Optické disky, debata free

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

SilverFox:
Ritek mal tuším ako prémiovú značku Ridata a Traxdata neviem či patrila priamo im, ale predpokladám že áno, Arita bola taká podradná značka, ja tomu hovorím pretlačené média, nakoľko sa jednalo o nepodarky,
alebo horšie kvalitatívne kusy, ktoré mali väčšinou na sebe hrubú vrstvu farby, potlače, občas aj s pôvodným podkladom, ktorý sa dal zistiť v niektorých prípadoch, no a takých značiek bolo viac, akurát že tie značky boli takmer
výhradne Riteky
No a Ricoh vs Ritek, tu by to Pepst povedal lepšie, keby tu bol, že Ricoh kedysi vyrábal média sám asi, ale potom bol hlavne výrobca stamperov, ktoré poskytoval aj začínajúcim výrobcom ak chceli začať s novým typom médií a pod., ale inak
asi 75% produkcie s kódom Ricoh vyrábal sám Ritek, boli rozdiely, aj vo farbive a tak
preto vždy pri detekcii média okrem ATIP/MID kódu preferujem aj stamperové a sériové číslo, keďže je to skoro niečo také ako u kaziet výrobca kazety a výrobca pásky sú dva veľké samostatné procesy (biznisy), u médií aj keď sa to nezdá je to
veľmi podobné.
No a Ritek mal vždy veľmi kolísavú kvalitu médií od totálnych nepodarkov až po "vysokokvalitné" disky, ale s tou životnosťou je to rôzne, hlavne u DVD, niektoré typy a kusy Riteku boli taktiež považované za nespoľahlivé ohľadne trvanlivosti
dát.
Hlavne pod značkou Arita sa vyskytovali práve tieto kazivejšie média
Ale Ritek sám o sebe je/bol v tejto oblasti veľmi veľké zviera, vyrábal naozaj všetky typy optických médií a rýchlostných prevedení, rôzne netypické kusy, zvláštnosti a vydržal na trhu asi najdlhšie
Ritek mal taktiež extrémne množstvo MID kódov aj pre jeden typ média, niektoré neboli vôbec podporované, niektoré boli kvôli rozdielom vo farbive odlišné, ale celkovo v dobe mojich začiatkov s DVD v roku 2003 sa jednalo o najlacnejšie
média na trhu Traxdata, potom prišla Arita, rýchlosti 1x, 2x, 4x to bola slasť vtedy z hľadiska pestrosti a zbierania, potom ako sa prechádzalo na 8x a 16x tak sa to pomaly s výberom zmenšovalo a kvalita väčšinou zhoršovala
ale na Ritek DVD boli extrémne veľké diskusie, hádky na tému kvality, životnosti a kompatibility, kedysi existoval web cdr.cz, kde sa tomu venovali a mali databázu médií, čo sa mi veľmi páčilo, preto som si spravil neskôr vlastnú :)
dneska po "reštarte" tento web existuje spolu s diit.cz, ale už to proste nie je ono a hlavne tá pôvodná idea médií sa vytratila, aj s dátami databázy médií na serveri, čo je škoda, dneska to mohlo byť archívne retro, ale čo už

GigaMaster, tam hlavne boli na začiatku problémy s výberom výrobcov, kde to bol prevažne Anwell, ktorý bol tiež výrobcom technológie, výrobných liniek a pod. ale z nejakého dôvodu to boli vždy strašné šmejdy, potom
tam často bol Umedisc (AML), ktorý bol v začiatkoch dosť zlý a postupne ako šli na trh DVD 8x a 16x sa dostal na pomerne slušnú úroveň kvality
neskôr sa tam objavila zmes najrôznejších výrobcov, takže to bolo komplikované (zmes tam bola v podstate od začiatku)
jedna vec je kvalita média sama o sebe, druhá vec je podpora mechaniky, či má ten daný MID kód vo svojom FW a aj keď ho má, neznamená to žiadnu záruku úspešného výsledku
s CD a DVD to bola väčšia alchýmia niečo úspešne a kvalitne nahrať než na kazetách, a potom o tej životnosti radšej pomlčať, pretože to je kapitola sama o sebe
aj keď boli média s nízkou mierou chýb pri meraní, tak rokmi sa to veľmi vzdialilo od pôvodných výsledkov a veril by som tomu že väčšina z nich nebude už dneska funkčná

asi pred mesiacom som chcel pozrieť jeden film na DVD-R od Taiyo Yuden, a keď som dal len tak kontrolné meranie kvality, tak excelovalo, čo ma po toľkých rokoch celkom prekvapilo, u iných by som to asi neočakával

