Kazety a aktual výroba

Toto nám tu chýbalo, tak sme to dávali do Nezaradeného - odteraz to patrí sem.

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1951
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Kazety a aktual výroba

Príspevok od používateľa daniel00421 »

To ku tvojmu príspevku nižšie:
STM ky treba hľadať po sklepení a púdach vo väčších kulturákoch a miestnych oblastných študiach.Ono to bola Maďarská výroba socíku za dôb RVHP,mechanika takmer 100% ok ale elktronika audia,no neviem a píšem to aj pre to čo si pamätám na prenosové vozy tej doby ak to prišlo do televízie alebo rozhlasu tak to hneď menili za Studer A-80 a Mechlabory posúvali do práve tých menej náročných prevádzok a zariadení,inak aj keď ho zoženieš ľahko ho na vstup-výstup signálu nepripojíš a ťažko aj zoženieš konektory štvorpinové konektory DDR výroby,seria STM 310 AC dokonca mala také veľké multipiny podobné ako dvojradové Canon počítačové konektory na seriové pripojenie PC.To aby si vedel že to nie je len tak sfunkčniť takýto stroj,neodrádzam ale...
.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Je pěkný, že se z analogu dá vytáhnout neuvěřitelně kvalitní zvuk, ale na úkor financí, což je pro mnohé dost zásadní věc. Já kupříkladu jen jedinkrát viděl v dražbě studiový kotoučák, který jsem už tehdy však minul a aukci jsem objevil asi o 2 roky později. Šlo o studiový magič Mechlabor STM 310, který se tehdy vydražil za 4 651Kč - ještě mám snímek webovky, teď už je smazaná..
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Kazety a aktual výroba

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

daniel00421: Aha, tak ta A700 už vypadá solidně, sice má divný VU metry, ale je to úplně jiný vzhled..

Tak já netvrdím, že nutně sháním kotoučák na ty AEG za stovku, počítám, že to asi bude dražší, ale aboslutně nevím co a jak stojí a hlavně kde to shánět, protože když nemám žádné známé, tak to asi nepůjde..

Byl bych schopný na to asi našetřit, ale tak tisícovku měsíčně, takže proto bych právě musel najít i nějakého případného prodejce, který by byl slušný a ochotný, že bych mu to splácel (když jsi zmínil zhruba těch 6 250Kč za A77) a po splacení bych si to asi vyzvedl. Jenže co jsem zjistil, tak hlavně ti co prodávají techniku dost spěchají na prodej..


No jo, ale jak to hledat, když nemám žádné známé a navíc jak píšeš by to ani nebylo jednoduché zprovoznit vzhledem ke konektorům. To je taky další věc, kterou bych nepředpokládal..
Tak neboj, nedorazuješ mě, jen mě dáváš informace, ale sám od takových nepatrných složitostí dávám růce pryč, páč jsem na to antitalent..

Chápu tě jak to myslíš, ale jen dodám, že mě hlavně vůbec nesejde na značce, důležitý pro mě je, zda to funguje jak má a je to kvalitní, pak to může být od jakékoli firmy a z jakékoli země.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1951
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Kazety a aktual výroba

Príspevok od používateľa daniel00421 »

daniel00421 napísal: Pondelok, 7. Januára 2019, 20:45 Pozrite toto,výrobca studio pásov zahájil výrobu cc kaziet a otvoril aj Shop,čo poviete,nestálo by za hriech otestovať a kúpiť na skúšku ?
https://www.recordingthemasters.com/pro ... cassettes/
Tak a kazety sú doma,ako som neskôr sľúbil prepošlem vzorky zúčastneným,sledujte si pozorne ss správu,náhľad nižšie,inak neviem ako tradične-francúzi,balík aj v útrobách vonia krásne po levandulke,zabalený vo vákuových vankúšikoch,česť baliacej a distribučnej linke:
Prílohy
P1050307.JPG
P1050308.JPG
P1050310.JPG
P1050312.JPG
P1050315.JPG
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Kazety a aktual výroba

Príspevok od používateľa EZ647 »

Takže všetky komponenty sú generické v podstate, telo kazety aké bolo v originálkach, cievky ako boli v originálkach a rôznych iných firmách hlavne USA, alebo China.
Na tapeheads som sa dočítal, žeby sme od tejto pásky mali čakať niečo podobné ako od Basf Ferro Extra I.
Tak som zvedavý.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Kazety a aktual výroba

