EZ647 - zošit - obaly

najrozsiahlejší katalóg s fotkami a prebalmi v Európe - ešte k tomu v slovenčine (!) - zoradené podľa kritérií (typ, výrobca, ročník ...) + rôzne iné média

Moderátor: AdmineR

Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Stano »

Erik: a nejaké súčasné porovnanie nahrávky kazety povedzme 1990 a 2005 si nerobil. Či platí ten môj predpoklad, že čo vyzerá dobre a draho, je aj kvalitné.
Ja teraz vôbec nemám čas na pokusy, tak len počúvam hudbu, ale Vianoce sa blížia, času bude dosť.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

neviem ako by som porovnal, v podstate modely po roku 1990 či niekde po roku 1992, alebo 1994 sú rovnakej kvality v rámci daného modelu, ale ku koncu 90tych sa buď daný model výrazne pokazil, alebo bol zrušený

tak ako Sony:
UX-Pro skončilo v roku 1997, kvalita bola plná, ale posledné kusy z Talianska mali podľa užívateľov problémy s azimuthom a to napriek vysokému modelu, a nie len u tohto, ale u všetkých Sony
UX-S od roku 2002 mala inú pásku a od svetlého obalu bola totálne podradná, rovnaká kvalita bola asi 1992-1997
UX od roku 2002 mala tiež inú pásku do tej doby boli cca rovnakej kvality napríklad UX v rokoch 1992-1997

TDK kompletne prekopala všetky recepty audiokaziet po roku 1990-1992 a od roku 2002 sa kvalita výrazne zhoršila, hlavne tých čo šli do Thajska, ale obal a vzhľad mali rovnaký

Maxell si držal kvalitu pásky až do konca, kým zase nešiel do Indonézie, potom bol priepastný pokles kvality

Emtec pre zmenu držal kvalitu pásky veľmi vysoko až kým neskončil, ale za to mechanicky u nižších modelov od roku 1998 to bolo len trápenie
Ku koncu tiež predával často OEMká, teda kazety Maxell Indonesia a pod, dokonca sa vyskytli aj plne Čínske kazety

Philips od 90tych rokov sa spoliehal len na OEM produkciu, ani jedna kazeta nebola ich vlastná a čo kus to iná výroba, ako autor kaziet pohorel

Tak neviem čo konkrétne by si chcel porovnať.
Napríklad TDK SA z obrázka s obalom bola tak kvalitná ako tá v 1994, ale zase verzie SA rok 1990 a 1992 by som povedal boli omnoho lepšie, no najlepšia bola verzia 1988, podobne to platí pre SA-X, akurát tam model skončil v 1998 a viac ho nezničili, podobne tak SA-XS koniec radou 1998.

Sony CDit II tie prvé verzie boli ešte tak dobré skoro ako UX, len nižšia mechanika, ale aj tak nevadí
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Stano »

Ďakujem za rozsiahlu odpoveď, si veľmi ochotný, ale vieš čo :lol:
Kurňa, ja som to tam nenapísal, ja som sa chcel spýtať na VHS.
Povedzme to bola novšia technológia, či prechádzal magnetický pás nejakým vývojom, aj okolo roku 2000 alebo, či bol kvalitatívny posun vo VHS kazetách a kedy malo vrchol obdobie VHS.
Tak nejak to myslím.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

