Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Moderátori: EZ647, AdmineR

má to vlákno zmysel, alebo používate ešte optické médiá?

používam
3
43%
nepoužívam
0
Žiadne hlasovania
používam a chcem vlákno :D
4
57%
nie nie nie nie nie nie nie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 7

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

Trochu grafov k teóriám o testoch s rôznymi mechanikami.
Po ruke som tu mal jedno z mojich mini CD-R 210MB/24x Traxdata vyrobené Taiwanským Ritekom
Kde je jeden z mojich NajVýberov pre krátke kazety, ako som pred časom písal na fóre, teda samozrejme ako Audio CD.

Spravil som testy a screeny z toho čo som tu nedávno nainštaloval, klasické Nero mi ešte chýba, tam sú nejaké zaujímavé „tajné“ zobrazenia dát, ale postupne, toho času je extrémne málo poslednú dobu.
Neskôr by som sa chcel venovať aj zvlášť jednotlivým mechanikám v samostatných vláknach, podobne ako tu máme prehľad tape deckov a inej elektroniky, ale neviem či to zvládnem časovo, takže.

Optiarc BD-5300S je BluRay rekordér pre PC SATA, ako som už spomínal je to rebrand Lite-Onu s čipsetom Mediatek, preto umožňuje nejaké testy a funkcie, ale keďže je to rebrand aj po FW stránke, niektoré funkcie Mediatekov môžu byť obmedzené, alebo úplne nedostupné.

CD Speed 4.11.2.0 (funguje na desiatke, niektoré staršie verzie programu hodia chybu pri spustení, robí screeny na tlačítko, free a bez inštalácie, full Nero sa nevyžaduje)
Rýchlosť čítania, je u mini CD vždy pomalšia, prečítanie celého disku trvalo 1,47minúty.
cd162ot.png
cd162ot.png (61.77 KiB) 1506 zobrazení
*

Info o disku, už som to asi preberal vo vlákne identifikácie výrobcu, ale znovu, pekne ukáže typ CD-R čo je logické, výrobcu ukáže na základe Atip kódu, teda 97:15.17 patrí Riteku.
Write Speed je platná pre túto mechaniku a disk, čo je užitočná informácia, tu je výpis všetkých rýchlosti pre aktuálne vložené médium na konkrétnej mechanike, pre mini CD-R dovoľuje táto mechanika jedinú, inak aj najnižšiu možnú rýchlosť 16x a média z nej vyhovujú aj môjmu stolnému Technicsu, samozrejme nie všetky.
Kapacita disku, je uvedená plná kapacita prázdneho disku podľa Atipu v minútach aj v MB, informácia o využitej, napálenej hodnote je v prvom obrázku pri teste rýchlosti kde ukazuje čas 23:55.20.
Ďalej použitie General, teda všeobecné, takže stolné CD rekordéry by takýto disk odmietali nahrať.
Stav uzavretý, to je tiež niečo, čo sa tu už riešilo, snáď je to v základe jasné 😊
cd162oi.png
cd162oi.png (49.17 KiB) 1506 zobrazení
*

Test kvality:
Menej závažné chyby C1 a závažnejšie C2 dokáže táto mechanika ukazovať, ale C1 len časť (oni sa chyby potom rozdeľujú na mnoho podskupín a tieto mechaniky vedia ukazovať len jednu z nich) Jitter a ďalšie vymoženosti nie sú podporované touto mechanikou.
Na grafe je aj rýchlosť čítania disku. Stav disku je výborný na čitateľnosť a to bol napálený v roku 2006.
Inak vhodná rýchlosť čítania s kompromisom dobrého času je 24x, mechanika nevie držať u CD lineárnu rýchlosť čítania pri teste, nevadí.
cd162oq.png
cd162oq.png (69.45 KiB) 1506 zobrazení
*

Test povrchu disku:
Na rozdiel od starej verzie CD Speed tu sú jemné bodky akoby sektory, veľmi obrazne prezentované týmto programom, podobnosť s programami na test HDD, program umožňuje dva druhy testu, test čítania ukáže červenou farbou kde sú zlé miesta na disku, ale ak sa tam nájdu, trvá to extrémne dlho kým sa mechanika rozhodne, čo je celkom týranie mechaniky.
Potom druhý test je vlastne test kvality, kde sa hodnoty chýb prenesú do farebného vyobrazenia bodiek, pod grafom ešte sú vypísané jednotlivé stopy, kde sa riadok tiež zafarbí na iný odtieň v prípade horšej nameranej kvality.

