Absudna otazka

Vintage stereo amplifiers and receivers - стерео Усилители и Ресийвъри винтаж vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Amateur
mazák
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Streda, 13. Februára 2019, 13:02

Absudna otazka

Príspevok od používateľa Amateur »

Uz ako sme sa tu teda zisli, milovnici prastarej audio techniky. Chcel by som, ako uplny amater zberatel peknych veci, ktory sa moc mimo exterier a technicke parametre moc v masinach nevrta vediet, ci obklopenie sa tymito vecami /mam toho doma v posluchovke hodne, travim tam aj vela casu/ nemoze znamenat nejake zdravotne riziko. Mam na mysli vsetky tie vysychajuce kondenzatory roku Pana, laky plosnych spojov, kdejake chemikalie v kadecom. Vie tu niekto o tom nieco viac jak ja, cize nic? Dik za info, asi nas to tu bude mozno zaujimat viacerych, ktori mame zbierky v byte, kde zijeme my a nasi rodinni prislusnici.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Absudna otazka

Príspevok od používateľa oneeeee »

ak myslíš aj na magnetické vlny a polia , tak tam by to malo byť dobré ak nie najlepšie . výpary z kondenzátorov budú ťažšie asi ako plyn :D a na podlahe neležíš. a až vyvetráš tak sa to prefiltruje .
ale odborník som iba na železo .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Amateur
mazák
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Streda, 13. Februára 2019, 13:02

Re: Absudna otazka

Príspevok od používateľa Amateur »

Je to bizar, no, ale z nejakych sumov som pocul, ze tieto suciastky obsahovali niekedy celkom mrdnik, ktory nie je bohvieako zastabilizovany a prave vysychanim sa moze uvolnovat do vzduchu kadeco. Takze by som rad niekoho znaleho, kto toto potvrdi alebo vyvrati, lebo napriklad tie moje masiny je proste citit.
Používateľov profilový obrázok
Hasterman
stará páka
Príspevky: 546
Dátum registrácie: Nedeľa, 23. Septembra 2018, 12:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Absudna otazka

Príspevok od používateľa Hasterman »

Ak máš strach rád sa tvojej zbierky ujmem.
Možno by bolo dobré raz za čas ich prevetrať aby nevysýchali.
A po ďalšie, súčasná technika bude toho vyžarovať viac. Pretože dnes sa už nič nedá vypnúť, všetko je na stand by. Kdežto moje hifi keď dám off šťava do nich už nepotečie.
AKAI AM-95, GX-95, CD-73, AT-93, JVC TD-V711, SEA-M770, Telefunken TS850, Onkyo TX-4500 mkII, DALI Spektor 2, Canton AS 85 CS, Audio-Technica ATH-M50x
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Absudna otazka

Príspevok od používateľa janvys »

Souhlas. Rozhodně si nemyslím, že by to představovalo jakékoliv zdravotní riziko. Dnešní plasto-bambuso-rákosové výrobky jsou mnohem horší jak psal Hastr. Už jen kvuli chabému/žádnému stínění.
Veškeré elmag záření je u našich strojů dobře odstíněné už jen proto, že jejich chassis jsou kovové uzavřené.
Když to vezmu do absurdna, tvůj wifi router ti škodí 1000x víc než kdybys měl doma naráz zaputých 50 zesilovačů, 50 gramců, 50 decků, 50 cd playerů a 50 tunerů.
SONY ES
Amateur
mazák
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Streda, 13. Februára 2019, 13:02

Re: Absudna otazka

Príspevok od používateľa Amateur »

Chemia, chemia. Elektrosmog mi je ukradnuty...
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Absudna otazka

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Elektrosmog a vyžarovaniwe aj mobilu je viac na psychovnímanie nebezpečnejšie ako pár mikrogramov v ovzduší od prdnutého kondíka ktorý uvolní pár mikronov prachu a dymu v podobe olejových a Al pár,neboj sa,výjdeš na ulicu a nadýchaš až až...
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Absudna otazka

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Jo a čo my servisáci a výrobcovia aplikovanej elektroniky,koľkokrát sedíme nad plošákom a pájkujeme,odsávame a tie olovené a cínové pary,neviem ako iní ale za niakych 40 rokov sa mi riadne aj zmenil zrak ale aj keď dlhšie pájkujem tak púociťujem niaku únavu ak to rovno dýchaš v bezprostrednej blízkosti práce...
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Absudna otazka

Príspevok od používateľa EZ647 »

a čo ak ma niekto doma tisíce audio/video a iných pásov, kde sa rozkladajúce spojivo, chémia, prípadne chromdioxid môžu tiež ublížiť, navyše chromdioxid pri kontakte s vodou sa mení v jedovatý šesťmocný chróm, kobalt je tiež ťažký kov v organizme.... Tak aj to som čítal na tapeheads, obavy priateľky staršieho človeka závislom na kazetách a tapedeckoch, ktorá sa bála o jeho zdravie, no boli ubezpečený že nič nehrozí...
S tou modernou elektronikou, wifi a mobilmi totálne súhlasím.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Absudna otazka

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Tie nove plastove mrdky z Elektrošrotov sorry - shopov smrdia viac.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Amateur
mazák
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Streda, 13. Februára 2019, 13:02

Re: Absudna otazka

Príspevok od používateľa Amateur »

To co pise EZ647 znie celkom rozumne. Mal som asi tristvrte roka dozadu problem s jednym Eumigom, ktoreho plosaky som dost nevyberanym sposobom vycistil PCC Cleanerom od Bayer Chemie ... ten stiplavy smrad som nezazil, tri dni vetral, EUMIGA eskortoval do pivnice tri mesiace mal problemy so stipanim oci a sliznic v posluchovke. Niekedy ma tu stipu oci este aj dnes. Od vtedy som trochu paranoidny, co sa tyka tychto starych veci.
Napísať odpoveď

Návrat na "Stereo zosilňovače, receivery"