Optické disky, debata free

Moderátori: EZ647, AdmineR

jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa jhradec »

To, že mechanika nenačte ani TOC neznamená, že je vadný laser. Stačí mechanická závada třeba i jen ložisko motoru. Ohnutá hřídel. Posunutá čočka . A samozřejmě špína všeho druhu. Stárnutím se uvolní hřídel v zinkové slitině atd. atp.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Ahoj, promiň, že jsem neodpovídal delší dobu, no něco jsem chystal v souvislostí s mechanikami, to přispěju za chvíli, ať se to neplete v jednom příspěvku.


Hm, tak to máš pěkné kousky tedy. Moje nejstarší CD co mám, jsou ty bílé potisknutelné Verbatimky s tím krásně sytě modrým datovým povrchem, bohužel ani jedno ale nemám prázdné, tak si nemůžu aspoň udělat nostalgické vypálení.
Protože nevím jak odkázat na kontérní disk, tak si ho ve Verbatim najdi podle nadpisu
CD-R DataLifePlus, printable white
No, tak s tím nalezením testů - i kdybych nějaké našel ke konkrétní mechanice, tak to stejně asi bude pro mě španělská vesnice, takže s tím bych asi musel opět otravovat tebe :shifty:. To ale až za chvíli :-D.

Jo tak, no tak to vysokorychlostní CD-RW je tedy celkem vzácný kousek.

Páni, tak to jsem netušil, že se ukládají i informace o vypalování a zrovna i o rychlosti.. A o té kontrole kvality jsem taky netušil, zatím jsem si nevšiml, že by během pálení nějak kolísala rychlost, ale toho bych si asi ani nevšiml, nejspíš.
No asi bych to časem pochopil, ale moc děkuji za objasnění - je lepší to vědět než jen nejistě tápat.

Aha, tak to dává smysl a měl jsem takové podezření, že to budou data, když to tam stoupalo - no ale lepší je se zeptat.

Cha, tak to je dobrý protipól u těch DL disků :-D.. Hm počkat, teď mi něco dochází, ale nevím jestli správně - to jako při pálení dvojvrstvého disku jak dojde laser od středu na okraj, tak druhou vrstvu začíná hned od kraje a jede ke středu?
Já si totiž vždy myslel, že se ten laser vrátí ke středu a jede tu druhou vrstvu opět od středu, protože zápis na CD a DvD je vždy veden od středu - tedy přesný opak běžných gramofonových desek.



Myslel jsem že jo, ale asi jsem to tu nepsal, nemůžu to najít - ta moje LG GSA-H44N opravdu neumí ty testy, nevím proč jsem si myslel že jo, asi mě zmátlo to, že test výkonu to umělo..


Ale něco ukážu, hele ;-)
.
Nero CD-DvD Speed.08a - s novou mechanikou – kopie [L460, P460, N150, D180].png
Nero CD-DvD Speed.08a - s novou mechanikou – kopie [L460, P460, N150, D180].png (246.47 KiB) 1006 zobrazení
Nero CD-DvD Speed.08b - s novou mechanikou – kopie [L460, P460, N150, D180].png
Nero CD-DvD Speed.08b - s novou mechanikou – kopie [L460, P460, N150, D180].png (198.73 KiB) 1006 zobrazení

Co ty na to :-D ?


----

jhradec: Asi se nechytám, ale co myslíš tím, že nenačte ani TOC?
Jediný co mi internet vyhodil je:
TOC (Total Organic Carbon) - Celkový organický uhlík je parametr ukazující množství organických látek přítomných v daném vzorku vody. Tento parametr je udáván v miligramech uhlíku na jeden litr vody.
Jako laser jsem čistil, to je první co jsem dělal, navíc je k němu přístup - no, je to noťasová mechanika (myslím tu, která mi pomalu nenačte ani to lisované CD) a že by to bylo vyklepaný se mi nezdá, ale pokud jo, tak to zřejmě může být tak nepatrný posun, že si ho běžným okem nebo při rotaci zvukem, nelze všimnout..
V tomto případě si ale myslím, že je fakt na vině laser - lisované CD ještě jako tak přečte, ale vypalované CD už téměř vůbec ne.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa jhradec »

TOC= Table Of Content. Čočky jsou v jednotce dvě- pod tou vrchní je ještě jedna a k té se už tak dobře nemůže. Sundat tu vrchní přitom znamená skoro určitě rozhodit ostření. Chce to taky zkontrolovat, jestli není ta vrchní čočka nakřivo.
Normálně při čtení se mechanika napřed snaží zaostřit- laser přijede do středu a pumpuje čočkou nahoru a dolu. Pokud zaostří- pokusí se CD roztočit a načíst TOC. Nemusí se to povést pokud je například disk trochu nakřivo. atd. atp.
Doporučuju webovky Poláka s přezdívkou Lampizator.