ďalšia veľmi nepríjemná skutočnosť, že slim mechaniky, teda CD a DVD vypaľovačky do noťasov boli extrémnym kvalitatívnym kompromisom, mechanicky určené len k príležitostnému vypaľovaniu so strašne mizernou kvalitou a nízkymi rýchlosťami (Pepst mi tuším hovoril dávno, že životnosť slim mechaniky pri vypaľovaní je asi 3-15% jej celkového času životnosti?)
samozrejme nízke rýchlosti by tak nevadili, ale kvalita zápisu bola vždy diametrálne nižšia v porovnaní s veľkými mechanikami pre stolné pc, kde sa výrobcovia v časoch najväčšej slávy predbiehali o technológie, kvalitu a rýchlosti
tak u slim mechaník to bolo akoby zanedbané, videl som množstvo recenzií mechaník s meraniami a je to tak ako píšem, česť výnimkám
potom samostatná kategória sú stolné rekordéry, nikdy som ich nemal, ani nechápal, pretože väčšina médií ktoré sa vyrábali boli určené hlavne neskôr na vyššie rýchlosti a stoláky bral každý výrobca diskov len okrajovo, žvásty o tom
že CD-R for Audio je kvalitnejšie než CD-R for General sú smiešne, veril by som im tak možno v začiatkoch keď sa to bralo vážnejšie
ako tak by som sa možno zastal DVD-RAM a Panasonic strojov, mali to asi najlepšie podchytené, na druhú stranu DVD-RAM v PC bola super vec a utrpenie zároveň

defakto tu o tom môžeme debatovať donekonečna, viem že Ty asi nedáš veľmi dopustiť na mechaniky a vypaľovanie v noťase, ale pre mňa neplatia argumenty že išlo a nešlo, ja potrebujem vidieť hlavne merania
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Jen pro začátek, důvod vzniku tohoto vlákna byl rozpoután mými dotazy ve vláknu Balíčkový deň od tohoto příspěvku až k odkazu na toto nové vlákno
viewtopic.php?p=44469#p44469


EZ647: Díky za založení tohoto vlákna. Já si právě nebyl jistý jestli tu je nějaké s volnou diskusí na toto téma a nějak jsem byl líný to hledat :shifty:.

Hm, ale je zajímavý, že i když Traxdata patřily k tomu lepšímu (v nevhodném srování s GigaMasterem), tak byly ve stejné cenové kategorii - no dobře, Traxdata si matně vzpomínám na asi 11-13Kč za CD-R ve slim obalu a GigaMaster CD-R v papírovém bylo myslim za 7-9Kč.. Na druhou stranu Traxdata nebyly tak často k vidění. Ridata logo jsem myslím kdysi viděl, ale této značky žádný disk doma nemám, teda myslim.. No a Arita, to jsem neviděl nikdy.
Hm, to přetiskávání jsem myslim taky už osobně viděl na nějakém disku a tehdy jsem si myslel, že šlo o nějakou chybu, ale jestli takový disk mám i mezi svými, to netuším.

Když zmiňuješ ty stampery, tak se tě chci zeptat, kdysi jsi mi ještě přes Skyp psal i něco o fontu (stylu písma), který se prý nedal dobře napodobit, takže i když někteří výrobci toto číslo kradli, tak se dalo podle fontu poznat, zda je pravé nebo ne.
Už je to hodně dlouho a asi jsem tohle dost zmrvil, tak se za to prosím na mě nezlob, jen mi prosím upřesni, zda je to tak nebo si to pletu. Mělo se to týkat prostě toho kódu hned u středu v té reflexní vrstvě (nemyslím případné razítko na úplném středu průsvitného místa).

