ale je kupované z Číny, alebo Kóreii, proste Ázijský výrobcovia prázdnych C0 kaziet, Emtec už v tej dobe žiadne vlastné nevyrábal, alebo takmer nie, neviem teraz aké sú ich najnovšie vlastné výtvory, ale ešte nejaké výnimky by sa našli. Toto telo funguje, len je príliš jednoduché, ale dá sa na to zvyknúť.
Na dizajn cievok sa dá tiež zvyknúť a k tomu čo vyslovene nenávidím je ich kvalita a stálosť presnosti tvaru, hlavne po rokoch v rôznych prostrediach.

Balenie:
Krabička je slim tmavá, v dizajne a detailoch, ktorú Basf začal občasne používať pre niektoré kazety už v modeloch 1994, tak toto sa udržalo až do Emtec obdobia.
Booklet je veľký skladací typ J, teda s mierne skráteným koncom to bolo moderné a na popis bolo veľa miesta, pretože v týchto verziách boli celkom nahustené riadky.
Nálepky som chcel napísať že sú klasicky jednoduché (nudné) na štýl Emtec, už len dlhé rovné, ale tieto sú k tomu ešte extra úzke.
Fólia, tento dizajn v základe začal v Basf už v roku 1996 a oni ho len v detailoch ďalej inovovali, teda ostal až do konca modelu pod značkou Emtec, ako jedna z kaziet čo vydržala najdlhšie.

Telo kazety je celopriehľadné jemne tmavé.
Nakupované Ázijské telá v týchto dizajnoch mali už dlhú históriu asi snáď už od konca 80tych rokov, ak nie skôr. To Emtecu padlo vhod takto inovovať kazety približne v roku 1998, no z hľadiska dizajnu to nebol krok dozadu, ale rovno samovražda skokom do priepaste, v ktorej firma už len čakala na pomoc, ktorá sa nedostavila a zubatá bola skôr, potom ešte niekoľko verzií nie vždy práve podarených OEM kaziet, ktoré mali nahradiť pôvodné Basf kazety, ale zistili že originál Basf je nenahraditeľný, tak to radšej zabalili.
Cievky so štvorcovými otvormi bez výstuhy, presne identické používal v niektorých kazetách aj Forward, aj GoldStar a bohvie kto ďalší. Dizajn s červenou svorkou ostal zachovaný, bez neho by tá kazeta vyzerala ako treťotriedny odpad z Číny.
Zavádzacia páska dlhá číra.
Kazeta má jednoduchú potlač ktorá sa nesie v duchu mŕtvej firmy Basf ako silueta toho čo bolo dobré premietaná na lacný papier.

Verzie tiel:
totálne náhodne sa tieto telá striedali, čo bolo práve skladom, kde všetky majú hladký povrch s pomyselným rámom okolo a niektoré majú zmatnenú vodiacu časť kazety, ale to nie je jediný optický znak, rozdiely sú napríklad okolo vedenia pásky cez skladky a tvary vylamovacích a detekčných okienok.
Z tých najčastejších používaných by som vybral nasledovné, a nie je v tom systém pre ktorý model a kedy sa daný typ použil, proste totálne náhodné.
dnešná kazeta má okienka štvorcové a vedenie okolo kladiek je vystredené na dvoch miestach, dve pozdĺžne čiarky okolo osky:
https://ez647.sk/cc/emteci/b/emtec_fei9002c.jpg

Potom tu máme okienka so šikmou strieškou, čo mali aj Čínske kazety a rôzne originálky s vystredením pásky okolo kladky a osky jednou dlhšou čiarou:
https://ez647.sk/cc/basfi/b/fe46c.JPG

A nakoniec tu máme typické okienka s obdĺžnikovým dizajnom s mierne zaoblenými hranami a zarovnanie pásky na kladky je tiež cez jednu čiarku, ono tých kombinácii a verzií mohlo byť kľudne podstatne viac, ale toto je taký základ čo sa používal v Basf/Emtec cca od roku 1998.
https://ez647.sk/cc/basfi/b/basf_sound9002x02.jpg

Páska:
Ferro Extra má veľmi dlhú a bohatú históriu vo firme Basf a kvality tejto pásky sú vo veľkej miere zachované, podrobnosti v testoch. Jej farba je jedná z najsvetlejších železitohrdzavých na svete, spolu s Agfou a niektorými výrobcami výnimočne, inak je to naozaj do očí bijúci vzhľad. Priesvitnosť je veľká a sýta až oranžová.