Príspevok od používateľa janvys »

Našel jsem i tohle. Nevím jestli je to nějaká další minivýroba nebo jestli to má něco společného s těma žabožroutama :?:
Ten prodejce jich má k dispozici více, libovolné množství různých barev, pro ukázku jsem vybral tenhle set:
Prílohy
Screenshot_2019-01-22-21-49-56-797_com.ebay.mobile.png
SONY ES
Fastfreddycz
desiatnik
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Utorok, 19. Februára 2019, 23:34

Re: Kazety a aktual výroba

Príspevok od používateľa Fastfreddycz »

Zdravím, jsme taky nadšenec do kazet a hodně sleduju už měsíce i vývoj ohledně nových kazet po světě (jak RTM Fox, tak amerických NAC FerroMaster, australských Splicit nebo americké ATR) ...
Co se týká Foxů, bral jsem jich už 80 ks jak pro sebe, ale především pro nějaké nadšence do kazet v ČR a SR, se kterými jsme se dělili na poštovném. Dokonce mám nabídku od jednoho dealera na menší slevu, pokud bych bral nějaký několika desítek kusový odběr.. S tím bych se připadně do budoucna podělil a něco nabídl.
To ale není podstatné. Zazněly tu nějaké dohady, tak doplním info.
Recording The Master je původní RMGI, Pyral, který převzal veškeré licence od Emtec a je pokračovatelem ferro formulí studiovyých cívkových pásů Agfa/Basf. Jsou dominantním výrobcem (ale ne jediným) magnetických pásů a skutečnou chemickou továrnou (na rozdíl např. od amerického NAC, kteří byli jen navíječi duplikačních pásků do kazet).
Kazetu se rozhodli vyvinout cca v 05/2016 a to prakticky ve stejné době, kdy se tak rozhodli v National Audio Company.
Název Fox není nějaký výmysl, ale vyjadřuje FerricOXide složení..
Co se týká obalu, krabiček, mechanik, tak RTM si je samozřejmě nevyrábí.
V Evropě je totiž už jediný výrobce "shellů" a krabiček (tzv. C-zero kazet a Norelco boxů) a to rodiná firma v Itálli, založená r. 1976. Ta je jediným dodavatelem krabiček pro veškerý duplikační průmysl po světě a také dodavatelem pro RTM, NAC, ATR a veškeré další společnosti produkující kazety po celé Evropě. Na světě není jiný dodavatel, protože např. čínská produkce není uplně spolehlivá a to především kvalitou i spolehlivostí dodávek.. Platformy na výrobu krabiček a mechanik kazet vznikly už dříve a není přílliš ekonomické při současném mizivém prodeji kazet nějak menit stávající technologii produkce.
Fox má, jak tady bylo uvedeno, obdobné krabičky, které můžete najít v nabídkách mnoha duplikačních firem, např. Tapeline, českého HeadlessDuplicated atd, jen je designově trochu doladěná. Nemůžeme čekat něco víc. Nejde to a můžeme být vůbec rádi, že se kazety do jisté míry a na čas vrací. Produkce je proti jiným formátům pořád směšná a není jisté, že se do budoucna bude dařit a sami v RTM neví, jak to dopadne.
Za první asi 2 měsíce vyrobili a dodali mezi koncové uživatele asi 15000 kazet Fox (včetně přípravné produkce od cca léta 2018) a současná produkce je nastavena asi na 4-5000 ks kazet měsíčně..
Jinak mě překvapilo, že tady kolega, který má jinak výborné stránky Ez647 a předpokládám i dobré znalosti ohledně kazet, vám sem tyto informace ohledně výroby cívek/krabiček pro současnou produkci kazet nedal :)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Kazety a aktual výroba

Príspevok od používateľa EZ647 »

