Wolframové žárovky

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa Kazetowich »

jhradec napísal: Utorok, 29. Januára 2019, 15:23 Za války ( druhé světové ) bylo předepsané úplné zatmění měst- aby hloubkoví bombardéři neměli orientaci. Tak kromě zalepení oken se používaly žárovky s modrým sklem. Když se to dalo do světla s nažloutlým stínítkem, obracel se z toho člověku žaludek.
jinak ty bezpečnostní žárovky taky prorazily opálové stínítko atd, nicméně vydržely alespoň normálně.
BTW. Když nám přepojili barák ze 120 na 220, zůstaly ve sklepě a na půdě původní žárovky. svítily jak z praku z 60- sátky byla 250 - a vydržely ještě několik let. ony nikdy nesvítily moc dlouho,ani často :)
dost zaujímavé info :P
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Jo o ztížení orientace díky nerozsvěceným městům jsem kdysi slyšel, ale o žárovkách pro to určených už ne. A to jsi někdy viděl takovou žárovku? Že by díky kombinaci různých barev vznikl šavlobudič je divný, to by spíš rozbolely oči a hlava.. Jediný odlišný světlo co jsem kdy viděl bylo to černé a to vypadá poměrně zajímavě - když jsme stavěli elevaci, kde ty zářivky s černým světlem umísťovali, tak to měli rožnutý jen pár minut, tak netuším jestli z toho rozbolí oči, ale papírový peníze, jízdenky, šmirglpapír a jiné věci s ochranými prvky to rozsvítilo :-).
Kdysi jsem si chtěl taky pořídit černý světlo, ale nějak jsem to nestihl..


Fuha, tak to se divím, že to ty žárovky vydržely. To musely být celkem kvalitní.. A svítit 250W jsem už párkrát viděl a dvě takové žárovky mám - je to fakt nářez..a i to teplo z toho :lol:.
Trochu mi to připomíná jeden příspěvek co jsem kdysi našel na internetu - cituji:
U nás kdysi dávno někdo ukradl pěkných pár kusů žárovek výtahářům, co je měli odložené v kočárkárně při opravě výtahu. Zloděj se nenašel.
Za pár dní dělala jedna sousedka poplach po baráku, že má poruchu v bytové instalaci, že mění jednu žárovku za druhou a všechny bouchají... Vše se provalilo.
Ony žárovky na 24V určené do výtahu se s napětím 220V v bytech (tenkrát) nějak nesnášely. Ani dnes jim to nedělá dobře.
Zdroj a odkaz na web s více příspěvky
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa jhradec »

žárovky na zatemnění se ( za výhodnou cenu ) prodávaly ještě v šedesátých letech, dokonce jsem je kupoval ( neber to - žárovka za 1 Kč )
jinak ty žárovky 120V/60W byly totožné s fotografickýma speciálama 220V-250W - životnost řádu desítek hodin.
Ty 24V žárovky :) - vystihují dobu i některé charaktery.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Fuha, tak to bylo levný už tehdá. Takovou bych taky někdy rád viděl..

Počkat, takže tu foto žárovku co mám by nevydržela svítit běžně dlouho? Tu co mám má totiž hodně velkou baňku. Pak mám ale druhou s mléčným sklem v úplně standartní velikosti, jen má na objímce napsaný, že se jedná o 250W a musím říct, že svítí jak blázen.. Ta ale asi bude trochu stará, páč má už zašlou objímku.. Ta běžná to taky nezvládně moc dlouho?