Nerozlišoval bych pálené a lisované CD-> některé originálky mají horší “kontrast” než dobře vypálené AZO.

Testem na ložisko je zkusit číst s mechanikou vzhůru nohama.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Jo tak, v překladu Tabulka obsahu.
Aha, takže je možný, že prach bude mezi nimi (pokud je ta šance a není to nějak izolovaný). Jako trochu mě to vadí, že je ta mechanika už na prd, ale nějak se v tom pokoušet vrtat je pro mě zbytečný, to už bych se raději pokusil sehnat náhradní, kdyby to šlo..

Hm zvláštní, a já bych čekal, že lisované CD má jistou záruku vyšší kvality než vypalované disky - jak z ohledu životnosti, tak i té odrazivosti (nebo kontrastu jak říkáš).
No ono to AZO bylo doménou firmy Verbatim a krom CD disků mám na "jejich" výrobky celkem averzi. Uvozovky proto, že nevím jestli Verbatim opravdu vždy svoje disky vyráběl nebo i on měl OEMka.. Tím chci říct, že mám minimum disků od Verbatimu a tím i to zmíněné AZO.
Jen vsuvka z internetu:
AZO je patentovaná technologie výhradně využívaná společností Verbatim. Technologie AZO poskytuje nejvyšší odolnost vůči UV záření a nabízí vyšší ochranu a spolehlivost.
www.verbatim-europe.cz › prod › cd-r-azo-crystal-43343

No, tak použít noťasovou mechaniku vzhůru nohama moc dobře nejde - jasně, otočit noťas, ale to s tím svým nemůžu. Mimo to, nevím co bych zjistil, když noťasové mechaniky mají ten zacvakávací mechanismus - to bych mohl s tím noťasem třepat, nakláněť ho, otáčet a stejně by se nic nestalo.
A kdyby ten zacvakávací mechanismus neměla, podobně jako velké mechaniky ve stolních PC, tak mi přijde jako dost nebezpečný nápad mechaniku nakláněť nebo snad otáčet ve chvíli kdy je disk roztočený. Ono i kdyby disk stál a měl se roztočit, tak mi to přijde nebezpečný..
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Tak mám čerstvé přírůstky do své sbírky :-)
Výrobce: Philips & Lite-on Digital Solutions Corporation (Taiwan)
Model: DH-16ABSH; případně DH-16ABSH12B
Výrobce psaný miniaturně a nepatrně, že jsem to objevil po pročítání štítku až za nějakou dobu.
:idea: mechanika má na dvířkách logo CDR Ultra Speed + :-D


Výrobce: hp (dole miniaturním: Manufactured by HLDS)
Model: GH82N (A2HH)
:idea: když jsem i u této mechaniky na dvířkách objevil logo CDR Ultra Speed byť bez pluska, tak jsem už zpozornil, koukl jsem na svoji LG GSA-H44N a i ta tam má Ultra Speed, jen bez pluska, jako v tomto případě. To jsou zjištění :lol:.


Výrobce: LITE-ON IT CORP. (Taiwan)
Model: SHW-1635S; případně: SHW-1635S05C


Výrobce: LG
Model: GSA-4167B


Zatím jsem krátce použil a testoval tu první uvedenou (viz snímky z Nera), ostatní prověřím později. Ta poslední zmíněná má jediná ze všech poněkud došpiněný a odřený horní plech - opticky vypadá nejhůř, ale snad to budou jen plechy a ne i vnitřek.

Až budeš mít čas, můžu tebe jakožto zkušeného požádat o názor na tyto mechaniky?
Předem moc děkuji za Tvou ochotu :-).
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa jhradec »

Ten zacvakávaci mechanismus je ve většině discmannů a pokud funguje, je to OK. Jde u vůli v axiálním směru na ose motoru a zároveň případné svěšení závěsu čočky.

