Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

najrozsiahlejší katalóg s fotkami a prebalmi v Európe - ešte k tomu v slovenčine (!) - zoradené podľa kritérií (typ, výrobca, ročník ...) + rôzne iné média

Moderátor: AdmineR

Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa Nec »

Tak toto sú cenné info. Palec hore. ;)
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa Nstar »

Je to sila takto si s tým dať prácu, to by sa mi nikdy nepodarilo ani keby sa naozaj snažím, ja nemám vizuál pamäť na tieto veci. Dobré info a nevedel som, že Mexiko a US pás bude rovnako značený pôvod
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tak ako predpokladám že mysleli Mexický Aurex pás, ale písali USA, síce je to také zvláštne, ale myslím že tam asi nebude iná možnosť.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa Nstar »

áno dáva to zmysel ale neviem prečo som bol v tom, že to bude nejako odlíšené
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

možno to na Japoncov neurobilo dojem, tak im to bolo jedno :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

No páni, vďaka Nemeckému fóru sa schyľuje k tomu že budeme ochvíľu poznať aj sériové čísla kaziet Sony, predbežne zisťujem že možno budem veľmi prepisovať roky ohľadne značky Sony, dokonca dôjde k prehodeniu verzií ročníkov v rámci jednotlivých modelov.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

Vďaka pánom na Nemeckom fóre budem prepisovať roky aj u kaziet Agfa na svojom webe.
Zatiaľ platí pre kazety Agfa cca od roku 1984 až do 1989 a to nasledovne:
na zabalenej kazete Agfa na zadnej strane, občas je to na booklete:
https://ez647.sk/cc/agfai/b/agfa_lnx9080z.jpg

je tam v pravom dolnom rohu také malé nenápadné číslo, ktoré funguje ako rok a mesiac uvedenia modelu, myslím že ako bolo u TDK rok, nie výroba, ale proste len uvedenie modelu a verzie
v prípade odkázanej Agfa LNX to je 8605 čo asi nemusím vysvetľovať že to znamená rok 1986 mesiac máj
kto by to nenašiel je to tento rok a číslo
8605.jpg
8605.jpg (7.21 KiB) 1147 zobrazení
u rady 1988 je to v ľavom hornom rohu
https://ez647.sk/cc/agfai/b/agfa_fdxi6088z.jpg
čo je šokujúce ale túto radu celú prepíšem na 1986 :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

Už nejakú dobu som to tu chcel napísať, ale samozrejme som na to zabudol, tak to teraz napravím.
Prinášam novinky ohľadne rozkódovania rokov výroby vybraných šarží troch významných výrobcov audiokaziet.

Saehan a Samsung Kórea:

Platí len pre 8-miestny teplom razený kód na kazetách výrobcu Saehan (Samsung) Kórea v sériách približne od roku 1994 až do konca výroby firmy.
Príklad
95082308
Ak to rozložíme funguje to takto:
95 – rok výroby, v prípade novších ak je tam číslo 22 – rok 2002, 23 – rok 2003 a pod.
08 – mesiac výroby
23 – deň výroby
08 – pravdepodobne interný, alebo iný údaj, možno šarža, výrobná linka a pod.
IMAG0040.JPG
IMAG0040.JPG (66.81 KiB) 268 zobrazení
Príklad novšieho značenia s rokom 2003:
23021903
23 – rok 2003, ako som písal vyššie
02 – mesiac
19 – deň
03 – neznáme, interné informácie
IMAG0449.JPG
IMAG0449.JPG (315.5 KiB) 268 zobrazení
Výnimky:
Niektoré staršie šarže, napríklad pre značky Fuji a pod. majú úplné iné značenie.
Najčastejšie však u starších kaziet Saehan aj ich OEM produktov a výnimočne aj u niektorých nových sa vôbec nestretnete s číslom, kazety bez značenia výrobným číslom, vtedy už nepomôže nič :D

Ďalšia výnimka sú niektoré zvláštne OEM produkty, napríklad Maxell UR 60 2002 pre USA, ktorá používa kazetu Saehan
IMAG0798.JPG
IMAG0798.JPG (316.58 KiB) 268 zobrazení
Má sériové číslo, ktoré zodpovedá kódovaniu Maxell, čo je zvláštnosť, teda uvedené na obale že montáž je v Mexiku, dostáva nový rozmer, resp. mohli nakúpiť kazety Saehan ako C-0 a plniť v Mexiku, možno vlastnou páskou, možno nie, v teste mi to tak neprišlo, ale rozhodne by som mal prehodnotiť údaje na stránke, časom budem také veci opravovať.
Ale napríklad Európske Maxell UR od Saehan sú so Saehan číslom.
K výnimkám treba zase pristupovať individuálne, čo nie je u mňa na webe jasne popísané, bude tu na fóre, ak nie, ktokoľvek môže priložiť ruku k dielu, poskytnúť svoje fotky kaziet s číslami na identifikáciu. (platí pre všetky kazety nie len Saehan samozrejme)
Rozhodne behom času budem postupne prepisovať údaje na webe, hlavne u kaziet Konica u Saehan produktov.
Moje rozkódovanie bolo schválené na Nemeckom fóre, že by to cca mohlo sedieť, aj keď u niektorých kaziet ako Konica to nie vždy nutne musí dávať zmysel.

