Československá hudba

alebo čo počúvate, objavili ste, máte radi

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Československá hudba

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím všechny posluchače.

Jak už jsem párkrát psal, tak hudba je pro mě život. I přesto, že jsem dost vybíravý, tak poslouchám obrovské množství hudby a mnohdy i takovou, kterou v mém okolí snad ani nikdo nezná.
A právě to je i důvodem, proč zakládám toto vlákno, abych zde uvedl hudbu, která mě dost oslovila a mohla by zaujmout i ostatní.
Bohužel jsem se však mnohdy setkal s negativním postojem (ať už ve smyslu zesměšnění) k hudbě z různých oblastí světa.

Vždy když si na nějakou zajímavou hudbu vzpomenu nebo najdu něco nového, tak to sem napíšu.

Nikomu nechci nic vnucovat, jde jen o doporučení hudby, zda si ji poslechnete je už jen na vás :-).


I když by tohle mohlo vypadat jako třeba zbytečné vlákno, tak si myslím, že není od věci jej založit. Jde o to, že i když můžete znát nějaké skladby, tak si už třeba nemusíte vzpomenout na jména autorů a skladeb, aby jste si je pustili. Proto to zakládám.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

001. Petr Spálený & Apollobeat - Dáma při těle (1971)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Jako první bych uvedl album Dáma při těle od Petra Spáleného a Apollobeatu z roku 1971.

Poměrně velkou zajímavostí u tohoto alba je zvláštní věc a to, že u 6. skladby "Táňo, na shledanou" je na vinylu možné slyšet jakousi srandu hudebníků a jejich smích a po skončení tohoto blbnutí jen řeknou "Poďte hrát kluci" a z režie se ozve jen "Jedem!". V digitální verzi jsem však tuto půlminutovou pasáž neslyšel.
Však můžete sami posoudit, na vinylu má tato skladba délku ±02:48, ale třeba na takovém Google Play je už o délce 02:22.
Další důvod proč mít oblíbenou hudbu na vinylu. Kromě otřesného odšumení (jež jsem zmiňoval i ve vláknu s Bulharskou hudbou) díky kterému se zkreslí výšky i samotné nahrávky je to pak velmi výrazné zkracování samotných skladeb. Většinou jde třeba "jen" o 5-10 vteřin u běžných skladeb, tato je však zatím největší vyjímkou, kdy tam chybí až 26 vteřin.


Toto album bylo mezi více deskami, které jsem poslouchal už od mala, tak jsem si měl šanci ho asi pořádně oblíbit.

Je velké štěstí, že je toto album nahrané již ve Stereu, které dává skladbám nezaměnitelnou atmosféru. Ideálním příkladem jsou vokály Petra Spáleného ve 3. skladbě "Kopec".
Hudba a vokály v pozadí jsou perfektně laděné a texty jsou ještě z dob, kdy měly opravdu smysl. U některých skladeb je však hloubka těchto textů až neuvěřitelná.
Mezi ty, které mě oslovily ze všech nejvíc patří tyto:
-Balada o uvadlé růži - u této skladby mě hned napadl námět na videoklip a vždy při poslechu se mi opět vyjeví
-Zbrojnoš
-Já tiše říkám díky
-Táňo, na shledanou
-Trápím se, trápím (The Death Of a Clown)
-Kdybych já byl kovářem (If I Were a Carpenter)

Za poslech ale rozhodně stojí opravdu celé album.

Pokud někdo toto album nezná, tak by měl tento nedostatek napravit :-).

Odkaz na web Discogs
Odkaz na web Google Play
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

002. Helena Vondráčková - Dávno vím svý (2017)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Tuto zpěvačku myslím, že není potřeba představovat.

Od žánru minulého alba jež jsem uváděl celkem odbočím. Každý zná její starší písničky, ale toto album z minulého roku je poměrně vzácnou vyjímkou, která u ní nemá (tuším) žádné obdoby.
Hudba je v žánru Pop, ale má výrazné Orchestrální prvky.

Zhruba od roku 1998 už byla její hudba vydávaná jen na CD, proto jsem rád, že toto album vyšlo i na vinylu.
Dokonalejší by už bylo jen, kdyby to bylo 2LP nahrané na 45RPM, protože poslední skladby jsou výrazně zkreslené.