Ešte mimo cievok a ich krivosti by som u týchto kaziet výrazne varoval pred jednou vecou. Keďže sa tento model robil prakticky v nezmenenom dizajne a fólii až do neznámeho obdobia po roku 2000, tak okrem kaziet Emtec s pravou Basf páskou sa môžete stretnúť aj s OEMkami veľmi zlej kvality so zlou páskou z Číny, ktoré vyzerajú takmer identicky.
Ako príklad uvediem tieto verzie:
https://ez647.sk/cc/emtec_fe1.html#04
Na tomto odkaze majú obe verzie zvláštny univerzálny booklet s červeným textom, ktorý je zhodný pre všetky existujúce audiokazety Emtec bezohľadu pre dané obdobie, je to ďalšie zlacňovanie keď z kazety spravili nutné zlo.
Verzia C60 na odkaze je Emtec konštrukcie s pravou páskou FEI, ale zrejme hrúbky C90, ale dobrou kvalitou, kde podľa čísla je táto kazeta vyrobená v roku 2005!
No a teraz tá perla, verzia C90 na odkaze je Made in China, lem fólie dizajnu medzi potlačenou a priehľadnou časťou je podivne zmatnený, no a kazeta má cievky ako Emtec tie s dierkami, ale telo má podivne zaoblené okienka ochrany zápisu a mierne odlišnú formu, ktorá sa takmer podobá na predošlé Emtecy. Ono z hľadiska tej konštrukcie by to nevadilo, pretože fakt od Emtecu sa takmer nelíši, ale použili neznámu pásku, ktorá má farbu ako Basf, ale je kvalitatívne totálne zlá. Ani sériové číslo nezodpovedá Basfu.
Jediné pozitívum je že vzadu na obal naozaj uviedli pôvod, u C60 je to stále Tape Germany a montáž France a u tej druhej Je to Made in China, takže si to proste sledujte pri nákupe čo tam je napísané.

Celkovo to obdobie po roku 2000 bolo pre kazety všeobecne také zhubné, záujem ľudí o kazety sa definitívne strácal, firmu Basf zabil Emtec, Sony kazety zabilo Mexico, TDK v Thajsku zabili povodne, Raks v Turecku zabilo zemetrasenie, malý výrobcovia vedeli kedy skončiť, čínsky výrobcovia vyrábali svoje šmejdy veselo ďalej a jediný Maxell zo zvyškom Panggung fabriky v Indonézii sa smial a ďalej robil svoje Maxell UR v pôvodnom dizajne s kvalitou presnosti tých čínskych, s cievkami ako kolesá na aute so všetkými povolenými skrutkami, a páskou ktorá sa vlnila v rytme papiera pred rotačnými nožmi skartovačky odpadu.

Kazetu som získal v roku 2016 za 55KC

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 16.8.2016:
+4db, bias -10
veľmi pekný zvuk, aj pri tak nízkom biase si drží ostré a neskreslené výšky a hlboký prirodzený bas, výkonovo občas špička na +6db bez porúch a kolísania, ako vravím Emtec bol v tej dobe slušný s páskami a vulgárny s kazetami, dizajn je tak vulgárne nechutný, že by mal byť cenzurovaný vzhľad týchto kaziet.
grafický, subjektívny, test na Akai na konci, nevykazuje prehnane vysoký výstup aj keď sa páska nechá veľmi ľahko prebudiť, úroveň 10kHz je v grafe veľmi škaredo kostrbatá
hodnoty odvodené približne z nahrávky na 0dB:
160Hz -1,0dB
10kHz -12dB (kostrbatosť a kolísanie úrovne tejto frekvencii na grafe cca v rozsahu -15 až -10dB)
20kHz -20dB

Pioneer CT-S550S, 21.8.2016:
+2db jemný zvuk a vyslovene veľmi ostrý
BLE XD:
+2db, špičky +4db, veľmi slušný zvuk, výšková zhoda, bez poruchy, veľmi vhodná na nahrávku

Technics RS-AZ7, 25.8.2016:
+6db, špičky +8db, trochu slabšie výšky, ale celkovo dosť slušné a možno aj použiteľné
ATC:
+4db, špičky +6db, výšky ako zdroj, mimoriadne dobrý zvuk