Fastfreddycz:
pekné, ja som sa nikdy moc neorientoval v tých nových veciach, hlavne zo zahraničných stránok, takže som moc info o tých výrobcoch nemal, vždycky ma viac zaujímali veľké firmy z doby minulej na výrobku kaziet, ich dizajny a pod.
Ale ako čítam, je to logické s tou výrobou, ale zaujímalo by ma, kde skončili všetky tie formy veľkých výrobcov, viem že sa niečo predalo, formy Yudenu a Denonu kolovali po Ázii a možno aj Európe, potom to trochu robilo zmätky že sa niektoré tela kaziet dostali aj pod značky kde by ich nikto nečakal.
O Pyral som už niekde niečo počul, ale nevenoval som tomu toľko pozornosti, tak FOX má tendenciu byť blízka Basfe, ale taká dobová Ferro Extra je o niekoľko tried vyššie čo sa týka pásu, samozrejme chválim snahy a držím im palce, ako RTM tak aj Americkému National.
O tých Austrálskych či Amerických ATR som asi moc nepočul, ale v Austrálii sa kedysi vyrábala páska typ I a II pre Philips, osadená vo vybraných modeloch a šarží Philips 1990-1998, tak ktovie či tá výroba má súvis s tou čo uvádzaš.

Ale som rád že neviem všetko, aspoň ma stále niečo môže prekvapiť, a rozhodne sleduj vývoj ďalej a informuj nás, a každý kus čo budem mať osobne v rukách, nahodím aj na web.
Fastfreddycz
desiatnik
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Utorok, 19. Februára 2019, 23:34

Re: Kazety a aktual výroba

Príspevok od používateľa Fastfreddycz »

Já si nemyslím, že jsou horší než Basf. Bral jsme asi pro 20 lidí, kteří je testovali na různých decích a dělí se o zkušenosti, někteří brali opakovaně. Mají trošku vyšší hladinu šumu, ale ne větší než standardní ferro 80.let. Snesou větší vybuzení, 4 dB už je sice moc, ale +2dB v pohodě. Ovšem saturace není nepříjemná a dokonce třeba u AD v momentě, kdy saturují je zvuk už hodně "elektronicky", zatímco Fox při saturaci má stále příjemně analogový zvuk. Má asi díky nastavení biasu zvednutí křivky výšek od 10 kHz. Celkově na mě působí velice příjemně ten zvuk, takový měkký a líbí se mi víc než nekteré "chromky". Ale asi i záleží od stylu hudby atd. Já je řadím mezi TDk D a AD. Každopádně kazeta se poměrně povedla a ja nevím, jestli za situace kdy kazety už byly mrtvý formát si můžeme dělat větší nároky.. Hlavně je sice dost starých nerozbalených kazet, říká se že dokonce kolem jednoho milionu. Ale jednou to vyschne ty zásoby. A navíc stále víc lidí naráží na problém, že jim ty staré akzety nenahrají dobře, protože jednak tam probíhá nějaký chemický proces a taky je problém, že nikdo nemá jistotu správného skladování. Pro sběratele je toho určitě dost, ale taky toho ubývá. Před 8 lety se dalo běžně koupit ještě za přijatelné peníze např. XLI-S, dnes už buď nejsou nebo za šílené peníze. A bude to stále horší.
Američani v NAC se byli do prsou, že budou mít novou super ferro, nej nej nej kazetu. Už je venku, sice jen jako bulk balení po 100 ks. Ale první zkušenosti několika lidí nezávisle říkají katastrofa. Je vidět, že to bylo dělané "na koleni", bez zkušeností s výrobou magnetických pásků. A technici z Ampexu to asi taky látali jak se dalo. Ale třeba to je jen první omyl a něco s tím udělají. Ale mám pochybnosti, už to že někdo vypustí první serie, i když nejsou ok, je podivné.. Jestli na takových hrůzách bude NAC vydávat hudbu pro Disney apod, tak to teda nevím..
Splicit v Austrálii je výrobce levnějších R2R pásků a už před časem oznámil, že podobně jako RTM připravuje ferro kazetu na základě vlastní R2R formuli.
ATR Magnetics teď vypustil nedávno kazetu chrom, s páskem od Basf s názvem ProChrome Master. Kazeta prý snese +4dB, takže se spíš chová jako kobaltka a má velmi dobrý zvuk. Jedná se o asi nějakou duplikační verzi Basf Chrome Extra II. Zásobu těchto kazet mají tak na půl roku až rok. A ATR Magnetics zároveň řekli, že už brzo vypustí novou ferro kazetu, také na bázi vlastních R2R pásků. Takže se to teď nějak rozjelo, až se bojím jestli těch kazet v roce 2019 už není až moc, aby se všeci uživili a neskončilo to za pár měsíců fiaskem.. Prosadí se jen ten komu se podaří oslovit duplikační trh. RTM s Foxem se snaží dostat na duplikační trh v USA a Asii, má výhodu náskoku, že přišel s dobrou kazetou první..
Fastfreddycz
desiatnik
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Utorok, 19. Februára 2019, 23:34