Na tému VHS som počul aj čítal mnoho názorov.
Keď som v Astre kupoval Panasonic NV-FJ632v roku 2003, tak som sa rozplýval nad tým aký krásny a úžasný stroj to je, a to Hifi na tom, rýchla mechanika a pod. Na čo mi majiteľ Astry povedal, hej ale už je to zastaralé, na VHS sa už roky nič nevyvíja. Napriek tomu novšie modely o x rokov neskôr ešte mali niekoľko vyslovene blbostí, a neskutočne zlacnenie výroby, napríklad tetine kombo Panasonic Hifi VHS + DVD player mala v návode veci ako rýchlo mazanie celej VHS pri tejto funkcii sa asi E180 vymaže za asi jednu hodinu a pod nezmysly.
*
Čo sa týka kaziet a pásky, príbeh firmy Basf a jej zmena na Emtec, novému majiteľovi bolo povedaná (zdroj Wilhelm tapeheads.net) že vrchol VHS bude okolo roku 2000 a do roku 2010 bude vládnuť, lebo DVD nikdy nebude tak kvalitatívne a funkciami vpredu aby ho vytlačilo, a to bolo v období predaja Basfu pred začiatkom roku 1997
*
no a môj pohľad, že vrchol VHS už bol dávno, možno trošku neskôr než u audiokaziet, ale bol. Myslím že po roku 2000 sa žiadny vývoj pásky a kaziet nedial, teda dial sa v smere formátu Digital VHS, kde bolo napísané že sa jedná len o S-VHS kazety, aj keď by človek povedal že budú kvalitnejšie, ktovie. U bežných kaziet tomu veľmi neverím. Basf mal svoj vrchol chromdioxidu u VHS a postupne zavádzal kobalt počas 90tych rokov tak ako u audio tak aj u video, takže sa stratili aj tie známe arómy, ale stále si držal slušnú kvalitu, back coating na spodku pásky, čo malo zlepšovať plynulý pohyb pásu, odstraňovať statický náboj a ktovie čo všetko. No a myslím že každý dožíval z toho čo vyrobil kedysi. Maxell teda zmenil na začiatku 90tych rokov tmavo hnedé vrstvy Epitaxial na čierne Black Magnetite, otázne je koľko sa zmenilo v zložení.
TDK stále písal Avilyn, ale tie pásky boli tiež iné a Panasonic mal veľmi kvalitné pásky ale v tej dobe 2002 to bola skôr výsada vysokých modelov aj to potom skončilo a základné modely len OEM. O Sony neviem, na nich mám ohľadne VHS najmenej referencií, ale fungovali, hlavne každý zlacňoval a stále viac sa objavovali OEMká z Číny, Malajzie a Kórei ako Saehan a SKC.
Posledné kusy Maxell M E-240 a TDK Tv E-240 ktoré som kúpil po roku 2010 v supermarketoch boli Made in Korea, kazety Saehan, Emtec bol nejaký podivný paskvil v tej dobe a už nič iné sa nedalo kúpiť. Len kazety X-Site a Kaufland a Tesco. No a zvyšky čo ostali v elektor krámoch, v Astre sa vypredávali TDK EHG Hifi a EMtec Hifi, dokonca Emtec S-VHS mali posledné obdobie za 3 eurá! čo som ich vzal niekoľko a porozdával, aj keď pre VHS obyčajný záznam, no nekup to.
Posledný kus Basf S-VHS v predajni Spoel elektro v meste za 5eur v roku 2013 to bol tiež úlovok.

Takže Stano ako to tak čítam po sebe, posledný vývoj pásky, ale aj zmena dizajnu kaziet a často k zlacňovaniu prebehol behom celých 90tych rokov a z toho potom žili až do konca.