Hudba je dost povedená a vokály jako vždy perfektní. Texty skladeb jsou opravdu dost pěkné a mají smysl i hloubku, což je na dnešní dobu celkem vzácnost.
Jak jsem psal, tak je toto album oproti její předchozí tvorbě úplně jiné a opravdu stojí za poslech celé, ale od 5. skladby je to perfektní. Pokud by i její další album bylo v tomto duchu, tak by to bylo hodně pěkné.

Odkaz na web Discogs
Odkaz na web Google Play
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Niečo aj z tej českej sa doma na vinyloch nájde aj Vierka Špinarová,mal som tú česť ju zvučiť asi dva roky vzad,drive jej hlasu že mi pomaly prevalovala handku mikrofonu,spi sladko a užívaj jej skl.Motorkárska Jawa 250-ka.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

daniel00421 napísal: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 20:35 Niečo aj z tej českej sa doma na vinyloch nájde aj Vierka Špinarová,mal som tú česť ju zvučiť asi dva roky vzad,drive jej hlasu že mi pomaly prevalovala handku mikrofonu,spi sladko a užívaj jej skl.Motorkárska Jawa 250-ka.
Tak název "Československá" jsem myslel obecně. I když uvedu hudbu z dob ČSR, tak uvedu i tu již po rozpadu. Navíc mi přijde jako blbost dělit vlákno na Českou a zvlášť Slovenskou hudbu, kdybych na ji tu pak uváděl.

Tak to je pěkné :-), navíc mít možnost slyšet to naživo.
Já za život natrefil jen na dva známé lidi..
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 21:46
daniel00421 napísal: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 20:35 Niečo aj z tej českej sa doma na vinyloch nájde aj Vierka Špinarová,mal som tú česť ju zvučiť asi dva roky vzad,drive jej hlasu že mi pomaly prevalovala handku mikrofonu,spi sladko a užívaj jej skl.Motorkárska Jawa 250-ka.
Tak název "Československá" jsem myslel obecně. I když uvedu hudbu z dob ČSR, tak uvedu i tu již po rozpadu. Navíc mi přijde jako blbost dělit vlákno na Českou a zvlášť Slovenskou hudbu, kdybych na ji tu pak uváděl.

Tak to je pěkné :-), navíc mít možnost slyšet to naživo.
Já za život natrefil jen na dva známé lidi..
Nechcem sa chváliť ale asi pred 10 rokmi som v Budapeštiv hoteli Hilton hore na skale vedľa hradieb naživo zvučil aj pána majstra Karla Gotta,veľmi príjemný pán,doma mátiež slušnú zbierku muziky hlavne na vinyla som mu aj servisoval a prevádzkuje magič cievkový Revox A 700 doma.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

daniel00421 napísal: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 21:56 Nechcem sa chváliť ale asi pred 10 rokmi som v Budapeštiv hoteli Hilton hore na skale vedľa hradieb naživo zvučil aj pána majstra Karla Gotta,veľmi príjemný pán,doma mátiež slušnú zbierku muziky hlavne na vinyla som mu aj servisoval a prevádzkuje magič cievkový Revox A 700 doma.
No to je pěkné :-). Tak myslím si, že každý kdo se věnuje hudbě a má ji rád, tak bude mít i nějakou sbírku.
Tak ono aktivní zvukaři mají na toto štěstí.
Já su sice taky zvukař, ale nikdy jsem neměl šanci nic zvučit a tak jsem už z toho dost zapomněl..

U mě to bylo jen v tom, že jsem úplnou náhodou byl ve městě (sraz, který nakonec byl odložen) a viděl jsem, že má autogramiádu Hana Zagorová, tak jsem zaběhl do bazaru (klidnou chůzí asi 5-10min), koupil si singl a pak jsem vystál nekonečnou frontu, nechal si podepsat singl a rovnou jsem se i vyfotil - bohužel jedna z asistentek nebyla moc trpělivá, tak byly obě fotky rozmlžený..
No a pak, když jsem byl na brigádě v Kaufu, tak jsem markoval nákup i Václavu Svobodovi. Byl v pohodě, ale asi byl ten den trochu znuděný z popularity :-D..
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 22:48
daniel00421 napísal: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 21:56 Nechcem sa chváliť ale asi pred 10 rokmi som v Budapeštiv hoteli Hilton hore na skale vedľa hradieb naživo zvučil aj pána majstra Karla Gotta,veľmi príjemný pán,doma mátiež slušnú zbierku muziky hlavne na vinyla som mu aj servisoval a prevádzkuje magič cievkový Revox A 700 doma.
No to je pěkné :-). Tak myslím si, že každý kdo se věnuje hudbě a má ji rád, tak bude mít i nějakou sbírku.
Tak ono aktivní zvukaři mají na toto štěstí.
Já su sice taky zvukař, ale nikdy jsem neměl šanci nic zvučit a tak jsem už z toho dost zapomněl..

