O vzniku kaziet (1. časť)

ako a prečo vznikli MC, či CC - čo ste možno nevedeli
Vintage Audio Cassettes - history
Vintage Audio Cassettes - history

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

O vzniku kaziet (1. časť)

Príspevok od používateľa Kazetowich »

(preložené a jemne upravené) z ruského webu http://agfabasf.com

Pred viac ako 50 rokmi došlo k udalosti, ktorá úplne zmenila vývoj nahrávacieho priemyslu v najbližších desaťročiach!

Bolo to 30. augusta, roku 1963 na medzinárodnej výstave spotrebnej elektroniky IFA v Berlíne, kde firma Philips predstavila vzorku prvej kompaktnej kazety. Bola asi štvrtinovej veľkosti už existujúcej páskovej kazety a umožňovala záznam a reprodukciu zvukového signálu prenosným zariadením. Nahrávanie bolo možné z oboch strán s časom prehrávania 30 alebo 45 minút na jednu stranu. Boli použité tieto štandardy: rýchlosť pásu 4,76 cm/s, šírka pásky 3,81 mm. Použitie bezpečnostnej poistky proti náhodnému vymazaniu zvukového záznamu v prvej zvukovom kazete nebolo. Ako reprodukčné zariadenie bol ponúkaný kazetový magnetofón Philips EL 3300.

Príloha p.jpg už nie je dosupná

Mimochodom, dnes málo známe meno otca-vývojára prvej audiokazety v podobe, v akej ju poznáme. Bol to 37-ročný holandský inžinier a vynálezca Lou Ottens (rod. 1926 - doteraz nažive).
p.jpg
p.jpg (90.54 KiB) 6422 zobrazení

V tom čase pracoval vo vývojových oddeleniach nových produktov spoločnosti Philips. Na projekte "kompaktná kazeta" pracoval tri roky od roku 1960. Následne bol Lou Ottens riaditeľom jedného zo závodov Philips v Belgicku. V 70. rokoch bude viesť audiovizuálnu produkciu spoločnosti a 20 rokov po úspešnom vytvorení kompaktnej kazety sa bude podieľať na vytvorení prvého CD prehrávača. Mimochodom, ten, kto najprv navrhol približné rozmery budúceho laserového disku CD, a určil parameter, že CD by malo mať až 1 hodinu zvukového materiálu. Dnes, Lou Ottens žije v pokojnej dedine Knegel, neďaleko mesta Eindhoven.

Ale späť ku kazete. Treba povedať, že na začiatku 60. rokov existovali iba tri vzorky pások na svete, ktoré by mohli byť použité v kompaktnej kazete: boli to americké pásky 3M (s najnižším šumom), páska KODAK P 300, ako aj páska BASF PES-18, Najviac vyváženou vo všetkých ohľadoch, spoločnosť Philips uznala nemecký model, a preto bola vybratá spoločnosť BASF pre výrobu prvej pásky pre kompaktnú kazetu.

Obrázok


Napriek skutočnosti, že novinka spoločnosti Philips umožňovala zaznamenávať signál v stereo formáte, bola skoro nepoužiteľná na nahrávanie hudby, skôr sa hodila na použitie v diktafone. Navyše jej telo bolo veľmi nedokonalé. Výrobok bol navrhnutý, technológie sa rýchlo zlepšovali: kvalita stereofónneho prehrávania v kompaktnom formáte rástla, šum pások klesal. Nasledujúce roky priniesli nové etapy vývoja kazety.
Takáto udalosť, ako vznik absolútne nového štandardu spôsobila veľké vzrušenie v priemysle, najmä v Japonsku s vyspelými technológiami. Len o mesiac neskôr v septembri 1963 Friedrich Lachner, zástupca ambicióznej nemeckej spoločnosti Grundig vyzval japoncov zo spoločnosti SONY na spoločný vývoj nového formátu, ktorý dokáže úspešne konkurovať holandskému výrobku. Nemci navrhli formu DC, ktorá by sa stala medzinárodnou. Ale takmer súčasne dostali Japonci veľmi lákavú ponuku od pobočky Philips Electronics na ďalekom východe. Tí im navrhli, aby sa spoločnosť SONY stala partnerom pre ďalší rozvoj už existujúcej kompaktnej kazety. Po dôkladnom posúdení vyhliadok nemeckej a holandskej normy Japonci vybrali kompaktnú kazetu od spoločnosti Philips - kvôli jej menšej veľkosti.