Ďalšia vec čo písal WIlhelm že sa telá kaziet zlacňovali tak že sa robili tenšie steny a niektoré vnútorné dizajnové prvky a výstuhy kaziet boli vypustené a je to pravda. Z každej staršej VHS čo si my poslal bola jej váha dva krát tak veľká než na novej VHS. Tá Basf EQ 1985 a 1996 to je ako mať v jednej ruke pohár piva a v druhej ruke prázdny pohár :D
Ale kreatívne nápady som mal rád aj keď boli lacnejšie, niektoré obaly nových VHS sa mi páčili, ako Maxelly, Basy, Sony.
Dizajn kaziet TDK mal v porovnaní s 80tami rokmi nový dizajn kazety a celkom originálny, a Basf/Emtec s tým dizajnom Hifi kaziet u mňa celkom zabodoval.
Čo sa týka ostatných tak šli do všeobecných dizajnov, doslova nudných, trochu aspoň rozvírili vody tými farbami u Color VHS, alebo nápad firmy Studio predávať VHSka v originálnom plastovom boxe s páskou Basf nebol od veci.
Ale muselo to tak byť, cena naozaj klesala a niekde sa to prejaviť muselo.
potom si všimni ešte napríklad tieto Master Panasonic:
https://ez647.sk/video/panasonic_hdmaster.html
dve kazety pod sebou, jedna v plnej kvalite aj dizajne Panasonic, hej západkový mechanizmus namiesto vylamovacieho jazýčka bol novinka pre VHS, ale určite nie nový vynález, len oprášený z iných formátov, indikácia odohraného času na cievke? hej to už v minulosti tiež niektoré firmy robili. No a dva roky cca po tom rovnaký obal a úplne chudobná kazeta, tá druhá pod tým, tak o čom to je že?

Ešte som si spomenul predsa na jeden podstatný zlepšovák o ktorom vie asi málokto, a tuším tiež bol vytvorený behom 90tych rokov, ak nie neskôr. Formát Super VHS ET. Neviem koľko firiem ho podporovalo, ale JVC určite, možno to mal niekde aj Panasonic, išlo o to že na bežnú VHSku nahrávať v kvalite S-VHS. Zdôvodnenie ktoré som čítal, vraj vývoj VHS pásky pokročil tak že jej jemnosť magnetických častíc, koercivita a remanencia je dostatočná u väčšiny výrobcov aby zvládli záznam v rozlíšení 400riadkov aj na bežnej VHS kazete. Z praxe nepoviem, ale tie Panasonic Master VHS ako som teraz dal link vyššie, tak to mali uvedené na obale že sú na to vhodné. Ale kruci ľudia tá VHSka je Master Hifi, to nie je šmejd a nie nízka rada a jej cena bola len niečo málo nižšia než S-VHS kazety, tak o čo zase šlo? Napriek tomu systém už nerozlišoval detekciu SVHS a VHS kazety a nahral to na všetko, ale prax by ma naozaj zaujímala.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Stano »

Toto som vôbec nesledoval a veľmi ma to zaujímalo. Nedá sa vyznať vo všetkom, je jednoduchšie spýtať sa na to človeka, čo sa v tom orientuje.
A k tým technológiám u videí, to som si všimol aj na inej elektronike, klasický príklad je domáce kino. Ak zaplatíš topmodel máš pokoj na 10 rokov, žiaden formát mu nebude cudzí a aj životnosť je vyššia.
Festovne ma to nasralo u mojej plazmy Panasonic, ani neviem aký bol na to dôvod, ale prestala podporovať internetové funkcie. Som si istý, že dobrý servisák, by tam prehodil nejakú súčiastku a fungovalo by všetko ďalej.
Obrazovo je na tom stále výborne a niet dôvod ju meniť.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak už tu bolo veľakrát napísané, že výrobca aj kvalitný musí nejako odlíšiť jednotlivé modelové rady, aby si si za plnú výbavu a kvalitu naozaj zaplatil, nemôžu hrať všetky rovnako dobre.
No a to zastarávanie je v dobe internetových funkcií ešte niekoľko násobne rýchlejšie než predtým.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa janvys »

