Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

:D
Chcel by som ich mať všetky a mať z nich stenu v mojej detskej izbe pre 40 nika.
Pre tú pestrosť.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

neviem či by si sa neotrávil výparmi z Čínskeho plastu :D
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Z niekktorých cítiť garáž/pivnicu. To je fajn. :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

garáž, ale so zaparkovanou škodovkou 120 z ktorej všade niečo kvapká :D
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Ano, vôňa olejov a vazeliny A00.ten správny mix. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony HiFi 60min rok "1996" kazeta pre USA trh, Tape Made in Japan, komponenty a montáž USA, Mexico.
https://ez647.sk/cc/sony_hifi.html

Dneska si zase po dlhej dobe dáme jednu Sony kazetu a pre USA trh, a nebojte sa žiadne Mexické pásky a ničenie hláv, ale poctivá kvalita rokov 90tych, resp. poctivá zo záveru tohto obdobia.
Model HiFi sme tu ešte nemali, napriek tomu ho väčšina dôverne pozná, totiž podľa môjho názoru sa jedná o štandardnú kazetu HF, kde len pre jediný ročník sa firma Sony v USA zrejme rozhodla zmeniť koncepciu názvu aj farebnosti balenia, asi ako to príjme zákazník a keď sa to neosvedčilo, možno preto sa vrátili k štandardnej červenej HFke.
Tu by som chcel ako vždy zároveň poprosiť, ak má niekto prístup ku katalógom Sony pre USA z 90tych rokov, veľmi by som ocenil fotku pre informatívne účely správneho zaradenia týchto kaziet do vybraných rokov. Totiž USA líniu som zoraďoval podľa vintagecassettes a to už nie je len tušenie, ale celkom istota že kazety 1995-2000 sú tam nesprávne priradené roky, možno dokonca aj v nesprávnom poradí. Preto to ešte u seba na webe nechávam, ale táto verzia HifI ktorá je akože 1996 spolu s HF 1995 majú na zadnej strane fólie webovú adresu, kde podľa predbežných info malo Sony prvú adresu asi až od roku 1998.

Balenie:
V tomto období je klasika Sony hrubá zaoblená svetlá krabička s logom Sony.
Booklet je na USA štýl trochu chudobný, ale s pekným tmavým odtieňom modrej ešte na poctivý papier, ale krátky s miestom na popis len na vnútornej strane. Polepy sa k tejto kazete neposkytovali.
Fólia tejto rady mi v modernom pojatí príde veľmi podarená aj pre ostatné kazety, a modrá je pre obyčajnú normal takým celkovým osviežením aj keď je to mimo ich pôvodný koncept HF, aj keď sa tento typ fólie a vzhľadu použil iba v troch kazetách, okrem dnešnej som tu predstavil UX v čiernej fólii a na webe mám Metal SR v zaujímavej zelenej (čo je kazeta Metal XR z Talianskej pobočky)

Kazeta:
Toto telo je celopriehľadné mierne tmavšie modernej koncepcie 90tych rokov, kedy sa prvýkrát vyskytlo asi v prvej polovici 90tych rokov pre USA a cca aj v Európe pre modely HF ako veľmi veľká inovácia v dizajne, potom pokrývala aj radu CDit normal a "chrome".
Hlavnými znakmi oproti predošlej verzii HF bolo odstránenie matných častí kazety s výrezmi pre polepy, teraz je kazeta hladká so zaoblenými časťami a miernym orámovaním kde stred kazety je mierne nižšie vnorený s vlnitým prepadom veľmi jemne nad vodiacou časťou kazety na povrchu.
Výrazne zmenená vodiaca časť kazety, ktorá dostala fyzické vnútorné oblúky, ktoré mali presne sedieť na veľkosti navinutých cievok, celkovo toto veľmi nikto v tej dobe nespravil a možno sa tak trochu takto Sony aj bránilo tým večným falšovaniam ich HF modelu, ktorý bol v predošlej verzii pre Čínu mimoriadne jednoduchý, tu by si museli dať viac námahy.
Aj toto telo malo viacero verzií a vývoja, ale ten vývoj šiel už len smerom k horšiemu ako posledné temné kazety UX-S vznikli z tohto tela tak že orámovali obvod kazety matným povrchom a odstránili niektoré drobné dizajnové prvky.
V Japonsku sa toto telo vyrábalo a používalo okrem HF aj na paletu iných ľahších kaziet typu I a II pre Japonský trh, kde bolo tých modelov pomerne veľa a pestrejších. Napriek tomu Japonská verzia mala niekoľko odlišností, ktoré ale predstavím až niekedy budem takú kazetu nahrávať alebo prezentovať v dĺžkach kaziet.
Japonskú verziu tiež čakal vývoj smerom k zlacneniu a to tak že sa potom vyrábal v Thajskej fabrike TDK, kde boli zmenené niektoré dizajnové prvky, akoby skrížili Thajské telo TDK s pôvodným Sony, detaily zase až bude príležitosť, dneska ostaneme pri našej HifI USA.
Cievky klasické osvedčené Sony s čiernou svorkou, stále chválim, a výbava komponentov stále plná, vankúš slušný, magnetický pliešok tam je a pod.
Takže naozaj sa jedná o poctivú Sony konštrukciu s Japonskou páskou a vôbec sa toho netreba báť.
Potlač je matná zlatá s predtlačenou plochou pre popis, čo trochu kazetu zhadzuje vzhľadom do nejakej podradnej triedy rozpočtu, ale v konštrukcii poctivej HF.