Re: Kazety a aktual výroba

Príspevok od používateľa Fastfreddycz »

EZ647 napísal: Streda, 20. Februára 2019, 01:09 Ale ako čítam, je to logické s tou výrobou, ale zaujímalo by ma, kde skončili všetky tie formy veľkých výrobcov, viem že sa niečo predalo, formy Yudenu a Denonu kolovali po Ázii a možno aj Európe, potom to trochu robilo zmätky že sa niektoré tela kaziet dostali aj pod značky kde by ich nikto nečakal.
Já mám obavu, že v době kdy si každý myslel, že už kazeta je uplně mrtvé medium, se vše likvidovalo. Někdy až neuváženě. A lidi znalí odcházejí z tohoto světa. Navíc některé ty technologie "svařování a stříkání" plastů do forem, jako to měl třeba Basf u nejlepšího modelu TP, který byl osazen jen centrálním šroubkem a krabička byla odolná do +90°C, jsou pro nějakou malou firmu na výrobu kazet dnes neudržitelná technologie, vyžadující mít plastickou divizi s těmi nejlepšími inženýry a chemiky. Takže návrat kvalitních krabiček je nereálný.
Ale máš pravdu, že v době kdy se vše prodávalo a přebíral mnohé Imation, se to dostávalo různě do Asie (kolem roku 2006-2010). Posledním výrobcem značkových kazet byl zřejmě Saehan. Ten taky na konci existence asi pomohl vylepšit výrobní linky Hong Kongského ACME. ACME ale zavřelo výrobu kazet v červnu (jún) 2018 a veškerý magnetický materiál odkoupil Panggung v Indonésii. On už se nějaký ten rok dává do kazet Maxell UR v Indonésii pásek ACME a hrají ještě jakž takž, protože tam hraje roli vylepšení od Saehanu. Každopádně Maxell Indonesia už nemá materiál na výrobu kazet C90 a dělají jen C60.. V Evropě se teď za nízké ceny vyprodávají malajské UR, které mají zdá se trochu jiný pásek než indonéská verze. Těch kazet už moc ale není a příští rok už nemusí být žádné a evropský dealer Maxell v Maďarsku už neplánuje hledat náhradu a prodavat kazety. Takže nás asi čeká postupný konec Maxell UR, především v Evropě.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Kazety a aktual výroba

Príspevok od používateľa EZ647 »

Fastfreddycz: Bolo by vhodné ak by si stále prispieval s novinkami ohľadne výroby a situácie u firiem.
Ja som ťa nevedel zaradiť, ale teraz viem že si aj na Tapeheads.net, a užívateľ Wilhelm, ktorý pracoval pre Basf, má asi najlepšie info o tej dobe aj o veciach moderných, takže asi máš prehľad, alebo aj kontakt, jemu by som vedel spýsať otázky na niekoľko strán, žeby sa na to muselo založiť extra vlákno, len keby to niekto nahodil do english.
O skladovaní a poklese kvality rokmi viem, sám tie kazety kupujem a testujem a píšem to sem, ešte z mnohích sa dá čo to vytiahnuť, aj keď to už papierovo s parametrami nesedí, ako nedávno orhore poznamenal že nekalibrujem na decku správne Maxell UDI, pretože by mala mať bias 0, napísal som že súhlasím, má bias 0 ak použijem Maxell UDICD verzie roku 1998, čím staršia tak tým horšie, teda nie vždy, ak je dobre skladovaná, tak niekedy staršie ročníky predčia tie nové, aj to si vždy píšem ako poznámku do testov, aktuálne môj zoznam testov obsahuje 1150 audiokaziet, za posledných 10rokov.
Čo sa týka posledných Maxell UR, vždy som myslel že je tam najlacnejšia páska Saehan. A čo tie výročné Maxell UD retro edícia? to je tiež kompletne Saehan alebo?
No dalo by sa strašne moc o tomto kecať.
Aký máš dobrý prehľad o zloženiach pások výrobcov ako Saehan, SKC, GoldStar, myslím konkrétne rozdiely medzi typmi normal od týchto výrobcov.
Ja mám ako taký prehľad u väčších firiem, ako napríklad Basf s chromdioxidom končil postupne v polovici 90tych rokov, a všetko nové a pod značkou Emtec bol už len kobalt, ale bol dobrý. TPII je vraj len kobalt, dokonca prvé verzie 1994 majú pigment Maxell XLIIS, proste na tom tapeheads som sa dozvedel veľa zaujímavého, škoda len toho prekladača no :)
Fastfreddycz
desiatnik
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Utorok, 19. Februára 2019, 23:34

