Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

najrozsiahlejší katalóg s fotkami a prebalmi v Európe - ešte k tomu v slovenčine (!) - zoradené podľa kritérií (typ, výrobca, ročník ...) + rôzne iné média

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dámy a páni, milovníci kaziet a predovšetkým značky Maxell. Kazetový svet nám zase vydal ďalšie tajomstvo.
Páni z Nemecka zase dokázali niečo na čo som čakal celé roky, práve od dneska si vďaka nim môžete sami prečítať rok zo sériového čísla audiokaziet Maxell.
Jedná na štýl odhadu desaťročia ako u Basf a TDK, a tým dôležitým znakom je práve štvrtý znak v sériovom čísle Maxell.
ako príklad uvediem dneska pridanú Maxell MX, ktorá je v katalógu USA uvedená v rozsahu rokov výroby 1992-1996, podľa toho čísla H1940944 viem že štvrtý znak je "4" teda moja kazeta bola vyrobená v roku 1994.
podrobnosti na Nemeckom fóre
https://tonbandforum.de/showthread.php?tid=25472

Takže páni, veľká vďaka!
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

Diskusia na odkaze vyššie na Nemecké fórum dostala nečakané grády, nikdy som sa tak nezasmial, nad tým ako som spôsobil neúmyselný prank, ale stálo to za to.
Ako čítam, budeme mať návštevu z najvyšších miest o.O otázne je či registrovanú, alebo anonymnú. Už by to chcelo trochu rozhýbať ľady s kazetami, keď sa tu vyjadruje na fórum len pár jedincov a zvyšných 150 sa len pozerá :D

edit:
tak a kruh je uzavretý :D
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa Stano »

Že nerozumiem ja ti :lol:
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

ešte by som chcel upresniť situáciu s kódmi Maxell, hlavne pre našincov

ako určiť presný dátum výroby, tak dúfam že som to pochopil správne

vezmete si akýkoľvek kód audiokazety Maxell (mám pocit že to bude fungovať v istej miere aj na VHS a pod výrobky, ale musí sa jednať o pravú Maxell výrobu, nie OEM tretej strany)
Ako príklad uvediem znovu kód čo som nahodil vyššie, takže nás zaujímajú prvé štyri znaky kódu
H1940944
Prvé by malo byť písmeno, ktoré reprezentuje mesiac výroby
A - január
B - február
C - marec
D - apríl
E - máj
F - jún
G - júl
H - august
I - september
J - október
K - november
L - december
čo mi pripomína že som asi nikdy nevidel Maxellku s písmenom M na začiatku, teraz už viete prečo
ďalšie dve čísla by mali byť 01-31 ako deň v mesiaci
a štvrtý znak/číslo je teda označenie desaťročia výroby

tak náš kód z príkladu H1940944 znamená
19.8.1994 (H - august, 19 - deň v mesiaci, 4 - rok kde kazeta patrí do obdobia 90tych rokov)

Moje veľké poďakovanie za toto znovu patrí pánom z Nemecka.
Mimochodom, páni, čakám že spravíte aj prielom v značení Sony, veľa kaziet ma tam už veľmi dlho hnevá :D
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa Kazetowich »

sakra - nebolo ľahšie písať mesiac a rok normálne ? Aj iné údaje - ako typ magnetickej zmesi a krajinu výroby ... toľko tančekov okolo toho ech
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

:D asi hej, ale toto bolo originálne
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa Kazetowich »

určite - oni mali radi hrať sa na záhady a tajomstvá
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

hehe
ja už len netrpezlivo čakám kedy prídu páni s číslami Sony, Saehan, SKC a ďalšie zaujímavé značky :P
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa Kazetowich »

nevieš skade to berú ???
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

na tom odkaze hore to dosť podrobne rozpísali
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

Basf/Emtec sériové čísla

keďže deň v roku je na týchto kazetách označený trojmiestnym číslom, je pomerne náročné dopátrať sa k dátumu, do toho priestupné roky a pod.
takže menšia pomôcka aspoň pre určenie mesiaca v nepriestupnom roku, inak je to o deň posunuté samozrejme
je to len taká blbosť, ale už dlho som to chcel napísať

001-031 januar
032-059 februar
060-090 marec
091-120 april
121-151 maj
152-181 jun
182-212 jul
213-243 august
244-273 september
274-304 oktober
305-334 november
335-365 december
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zoznam výrobcov audio kaziet - prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

Milé deti, neviem ako začať, či rozprávkou so zlým koncom na dobrú noc, alebo pre tých starších niečím hororovým?
Tak či onak, na začiatok tohto dlhšieho príspevku prezradím, že teraz na 100% viem u Japonských kaziet Sony (hlavne CDix) určiť v ktorom konkrétnom kuse je nebezpečná Mexická Aurex páska. Takže sa pohodlne usaďte, zapnite si pásy a ideme brúsiť hlavy...

