Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
chtěl bych Vás poprosit, pokud by jste někdo měl na prodej nebo věděl o někom, kdo by chtěl za rozumnou cenu prodat plně funkční a ideálně i vizuelně zachovalý kotoučák Tesla Sonet B3, tak mi prosím napište.

Jediný který mám je tento (viz foto) a bohužel, jako většina mých strojů, potřebuje i tento opravit.
.
CIMG2822 – kopie.JPG
CIMG2822 – kopie.JPG (178.37 KiB) 3121 zobrazení




Před několika lety, kdy jsem si ho pořídil, jsem ho občas používal, ale nebylo to prostě ono. Mám pocit, že už tehdy lehce dupal - typický defekt Sonetů, které se nevypnou správně a motor vytlačí důlek do pryžového obložení. Přesto však mám pocit, že minimálně ve zvuku byl lepší než teď.
Protože jsem potřeboval zdigitalizovat jeden pásek, a tento magič byla jediná šance, tak jsem ho konečně vytáhl. Po zapojení se mi připomenul tím jemným dupáním. Tak jsem založil jeden pásek, ale nějak se neměl k tomu, aby přehrál zvuk. Za doprovodu šumu a hlasitého chrastění potenciometrů a přepínačů jsem se dostal k nějakému torzu zvuku - v porovnání s praskáním byl dost slabý a bez basů.


Více informací o tomto magnetofonu najdete zde:
http://www.oldradio.cz/b3.htm

Předem moc děkuji za případnou odezvu :-).
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa janvys »

No já nevím, ale jsou jich plné bazary a co jsem si všiml tak pěkné plně funkční kusy od 500Kč. V čem je tedy háček? :)
Naposledy upravil/-a janvys v Štvrtok, 15. Októbra 2020, 17:48, upravené celkom 2 krát.
SONY ES
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

janvys: Tak co je vyhlížím pravidelným, avšak ne každodenním, navštěvováním Sbazaru a Bazoše, tak tam jsou většinou 2-3 kousky za cenu od Dohody do 2000Kč, kde jeden za 500 je solidní vrak a ten za 2tyčky je prý po servisu. Ten by se mi sice líbil, ale za 2000Kč jsem několikrát viděl servisovanou B115 na kterou se taky roky marně těším.

Vyjímečně kouknu i na Aukro, ale tam je obecně už vesměs prd. Pokud však myslíš kamenné bazary, tak já kdysi projížděl občas Brno a koukal kde je jaký bazar a kdysi jich tu bylo víc, ale dnes...
Třeba v takové Praze jsou tuny bazarů, když jsem dojížděl na zvukařský kurz, tak jsem jen cestou po městě potkal snad 5-10 bazarů s elektronikou a deskama, ale je jasný, že nepojedu přes půl republiky, abych procházel bazary.


No a protože nemám žádné známé, kteří by mi s takovými věcmi pomohli, tak se ptám tady :-).
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa janvys »

SONY ES
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

janvys: Teď se ti neposmívám, ale zrovna ty jsi koukal špatně. Já mám rád i Sonet Duo, mám jich asi 7 a jen jediný z nich je plně funkční. Ovšem mezi Sonetem Duo a B3 je rozdíl a tady jsi v odkazech neuvedl ani jediný kousek (projel jsem je raději všechny a znám je).

No, tak to se divím, kolem tisícovky jsem B115 moc neviděl, ale pravda, taky je nevyhledávám úplně pravidelně. Potíž je, že většinou chcou osobní převzetí, což se nedivím a i já bych to upřednostňoval, ale když se tam nemám jak dopravit..
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa janvys »

:lol: Hahááá to jsem netušil že těchto výtvorů bylo více modelů? :shock: :mrgreen: Jaký je v nich rozdíl? Myslel jsem že sonet jako sonet, všechny přehrají jednu pásku...
SONY ES
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

No bylo, celkem 3 kotoučáky od Tesly s označením Sonet :-).

