Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Moderátor: AdmineR

Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa Stano »

Nsk:
Tiež to neber zle a ako rýpanie.
Nazhromaždiť veľa vecí, nie je podstatov žiadneho hoby, aspoň ja to tak beriem.
A nedá sa späť na dvoch posteliach.
Od kedy som tu, rozlišujem medzi inzerátmi a ľuďmi oveľa lepšie.
Ak má niekto email, napíšem. Zakaždým som mal kontakt späť a vždy sme sa dohodli telefonicky.
Zháňal som na náhradné diely Technics rs-bx404 a práve po telefóne som sa dostal k 626ke, je ako nová a po vyčistení plne funkčná za 600 českých + poštovné.
Minule mal chlapík v inzeráte Pioneer ct900s, že telefonicky, tak som volal a nič. Napísal som sms, že ak nech ma kontaktuje. Druhý deň ma len prezvonil a ja som mu už späť nevolal, pretože z môjho pohľadu je toto neseriózne jednanie.
Ak sa na niečom dohodnem pre mňa to platí, len neznášam kupliarsky štýl, ja o cene nejednám, nejednám o poštovnom. Všetci od koho som niečo kúpil a mali v inzeráte, že osobné prebratie, všetci to bez príplatku poslali poštou. Dokonca ja chcem platiť vopred na účet, aby žena nevedela čo za to dávam.
Zatiaľ som na podvodníka nenarazil.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Stano: Neboj, beru to v pohodě :-).

Pokud myslíš to shromažďování v souvislosti s těmi 6-7 Sonety Duo, tak jo, to jsem už několikrát psal, ale když už je mám, tak se jich zbavovat nechci, určitě ne všech a v tomto stavu.
Pokud však myslíš to, že sbírám desky, kazety, kotouče, filmové pásky, kotoučáky, pohlednice, žárovky, vypínače a další věci, tak ano, vypadá to jako bych byl nemocnej, ale prostě mám rád tyto věci. Jen si ty magiče neumím servisovat a nechci se do toho pouštět, abych to nepodrbal víc, proto to dopadlo tak, že mám plně funkční jen jeden.

Tak s inzerátama to má asi každej jinak. Já na volání nejsem, je mi to blbý kór když třeba objevím inzerát v 1h ráno a na Sbazaru třeba ani telefony nejsou, jinde zas píšou, že volat ne. Ale nevadí mi to, vyřeším to přes e-maily a je to v pohodě :-).
Jsem ale i dost trpělivej, třeba teď už 1.5 měsíce čekám na balík - byl zaslaný někomu jinému, který to zřejmě neohlásil, ale dopátralo se toho. I to se může stát :-D.
Za ty roky jsem si psal s hromadou různých lidí, někdy ta komunikace byla náročnější, jindy prakticky skoro žádná, ale ve většině případů úplně v pohodě a příjemná.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa jhradec »

Jen pro oživení :1) B3 se vyráběl v době, kdy korekce nebyly příliš normalizované, takže jak bude pásek hrát- dost závisí na čem byl nahranej. 2) kromě elektronek obsahuje B3 ( na rozdíl od ostatních Sonetů taky tranzistory- navíc germaniové. a 3) v TESLE je nějak neuměli připájet- myslím, že odtud vítr vane. Na přehrávání čtyřstopé 4-ky bych použil B5 - nebo raději B70, B90. Ty jsou už celkem normální s křemíkovejma tranzistorama.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Teď jsem nějak zblbej, ale co myslíš tou korekcí?
No jinak jako musím říct, a to se nehádám, že se zkreslením vlivem nějak jinak posunuté hlavy (třeba jak je tomu s kolmostí u audiokazet), jsem se s tím zatím nesetkal. A to si už průběžně několik dnů projíždím staré pásky a u některých, které jsou nahrané kvalitně je zvuk krásně ostrej. A u jednoho z pásku můžu přesně určit i datum záznamu, 21.08.1968..
Samozřejmě pokud je to na AGFA WOLFEN TYP CH a ještě k tomu při rychlosti 4, tak tam je už trochu jedno, jestli je zdroj zvuku sebe lepší.. Ale netvrdím, že TYP CH je úplně na odpis, ale ideál je 9 a vejš.