U mě to bylo jen v tom, že jsem úplnou náhodou byl ve městě (sraz, který nakonec byl odložen) a viděl jsem, že má autogramiádu Hana Zagorová, tak jsem zaběhl do bazaru (klidnou chůzí asi 5-10min), koupil si singl a pak jsem vystál nekonečnou frontu, nechal si podepsat singl a rovnou jsem se i vyfotil - bohužel jedna z asistentek nebyla moc trpělivá, tak byly obě fotky rozmlžený..
No a pak, když jsem byl na brigádě v Kaufu, tak jsem markoval nákup i Václavu Svobodovi. Byl v pohodě, ale asi byl ten den trochu znuděný z popularity :-D..
Jak ZVUKAŘ,a nikdy nezvučil nič....vysvetli,to ma zaujíma.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

daniel00421 napísal: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 22:53 Jak ZVUKAŘ,a nikdy nezvučil nič....vysvetli,to ma zaujíma.
Když to vezmu celkově..
Jsem vyučený silnoproudař, ale nemám praxi, vyhlášku ani svářečák, který slibovali.
Chtěl jsem dělat ještě slaboproud, ale měli plno, tak jsem si vzal původně dočasně zkrácenou Obchodku. No další rok to taky nevypadalo světle, tak jsem se na to vykašlal a dodělal jsem obchodku.
V průběhu obchodky jsem půl roku docházel pravidelně na kurzy až do Prahy..
Zvukařinu jsem dělal, protože jsem myslel, že budu blíž hudbě, ale nakonec se mi nikde nepodařilo sehnat ideální místo..


Extrémně amatérsky jsem začínal dělat mixy ještě před vlastněním prvního PC. Poté jsem začal zhruba v roce 2008/9 dělat i na PC. Postupem času jsem se poměrně v remixech zlepšil (ty první práce už moc ani nevydržím poslouchat). Konečně někdy v roce 2014 jsem objevil jeden web a začal jsem tak legálně tvořit už vlastní hudbu - mám i pár starších vlastních prací, ale to byly většinou experimenty..
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 23:13
daniel00421 napísal: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 22:53 Jak ZVUKAŘ,a nikdy nezvučil nič....vysvetli,to ma zaujíma.
Když to vezmu celkově..
Jsem vyučený silnoproudař, ale nemám praxi, vyhlášku ani svářečák, který slibovali.
Chtěl jsem dělat ještě slaboproud, ale měli plno, tak jsem si vzal původně dočasně zkrácenou Obchodku. No další rok to taky nevypadalo světle, tak jsem se na to vykašlal a dodělal jsem obchodku.
V průběhu obchodky jsem půl roku docházel pravidelně na kurzy až do Prahy..
Zvukařinu jsem dělal, protože jsem myslel, že budu blíž hudbě, ale nakonec se mi nikde nepodařilo sehnat ideální místo..