Denon (Columbia) Made in Japan:

Všetky kazety vyrobené v Japonsku firmou Denon, predtým Columbia majú jednotnú formu tlače a štýlu sériového čísla už od 70tych rokov až do konca výroby v 90tych rokoch. Dobre nájdu sa aj výnimky, ale o tom na konci.
Príklad:
2619S
IMAG0334.JPG
IMAG0334.JPG (50.56 KiB) 268 zobrazení
Tu viem len rok výroby a zase musíte trafiť desaťročie, to znamená, rok výroby na Denon je vždy prvé číslo, v tomto prípade je na začiatku dvojka, kazeta na fotke je Denon HD8S 100, vyrobená v roku 1992.
Platí to veľmi dobre pre všetky kazety tejto značky, aj OEM produktov, výnimky kde to celkom nesedí sa nájdu, ale to bude zase viac menej chyba informácií z internetu bez pôvodných podkladov výrobcu.
Dokonca to platí aj pre kazety Denon vyrobené spoločnosťou General Magnetics Singapore (bývalý That´s) kde čísla sedia, platí pre kazety Denon poslednej produkcie s dizajnom That´s, alebo základné Denon DX1, prevažne v červenom obale s cievkami GMS.
Kódovanie Denon je schválené na Nemeckom fóre s tým že prvé číslo označuje rok výroby.

Veľká výnimka:
Hlavnou výnimkou čo totálne vybočuje z rady sériových čísel Denon je kazeta MG-X keramická, pravdepodobne tak bude značená aj jej kolegyňa HG-M pre typ II.
Tieto kazety používajú sériové čísla SONY, porovnanie na fotkách Denon MG-X a Sony Metal Master.

Nechcem tým priamo povedať že Sony vyrábalo kazety pre Denon, ale Enplass Japonsko, kto si spomína ak som raz písal príbeh o firme Enplass ohľadne cievok a komponentov kaziet, že vyrábali pre mnoho Japonských výrobcov, tak v histórii firmy som našiel zmienku aj o tom že vyvinuli a vyrábali keramicko kompozitné kazetové telá pre Japonských výrobcov, nepochybne tam bol práve Sony a Denon, takže aký bol vzťah tam je ešte nejasné, ale postupne sa k tým informáciám časom dostávame.
Tak ako si kedysi myslela väčšina že Denon nevyrába pásky, len kazety, tak ono to bolo presne naopak, vyrábal vlastné pásky a kazety možno tiež, ale niečo mu asi robil Enplass, možno Sony :)
IMAG0034.JPG
IMAG0034.JPG (73.24 KiB) 268 zobrazení
IMAG0424.JPG
IMAG0424.JPG (277.58 KiB) 268 zobrazení
Fuji/Axia Made in Japan:
Posledným výrobcom ktorému som prišiel na rok je Japonský Fuji a k tomu samozrejme aj kazety značky Axia.
Vzťahuje sa to len na kazety s novým typom sériového čísla, ktoré Fuji začal používať až niekedy behom prvej polovice 90tych rokov (cca od roku 1992). Staršie čísla mali inú formu, ktorú zatiaľ nepoznám.
Taktiež sa to vzťahuje len na originál Fuji/Axia Japonské produkty, Korea SKM a OEM výrobky tretích strán majú zvyčajne vlastné sériové čísla.
Číslo ma razenú formu do plastu, u priehľadných kaziet je niekedy veľmi obtiažne čitateľné.
Príklad:
MD5D646
Tretie miesto je rok 1995
Posledné číslo 46 zodpovedá dĺžke C46
Jedná sa teda o tretí znak v sériovom čísle, určuje rok výroby, zase musíte vedieť desaťročie, no vzhľadom k tomu že začali v 90tych rokoch a skončili niekedy okolo roku 2002, by to nemal byť tak veľký problém.
IMAG0060.JPG
IMAG0060.JPG (253.24 KiB) 268 zobrazení
IMAG0464.JPG
IMAG0464.JPG (284.42 KiB) 268 zobrazení

Na screene z webu, kde je väčšie množstvo kaziet J´z1 Color pre rok 2002 sú spolu vyznačené dvojky v číslach. Okrem toho na konci čísla je takmer vždy uvedená dĺžka pásu ak sa nejedná o 100 a viac minút, čo potom kódovali extra.
Tu som výnimky nenašiel, všetky kazety sedia presne, drobné úpravy na webe budú ešte potrebné.
Toto kódovanie som nepísal na zahraničné fóra, ale asi by to prešlo :D
axia02sn.jpg
axia02sn.jpg (121.87 KiB) 268 zobrazení
Všemožne som sa snažil aj o SKC, That´s a JVC.
SKC niektoré kazety by takmer dávali zmysel a niektoré vôbec, používali najmenej 4 formy vlastného sériového čísla, raz to dáva zmysel, inokedy nie, a taktiež v niektorých šaržiach používali dokonca Maxellovské čísla.

That´s, JVC aj Denon majú dosť podobnú tlač čísel aj formu, teda Denon má dlhšie čísla než ďalší dvaja a majú aj jasne definované pravidlo pre rok, ale u That´s a JVC Japan mi čísla sedeli len niektoré, a niektoré nedávali vôbec zmysel, takže sa tomu bude treba ešte povenovať.

Zatiaľ ďakujem za pozornosť.
Napísať odpoveď

Návrat na "Katalóg kaziet (Biggest Catalogue of blank cassettes in Central Europe) Vintage Cassettes catalogue / audio / video / other"