1965
Formát DC International.


V Grundigu sa nevzdali a začali pripravovať skutočnú vojnu proti kompaktnej kazete. O dva roky neskôr, v roku 1965 v Berlíne, bol predstavený spoločný produkt s Telefunken-om a Blaupunkt-om, produkt štandardnej audiokazety DC International. Rovnako ako výrobok Philips bolo možné zaznamenať zvukový záznam s dĺžkou 30 alebo 45 minút na každej strane, ale trochu väčšie rozmery (12x7,5 cm) a mierne väčšiu rýchlosť pásky (5,08 cm / s). Ako reprodukčné zariadenie bol ponúkaný rekordér Grundig C100L .

Obrázok

Obrázok


Bolo rozhodnuté nevyžadovať licenčné poplatky za výrobu kazety, kým spoločnosť Philips neinštalovala autorské práva pre svoj formát, ale zaviedla všeobecný licenčný poplatok za zariadenia na výrobu kaziet.

KOMPAKTNÉ KAZETY:

Ale späť do roku 1963. Partnerstvo, ktoré začalo pre spoločnosti Philips a SONY, bolo čoskoro zatienené. Ako pôvodne navrhli holanďania, dostanú za každú japonskú kazetu poplatok vo výške 25 jenov. Ale v spoločnosti SONY to bolo považované za neprijateľné a odmietli podpísať zmluvu. O niekoľko dní neskôr sa vyjednávači Philips rozhodli prejaviť flexibilitu a požiadali len 6 jenov za jednotku. Japonci im však pripomenuli novinku Grundig - povedzme, vyhliadky na holandský produkt môžu byť veľmi iluzórne. A poradili partnerovi vo všeobecnosti, aby sa vzdal takéhoto nároku ako sú licenčné poplatky. Holanďania boli nútení súhlasiť.
Tvrdosť samurajov a globálna koncesia holanďanov sa ukázala ako triumf. Vytvorenie technológie, ktorá je pre výrobcov po celom svete bezplatná, povedie k tomu, že v priebehu niekoľkých rokov sa celý svet bude tešiť z kompaktnej kazety. Od roku 1965 bude mať každá kazeta vyrobená na svete klasické logo "compact cassette". A Grundigu neostalo nič iné, len aby uznal porážku. Postupne sa vzdal vývoja a produkcie audio kaziet, zameriavajúc sa na produkciu audio a video zariadení.

1966-1968

Na trhu s audio kazetami sa objavia vážni hráči, ktorí sa stanú veľkými hráčmi globálneho kompaktného priemyslu - Agfa, Maxell-Hitachi, TDK ... A samozrejme jedným z hlavných postáv je nemecký koncern BASF, ktorý predtým produkoval okrem pások väčšinou polyméry a farbivá, a ktorý sa v budúcnosti stane trendovým výrobcom v kazetovom priemysle. A už v 68. roku je niekoľko udalostí, ktoré určia osud audio kazety. Po prvé, na trhu sa objaví prvá kazeta Hi-Fi triedy - model Super Dynamic (SD) od TDK. Po druhé, k existujúcim kazetám s dĺžkou hrania 60 a 90 minút pribudnú 120-ky. Pri výbere trvania pások sa vývojári riadili štandardnou dĺžkou hudobných albumov v tých rokov (v priemere cca 40 minút).