No jo, k tomu bych potřeboval právě ten servis a to nejen na Sonetech.. Tak jednu B70 mám, ale taky na servis - minimálně s gumkama. Našel jsem ale i inzerát s B700, tak jsem prodejce kontaktoval, páč za tu cenu bych ho bral hned, ale zřejmě dotyčný na to kašle..
Tak B90 má sice dost originální vzhled, ale nějak se mi moc nelíbí.


Jo a šel jsem kouknout na tu Unitru a bohužel to nedopadlo, magič by asi potřeboval servis a to já bych nedokázal. Ale musím říct, že ta ZK 246 by se mi dost líbila už i proto, že má vestavěné 2 repráky, k čemuž se Tesla nikdy nedostala..

Našel jsem však i jednu B4, kterou dotyčný servisoval a dle fotek byla fakt dost pěkná, tak se na ni těším :-). Konečně bych měl šanci si pár pásků zdigitalizovat. Sice je monofonní, ale za to má i rychlost 2.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa janvys »

9 jako ideál? No fuj, vždyť se do nedá poslouchat :x :D
19 jako základ je OK
SONY ES
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

janvys: Hele, nehecuje mě :-D, abych ti nenatočil ukázku toho jak to hraje ;-).. No jenže tady bych to nemohl dát, páč bych porušil autorský práva s hudbou co bych tam pustil.

Jo, klidně dám rychlost 19, když mi řekneš jak ji na Sonetu Duo zvolím :-D.

Já už o tom zde psal slohovku a tyto pásky TYP C a TYP CH jsou ideální pro hudbu studiové kvality na 76, na mluvený slovo při 38. Ovšem TYP CR hudbu studiové kvality pobere už při 38.
Nutno ale vzít v potaz to, že Sonet Duo je kalibrován na TYP CH a hlavně i to, že tyto pásky jsou asi víc jak 70 let staré.. A samotný Sonet 60 let.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa janvys »

No jo, jenže tento magič ať už duo nebo neduo v podstatě ani není určen na hudbu. Na mluvené slovo ok, na trampskou vodrhovačku k táboráku ok, ale toť vše ;) Tenhle stroj patřil své době před desítkama let a tam také zůstal. Na nahravání/přehrávání nějaké hudby aspoň tu B115/116 či CM160 minimálně, když už.
SONY ES
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa jhradec »

K těm korekcím- mám na mysli samozřejmě přehrávací korekce. Koriguje se jednak podle normy / nebo úvahy výrobce - zdvih na hloubkách, jednak korekce štěrbiny - navýšení výšek na konci pásma. Korekce podle normy to je těch 120 us u kazet . U pásků je to podobný. napětí je úměrný derivaci indukce- Maxwellovy rovnice, podle těch to všechno funguje.
Oprav si tu B 70. Kámoš měl známýho, kterej byl slepej- a ten si opravoval mechaniku B70 sám a zcela běžně. Když si vzpomenu na ty ostrý točící se hroty přehazovačky rychlosti- no brr. Dej se do toho- to dáš.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

janvys: Uznávám, že ho kvalitou předčí asi i kvalitní Normal kazeta a v dnešní době je technicky dost zastaralý, ale už i v samotném návodu se s ním počítalo jako s přístrojem, kde si nahraješ hudbu.
Basy sice nemá výrazný, ale to díky konstrukci - ten reprák co tam je vím, že dokáže zadunět, ale má tam moc málo prostoru. Asi by dokázal překvapit, nejspíš i mě, kdyby se k němu připojil doporučovaný reprák, který ale nevlastním :-|.

No, už dlouho mám v plánu si nahrát nějaké cívky s vlastním výběrem, tak pak asi něco natočím, ale pošlu to jen soukromě.

Co se týká těch vyšších modelů, tak B115 mám, zralou k servisu, ale taky bych ji rád používal. Ale tu CM130 nemám šanci sehnat i když bych ji chtěl.
Dobře, B115 má sice odolné hlavy a vyřešené chlazení motoru, ale myslím, že ji předčí i servisovaná B73.

---

jhradec: Jo tak, už chápu.
No, protože jsem nejvíc a nejdýl měl šanci používat jen Sonet Duo a B73, a navíc jsem je používal v době, kdy jsem ještě příliš nevnímal zvukové rozdíly, tak nemám moc šanci porovnávat. Vím ale třeba, že takový pásek AGFA WOLFEN TYP C / TYP CH nedokáže B73 nahrát při stejné rychlosti tak kvalitně jako Sonet Duo - a to jak v hlasitosti, tak i ostrosti zvuku.