Když zmiňuješ ty zvláštnosti, pouštěl se Ritek i do vizitkového formátu? Já jen, že mi přijdou vizitková CD jako dost ojedinělý a trochu nedostatkový artikl. Cha, kdyby byly i vizitkové DvD, to by byla prča :lol:. By mě zajímala případná kapacita při takové miniaturnosti.

Hm, takže vlastně tehdejší web cdr.cz může za vznik toho Tvého, tak to je pěkné :-). A jak daleko jsi se dostal.

A přitom já beru CD a DvD jako nosiče s naprosto jednoduchým způsobem záznamu, kdy prakticky jediné co řeším je kapacita a dnes již i rychlost pálení a pořídit kvalitní záznam na pásek je pro mě o mnohem větším zjišťování co a jak - tedy chci tím říct, že já to vnímám naopak. Ale to hlavně proto, že všechno to, kam jsi spolu s Pepstem pohlédl ty, mi zůstane asi neobjasněno, protože se mi to nějak nedostane do hlavy.. O tom, že mnoho věcí časem i zapomenu ani nemluvim :roll: .
Chápu, že tě to asi může znechutit mi stejnou věc vysvětlovat vícekrát, ale když v něčem tápu nebo se ptám třeba blbě, nemyslím to jako provokaci. No historie komunikace na Skypu je již ztracená, tak se k tomu ani nemám jak vrátit, ale tady bych se k odpovědím po čase mohl vrátit.

Jo no, to jsem se už měl možnost přesvědčit díky té v mém noťasu. A navíc i po zkušenosti, kdy jsem si jedno CD zdrbal při pokusu o dopálení, které se díky zřejmě vysvícenému laseru nezdařilo a disk se stal nečitelným.. To jsem měl v počítači ještě tuším Nero 7 s tunou balastu, který jsem ani nevyužil.. Sakra jak by se mi hodilo to Nero Burning ROM, ale bez té hromady okolního bordelu, jen čistě tento program..

Che he :-D, jo CD-R vyhrazené pro záznam audia - to když jsem kdysi prve viděl, tak jsem si říkal jaký je vlastně mezi tím rozdíl oproti obyčejnému CD-R.. Ale protože to šlo mimo mě, tak jsem to nějak neřešil, jen jsem nechápavě šel dál.
No a DvD-RAM jsem v rukách neměl snad nikdy, tak třeba snad časem.. Furt mě ale to označení RAM svádělo k RAMkám v počítači.




No, pokud chceš měření a zda jsem to schopný udělat, tak klidně se do toho můžu pustit, ale musíš mě navést krok po kroku, co mám dělat, kam kliknout atp. Jak s malým děckem :-D.
Problém by nastal, pokud by to měření muselo být na mechanice, kde se to pálilo - to by asi bylo v pytli, páč už nevím kde jsem jaký disk pálil nehledě na fakt, že zrovna ta noťasová je již odepsaná a že mám i několik pálených disků, co mi ostatní darovali a tam mám i pár kousků, které myslím nemáš na webu - ale to nechci kecat!, jen mám ten pocit.
Další otázkou je, zda se ty testy provádí přes tento program nebo je potřeba jiný:
viewtopic.php?t=1906