První byl samozřejmě Tesla Sonet - monofonní, jednorychlostní, půlstopý magič s cívkami do 13cm.
Další a dost populární Tesla Sonet Duo - monofonní, dvourychlostí, půlstopý magič s cívkami taky do 13cm.
No a poslední je právě Tesla Sonet B3 - monofonní, dvourychlostní, čtvrtstopý magič s cívkami do 15cm.

Jde o to, že oproti prvním dvěma Sonetům jsem mohl tu B3 napojit na počítač a zdigitalizovat z něj jednu pásku co potřebuji, páč nemám žádný jiný funkční magič co má i rychlost 4. Jenže ani ta jediná B3 co mám není v ideálním stavu.


Prozkoumat je můžeš tady:
http://www.oldradio.cz/sonet.htm
http://www.oldradio.cz/sonetduo.htm
http://www.oldradio.cz/b3.htm
Používateľov profilový obrázok
rado
mazák
Príspevky: 126
Dátum registrácie: Streda, 27. Novembra 2019, 22:38

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa rado »

SilverFox•NSK napísal: Štvrtok, 15. Októbra 2020, 18:28Jde o to, že oproti prvním dvěma Sonetům jsem mohl tu B3 napojit na počítač a zdigitalizovat z něj jednu pásku co potřebuji, páč nemám žádný jiný funkční magič co má i rychlost 4. Jenže ani ta jediná B3 co mám není v ideálním stavu.
Ak ide len o rýchlosť posuvu pri digitalizácii a máš iný funkčný, ktorý vie len 9.5 cm/s a viac, tak v PC je toto možné jednoducho korigovať. Ja používam Audacity - v menu Effects je možnosť Change Speed, treba potom nastaviť multiplier na 0.5 a je to. Bez mučenia ale priznávam, že neviem, aký (ak nejaký) efekt na kvalitu digitalizácie má tento proces - či ju nejako zhorší oproti záznamu pri originálnom 4.76 cm/s alebo nie. Ale za pokus to určite stojí.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2283
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa orhore »

Pak je samozřejmě možné zakoupit z bazaru jiný kotoučák, který umí rychlost 4,76cm/s a přitom to není unobtainium. Musí to být zrovna prehistorická B3 :?:
Ano, je to zajímavý kousek, ale pochybuju, že ty elektronky v něm obsažené budou v pořádku. Prodávající většinou stav takové věci za 500-1000 kč neřeší.

SilverFox, trošku si rýpnu, ale neber to špatně :). Když máš 7 kusů sonet duo, které potřebují opravu, tak proč je neprodáš a nekoupíš si 1 pořádný po servisu? Je ti líto se jich zbavit?
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

rado: No, shodou okolností je právě přesně tohle ten problém, proč ten daný pásek potřebuju zdigitalizovat ještě jednou :-D - tím však neříkám, že nemáš dobrej nápad. Tehdy jsem to právě digitalizoval (tuším) na B73, kde je 9 a 19 a pak jsem jen snížil vzorkovačku. Jen příkladem, nahraji to při 96kHz a pak jen změním vzorkovací frekvenci stopy na 48kHz - je to okamžitý a bez nepatrného ořezu stropu.

Bohužel potíž je v tom, že čím je rychlost vyšší, tím je výslený zvuk při nastavení na správnou rychlost horší - než to někdo blbě pochopí, vysvětlím - máš záznam na 4, zdigitalizuješ ho při 9 a zpomalíš, výšky jsou ořezané a zvuk trochu zkreslený a zašumněný / máš záznam na 4, zdigitalizuješ jej při 19 a zpomalíš, výšky jsou ještě horší, zkreslení výraznější a šum je ještě znatelnější.

---

Jinou možností avšak ne zrovna lehkou, by bylo nechat pásek táhnout třeba B115, ale rychlost 4 zvolit na Sonetu. Takto jsem taky dříve fungoval, když jsem mohl nahrávat jen na nefunkční B115, ale k Sonetu jsem neměl šanci nic připojit. Bohužel tehdy zvuk byl dost špatný.