Páska je krásna hnedá, myslím že je to čistokrvná HF.

Kazetu som získal v roku 2016 za 50KC.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 19.10.2016:
+4db, bias -6
Vôbec to nie je zlé, občas drobná porucha, ale celkovo sa mi na tomto decku nedarí nájsť presný kompromis aby bol zvuk ako zdroj s vhodným nastavením biasu, vždy je to mierne odlišne zafarbené. Pri biase -6 je zvuk o niečo ostrejší než zdroj, ale celkovo, výkonovo aj v stredoch a basoch je podanie mierne jemnejšie než zdroj, trochu stráca na basovej mohutnosti (žeby kompenzovali Sony basový hrb na ich strojoch? :D )
Subjektívny grafický test z Akai na konci vyzerá dobre a bez nejaký závad a kolísania.
Hodnoty z testu približne odvodené zo záznamu na 0dB:
160Hz -1,5dB
10kHz -6dB
20kHz -20dB

Pioneer CT-S550S, 18.6.2018:
0db, veľmi slabý zvuk, stále veľmi ostrý
BLE XD:
+2db, výšky takmer ako zdroj, podanie zvuku a spektra je veľmi dobré a príjemné, veľmi slušný výsledok

Technics RS-AZ7, 27.10.2016:
+6db, slabšie výšky, veľmi mohutný basový zvuk
ATC:
+4db, výšky ako zdroj, taký klasický zvuk bežnej kazety, vhodné na použitie

Technics RS-TR979, 21.6.2018:
+2db, výšky uspokojivé, teda slabšie mierne
ATC:
+4db, plný čistý zvuk, veľmi slušný výsledok, kalibrácia vhodná až nutná pre tento stroj

Technics RS-TR575MII:
+4db, veľmi kvalitné výšky

Test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S
H: mimo rozsah / bias na minimum +4 dieliky
L: -6 / malý level na maximum +3 dieliky
Toto šlo nastaviť úplne presne tak že potenciometre bias polovica dole a level polovica hore.
V základnom nastavení sa to tvári veľmi slabo, ale pri maxime hodnoty dosť povyskočia a celkom zaujímavé je že u bežnej ferro takto bias je vyššie než level.
Prakticky zvukovo pre spokojnosť som ubral bias ešte nižšie, skoro nadoraz, ostala tam ešte asi desatina rezervy.
Teraz som so zvukom naozaj spokojný, príde mi že páska je poddajnejšia a netreba ju veľmi presviedčať aby zahrala slušne.
Výšky sú od zdroja tak nepatrne nižšie že sa to už dá považovať skôr za iný charakter zvuku než za výrazný pokles, výšky držia celú dobu na rovnakej úrovni a to mi do konca kazety chýba už len 10min nahrávky. Hlavne žiadne presykávanie a skreslenie výšok, ani náznak za celú dobu, čo je proste úžasné, ale za to môže aj lepší stav pásky, lebo viem že u niektorých starších kusov HF zle skladovaných to proste nadmieru slintá, takže len dobrý recept pásky nestačí, musí byť aj dobrý stav po rokoch skladovania.
Čo sa týka výkonu nahrávam +2db so špičkami +4db, ono to viac ide, ale je tam cítiť že basy nedáva, zase záleží na charaktere skladby, ale čakal som aspoň o 2db silnejší výstup so skúseností z iných deckov a HF, ale napriek tomu dobre. Napriek tomu prehnaný basovejší charakter na hrbe Sony sa tu nejako stráca, začínam mať naozaj pocit akoby to kompenzovali na páskach to čo navýšili v ich strojoch, ale to si potom asi neuvedomili kompatibilitu tejto pásky s inými strojmi alebo opačne a o to tiež šlo nie? ale toto sú veľmi subjektívne pocity.
S poruchami je to také neisté, začiatok kazety a oblasť starých testov bola bez jediného náznaku závady, výpadku, poruchy či zakolísania, ale posledná štvrtina kde je prakticky panenská páska, tak vykazovala náhodne občas aj väčší výpadok, zakolísanie či krátky úsek väčších dropov ako na pokrčenej páske, a pred koncom strany A zase len náznak inak v poriadku, takže neviem o čo sa jednalo.
Pri strane B sa žiadne tieto závady nevyskytli.