Extrémně amatérsky jsem začínal dělat mixy ještě před vlastněním prvního PC. Poté jsem začal zhruba v roce 2008/9 dělat i na PC. Postupem času jsem se poměrně v remixech zlepšil (ty první práce už moc ani nevydržím poslouchat). Konečně někdy v roce 2014 jsem objevil jeden web a začal jsem tak legálně tvořit už vlastní hudbu - mám i pár starších vlastních prací, ale to byly většinou experimenty..
To je pekné že si to tu o sebe popísal ale máš aspoň znalosti o mikrofonoch,čo ti hovorí symetrická a asymetrická linka,D.I.box,fantomové napájanie,spätná väzba-odozva zvuku a hladiny proti zvuku,vzťahové úrovne ku vybudeniu a veľa pod,na školách teoria,v praxi ako keby si prišiel s krumpáčem ku skále a duše i fyzika nepustila....co délám to délám furt a furt kámen celý a nebýt či být a stále dookola.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 23:13
daniel00421 napísal: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 22:53 Jak ZVUKAŘ,a nikdy nezvučil nič....vysvetli,to ma zaujíma.
Když to vezmu celkově..
Jsem vyučený silnoproudař, ale nemám praxi, vyhlášku ani svářečák, který slibovali.
Chtěl jsem dělat ještě slaboproud, ale měli plno, tak jsem si vzal původně dočasně zkrácenou Obchodku. No další rok to taky nevypadalo světle, tak jsem se na to vykašlal a dodělal jsem obchodku.
V průběhu obchodky jsem půl roku docházel pravidelně na kurzy až do Prahy..
Zvukařinu jsem dělal, protože jsem myslel, že budu blíž hudbě, ale nakonec se mi nikde nepodařilo sehnat ideální místo..


Extrémně amatérsky jsem začínal dělat mixy ještě před vlastněním prvního PC. Poté jsem začal zhruba v roce 2008/9 dělat i na PC. Postupem času jsem se poměrně v remixech zlepšil (ty první práce už moc ani nevydržím poslouchat). Konečně někdy v roce 2014 jsem objevil jeden web a začal jsem tak legálně tvořit už vlastní hudbu - mám i pár starších vlastních prací, ale to byly většinou experimenty..
Ale inak strašne chválim a mam asi stále možnosť si vypočuť tvoju produkciu,zodpovedá aspoň kvalite a celkového sound-u aj v rámci nie mixu,grifov a pod či to celkovo má úroveň profi studio zvuku,treba ti pomôcť,chceš v tom poradiť ako by si chcel že to má hrať ?budem rád a ak môžem pomôcť radami,nie v mixovaní,skôr v tom zvuku,pošli niaky link kde sa to dá počúvať,voľný,nerád sa registrujem a rád počúvam a ťahám do veľkého kompu,tak prosím nie apky a tak...
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

daniel00421 napísal: Pondelok, 22. Októbra 2018, 00:33 To je pekné že si to tu o sebe popísal ale máš aspoň znalosti o mikrofonoch,čo ti hovorí symetrická a asymetrická linka,D.I.box,fantomové napájanie,spätná väzba-odozva zvuku a hladiny proti zvuku,vzťahové úrovne ku vybudeniu a veľa pod,na školách teoria,v praxi ako keby si prišiel s krumpáčem ku skále a duše i fyzika nepustila....co délám to délám furt a furt kámen celý a nebýt či být a stále dookola.
No já se spíš obával, že mě pošleš někam, když jsem asi chybně formuloval, že jsem zvukař - já to myslel tak, že jsem vyučenej.. Rozhodně si na nic nehraju, jen se občas asi blbě vyjádřím.

No, tak to je to, jak nějaké vědomosti nepoužívám, tak se mi začínají vytrácet..
Zpětnou vazbu znám a s tou jsem si kdysi taky pohrál.
Mikrofony, to je to, co jsem chtěl dnes (tedy včera v neděli) založit jeden dotaz..
Fantomové napájení je 48V a využívá se pro některé mikráky s konektorem XLR. Jiné fantom nemůžou, tak se musí vypnout a to má tuším 24V..
O ostatním vím, že jsem slyšel a učil se, ale už se to vykouřilo..

No je to pravda, škola něco odučí, ale když k tomu člověk přijde, tak ho musí do začátku stejně někdo znovu zaučit.


Hlavně si moc vážím tvé pomoci. Bohužel já mám tu smůlu, že nemůžu přenést melodii z hlavy do počítače, tak nakupuji různé materiály z nichž stavím podle sebe potom svoji hudbu.

Co se týká zpracování, tak tady by asi všichni profesionálové a studia byli na nervy. Neříkám, že všechny skladby mám nedokonalé, ale občas si do nějaké přidám i záměrné defekty různého původu, které by ve studiu neprošly. Mám rád volnost v tvoření a kašlu na předpisy jak by měla hudba vypadat.

Takže pokud budeš nějak výrazně zhnusený z mojí práce, tak se předem omlouvám.

Je mi to hodně divný uvádět tu svoji hudbu, ale když už jsem o tom psal..
Napísať odpoveď

Návrat na "Tipy na dobrú muziku"