Technics RS-TR979, 26.8.2016:
+2db, mierne slabšie výšky, žiadne poruchy
ATC:
+2db mierne ťahá do skreslenia, výšky sú veľmi ostré, možno trošku podbiasovalo viac než bolo vhodné

Technics RS-TR575MII:
+4db, výšky dosť slušné, od zdroja len mierne slabšie

Test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S
H: mimo rozsah / bias na minimum +2 až +3 dieliky kolíše
L: -4 / malý level na maximum +5 dielikov
teda výkon je na tejto páske veľký, ale bias je podobne slabší ako na predošlých testovaných kazetách.
Tak ako prakticky vo zvuku? výšky sú takmer ako zdroj, pokles je malý, v niektorých skladbách viac výrazný, v iných zase menej, ostrosť je dosť presná, slintavku som počul len u jednej nevhodne mastrovanej skladby, kde to tieklo speváčke na eSkách, už na zdroji a páska to viac zvýraznila. Inak sa naozaj snaží, na to že je tam menšia intenzita tak presnosť je dobrá, viac než dobrá.
Výkon je ale monumentálny, to je neskutočne, už na fórach sa vie o tom že FEI je páska mimoriadnych kvalít, ale toto je sila, +5db nahrávam normálne, špičky +6db bežne, ak ujde na +8db nič sa nedeje, až pri strednom pridaní keď to ide väčšinu na +8db tak to skreslí.
Poruchy žiadne behom nahrávky ani v oblasti starých testov, na konci a začiatku trošku dropy len krátko. Stabilitu stopy drží dobre, trochu zamrzí že strana B zase výškovo o niečo lepšia než strana A na ktorej sa mi zdal zvuk viac tlmený v druhej polovici, napriek tomu som hlavy nečistil pri zmene strany a B vybafla s výškami, ktoré sú už veľmi blízke zdroju.
Mechanicky problémy, cievky sa zatiaľ vlnia len veľmi jemne, ale viac než na vystužených modeloch.

Záverom, všeobecne nechápem prečo sa Basf považoval za zlú kvalitu, je síce pravda že táto páska bez dobrej kalibrácie veľmi duní, ale s kalibráciou podá výkony, ak by nemala tak hlboký bias, tak by možno predbehla aj môj rebríček Maxell UR, Sony HF a TDK D zo staršieho obdobia. No napriek tomu výkon je monumentálny a celkom trhá rekordy.
Maxell UR si zase viac drží ten prirodzenejší nie prebasovaný nadunený charakter zvuku, ale hlave pri UR 120 to skoro nie je poznať a na Basf C120 FEI je zvuk výrazne dole s MOL, tak ktovie kde sa stala chyba že. (testoval som Maxell UR ktorá bola OEM Emtec vo verzii C120 rok 2002)
Takže páska je naozaj veľmi dobrá, ale kazeta už len aby sa nepovedalo a k cievkam dávam výrazné varovanie.
Telo kazety pôsobí ako plocha bez charakteru, ktorá tam je z nutnosti aby sa cievky nerozkotúľali do priestoru, ako dieťa čo sa narodí bez tváre, tak mu aspoň dajú potlač s menom a modelom.
Typické rebrované telo Basf malo charakter, dokonca Basf pôvodné verzie bez rebier mali viac Nemeckého nádychu. Toto má teda čínsky nádych.
Ale už asi to ukončím, pretože ma napadajú samé sprosté a vulgárne veci, už takto som zašiel dosť ďaleko s nadávkami na Emtec.
Takže v krátkosti, na nahrávky áno s vhodnou kalibráciou kvôli výškam, výkon je šialený.