Re: Kazety a aktual výroba

Príspevok od používateľa Fastfreddycz »

Nevím všechno, ale mám nějaké info od nekterých zdrojů a pomáhá mi znalost angličtiny. S tím TP je to trochu jinak. Jestě před vznikem kazety měli technici Basfu k dispozici nějaký materál od Maxellu, který meli od Japonců nebídnutý, ale byl dost drahý. Ten se používal na výrobu Maxell XLII-S. Basf zase dodával japoncům true chrom pigment. Vzajemně dochazelo ke spolupraci i k testům.. Technikům Basfu se materiál od Maxellu líbil, ale už ne ta cena. Proto se rozhodli vyvinout vlastni kobaltový pigment, použili znalosti Agfy, kterou koupili na počátku 90.let a která měla vyvinute vlastní kobaltové materály už v 80.letech. Tak vznikla TP II. Je hodně podobná Maxell XLII-S, ale není identická. Materiál, který měl Basf od Maxellu pak použili jako příměs do některých pasků pro duplikační účely.. Nemyslim, že jde o čistý kobalt, vždy se jedná o dopovaní kobaltu do ferro pásku nebo mix true chrom s cobaltem. Akorat postupně Emtec dělal paseku (nesmyslné kroky korejského managmentu, chyby v důležitých krocích na jednotlivých trzích) měnili názvy kazet, přidávaly směsy kobaltu do kazet, které tomu názvem neodpovídaly a na které nebyl zákazník zvyklý, různé pokusy, které schytal zákazník... A když se technici ozvali, tak byli odstaveni.. To vedlo k nedůvěře např. na americkém trhu, především v duplikačním byznysu, který se pak rychle obrátil raději k digitálním formátům.. Takže konec kazet byl i kvůli tomu uspíšen daleko dřív. Emtec pak kulhal i v kvalitě produkce. Ale teď už je to jedno. Kazety už jsou skoro pryč.
Co se týká UR.. Já nevím, nikdo přesně neví, co je v malajských UR.. Že by Saehan?? Je to možné.. Měl jsi indoneské nové kazety UR? Ty maji údajně jiný pásek, je tmavší, chová se jinak.. V Evropě není k v prodeji. Měl by to být ten ACME. Ta informace, že indonesané koupili vše od ACME je z velmi důvěryhodného zdroje. A potvrzuje to i nedávná informace, že borci z NAC volali do ACME někdy v září (september), že mají zájem o magnetický materiál a bylo jim řečeno něco ve smyslu "všechen materiál je zamluvený a postupně jej odebírá jeden velký producent, který stále vyrábí kazety" ..
V některých věcech máš rozhodně větší přehled než já. Měl jsi v ruce víc kazet, mohl jsi dělat víc porovnávání :)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Kazety a aktual výroba

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tak to aj Wilhelm potvrdil že použili pigment Maxell do prvých TPII z dôvodu že tú vlastnú ešte nemali hotovú. Aj keď nezabúdaj, bola kazeta Basf Reference Super II rok 1988 ktorá bola kobaltová už vtedy.
O tom že ich to vyšlo draho, to súhlasí.
Čo sa týka zmesy ferrokobalt a chrome, tak to robil Basf v druhej polovici 90tych rokov.
Okrem toho tu je k tomu pekný prehľad
http://www.vintagecassettes.com/_info/b ... ions_2.htm

Čo sa týka Maxell UR, tak Malajzia,
http://ez647.sk/cc/maxelli/b/maxell_ur9012z.JPG
Distribuovali to zrejme Maďari, potom padali názory že sa to v Maďarsku vyrába, aj keď je tam priamo napísané že Malajzia :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Tipy na dobrý nákup, novinky, články, zaujímavosti - nové"