Pri prechádzaní Nemeckého fóra tonbandforum.de, kde som sa mimochodom včera registroval na pozvánku veľmi skúseného člena, som natrafil na zaujímavý príspevok ohľadne rozoznania krajiny pôvodu u niektorých Japonských kaziet. Keďže neviem poriadne Nemecky ani Anglicky, tak som sa samozrejme s chuťou pustil do Japonských znakov a daný príspevok z Nemeckého fóra som si rozšíril v poznámkach tak aby som vedel zistiť kde je Mexický pes zakopaný.
Takže si urobíme malé Japonské jazykové okienko.

Väčšina audiokaziet pre Japonský trh, hlavne tých novších od polovice 90tych rokov, má vzadu na fólii niečo ako normovanú, či štandardizovanú výrobnú tabuľku, alebo technickú tabuľku. Je to napriek všetkými veľkými značkami na kazetách novšej výroby cca od roku 1994 /1996 až do konca.

Príklad 1:
05.png
05.png (275.4 KiB) 1330 zobrazení
Keďže Japonské znaky sú pomerne zložité ako som zistil, neprekladal som všetko, takže ešte nejaké tajomstvá si necháme na neskôr. To že sa tam píše o celkovej dĺžke pásky a dĺžke na jednu stranu je asi jasné.
Nás ale zaujíma predposledný riadok, kde je uvedený pôvod výroby.
Predposledný riadok teda hovorí:
原産国 タイ
Krajina pôvodu Thajsko
Takže kazeta je vyrobená v Thajsku, nerozlišuje sa páska alebo montáž.

Príklad 2:
04.png
04.png (452.73 KiB) 1330 zobrazení
V predposlednom riadku je toho trochu viac, takže po niekoľko hodinovej snahe som sa dostal k textu a následnému prekladu:
<原産国>テープ: 米国/組立:タイ
<Krajina pôvodu> páska: USA / montáž: Thajsko

názvy krajín Japonsky, podľa ktorých detekujeme pôvod pásky, alebo kazety či montáže:
Čína 中国
HongKong 香港 (doplnené 30.7.2023)
Indonézia インドネシア
Kórea 韓国
Japonsko 日本
Singapur シンガポール
Thajsko タイ
Thajsko タイランド
USA 米国
Taiwan 台湾
Nemecko ドイツ (doplnené 14.7.2023)

Thajsko je tam uvedené dva krát, pretože TDK vyznáva ten dlhší názov.

Takže v skratke pokiaľ uvidíte takúto tabuľku na svojej kazete vzadu na fólii, tak podľa tohto budete vedieť zistiť, kde bola reálne vyrobená.
Alebo proste hodíte fotku sem.

Prešiel som mnoho Japonských kaziet na svojej stránke a zistil som predbežne nasledovné:
Maxell, ktoré neboli vyrobené v Japonsku, tak boli vyrobené v Kórei, alebo Indonézii, použité pásky sa striedali podľa šarže, buď Japonské, alebo Kórejské, hlavne v tých posledných kusoch.

TDK kazety, ktoré boli vyrobené v Thajsku, tak skoro všetky ešte používali vraj Japonské pásky, až na pár veľmi nových výnimiek, to by sme potom museli prebrať individuálne.

Axia a obavy z Mexických pásov sa nepotvrdili, veľmi moderné posledné šarže kaziet Axia PS a JZ Color, ak obsahujú cievky SKC, tak sa naozaj jedná o SKC kazetu so SKC páskou, ale takú mám v zbierke pod značkou Axia len jedinú. Samozrejme rozpočty kde je celé SKC kazeta nepočítam, čo je vždy očividne jasné.
Pred časom v prehľadoch som podozrieval rozpočtový model A2, ktorý sa tvári Japonsky, ale pôvod pásu bol nejasný, teraz viem že Axia kazety A2 používajú Kórejskú pásku, predpokladám SKC, ale kazeta a montáž sú plne Japonské, čo konečne dáva zmysel. Výnimkou sú C120 a C150 modelu A2, ktoré majú aj pásku Japonskú.

Sony kazety, to bude asi najväčší problém, len u rady CDix ročníku 2001 som zistil prítomnosť asi troch druhov pásov.
Problémové pásky z USA/Mexica teda používal jedine Sony v Japonských modeloch, a na koniec si dáme výpis týchto kaziet s touto USA páskou podľa môjho webu:

Sony HF ročník 1997-2005
len verzia C120

Sony CDix I ročník 2001 a novšie:
C46, C50, C54, C64, C74
(C60 a C70 majú Kórejskú pásku a C10, C80, C120, C150 majú Japonskú pásku, aj keď neviem akú)
U staršieho ročníku 2000 je všeobecne uvedené Thajsko, bez rozlíšenia pôvodu pásky.

Sony CDix II ročník 2000:
C60, C74, C90, C120, ostatné len Thajsko

Sony CDix II ročník 2001 a novšie:
C60, ďalej C46 je s Kórejskou páskou a C74 s Japonskou páskou

No zdá sa že budem musieť zase prepisovať poznámky na webe, postupne, časom.

Ďakujem za pozornosť, dobrú noc :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Katalóg kaziet (Biggest Catalogue of blank cassettes in Central Europe) Vintage Cassettes catalogue / audio / video / other"