Obrázok

Obrázok


1969

V roku 1969 konečne zareagovalo na existenciu nového zvukového nosiča vo svete aj ZSSR. Charkovská továreň "Proton" začala produkovať prvý sovietsky magnetofón na Kompakt Kazetu "Desna". Neobvyklá pre krajinu bola novinka takmer presnou kópiou modelu Philips EL3300. Zariadenie sa napájalo zo 6 článkov 343, ktoré značne zvýšili hmotnosť, alebo z usmerňovača o niečo menšej veľkosti ako samotné zariadenie. Okrem toho Desna vykazovala nízky frekvenčný rozsah. Silný hluk motora a prehnanú cenu 220 rubľov, ktorá bola v roku 1969 dvojnásobkom priemernej mesačnej mzdy v krajine. Dopyt po zariadení "Desna" bol nízky, najmä preto, že v tom čase v ZSSR takmer neexistovali žiadne kompaktné kazety.

Napriek tomu výroba kompaktných kaziet v ZSSR začala podľa Wikipédie približne v rovnakom čase ako výroba kazetových magnetofónov. Zberatelia objavili kazetu vyrobenú v rovnakej Charkovskej továrni "Proton", ktorej dátum vydania tlačového materiálu bol uvedený pre rok 1967. Táto kazeta nemá poistky na uzamknutie záznamu (v spoločnosti Desna, podobne ako v prototype Philips EL3300, nebola žiadna zamykacia poistka proti zmazaniu záznamu) a jednoducho sa nazýva "kompaktná kazeta". Hrací čas je uvedený 40 minút a cena je 4 ruble 50 kopejok. Neskôr sovietske kazety boli nazývané MK s uvedením času hrania a čísla modifikácie: MK-60, MK-60-1, MK-60-5 atď. Pokiaľ ide o kazety s hudobnými záznamami, podľa dostupných údajov boli vyrobené nahrávacou spoločnosťou Melody v roku 1971 v továrni v Talline. Páska pre kazety bola pôvodne dodaná podnikom ORWO z NDR (Východné nemecko).

Obrázok
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: O vzniku kaziet (1. časť)

Príspevok od používateľa jhradec »

Musím trochu přidat.
zkuste si vygooglit magnetofon TESLA A3. Byl v prodeji už v osmašedesátém. Na kompaktní kazety. Bezkomutátorový motorek a dva protiběžné setrváky. Nicméně historie kazet začíná už v třicátých letech minulého století, Myslím, že s tím přišla americká VICTOR. Kazeta obsahovala asi dva kilometry drátu a přehrávala celých 20 minut. Každá kazeta měla vlastní kolečka, takže jí mohla nasadit i žena !!
Viděl jsem na to inzerát v Natinal Geographic. Jestli ho najdete, PLS kopii pro mne ;)
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: O vzniku kaziet (1. časť)

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Nahravanie

Obrázok
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: O vzniku kaziet (1. časť)

Príspevok od používateľa jhradec »

Tohle ale nemá s magnetickým záznamem nic společného 8-)
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: O vzniku kaziet (1. časť)

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Ok- nachytal si ma :-)
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
rado
mazák
Príspevky: 126
Dátum registrácie: Streda, 27. Novembra 2019, 22:38

Re: O vzniku kaziet (1. časť)

Príspevok od používateľa rado »

Nevedel som kam tento príspevok zaradiť, no Lou Ottens, ktorý vynašiel audiokazetu vo Philipse, sa spomína práve tu... a v sobotu bohužiaľ vo veku 94 rokov zomrel.

Odkaz na článok (v angličtine) na Dutch News:
https://www.dutchnews.nl/news/2021/03/d ... s-aged-94/
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: O vzniku kaziet (1. časť)

Príspevok od používateľa EZ647 »

česť jeho pamiatke

ale spomína sa tam že najviac ho bolí že Walkman vynašiel Sony a nie Philips :)
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: O vzniku kaziet (1. časť)

Príspevok od používateľa janvys »

SONY ES
OneMan
metál za zásluhy
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Streda, 30. Januára 2019, 15:37
Bydlisko: Bratislava

Re: O vzniku kaziet (1. časť)

Príspevok od používateľa OneMan »

Uctihodný to vek, ďakujeme Vám za kazetu. Práve som to čital na nete, mojá starka ma 92, už aj kovid prekonala, len si to už nepamäta :lol:
Prílohy
safe_image.php.jpg
safe_image.php.jpg (19.57 KiB) 3096 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Z histórie kaziet"