---

orhore: Jo, i nad tím jsem uvažoval.. No nevím proč, ale ta B700 se mi nějak moc nelíbí - tím ji nechci zavrhnout, jen že mi nějak nesedí. Podobně to mám i u B730..
Jako já tu mám B70 mono, která ma 9 i 4, bohužel potřebuje novou kladku s tím černým držákem (nevím jak se ta černá packa nazývá) a ještě i gumičky. Možná malinko promazat a pročistit, ale jinak by jela. Ale opět, servis...

Tak ono já už roky chci vlastnit plně funkční B3, protože se mi líbí (podobně jako Sonet Duo) a na to jak je stará se mi líbí i jaký má funkce a že si ještě zachovala magické oko.


V pohodě, tohle chápu, neberu to špatně :-). Jde o to, že já si jich před lety pořídil víc kousků po zhruba 500Kč včetně pošty, což už dnes absolutně nehrozí. Kupoval jsem je za účelem, že bych si z těch více kousků sestavil minimálně jeden pořádný. No bohužel jsem se přecenil a to i v té době, kdy jsem se tolik nebál vrtat do věcí jako to dnes odmítám.
Jeden z kotoučáků s asi 50 páskama jsem si byl osobně převzít i v Praze :!: to však bylo v době, kdy jsem tam dojížděl na zvukaře, takže ne jen skrz to :-D, ale už tehdy mi šlo hlavně o ty pásky.

Jako nad prodejem aspoň nějakého kousku bych uvažoval, ale ne rozhodně ve stavu v jakém jsou. Ono se to z fotek těžko posoudí, když plechy i obložení vypadá celkem slušně, ale vnitřek který se nefotí je v otřesným stavu.

Ovšem na druhou stranu i kdyby byly oservisované a vyčištěné, tak by mě lákal pohled na 7 stejných a plně funkčních magičů.
Používateľov profilový obrázok
rado
mazák
Príspevky: 126
Dátum registrácie: Streda, 27. Novembra 2019, 22:38

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa rado »

SilverFox: rozumiem, nikdy som to neskúšal v praxi, ak to má takýto "efekt" tak to asi nemá zmysel a samozrejme, tiež by som skúšal postupy, až kým by som nebol spokojný. Ja mám len B116, odloženú v krabici, pretože v byte na ňu nemám miesto :-( Už som ju nepočúval dobrých 15 rokov, bola posledne funkčná ale už bude možno potrebovať aj nejaký ten servis. Snáď raz... :-)
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Tesla Sonet B3 - koupím funkční

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

rado: No, protože se mi asi nepodaří hned tak brzy sehnat tuto B3, kterou ale chci do sbírky tak či tak, tak to budu muset asi zkusit fakt pohotovostně projet tím způsobem, že Sonet Duo to bude navíjet a třeba z B115 budu snímat zvuk..ale je to takový lagricový řešení..

Zrovna před pár hodinama jsem ze zvědavosti zapojil tu jednu B115, která je zralá na servis a zkusil pustit pásek. Bylo to super, hrálo to pěkně a koukat na to bylo taky dost zajímavý :-). Byla to však jen zkouška, protože "gumová" kladka je tvrdá jak štolverk a nechci si poškodit pás, navíc bylo slyšet, že chod není úplně hladký. Tahle byla roky odstavená a předtím kdy jsem ji získal asi taky neměla moc nachozeno, ale až na odlámané ovladače hlasitosti a basů je vizuelně v dost dobrým stavu. No ale rozhodně jsem rád, že jsem ji zachránil, páč měla skončit v kontejneru spolu s tou B70 a projektory.

Pokud jsi ji měl dobře skladovanou, tak počítám, že nanejvýš bude potřebovat nový gumičky a možná promazat, páč v téhle době se ještě dělalo, aby to vydrželo.
Jediný co, tak B116 nemá narozdíl od B115 výkonový zesilovač, ale jinak má být prej totožná. Plus ještě trochu odlišný potisk na ovládacím panelu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kúpim"