PS.: na Tvém webu v Extrémní sekci jsem zase po letech rozklikl SMARTy HDD a vidím, že tam máš skeny od Draka, svoje a ještě jeden. Mám dotaz, to sbíráš i taková data nebo šlo o cílené skeny?
Nevím teda z jakého programu to je, ale já bych tě případně mohl asi zásobit podobnými informacemi, páč mám i poměrně staré disky, které mají kapacity do 1GB. Jen teda nevím jak by se to udělalo u těch, které ještě SMART zavedený neměly :lol:.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tak u nás v meste bolo viacero PC obchodov, elektro predajní a obchodov s doplnkami, kde bol výber médií veľmi bohatý, no a potom super a hypermarkety, kde boli prevažne tie GigaMastery, paradoxne, tie patrili k drahším médiam než malé značky ako Arita, ale nie tak drahým ako Traxdata, no a práve v PC obchodoch boli Traxdaty najbežnejšou značkou s dobrými cenami, ako mi vravel známy, že najväčší ošiaľ na média boli CD-R Traxdata 24x, tiež sú na webe.
Arity prišli neskôr ako veľmi lacné média pod 15 Sk, to sa bežne brali DVD-R 4x v počtoch 50-100ks na človeka na deň.
Ale ak vezmem moje začiatky niekedy okolo roku 2003, tak v Elektro Astre, čo je môj obľúbený elektro obchod mali Panasonic DVD-R za 120 Sk, Lead Data DVD-R za 60 Sk a rovnaká cena bola aj na Traxdata DVD-R. Potom Panasonic DVD-RAM za 220 Sk.
V inom kráme zase Traxdata DVD-RW za 135 Sk, to tie DVD-R boli 1-2rýchlostné, jedine leaddata bola štvorka. RW bolo jedničkové, to bola úbohosť fakt.
V Kauflande zase Emgetony, DVD-R 4x za nejakých 80 Sk, v Hypernove Emgeton od Taiyo Yuden tuším tiež za vyše sto korún.
Emgeton CD-R okolo dvacky za tie bez potlače a okolo 34 korún za tie trošku lepšie s potlačou.
CD-RW sa dalo kúpiť tuším okolo padíka.
GigaMaster som mal strašne málo, pretože boli len v tých hypermarketoch prevažne a celkom drahé tuším tiež za DVD pýtali okolo 80Sk na začiatku.
Perlička je že po rokoch keď prišlo prvé Verbatim DVD dual layer tak pýtali 590 Sk, ak nie ešte viac :D
Takže Arity to potom valcovali s cenami a postupne sa vyskytlo mnoho lacných aj kvalitnejších médií a v roku 2005 keď som mal prvý „vlastný“ pc tak už bola cena za DVD medzi 12-20 Sk, za tie lepšie viac samozrejme, už boli aj v tej cene dostupné DVD-R ako Verbatim, TDK a pod., ale to už pomaly začínali 16x DVD.

Čo sa týka stamperov a sériových čísel, hej niečo som tuším posielal, naozaj pri falšovaní si na tomto výrobcovia nedávali záležať a aj keď sa vo veľkom falšovali MID kódy na detekciu výrobcu v mechanike, tak font, štýl a text stamperov a sériových čísel ostával rovnaký ako rukopis výrobcu, ktorý proste nešiel zmeniť, horšie to bolo s tými výrobcami čo nemali žiadne čísla, nedali sa potom identifikovať, ale pokiaľ falšovali, tak bolo jasné že to originál nebude, podobne ako u audiokaziet sa falzifikát dá ľahko poznať podľa dizajnových prvkov odliatkov kazety a hlavne cievok, kde neexistoval tuším výrobca, ktorý by spravil fejk presne podľa originálu.

Tyjo fakt neviem či robil Ritek vizitky, to boli hlavne výrobky malých menej známych výrobcov, ale jedno viem iste, že existovali DVD-R vizitky, ale kapacitne si nespomeniem, možno okolo 350MB?
Fotky sa mi nepodarilo nájsť, ale keď na to niekedy narazím, tak to sem hodím.

Nejaké Nero by sa mi tu hodilo na tvorbu Audio CD pre moje nahrávanie kaziet, neviem ako na desiatke no, tiež mi stačí Nero Burning ROM, na všetko ostatné než Audio CD som používal IMG Burn, ktorý bol super, vedel spolupracovať s Nero CD Speed, generovať grafy zápisu a tak.

Hmm už som niekde písal ten rozdiel medzi Audio CD-R a klasickým, tuším v popise o detekcii ATIP kódu výrobcu, že hlavná odlišnosť je v kóde, kde je určenie pre Audio a pre General.
viewtopic.php?t=302
viewtopic.php?p=8382#p8382