Doporučuju: http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/TRANSPO ... ology.html
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

SilverFox:
Ešte vtedy neboli na webe záložky ako u kaziet, ale zoznam médií z webu je tu:
https://ez647.sk/media.html

K tomu čítaniu DVD DL, tej stratégií sa hovorí OTP (Opposite Track Path), ale u niektorých origináliek existuje aj druhá možnosť PTP (Parallel Track Path), čo môžem ukázať ako vyzerá čítanie takého disku, ktorý som mal z požičovne, podľa mňa to nie je práve ideálne riešenie, či sa takto niekedy DVD DL vypaľovali netuším, ale skôr nie, nebola asi podpora mechaník, myslím že sa jednalo o zbytočnosť.
Myslím že šlo hlavne o plynulosť prechodu, kde pri PTP uložení stôp by sa musela hlava s laserom vrátiť na začiatok, čo nie o veľa, ale predsa výraznejšie spôsobí zásek, hlavne ak sa jedná o sledovanie videa na prehrávači.
ptp_read.png
ptp_read.png (39.08 KiB) 936 zobrazení
ptp_test.png
ptp_test.png (72.38 KiB) 936 zobrazení

No nemusíš robiť screeny toho protokolu na konci a musím ti poslať inú verziu CD Speed, ktorý ma na boku tlačítko na uloženie screenu do PNG s presným orezom, takto je to príliš pracné, hlavne ak by som mal takto robiť screeny ručne v tisícoch testov, ako kedysi.

Tá Philips vyzerá podľa modelu ako jasný kríženec s Lite-Onom, ale tých chýb tam ukázala strašne veľa, buď je to chybný disk, alebo to mechanika zle ukazuje, staršie Lite-Ony tiež neboli bohvie čo, ale keď to máš ako CD Extra, nie je to origoška?

TOC bol vysvetlený, alebo inak po vložení disku ho musí každá mechanika, alebo prehrávač najprv načítať, ak nie, je ďalší SW postup zbytočný.

Lite-On čo si spomínal nižšie, SHW-1635S by mohol byť možno aj vhodný na testovanie DVD a čiastočne aj CD, ako som spomínal DVD testovali ukážkovo, ale na CD ukazovali len istú časť chýb, takže to nebolo dostatočné, ale orientačne to postačovalo.

LG GSA-4167B bola asi z toho obdobia keď mechaniky celkom stáli za to, resp. ešte ten začiatok, 16x DVD médií, alebo tesne po ňom.

Ostatné asi presne nepoznám, okrem tých čo som spomínal skôr.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Aha tak, no asi trochu chápu co myslíš. Na ten odkaz kouknu, díky :-).

---

EZ647: Díky, jo, to jsem taky potom objevil :-).

Aha, to je vlastně pravda, že by se to muselo načítat od začátku, čímž by mohla vzniknout větší prodleva, ale myslel jsem, že je to vychytaný třeba nějakou vyrovnávací pamětí, ale přišlo mi to přesto rozumější, než že by se to přehodilo a jelo to od kraje zase zpět ke středu. Ale že i tak existovaly i tyto variace je zajímavé.


Jo tak, no já jak ten test viděl poprvé, tak jsem radši odfotil oboje. Hm, to mi nevadí, sice to není okamžitý, ale ten ořez snímku pro mě není nějak náročný, navíc když už mám vychytané rozměry, tak budu mít ořez vždy totožné, ale zaslání té jiné verze se nebráním. Jo, no kdybych to měl dělat v takovém množství jako ty, tak to by mi z toho asi drblo :lol:.


Jó, tak to jsem tam dal originál lisované CD, které ale kdysi od jednoho nefunkčního přehrávače v Hifivěži utrželo kulaté rýhance zřejmě od laseru - když jsem disk vložil dovnitř, byl v pořádku, když jsem ho vytáhl, byl poničený. Bylo to jedno z mých prvních CD, ještě dlouho předtím než jsem měl vůbec nějaký přehrávač, ta věž ho sice měla, ale nechtěla nikdy číst co jsem ji měl, tak jsem to zkusil aniž bych tušil, že se stane toto :-?..
Použil jsem ho jako zjištění stavu daných mechanik - tedy, zda ho zvládnou přečíst nebo ne.
Moje mechanika LG GSA-H44N zvládla přečíst jen první miniskladbu, ale druhou už ne a vždy při tom zdechla - vzdala to.
První z těch nově získaných to zvládala o něco líp, přečetla s obtížemi i druhou nejvíce poškozenou miniskladbu, ale stále s chybami. Druhá v seznamu to zvládla ještě o kousek líp, ale stále měla chyby. Ta třetí to ale zvládla naprosto bez jediné chyby. Čtvrtou jsem ale zatím ještě nezkoušel.