Když jsem přes B73 digitalizoval staré (koupené) pásky nahrávané přes Sonet Duo, tak pokud byly nahrány kvalitně, hrály opravdu krásně čistě. Většinou však byly ale ty pásky zvukově na pytel, jenže to znělo stejně blbě i na samotném Sonetu Duo.

Tak pokud by u té B70 byly potřeba vyměnit jen gumičky, tak s tím bych se možná popasoval, ale tam je potřeba vyměnit i přítlačnou kladku a já nemám ponětí jak vyndat a nasadit ten miniaturní kovovej černej držák přítlačné kladky, kterej ani nevím jak se jmenuje :?: :!:
Mimo to ani nemám náhradní gumičky, přítlačný kladky a všechny potřebný náhradní díly :-|. A to nejsou výmluvy, já fakt netuším co vše je tam potřeba.

Jinak jo, když jsem kdysi viděl ten systém přehazování gumičky, tak jsem si říkal, že to nepůsobí příliš bezpečně. Jenže tohle měly i gramofony...

---

No a před pár dny mi dorazila B4, pěkná mašina, sice už je to ten design, který se mi příliš nelíbí, ale třeba si na ni časem zvyknu.
Když jsem viděl ty čudlíky, tak jsem věděl jen jak spustit přehrávání a přetáčení, čudl pro nahrávání jsem taky tušil, že bude červený. Neměl jsem ale páru jak přepnu stopy, až co jsem pustil 4stopý přednahraný (origo) pásek, tak mi došlo, že žlutý je v běžném značení 1-4 a červený 3-2.
Při dalším zkoumání jsem došel na pauzu a funkci trvalého zasunutí směrem k cívkám. Pak i na ovládání hlasitosti a tónové clony.
Protože jsem s ním ale nenahrával, furt trochu tápu v těch ostatních potenciometrech.

Překvapilo mě ale, že ten VU metr funguje asi jen při nahrávání, tak jako to magické oko u Sonetu Duo a B3. Pak taky, že vestavený reprák je zvukově horší než v Sonetu Duo - že má ještě slabější basy..
Bohužel nemilé překvapení je to, že nemá výstupní 5DIN, kterým bych mohl zvuk přivést do repráků či počítače.. Nebo jsem na to ještě nepřišel..

Jen vsuvka.
Při čtení návodu mě ale zarazil popis funkce STOP a PAUZA. Tam se totiž k modelu B4 a B43 popisují tlačítka takto:
Pauza: Stop-tlačítko / Pohotovostní stop-tlačítko
Stop: Zrušení funkce / Vypínač funkcí



Pardon za román :roll:
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa jhradec »

B4- celá řada- dobrá mechanika, zastaralá germaniová elektronika a příšerná kabeláž a přepínače (zvláště B43)
a to ještě existovala kabeláž hliníková- to už vůbec nefunguje. Navíc malá odolnost na rušení. Jinak B43 s reprákama na stranách - viděl jsem v HiFi klubu.
B 70- kladka - jasně kladka byly původně z polyuretanu ( Wulkolan ??) což se rozpadlo. Na hřídelkách jsou tzv. pojistky- nejsou to ségrovky- chybí tam zápich. je třeba je opatrně rozevřít, aby nepraskly- je to kalený optimálně spešl kleštičkama, ale třeba i šroubovákem. Ještě je třeba prověřit setrvák, je ze zinkové slitiny, jestli se neloupe a neuvolnil se na hřídelce ( když tak přilepit ) dělají to jen některé kusy. Taky provázkové brzdy, a vidlička na hlavě, ale to až když to zprovozníš.
B73 je nevhodný na profi pásky- pásková dráha s prolamovacími čepy se hodí jen na DP a TP pásky. Taky má malý tah. To je ten Sonet lepší ( nebo i M2405 - ale ten má dosti závažné mouchy- přepínač, hlava atd- )
pro začátečníka je ta B70 nejvhodnější- je tam hned jasné, jak co funguje. A servisní návod je dostupný a díly z vraků a nízká cena- když něco zničíš, nebude velká škoda.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kúpim"