Italo disco

alebo čo počúvate, objavili ste, máte radi

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Italo disco

Príspevok od používateľa Kazetowich »

V poslednom čase sa vo walkmane otáča len tento žáner B-)
Má to energiu, rozmanitosť, vôňu 80-tych, trochu naivity, nie je to korektne priposraté, skór naopak, nechýba tomu hravosť, je to také frajerské, možno aj pozérske, znie to hifi a vracia späť v čase :-)
Čo mi kus vadí, že tam začínajú tie prvky rozkladu spoločnosti, ako presadzovanie kadejakych úchylov, sexualnych orientácii. Ale ak sa na to kukám len čisto ako na muziku tak pohoda. Sú tam rôzne typy hlasov, výkriky, vzdychy, popevky, pazvuky, búchanie varechami a rôznymi predmetmi, dokonca detské hlasy (napr. Happy song) aj nevyspievané a civilne pôsobiace hlasy, také čo nikdy predtým nespievali. Rôzne zaujímavé prvky, zvuky, má to kostru a skladby držia pokope. Každý hit má nejaký chytľavý a originálny prvok. Ako dobrý príbeh. Úvod, jadro s vyvrcholením a záver. Pôsobí to sviežo.
Ako všetko, má aj nedostatky. Moc elektroniky a málo akustiky, preto je to málo prirodzené a muzikanti ohrnú nosom. Vlastne s klasickým ponímaním hudby to nemá prakticky nič spoločné :-)
Tak- to bol môj prvý pokus o zhodnotenie hudobného štýlu v živote. Nebite ma.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Italo disco

Príspevok od používateľa orhore »

Taneční muzika minulé doby. Mělo to výborné stereo efekty, které v té době dokázaly ohromit. Jednoduché, rytmické a lehce zapamatovatelné melodie určené pro taneční diskotéky. V dnešní době to může působit archaicky až směšně, zejména některé videoklipy co se dají dohledat na youtube. Ale svůj půvab to určitě mělo.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Italo disco

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Narvané diskotéky až sa nedalo dýchať :D
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Italo disco

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Ahoj Kazetowich,
máš to napsané pěkně.

V první chvíli jsem si říkal z jakých skladeb jsi to hodnotil, protože mi to k tomu, co jsem myslel já, vůbec nesedělo. Tak jsem se díval na Wikipedii k tomu Italo-disco a teď mě pro změnu absolutně nesedí to co píšou tam..

A nepouštěl sis náhodou jen čistě Disco? K tomu by mi to sedělo víc.


Původně jsem si to spetl s žánrem Italo-dance, tak si potom zkus pustit něco z toho :-). To je úplně jiný kafe.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Italo disco

Príspevok od používateľa orhore »

Italo disco se označovaly taneční skladby v 80 letech. Italo dance jsou už věci z 90 let. Byla to evropská záležitost.

Ono mohla všechny zmást věta od Kazetowiche: "Sú tam rôzne typy hlasov, výkriky, vzdychy, popevky, pazvuky, búchanie varechami a rôznymi predmetmi, dokonca detské hlasy (napr. Happy song)"
Dala by se tam zařadit i tahle skladba od Boney M, ale nebyl to zrovna typický představitel tehdejšího Italo disca. Těch známých i méně známých interpretů tohoto stylu bylo docela obrovské množství.

Italo-Disco podle Discogs.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Italo disco

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Neviem či je dobrým príkladom pre italo disco ten Happy Song, no je na jednej výberovke. Je ale skôr netypickým - okrajovým songom. Ja by som ho tam ani nezaradil.
Inak som myslel tieto pesničky - má to asi 5 častí


Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Italo disco

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore napísal: Sobota, 13. Októbra 2018, 16:11 Italo disco se označovaly taneční skladby v 80 letech. Italo dance jsou už věci z 90 let. Byla to evropská záležitost.

...
Jo no, je to jak píšeš. Mě bylo samotné Disco ještě k tomu v kombinaci Disco-Funk poměrně nepříjemné, proto mě to co tam uvádí přišlo trochu mimo..

Navíc jak píšeš, na výběrovkách je co se žánrů týká největší guláš jaký lze najít. Pak jsou další a horší případy, kdy samotní autoři nedokážou správně zařadit svoji hudbu do patřičného žánru.

Díky tomu, že nakupuju materiály pro tvorbu svých skladeb, tak jsem se v tom celkem solidně zorientoval - alespoň v těch, které tvořím (včetně pár subžánrů jich je trochu přes 30) a některých, které i aktivně poslouchám (tam jich je přes 40).

Navíc, že na takovém webu jako je Discogs chybí i žánr EDM a ChillOut je dost divná, tam se to dá nahradit jen extrémně širokýmy pojmy Electro a Downtempo..
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Italo disco

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Preto nerád používam a ani nepoznám toto škatulkovanie. Aby nedošlo k takýmto omylom.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Italo disco

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich napísal: Sobota, 13. Októbra 2018, 18:34 Preto nerád používam a ani nepoznám toto škatulkovanie. Aby nedošlo k takýmto omylom.
To nevadí, rozhodně hned nezavrhuj s čím jsi začal. Popisy žánrů nejsou špatné, navíc jsou hodně individuální, protože každý to cítí jinak.

Já jsem do hudby takový maniak, že bych se asi dokázal hádat i s někým, kdo špatně označuje žánry a přitom třeba dělá hudbu už x let :-D. Samozřejmě nemyslím, že bych se hádal ve zlým.

V mém okolí několika málo lidí stejně nikdo nezná ani zlomek žánrů co já - nemyslím to nějak chlubivě, spíš tak, že se o to ostatní prostě nezajímají, jen si pustí hudbu, která se jim líbí a jsou spokojení.
Já díky tomu třeba můžu doporučit někomu nějaké interprety na základě nějakých ukázek z jejich oblíbených skladeb.


Ale jak říkám, je to někdy náročný, protože každý má jiné vnímání i stejného žánru.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Italo disco

Príspevok od používateľa orhore »

Já jsem pochopil Kazetowiche už v prvním příspěvku co má na mysli. Co se týče toho škatulkování, tak to je dost ošemetné. Kolikrát ani sami tvůrci nevědí kam své dílo zařadit :) . Mě bylo kdysi, ale i teď celkem fuk kam co patří. Hlavně, že se hudba líbí - nelíbí. Možná, že jsem jen běžný posluchač, ale když hudbu poslouchám, tak nedělám nic jiného.

SilverFox jsi opravdu maniak :) (myšleno v dobrém), protože dnes se už málokdo věnuje rozdílům a poznání různých žánrů ve tvém věku.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Italo disco

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Ja som odborník "od obrazu" - takže si to vždy snažím preložiť do tohto smeru, lebo do úprav, mixovania a skladania skladieb vidím bačov prd. Urobiť mix si predstavujem asi ako obrazovú koláž z viac fotiek spojených citlovo "do seba".
Takisto dobrý mix si predstavujem tak, že spojiť pesničky nie je len o tom, dať tam Fader a čau párky. Treba zladiť veľa vecí - rytmiku, spojiť nejaké prvky - príp nakopírovať nejakú melódiu ? Však napíš Strieborná liško.
Ale dobrý mix určite pre mňa nie je gýč - ale aj to treba vedieť urobiť.
No a skladanie je už o inom ...
Zlý mix reže uši, a chcem ho vypnúť.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Italo disco

Príspevok od používateľa oneeeee »

mixu sa zásadne vyhýbam. problém je samozrejme kvalita samotnej nahrávky . Keď už tak radšej videomix .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Napísať odpoveď

Návrat na "Tipy na dobrú muziku"