Navíc HP mechanika se sice v Neru nabízela k testům, ale vždy když doběhl odpočet, tak se mělo začít, ale mechanika nic, jen točila disk a nedělala ani prd..

Ale Philipska a čistá Lite-on ani jedna nezobrazovala rychlost vypálení a jitter, ani mechaniku se kterou se pálilo, tak nevím co si o tom myslet :-?.. Navíc se to Nero nějak hádá se systémem u té třetí mechaniky - když ho mám zaplé a vložím disk, nelze ho zobrazit ani spustit, když ale program Nero vypnu, tak se za chvilku systém probere a hned mi nabízí přehrání nebo otevření disku a data jsou přístupná :wtf: ..
Ovšem dost mě zarazilo, když se mi se třetí připojenou zobrazila další dosud neviděná záložka, jenže mi to bylo k prdu, když tohle neumožňuje - pak vůbec nechápu, proč se to tam ukázalo..
.
Nero CD-DvD Speed.10 - nově objevená záložka Chvění TA, která je však nefunkční – kopie [L460, P460, N150, D180].png
Nero CD-DvD Speed.10 - nově objevená záložka Chvění TA, která je však nefunkční – kopie [L460, P460, N150, D180].png (89.53 KiB) 930 zobrazení




Jo no, o existenci toho TOC a jeho funkci jsem netušil, ale věděl jsem, že vždy když vložím do jakékoli mechaniky disk, tak nejdříve probíhá jakési načítání a pak se ukáže seznam stop a délka přičemž se disk zastaví (v případě mého CD přehrávače) dokud neproběhne spuštění nebo nějaká akce. Tím chci říct, že ač jsem o jeho existenci nevěděl, vnímal jsem jeho přítomnost - moje myšlenkové pochody se špatně vysvětlují :-D.


Tak DVD jsem zatím ještě nezkoušel testovat a vždy jsem do těch mechanik dával jen CD, u DvD bych zkysl asi na hodně dlouho.. Tak ono by to asi šlo i zkombinovat - Lite-on SHW-1635S bych měl na DvD a tu Philips, Lite-on DH-16ABSH zase na CD.
Tak starší, to tě asi zmátl ten výsledek testu - ta první DH-16ABSH je asi nejnovější, je z roku 2011, kdežto ta SHW-1635S je už z roku 2005 :-D.


Tak to mě překvapuje a těší, já tu LG GSA-4167B díky jejímu stavu plechů bral jako nejslabší, navíc bez možnosti s ní dělat testy.. Ale jak vidno, nelze soudit obsah podle obalu, snad vevnitř bude v pořádku.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

Informácie o mechanike, ktorá disk vypálila sú len na DVD, aj to nie na všetkých, čitateľné v DVD vypaľovačke, v čítačke DVD-ROM, alebo CD-ROM žiadne info niesú, na CD tiež nie sú info o rekordéri, aj keď mi kedysi niekto hovoril že áno, ale odmietal mi povedať ako na to
na DVD plusového formátu sa dajú tieto info získať aj v čítačke DVD-ROM

chveni je vlastne jitter v preklade programu, tá záložka navyše myslím že bola pridaná v nejakej verzii Nera ako doplnková funkcia, automaticky odblokovaná pre vybrané mechaniky, ale nie všetky ju reálne vedia využiť.
myslím že niektoré modely Lite-On to vedeli, ale v programe sú asi odblokované všetky čo majú v názve Lite-On, čo potom samozrejme nefunguje
neviem či som toto niekedy reálne využil, jitter som potom meral na mechanike BenQ, ale niektoré mechaniky mali aj vlastný SW určený primárne pre testy a ďalšie zaujímavé veci

k Mediatek čipsetom existoval program KProbe, ktorý okrem testov vedel ukazovať aj surové dáta celého disku, TOC a extrémne množstvo údajov o všetkom, ale existovali v základe len dve verzie, potom dotyčný autor vraj dostal padáka z firmy kde pracoval, lebo defakto vraj zneužil firemné údaje na tvorbu programu, robil pre Mediatek, alebo Lite-On, už neviem, ale to je len taká historka
ani neviem či ten SW by fungoval na desiatke, ale možno to niekedy skúsim, na sedmičke som ho tuším mal

možno ti pošlem aj ten :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Aha, tak já asi očekával víc než je možné, stačilo mi vidět, že máš na pár obrázcích tyto údaje a už jsem si nevšiml, že to mají jen DVD :-D.
A děkuji za další informace.