Mám doma více jak 10 let starou LED TV Samsung FULL HD, tenoučkou, tehdy totl model. Kupoval jsem ji 2008 nebo 2009. Dodnes funguje bez jediné závady a obraz stále perfektní. Má minimální spotřebu. Také nemám důvod měnit.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

to je síce pravda, ale to výrobca nechce počuť od zákazníka :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

scan0041.jpg
scan0041.jpg (91.1 KiB) 3002 zobrazení
Teraz sa nám zbehla podarená dvojka :D
Tesco C90 - to je to maximálne dno čo sa v tomto zošite nájde, nie DVD a CD média, ale práve táto Tesco kazeta najnižšej kvality čo som v tej dobe poznal. Ale dobre dali si tu námahu spraviť potlačenú obalovú fóliu, čo ani u Acme nebolo. Kazeta vyzerá presne tak ako novšie Brownie a Sipote, len s červenou verziou bookletu, ako novšia červená Brownie, len sú zmenené nápisy, ale kvalita je mizerná, ani ATC ani žiadne nastavenia z tej pásky nedostali zvuk s ktorým by som bol spokojný, to prvá zelená Brownie hrala podstatne lepšie.
To bolo tak, minul som hodne prachov pri návšteve Nayky a Tesca v Poprade, tak som si chcel nakúpiť niečo sladké, na čo mi ostávalo pár drobných, zrazu vidím aha Tesco kazeta! tak som kúpil namiesto keksíka kazetu, značkovú kazetu. Síce vzadu na obale nebolo zloženie ako na keksíku, za tam bolo napísané : Kvalita výrobku a podmienky výroby sú pravidelne kontrolované.
Takže som ani na chvíľu nepochyboval že by bola horšia než Maxell UR alebo tak :D
Bolo to nakoniec tak že som v tej dobe, ani to nemám napísané v obale, nahral len jednu stranu a nechal som tú kazetu tak. Až pred asi 5rokmi som sa k tomu vrátil a dokončil ju, s mizerným výsledkom, žiadna dôležitá hudba, len somariny.
*
JVC AFII 60 rok 1992 vyrobená Saehan v Kórei.
Keby si niekto myslel že tento obal patrí už internetovému zberateľstvu tak je na omyle! Je to neuveriteľné, ale pri jednej z mojich návštev Nayky v Poprade mali túto kazetu v regáli s ostatnými. Ja som vôbec netušil o akú starenku sa jedná, proste len VOV JVC chrome, to musím mať, a keď som tam bol za krátko druhý krát že ich vezmem viac tak nebolo po nich ani stopy. Nechápem kde sa tam vzali. Keď som o mnoho rokov videl prehľady na vintagecassettes, tak som nemohol uveriť že patrí roku 1992. Sakra prečo tak nevypredali v Naykách všetky staré zásoby kaziet z rôznych skladov?
Ani neviem prečo ale tá kazeta sa mi neskutočne páčila, asi dobre sadli dizajnové prvky, aj to že som už dlho nevidel nejakú novú zabalenú kazetu, aj keď to bol Saehan s ich základnou páskou typu II, zveril som jej vtedy nejaké moje obľúbené skladby. Nahraté už po maturite na mojom pc z mp3 do Technics 575 s ATC, zvuk bol dobrý, len sa občas viac objavili dropy na začiatku a konci kazety, inak to celkom šlo. Nahrávka 06/2005. Si spomínam ako dneska, dlho som si to chystal, pripravil až okolo polnoci, no šialená búrka prišla, blesky lietali vonku, a pc aj Technicsu to bolo u prdele, bez zaváhania a náznaku poruchy či rušenia to nahral. A túto kazetu som počúval naozaj hodne rád.
V rámci zberateľstva o x rokov neskôr som získal aj 90min verziu, ale už ma to tak nenadchlo ako vtedy v nayke, to bol proste nádherný šok.
*
z VHS bez potlačenej fólie:
ďalšie VHS čo som ešte ku koncu školy pozháňal z krámov:
https://ez647.sk/video/maxell_s.html
Maxell S E-240 bola k dostaniu v Popradskom Tescu, celkom ma ten obal fascinoval, po tých modrých M teraz červené S, ale kazeta bola generická len s odliatym logom Maxell na prachovom kryte, aspoň na niečo sa zmohli. Napriek tomu nahrávky a časté prehrávanie bolo v poriadku bez kvalitatívnych problémov.
*
https://ez647.sk/video/maxell_sq.html
červené Maxell SQ mali v podstate rovnaký obal ako S, ale tieto boli ovšem pre sieť Lidl, obchod ktorý sa v Poprade ešte len staval, ale doniesol mi to kamarát z iného mesta. Obal bol ešte chudobnejší a lacnejší než u S verzie, ale kvalita bola rovnaká.
*
https://ez647.sk/video/samsung_rd.html
Samsung RD tak toto ma celkom prekvapilo, kazeta má síce zaujímavý obal, ale dizajn tela je generický, a pôvod EU, no nepovažoval som ich za moc kvalitné, ale fungovali, len je prekvapujúce že ich nerobil Saehan.
Tak či tak najväčšie prekvapenie bol ich nákup, pochádzajú totiž z obchodu Coop Jednota. U nás bol v roku 2000 postavený taký väčší obchod tohto reťazca, ktorý mal samostatnú trafiku, ako dlhý pult mimo predajne potravín. A v tom pulte mali aj kútik s batériami, VHS, audio, CD a DVD, ale len taký základ. O to väčšie prekvapenie bolo keď tieto Samsung RD nemali v tej trafike, ale priamo na predajni v regáli s rôznym príslušenstvom do bytu. Z trafiky som len bral raz Emtec EQ E-300 ako moja jediná dĺžka 300min ( po tom ako som reklamoval v jednom elektre tú použitú E300 so zábermi z priemyselnej kamery, ako som tu niekde v prvej polovici príspevkov popisoval.) tak za vrátené prachy som si kúpil v tejto trafike E300 Emtec EQ, ale mala plexi na cievkach ako SKC....aspoň vieme kam sa to uberalo, okrem testov je tá Emtec stále prázdna už som jej nenašiel využitie.
No a keď som už pracoval tak z Hypernovy som získal kazetu Novaline HQ, čo ma fascinovalo, lebo to bola tiež SKC, a mala odlišný dizajn tela, prišlo mi to exotické a kazeta tiež fungovala dobre.
https://ez647.sk/video/novaline_hq.html
*
no a už nemá moc zmysel hovoriť nejak podrobne, že som získal do konca možnosti nákupov VHS aj značky Tesco, X-Site a K-Classic, ktoré som použil len čiastočne, alebo vôbec, alebo neskôr len na testy a somariny. Ostatne na webe u mňa sú aj tie. No a občas aj nejaké tie Sony CD a V Premium v úplne nových obaloch.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Nstar »