S testovaním je problém, že na to je potrebná vhodná mechanike, resp, jej čipset, musí podporovať, pretože väčšina mechaník buď nepodporuje testovanie vôbec, alebo ukazuje len časť chýb. Takmer výhradne sa jedná len o veľké mechaniky pre stolné PC, neviem o slimke, ktorá by to pobrala.
U DVD PC rekordérov sa jedná prevažne o mechaniky Plextor, BenQ, NEC, Optiarc pre test CD médií, pre DVD média sa hodia Plextor, BenQ, Lite-On a pre Bluray zase asi jedine Lite-On. Tam každá mechanika má svoj špecifický čipset, ktorý má nejaký charakter grafu typický pre daný test a typ média.
Perla bola že napríklad BenQ vedeli robiť simuláciu zápisu na DVD-R a +R/DL pre konkrétnu rýchlosť, či je médium vhodné a použiteľné, na čom som robil pred mnoho rokmi grafy ale nikdy som to už nezverejnil.
Dneska sa táto celá činnosť dá už defakto tiež považovať za retro, pretože to nikoho skoro nezaujíma, rovnako ako nahrávanie kaziet je len pre niekoľko vyvolených bláznov.
Ale keď chceš skúsiť nejaký test, proste nájdi nejaký Nero CD Speed, to je tá jednoduchá aplikácia bez inštalácie, vlož CD/DVD a skús záložku kvalita disku, buď ti to dovolí spustiť, alebo nie, ak hej, nechaj to spraviť a pošli screen.
Ostatne na tom som ja robil screeny a popisy k tomuto už skôr:
https://ez647.sk/qcd.html
https://ez647.sk/q.html
https://ez647.sk/qbd.html
alebo tu na fóre som niečo načal
viewtopic.php?t=2014

K tým Smart HDD (som myslel že v tak všeobecnej téme nebude offtopic :D )
Myslím že je to z doby keď som to práve objavil, tak som nahodil všetky výpisy na web čo som mal práve k dispozícii, ten posledný je práve zo sestrinho noťasu.
Z mojich diskov sú už dva vyradené, o ktorých som písal v inom vlákne, no dal som si do poznámky k webu, že bolo by vhodné pre zaujímavosť tento súbor html trochu aktualizovať, tak uvidíme časom :D
Myslím že sa jednalo o program HD Tune? Dneska používam HD Sentinel.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Tyjo, no to byly palby.. A že zrovna GigaMastery byly tak drahý by mě ani nenapadlo. Já teda s optickými disky začal hodně pozdě, ostatně i vlivem získání prvního CD přehrávače a počítač s vypalovačkou přišel ještě o několik let později. První zkušenosti s pálením v PC přišly asi kolem roku 2009, takže to už byly ceny těchto nosičů jinde. Ovšem i dostupnost výběru..
S tím byla i spojená povolená rychlost pálení, u CD jsem vidíval už převážně 48x nebo 52x, u DvD 16x, vyjímečně míň. Proto byl pro mě poklad najít prázdné CD-R s kapacitou 650MB a 74min
viewtopic.php?p=16326#p16326
..sakra, už musím udělat ten balík, vždy když tyhle CD zmíním je mi trapně..

Fuha, tak to ty disky valily ve velkým..takový množství a ještě na člověka na den.. A dneska? Už i autorádia se přestaly dělat s CD mechanikou - tak co v té škatuli vůbec je, když to má jen USB a možná i rádio (který se divím, že už nevypustili taky dávno, když je rádiové vysílání ještě starší).. Zrovna před pár týdny jsem známému nahrál jedno CD, aby měl při cestách co poslouchat a zarazilo mě, když mi řekl, že si ho bude muset pustit až pojede svým autem, protože v dodávce, kterou jezdí má rádio bez mechaniky, jen s USB. Jako, to že se nedělají autorádia s mechanikou pro kazety, to bych pochopil, ale vypustit i CD, to už je pěkná debilovina.. Dyť je to i nepraktický - i kdybys sehnal Flashku s nejnižší kapacitou, tak to furt bude 8GB a to množství Mp3 co se na to vejde je závratný oproti CD, takže kdyby ses chtěl proklikat v autě na tvou danou hudbu, kde jsi skončil nebo si najít něco jiného, tak máš hodinu co dělat. Jo na tříproudém parkovišti zvaném dálnice by to nebyl problém, ale při běžné jízdě..
No ale to zas odbočuju jinam.

Když zmiňuješ ty hypermarkety, tak jsem před časem zjistil, že v Kaufu přestali nabízet ty pakly prázdných CD a DVD. Jsem si kolikrát potřeboval nějaké koupit a ono prd.. Kvalitou mi nepřišly špatné, ale to bys asi zase nejlíp posoudil ty sám. Až je vyhrábnu, tak dám info do toho ATIP, MID vlákna.
Aha, tak pozdě, ty jich tam máš ještě víc, než co jsem kdy viděl v regálech já :-D.