Jo tak, já jak jsem hledal význam Jitteru u CD, tak mi internet vyhodil následující citát:
Jitter je časové posunutí zaznamenaného nebo přečteného pitu nebo pitů oproti správné časové poloze. Tento jitter prý způsobí, že data jsou sice správná, ale časově o kousek posunutá a způsobí tím prý změnu audio signálu, protože převodník dostane tento vzorek trochu dříve nebo později, než má.
diit.cz › clanek › jitter-a-princip-snimani-a-prehravani-audio-cd
No asi je, když je to nabízené, ale je Jitter při testování Kvality disku zásadnější nebo se nemusím rozrušovat, že mi ho mechaniky nemají jak zobrazit?

Jinak to že se mi odmítá ukazovat i Rychlost zápisu je zase funkce jen vybraných mechanik nebo je v tom něco jiného?


Hm, tak to je zajímavý, to by se na tom zjišťování surových dat dalo asi taky solidně vyřádit. Hm, to by bylo smutný, kdyby to s tím vyhazovem byla pravda - otázku je, zda byl jen příliš iniciativní nebo to použil vědomě s tím, že by neměl..ale nad tímhle firmy vůbec neuvažují a nerozlišují úmysl :-? ..
No pokud bych ho měl jak využít, tak by to mohlo být zajímavý, ale zřejmě by to byly věci zase jen pro tebe, protože já bych se v tom asi vůbec nevyznal.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

Myslím že ten chlapík asi vyniesol niečo ako všetky kódy a zdrojáky k čipsetu a interné informácie a tak, vlastne niečo ako využitie všetkých jeho funkcií až do jadra zdrojáku pre bežných ľudí, no tak neviem čo je na tom pravdy.

S tou rýchlosťou zápisu mimochodom v CD Speed a týchto testovacích programoch, dávaj pozor na čo klikáš, inak na prázdnom disku ti to môže urobiť testovací zápis, až vtedy to vygeneruje graf rýchlosti zápisu a potom ostane na disku aj uložený na ďalšie zobrazenia v testoch ako som ukazoval predtým.
Ešte teraz niečo malého píšem k tejto tematike testov.
Na druhú stranu na RW diskoch je to užitočné na testy.
Na jednorázových už musíš počítať s tým že disk už nepoužiješ, len na testy a do zbierky na poličku a testy čítania do budúcnosti pre iné mechaniky a životnosť média.

Ako som spomínal potom prišla neskôr aj funkcia vytvoriť si ISO, alebo image súbor s užitočnými dátami a ten vypáliť cez CD Speed ako "testovací" a ostanú ti aj grafy rýchlosti zápisu aj disk bude plne funkčný, len neviem či to šlo s Audio formátom.
IMG Burn zase vedel nejako spolupracovať s CD Speed a pod. vecami a tak si nemusel ani ten image tvoriť.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Aha, tak to jo, to je už průser.. Ae přesně jak říkáš, kdoví kde je pravda.

Potom co jsi mě na to upozornil při mých prvních pokusech s tímto programem si na to už dávám pozor :-D.
Tak to jsem asi předtím nepochopil, já myslel, že se ten graf rychlosti vypalování vytváří při jakémkoli pálení, takže jsem to hledal napříč různými CD ať již hudebními nebo datovými a nechápal jsem, že to tam není. No teď už to vím.
A když to udělá testovací zápis, tak co se tam vlastně vypaluje?

Tyjo, tak buď mám nějak vypnuto nebo tomu poslednímu odstavci nerozumím.

A ta rychlost zápisu vytvářená až při testovacím záznamu je různá i u jednotlivých CD/DVD disků nebo to je jen ukázka dané mechaniky?
Pokud se ptám blbě, tak se omlouvám, ale tento druh informací mi asi úplně do hlavy nejde..
Napísať odpoveď

Návrat na "Testy optických médii"