Super clanok, vzdy som chcel Tesco kazetu ale ked bola v predaji tak som ju nekupil bo vtedy to bol pre mna smejd, a po tomto clanku uz fakt nedam za zabalenu viac ako 0,50 vratane dopravy.
Vzdy som tieto sipote a tesko a brownie obchadzal, takze dik poucne uz ma tie kazety moc nezaujimaju
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Stano »

To zase ja jednu Tesco chcem, už som ju aj aktívne zháňal :D Ak by náhodou niekto mal...
JVC nikdy nemalo vlastnú výrobu?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: fakt skoro som ti uveril :D

Stano: u audiokaziet JVC je to tak, že existujú aj Japonské verzie, ale u väčšiny z nich cítim závan Fujifilmu Japan. A okrem toho Japan JVC boli vzácne pre náš trh, a oni mali ešte Japonskú značku Victor, kde bol výskyt Japonských kaziet väčší, ostatne u mňa na webe, keď si prejdeš všetky JVC kazety, ku každej je napísaný pôvod.

Hovorí sa že mali vlastnú výrobu, len nejak si niesom istý, ten závan Fuji môže byť aj licenčný samozrejme a robili si to sami

A tým závanom Fuji myslím že niektoré plastové diely kazety JVC Japan sú 100% zhodné s Fuji, u starších modelov dokonca dizajn krabičiek, ktovie prečo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Katalóg kaziet (Biggest Catalogue of blank cassettes in Central Europe) Vintage Cassettes catalogue / audio / video / other"