Ajo vidíš, takže jsem se v tomto nespletl, přeci jen mi nějaká vědomost v hlavě uvízla :-).
Já se ptal i proto, abych věděl, že až budu v budoucnu přidávat do toho ATIP vlákna další disky, že asi budu muset fotit i ty kódy, kvůli vizuálu.

Hm, to by vysvětlovalo fakt, že tyto vizitkové nosiče nejsou moc k vidění.. Tak jestli jsi mi někdy říkal o DVD-R vizitkách, tak mi to vypadlo. No páni, tak to je slušná kapacita. Nebyl bych to já, kdyby mě nenapadlo vylepšení :-D - a teď si vem, že by to bylo dvouvrstvé. V době největší slávy se na tomhle mohli výrobci tak vyřádit a moc toho nevyužili..hm, možná proto, že takových bláznů odběratelů, co by to ocenili, by asi nebylo moc..

Ajo vlastně, ty máš teď nový počítač.. No možná by šel rozjet, pokud existuje čistě pouze Nero Burning ROM bez ostatních cypovin, ale těžko říct, já mám s Win10 málo zkušeností a i ty mi víc než bohatě stačí. No buď hledám blbě nebo to jsou fakt trapáci - program z roku 2006 a oni ho nemůžou vydat v plné verzi zdarma..
Sice to Nero 7 by bylo asi lepší, ale protože jinak bych neměl jak pálit, tak používám dnes již starší verzi programu "EZ CD Audio Converter". Hm, nějak se nemůžu ubránit poukázat na ten název :-D.

Ajo, bod 6, takže to je v podstatě jen prodejní trik. Audio CD se liší jen v tom kódu, pěkné no.



A ty bys mi dokázal říct, zda je moje mechanika pro tyto testy vhodná jen podle modelu nebo se musí připojit a přes nějaký program vyjet třeba verze chipsetu?
Já mám jedinou mechaniku*, na kterou nedám dopustit a jedná o klasickou interní pro stolní počítače. Je sice starší a ještě na IDE kabely, ale opravdu bych neměnil a používám ji už od dob práce se stolním počítačem. Ale něco mi říká, že ty bys na ni měl výhrady :think: .
Jde o LG GSA-H44N.

No mě možná simulaci zápisu zvládá, protože jsem klikal na záložku Výkon a disk zůstal prázdný (no sám ses nad tím smál, že klikám kam nemám, v tom výše zmíněném vláknu).

A dotaz, můžu si nějakými testy v mechanice zprasit už vypálený disk?

*Dobře, jedinou nemám, mám jich ještě krabičku asi přes 10 mechanik, ale to jsou většinou ještě CD-ROM a některé i 32x a míň. Proto píšu, že mám jedinou, protože jen tuto používám.
Já bych se v těch testech moc neorientoval, ale kdyby tě zajímaly, tak se do nich můžu pustit, jen musím vědět zda ta moje na toto stačí a jak to případně zjistit. Pokud ne a jestli by vhodná mechanika nebyla na pořízení drahá, tak bych byl schopný si nějakou další pořídit, ale musel bys mi říct přesně kterou.

Ten test Kvalita disku zkusím a dám pak vědět jestli to něco udělalo.



Ne, však tam to v pohodě pasuje ;-).
Jo tak. No, říkal jsem si právě, že tam už bude nějaký z těch disků odepsaný, asi zrovna ten, u kterého je psané, že mu blbnulo připojení nebo ten se zásekem hlaviček. Přidání nějakých novějších skenů by bylo zajímavé.
Aha, tak to byla asi nějaká starší verze, protože to grafické zobrazení takto neznám, já mám verzi HD Tune 5.50, ale primárně jedu přes CrystalDiskInfo a ještě čtyřkovou verzi.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2283
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Pondelok, 1. Mája 2023, 18:21 A dotaz, můžu si nějakými testy v mechanice zprasit už vypálený disk?
Ne, pokud se jedná o CD-R a je uzavřený.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Moc děkuji za ujištění :thumbup: . Je lepší se zeptat, než se pak zhrozit.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

Už som dlho nezháňal žiadne média, ale až sa žiadne nebudú dať kúpiť, tak bude problém :D

Inak už keď som začal s Win 7 som tam chcel nasilu dosadiť staršie Nero 6 s XP, nejako sa inštalácia podarila, ale si to s niečím nerozumelo, takže zápis na disk nebol možný, nejaká chyba komunikácie, alebo niečo také, proste som vtedy nahodil nejaký Nero 7 a fungovalo to, tu teda neviem zatiaľ som sa tomu nevenoval tak moc, zase časom dám možno vedieť.

