Wolframové žárovky

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

vlado.bb napísal: Piatok, 28. Decembra 2018, 11:39 Kludne ti ich darujem,to budes mat k Vianociam,posta uvidime,posli adresu
Toho si opravdu velmi vážím, ale to by jsi byl už druhý co mi něco zaslal aniž by za to něco chtěl. Nehledě na to, že ze Slovenska je pošta drahá jak prase - teda hlavně pokud jde přes státní pošty, u PPL či jiných netuším jaké jsou ceny ze "zahraničí"..
Aspoň něco bych ti za to měl dát.. Tak dej kdyžtak vědět, zbytek bych pořešil přes SS.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

Z testov podania farebného spektra sú najhoršie úsporky (žiarivky), LEDky sú práve dosť schopné, treba si to naštudovať.
Neschopnosť LED vnímam len na základe životnosti meničov. V kúpeľni s vysokou vlhkosťou bežne vymením aj tri LED ročne, u klasickej tej pôvodnej kvalitnej žiarovky či halogénky je to raz za rok. U tých novodobých wolfrámov je to 1-3mesiace s extremnými ranami, roztavenými závitmi, vyhodenými poistkami na chodbe bytovky a pod.

K LEDkám ešte, sú schopné blikať, záleží na napájacom zdroji, či aj vhodne mení frekvenciu.
Na zdravie, hlavne škodia chladné biele , hlavne na psychiku a možnosť zaspať večer.

Ja tu mám LEDky všetky v lustri, aj tie kocky LED tu mám pod ním hneď tri, jedná tá farebná mi tu svieti v noci takmer nonstop ako kulisa aby nebola totálna tma pri pc, už 5rokov celé noci, a zaspať nemôžem len keď mám ísť ráno do práce, ale to som nemohol ešte predtým než prišli LEDky :)
Používateľov profilový obrázok
Hasterman
stará páka
Príspevky: 546
Dátum registrácie: Nedeľa, 23. Septembra 2018, 12:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa Hasterman »

Ja mám LED v celom byte okrem jednej stmievacej lampy. Tam mám klasickú 200W žiarovku. Inak sa mi ešte nestalo že by mi nejaká ledka prestala svietiť a to ich mám asi 2 roky a svieti sa u nás stále. Nemajú problém ani vo vlhkom prostredí. Všetky mám Philips, vyberal som také ktoré sú najviac podobne svetlu klasickej žiarovky. Raz mi jedna spadla a začala blikať, vyreklamoval som ju po roku a dostal novú.
Mimochodom, k tým klasickým žiarovkám. Aj keď ich eu zakázala, nejedná sa o úplný zákaz. Dajú sa bežne kúpiť a nie je to výpredaj skladových zásob. Predávajú sa ako žiarovky pre priemyselné použitie.
AKAI AM-95, GX-95, CD-73, AT-93, JVC TD-V711, SEA-M770, Telefunken TS850, Onkyo TX-4500 mkII, DALI Spektor 2, Canton AS 85 CS, Audio-Technica ATH-M50x
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej tie pre priemyselné použitie sú tie zlé čo nič nevydržia, doslova odpad už v regáloch obchodov.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa orhore »

Asi tak EZ647. U nás v práci je používáme také a je to děs běs. Obvykle odejdou při používání takovým způsobem, že vyrazí jističe široko daleko :x
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

To už fakt tú halogénku, kde je kvalita ako tak dobrá, ale treba si dávať pozor na to teplo.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ostatne ja som si svoje malé bočné hobby so žiarovkami dával na web už pred rokmi:
http://ez647.sk/lights/lights.html
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Hasterman napísal: Piatok, 28. Decembra 2018, 15:42 ...
Mimochodom, k tým klasickým žiarovkám. Aj keď ich eu zakázala, nejedná sa o úplný zákaz. Dajú sa bežne kúpiť a nie je to výpredaj skladových zásob. Predávajú sa ako žiarovky pre priemyselné použitie.
To máš sice pravdu, ale já práve toto vlákno založil, že bych rád koupil ty staré, protože ty nové (jak jsem psal na začátku) nejsou bezpečné.

Nejen že to při odchodu vyhodí jističe, ale pokud se trefíte do rožnutí zrovna když má v plánu odejít, tak se dá i oslepnout - už mi jednou prskla před obličejem a nedávno když jsem stál zády k rožínanému světlu.
To podruhé stálo za to a fotky by to popsaly líp, jen to zatím není jak vložit, tak to zkusím popsat.
Vemte si tohle, je noc, v domě je klid, chcete si rožnout a najednou se ozvou rychle po sobě dva výstřely jako ze zbraně. Znáte ty staré světla co měly z velkého mléčného skla krýt žárovku? Tak tato žárovka při rozsvícení bouchla tím způsobem, že závit zůstal zašroubovaný a "jen" vylítla baňka, ale tím způsobem, že to silné mléčné krycí sklo roztřískla, ale baňka zůstala stále v celku :!:
Jasně, všude střepy z krytu a vyhozený jističe..