dodatky:
čas počítadla po jednej strane: 46.28
stav hláv: opticky čisté (aby nedošlo k nedorozumeniu, to je tiež len po jednej strane, na väčšine kaziet sa po druhej strane objaví jemný náznak že nejaká páska tade prešla)
poruchy na konci: len pár sekúnd na začiatku a konci dropy, bez kolísania
stav a otlaky pásky: priečne čiarky jemné až stredné, zvlnenie prakticky žiadne, ale nespočetné otlaky malých bodiek po celom páse na konci strany, akoby bola cievka s nerovným drsným povrchom.
Zo svorky trčia uši zavádzačky.
Jedna z vodiacich kladiek klepe pri chode ako keď si v rukách krčíte tu hrubšiu tvarovanú fóliu z rôznych blister packov, také klepkanie.
Prílohy
IMAG0121.JPG
IMAG0122.JPG
IMAG0021.JPG
IMAG0022.JPG
IMAG0023.JPG
IMAG0024.JPG
IMAG0025.JPG
IMAG0026.JPG
IMAG0027.JPG
IMAG0028.JPG
IMAG0029.JPG
IMAG0030.JPG
IMAG0031.JPG
IMAG0032.JPG
IMAG0033.JPG
IMAG0034.JPG
IMAG0035.JPG
IMAG0036.JPG
IMAG0037.JPG
IMAG0038.JPG
IMAG0039.JPG
IMAG0040.JPG
IMAG0041.JPG
IMAG0042.JPG
emtec_fei_90_2002.png
emtec_fei_90_2002s.png
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Ja som teda prekvapený, že to Sony tak dobre nahral ale jednoznačne som tipoval Pioneer a trochu menej jednoznačne AZ7, že to bude ich parketa
Vynikajúci pás ale tú kazetu skutočne viac odfláknuť nemohli. Ja teda stále zakrývam oči pred tými vlniacimi sa škaredými cievkami a nevidím, že by to robili ale kazeta má tendencie prasknúť ako oplatka (asi sa to píše oblátka)teda aspoň na mojich SOUND 1. Nálepky bieda, naproti tomu tá krabička pôsobí pri tej kazete nepatrične robustne.
dnes si zvolil ten žoviálny štýl, ktorý ukazuje aký máš talent na písanie, vynikajúci test, perfektné čítanie
Prílohy
sériové číslo 2997122 a asi 3
sériové číslo 2997122 a asi 3
1.jpg (149.79 KiB) 1393 zobrazení
2.jpg
2.jpg (161.1 KiB) 1393 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tvoja na fotke bude asi 1998-2001 :)

s tým písaním ja neviem, myslíš že nemám len sucho skonštatovať fakty o danej kazete?
už som skôr zistil že niektorým ľuďom sa tento prejav mimoriadne páči ale iným zase nevyhovuje až s odporom a tvrdou kritikou, a neviem či sa to práve hodí k tejto téme kaziet, takto vtipkovať, potom človek niekedy nevie kde je pravda, a nielen že to nie je objektívne, ale už ani subjektívne, už je to len paródia, asi ako ten dizajn Emtec :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ja si teda myslím, že by si mal pokračovať a pokračovať tak ako ti prsty narástli a nálada vraví. Nedá sa všetkým vyhovieť a toto čo tvoríš je si myslím dosť slušné
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

to je síce pekné, ale v reále si treba dávať pozor, lebo zubárka je drahá :D

ale na druhú stranu, aj kazeta Dr-Alban Poľská, čo nemala žiadnu potlač a všetky komponenty mala žlté, tak ma uchvátila a to je tiež emtec telo, ale 1992 :D
no a ono sa to dá pekne zladiť aj na bezduchom tele, keď sa chce

len Basfu to nepristalo, keďže predtým bola táto značka luxus a potom niekto zobral brúsku a odstránil všetky rebrá
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Erik je to dobré čítanie, pri poslednej kazete je z príspevku cítiť tvoja spokojnosť a nadšenie 👍
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Pekne napísané.
V roku 2021 riešia kazety iba ľudia, ktorý z nich majú emócie. Teda aj štýl písania zamňa od srdca. Palec hore.

Hm tieto kazety som predával od roku 1998 do 2004 ak vobec dovtedy u nás boli..
Vôbec som ich vtedy neskúmal. :D .
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

díky

väčšina ľudí mala na konci kaziet jedinú emóciu a to igelitku smerom do kontajnera, čo som počúval v práci :D
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Nedávno som videl u nás pri kontajneri igelitku s kazetami. Nedalo mi, zohol som sa a boli tam navrchu TDK D a podobné z druhej polovice 90 tych.
Nechal som to tak. Nemusím mať všetko :D 8-)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ja by som to asi sprosto zobral ako nejaký ****** predsa nemusia byť chudinky kazety vyhodené. Dobre že ja také nenachádzam, to by bol doma dva krát taký bordel než je teraz :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"