Či predajný trik, v tých starších Audio CD-R môžu byť nejaké odlišnosti, ale v tých posledných asi celkom iste nie, no a hlavne sa platí „výpalné extra“ za to že stolný CD rekordér umožňuje domáce nahrávanie CD a pod. zase autorspé.pr...

Tá LG GSA-H44N môže byť dobrá, ale žiadna z týchto LG nevie testovať, tuším je to v Nere aj zakázané, inak LG mali súčasne dve generácie mechaník, s dvoma rôznymi čipsetmi (Panasonic a Renesas), síce ani jeden nevedel testovať, ale vedeli kvalitný zápis na mnoho rôznych diskov, samozrejme mali aj svoje generické choroby a problémy, ako každý výrobok.
Som mal možnosť používať niekoľko LG mechaník, väčšinou spokojnosť.
LG vedia teda ukazovať na CD chyby typu C2, tie závažnejšie, ale klasický test kvality bude asi blokovaný v registroch, pre tieto mechaniky, alebo pre OEM modely so správnym čipsetom sa musela v registroch mazať hodnota zákazu vybraných mechaník, je to cez 10rokov čo som sa v tom naposledy hrabal.
U LG to za to nestojí sa v tom hrabať, ale často sa vyrábali rebrandy mechaník, že si mal napríklad mechaniku Teac, ale v skutočnosti to bola Lite-On, pretože mala od výroby upravený FW za týmto účelom, vtedy sa dali urobiť dve možnosti, vymazať hodnoty v registroch Nero CD Speed, alebo riskantnejšie je prerobiť nejakým postupom podľa návodu zmenu FW na pôvodný model.
Ja mám napríklad MSI DVD mechaniku, s pomocou Pepsta sme jej vrátili pôvod, pretože je to BenQ a potom sa mi odkryli všetky možnosti testov ako u pravej BenQ mechaniky, teraz už presne neviem či tam bol čipset Nexperia od Philipsu, alebo si to pletiem, ale proste na čipsete záleží ako jadro mechaniky, potom kvalita optiky a nakoniec ten SW čo do nej nahrali, teda FW 😊
Rovnako tak mám Teac mechaniku, ktorá je Lite-On, tak som na nej testoval ako náhrada za starý pokazený Lite-On, alebo mám dve Bluray Mechaniky Lite-On a Optiarc, ale v skutočnosti sú obidve Lite-On 😊
Inak Optiarc bol Sony-NEC spojenie a robili vlastné mechaniky s pomerne slušnou kvalitou, ale na bluray sa asi neodvážili, tak nakúpili OEM, presne tak ako sa to robilo za čias kaziet, za čias médií, tak aj v elektronike bolo niekedy mnoho strojov OEM, len preznačených s vlastným dizajnom, alebo sa používali celé mechanické, či elektronické časti na poskladanie nového produktu.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Nero som volakedy daaaaavno používal, ale v jeden čas som objavil malý a velmi šikovný programek. A bol free... A s Nerom bol koniec.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

aký?
Je to o zvyku, kým Nero fungoval, nebol problém.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2669
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa AdmineR »

CDburnerXP
Prílohy
cdburnerxp.jpg
cdburnerxp.jpg (57.32 KiB) 1326 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

počul som o ňom, v podstate som bol s Nerom tak spokojný, že to prebil až po rokoch IMG Burn, ale ten jaksi mal problém s Audio CD, takže som nepotreboval experimentovať, len v oblasti testovania kvality
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2283
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa orhore »

Jaký má IMG Burn problém s audio CD? V jiném pálicím programu bych audio cd nevypaloval, teda krom CloneCD. Ale to je na jinou kapitolu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Testy optických médii"