Neříkám, že se to dřív nemohlo taky stávat, ale podle mě vydržely staré Teslácké žárovky dýl než ty dnešní zgarby. Proto sháním jakékoli wolframové žárovky vyrobené minimálně před rokem 2008 a čím starší, tím pro mě lepší. Vše ostatní je na začátku první strany..
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa jhradec »

Já tedy nevím, ale tyhle výbuchy mi dělaly TESLA žárovky už koncem osmdesátých let. Bylo to tzv. bezpečnostní provedení- v baňce byla zatavená slepá trubička směrem do závitu. S tím stářím bych to nicméně nepřeháněl- například válečné ( zatmívací) žárovky s modrým sklem stojí taky za....
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Si od Brna,skús skočiť na výstavisko,odvolať sa na AVS techniku,myslím p.Fukař od ulice Veletržní,Výstavište.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Jak jsem psal, netvrdím, že se to dřív vůbec nestávalo, ale ty součastné mi přijdou dost nebezpečné, když už i nová žárovka má výrazné defekty (naštípnutí) ve skle baňky a navíc ji musíš otřít, protože je zasviněná..

Jinak když si rožnu žárovku, tak posledních 6 kusů během 4 měsíců udělalo to, že jsem viděl jak se najednou začalo světlo vlnit - na skleněném stínítku své lampy co mám u sebe jsem viděl, jak se rozpohybovalo to wolframové vlákno, tak jsem to hned vypnul, posvítil si baterkou a vlákno bylo roztavené. Jednou jsem to nestihl vypnout a opět byla rana doprovázená vyhozením jističů. Žárovka naštěstí neexplodovala, ale byla začernalá dírka v objímce.

A že by ty staré žárovky explodovaly zrovna tímto způsobem, že se baňka roztříští po celém pokoji nebo vyletí z objímky a rozšvihne pevné a tlusté sklo mi přijde divný. Když jsem se ptal, tak si nikdo na nic takového nevzpomněl, ale je pravdou, že je tyhle "nesmysly" nezajímaly.. To jen já su tak divnej, že se pozastavuju i nad těmahle "blbostma".

A když už jdou přidávat přílohy..
CIMG3855 – kopie (2).JPG
CIMG3855 – kopie (2).JPG (52.08 KiB) 5687 zobrazení
CIMG3854 – kopie-výřez.JPG
CIMG3854 – kopie-výřez.JPG (87.21 KiB) 5687 zobrazení


Tak u těch hodně starých mi jde i o sběratelství. Ono jedna věc je sehnat třeba 5 různých žárovek ze 40. let, ale jiná věc je sehnat ze stejného období třeba krabici 50 stejných žárovek..
Navíc, opravdu dřív třeba ty Tesly se kterými máš špatnou zkušenost vydržely jen necelý měsíc?

Mimo to, o jakých zatmívčkách mluvíš? Teď je už vyhledávač úplně na ho*no, když tam zadám něco ohledně žárovek, tak to vyhledá jen ty stupidní LEDky a úsporky a když dám wolframky, tak to najde úplný prd..


---
daniel00421: Hm, tak to moc děkuji za informaci. Ne že bych byl línej, ale už víckrát jsem někam šel na doporučení a jen mě poslali do pr*ele, hlavně proto, že v těchto věcech jsem vždy dost nejistej a nevím co a jak a kam jít. Nerad bych udělal někomu třeba špatnou pověst..
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Wolframové žárovky

Príspevok od používateľa jhradec »

Za války ( druhé světové ) bylo předepsané úplné zatmění měst- aby hloubkoví bombardéři neměli orientaci. Tak kromě zalepení oken se používaly žárovky s modrým sklem. Když se to dalo do světla s nažloutlým stínítkem, obracel se z toho člověku žaludek.
jinak ty bezpečnostní žárovky taky prorazily opálové stínítko atd, nicméně vydržely alespoň normálně.
BTW. Když nám přepojili barák ze 120 na 220, zůstaly ve sklepě a na půdě původní žárovky. svítily jak z praku z 60- sátky byla 250 - a vydržely ještě několik let. ony nikdy nesvítily moc dlouho,ani často :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Kúpim"