Jinak já myslim, že to není jen z dob minulých, trochu mi to připomíná nějakého experta u nás v domě.. Jsem kdysi vyřazoval nějaké věci mezi nimiž byl i nějaký zřejmě odepsaný dvojmagič s odnímatelnými repro, tak jsem ho dal pod schody, ještě ten den byl pryč.. A nebo, a na to nezapomenu :-D, jsme dělali úklid a mezi různými hovězinami byl i jakýsi plechový dekl na starý sporák (zřejmě ke sporáku Mora 2120, jestli tu ještě někdo pamatuje), ten jsem jen odložil dole u baráku, vyběhl jsem k nám a ještě vzal pár věcí - to celé nemohlo zabrat ani minutu času, ale ten dekl byl pryč a přitom jsem ani nikoho nepotkal - taková superrychlost se jen tak nevidí :lol:..
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa jhradec »

Fotožárovka má vyšší teplotu - bílé světlo.


pod schody - je místo pro směnu vyřazených věcí ?? třeba bych si taky zobnul :)
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: No jo, to vím, však taky když jsem s tou žárovkou svítil asi 1-3min (už je to dávno), tak jsem ji musel nechat chladnout asi 15min, než jsem ji odšrouboval :-D. Mě jen zajímalo, jestli to jsou taky ty co vydrží málo. Protože mám jednu s obrovskou baňkou a pak jinou se standardní velikostí..

No, tak kdysi se sem tam nějaké věci objevili - asi protože to dotyčný nechtěl hned vyhazovat do popelnice a nabídl to případnému zájemci. Teď už se to však roky neděje. Šlo o místo na chodbě, zřetelně viditelné, když se jde spodní částí z domu, nebylo to doslovně schované pod schodama :-) - jen pro upřesnění.
Používateľov profilový obrázok
Hasterman
stará páka
Príspevky: 546
Dátum registrácie: Nedeľa, 23. Septembra 2018, 12:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa Hasterman »

Dnes som videl v Coop termorezistentné žiarovky.
Neviem čo to je zač, v celom byte máme iba jednu žiarovku, ostatné sú teplé ledky.
IMG_20190727_094648~01.jpg
AKAI AM-95, GX-95, CD-73, AT-93, JVC TD-V711, SEA-M770, Telefunken TS850, Onkyo TX-4500 mkII, DALI Spektor 2, Canton AS 85 CS, Audio-Technica ATH-M50x
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Hasterman: No, TechLamps jsou asi pozůstatky dřívějších vyrobených Wolframek z poslední doby - klasických vláknových žárovek, ta Philipska už je Halogenka a jak koukám, tak bude i ta vedle ní.

Hm, tak 15Kč za 100W žárovku není špatný, i když vzhledem k tomu, že to už je z dob, kdy se začaly dělat ty sebedestrukční žárovky, tak ti nevím..
Ale rozhodně lepší než to co jsem našel já :!: :shock:
DSC07330 – kopie.JPG
DSC07330 – kopie.JPG (163 KiB) 5577 zobrazení


Hádejte kde to je..
Toto jsem nedávno objevil v tom překupnickém obchodě "OKAY". Tohle je ukázkový příklad toho, kdy tam můžete koupit jedno CD-R značky Verbatim za 44.90Kč a v obchodě, který byl o kousek vedle to samé CD stálo 14.90Kč.. Ani nechci pomyslet co všechno tam mají podobně předražený.
Jasný, chápu to, že musí platit nájem za prostory a vše okolo, ale tohle je trochu extrém..
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

Techlamp mám na webe, sú to najhoršie žiarovky čo sa dajú kúpiť.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Jo no, ty jich tam máš hodně, ostatně jako všeho :-).
Já ti nevim, ale ty TechLamp mi nepřijdou až tak nebezpečný jako třeba "spectrum" nebo "NBB". Jo taky stojí za prd a můžou semtam prasknout, ale přišlo mi, že vydrží dýl než ty dvě co jsem zmínil.
Několik těchto novodobých TechLamp jsem nakoupil překvapivě i v bazaru za nižší cenu než se prodávaly v obchodě, takže to potěšilo :-D.

Ale stejně není nad to, když se mi podaří v bazaru natrefit na klasické, staré TESLA žárovky.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tie značky čo spomínaš nepoznám, ale po Tesle, sa tu začali predávať Tes-lamp a následne zmenili na Techlamp, krátka životnosť, agresívne konce.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ešte k fotke, Philipsky halogen v tom obale som mal Poľské, tiež nič moc, a Coop ešte mám.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kúpim"