Záverom, do zbierky určite Hifi je taká modrá ovca medzi červenými HFkami, ale nie je to zlý vlk ktorý by zožral vaše hlavy decku, kazeta je nadmieru dobrá, rokmi osvedčená kvalita kazety a pásu HF ešte z doby poctivej konštrukcie a výroby, takže trochu pokalibrovať, kde by som povedal že je kazeta celkovo univerzálnejšia, než keď sa budete snažiť nahrať SKC a Saehan, rozhodne patrí k štvorke najlepších základných ferro kaziet. Modrá verzia s nápisom Hifi to mierne ozvláštňuje. Doporučujem v rámci základnej ferro triedy.
Mechanicky stabilná s dobrým a presným chodom cievok, v tomto Sony a Maxell kraľovali kazetám s ich mimoriadne jemným mechanizmom a pohybom pásky a stabilitou cievok.

dodatky:

počítadlo decku po jednej strane: 32.13
stav hláv: čisté
poruchy na konci a začiatku: len náznak dropov a mierneho zakolísania tesne na konci a začiatku
stav, otlaky pásky: priečne čiarky a zvlnenie po lepke, svorke len minimálne, pomerne dobrý stav
Prílohy
IMAG0695.JPG
IMAG0696.JPG
IMAG0157.JPG
IMAG0158.JPG
IMAG0159.JPG
IMAG0160.JPG
IMAG0161.JPG
IMAG0162.JPG
IMAG0163.JPG
IMAG0164.JPG
IMAG0165.JPG
IMAG0166.JPG
IMAG0167.JPG
IMAG0168.JPG
IMAG0169.JPG
IMAG0170.JPG
IMAG0171.JPG
IMAG0172.JPG
IMAG0173.JPG
IMAG0174.JPG
IMAG0175.JPG
IMAG0176.JPG
IMAG0177.JPG
IMAG0178.JPG
sony_hifi_60_1996usa.png
sony_hifi_60_1996usas.png
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

včerajšia Memorex mi nič nehovorí tak ju nechám nech si hrá po svojom
dnešná kazeta sa mi veľmi páči, táto rada HiFi by mala u mňa úspech určite, bol to osviežujúci nápad. Nevadia mi ani predtlačené "polepy", ten booklet je veľmi zvláštny, vzadu by som čakal kocky na piškôrky a vpredu nejaký znak Sony alebo HiFi. Vyzerá dobre a keď teda je to klasika tak určite hrá dobre, HF bola vždy zvukovo aj spoľahlivosťou veľmi dobrá kvalita, teda asi mimo tých posledných kde to môže byť otázne
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

taká škoda a ja som sa tešil na dvojstranovú kritiku Memorexu :D

Hej Sony HF sú naozaj veľmi podarené kazety presne do doby kým tam neobjavili duté cievky a Made in Mexico.
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Tieto kazety hifi išli vždy oomimo mňa. Dodnes. :D Ako prvý ma zaujal ten booklet. Tá zadná strana kazety vďaka nemu pôsobí zaujímavo. Predok bez popisov dáva vyniknúť kazete.
Je to lepšie než som čakal.

Bez toho aby som o tom niečo vedel...
Či to nebude tak že v 96 v US iba doplnili do ponuky túto hifi radu. Nechce sa mi veriť, že by stopli zaužívané kazety. No a búchali to až do milénia.
Nejak sa na tejto rade nevyšantili ani dizajnéri ani iná snaha tam nevidno, ale aj tak je to fajn. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

je to taká zvláštnosť, myslím že u nás by sa predaj tejto kazety celkom uchytil
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Asi chceli urobiť pokračovanie rady Esprit. Ale vzhľadom k šetreniu z toho vyšlo Hifi, predsalen Esprit je niečo viac.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej do esprit normal aspoň pre Európu pchali HF-S pásku, pre Japonsko zrejme aj niečo lepšie.
Esprit pre Európu mi prišiel tiež taký pokusný, že aký bude záujem, a vydržalo až u jednej verzie a v Japonsku to ťahali niekoľko ročníkov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"