K testom kvality aj čítania ešte upozorňujem že vysoké vyťaženie CPU, zbernice, radiča, napríklad iná práca na pc a testy na pozadí budú mať za následok mierne až vysoké skreslenie údajov, pri rýchlosti čítania to bude kolísanie, pri teste kvality sa môžu vyobraziť neexistujúce chyby na disku.
cd162op.png
cd162op.png (52.91 KiB) 1506 zobrazení
*

Opti Drive Control 1.80 (Funguje na desiatke, je to inštalácia, nutné zakúpiť licenciu, inak je tuším asi časovo obmedzený. Jedná sa o priameho nástupcu CD Speed, od rovnakého autora, podpora BluRay asi ako jeden z mála programov v dobe keď už o to nebol takmer žiadny záujem, posledná vydaná verzia v januári 2020, čo je ešte slušná podpora)

Optiarc – informácie o mechanike:
Program to pojal veľmi komplexne, je tam modelové číslo, verzia Firmwaru, technické informácie, sériové číslo, dátum výroby ak je informácia k dispozícii, rozpis podporovaných formátov pre čítanie a zápis, podpora technológii a zobrazenie nastavenia regionálneho kódu pre DVD-Video.
Rozpis rýchlostí čítania a zápisu je ale pre aktuálne vložené médium.
opt_mechinfo.png
opt_mechinfo.png (81.52 KiB) 1506 zobrazení
*

Disc info:
Tu je to podobné ako v CD Speed, ale Atip kód nie je preložený na výrobcu, čo mne nevadí, ale chýba mi informácia o type média či je to General, alebo Audio použitie.
opt162i.png
opt162i.png (63.68 KiB) 1506 zobrazení
*

Rýchlosť čítania:
V podstate identické s CD Speed, len je potrebné si zvyknúť na odlišné rozhranie, iné farby, ktoré možno idú nastaviť, program tiež umožňuje screeny s výrezom (zistil som že na desiatke je výrez aj s kúskom plochy, nakoľko mi DukeDragon tvrdí, že desiatka nepoužíva okraje okien, takže mierny detail kompatibility, podobne tak CD Speed má rovnaký problém)
opt162t.png
opt162t.png (75.83 KiB) 1506 zobrazení
*

Test kvality:
Opäť, ako u CD Speed, pre vybrané mechaniky je podporovaný aj Jitter.

V menu si všimnite ešte položku CD Bler, kde sú rozšírené možnosti detailného testu všetkých typov chýb, screen som k tomu nerobil, pretože mechanika tento test nepodporuje, hodí to chybu.
opt162q.png
opt162q.png (81.12 KiB) 1506 zobrazení
*

FE/TE test:
Toto je mimoriadne užitočná vec a doteraz som to vedel len na mechanikách BenQ (možno Plextor) a len na DVD, neviem či aj tu, ale u BenQu vedela simulovať na DVD okrem RW aj na prázdne nepoužité média tento test. A o čo sa jedná?
Zobrazuje chyby sledovania stopy a zaostrovania na disk. Spravil som takto mnoho testov prázdnych DVD na mechanike BenQ, kde bolo možné vybrať rýchlosť testu a simulovať takto zápis a podľa neho ste okamžite vedeli či je disk vhodný na použitie pre danú rýchlosť s tou mechanikou, ak test zlyhal, tak na 100% zlyhal aj zápis, alebo bol disk nečitateľný, toto fungovalo takmer dokonale a po teste kvality toto považujem za jednu z najlepších metód na to predpovedať úspech zápisu a výslednej kvality, čitateľnosti disku.
Na tejto mechanike a CD som to skúšal teraz prvýkrát a tak neviem ako sa to má správať u CD, či to vie taktiež simulovať, ale použitý disk to otestovalo, zrejme je v rámci tolerancie. Toto taktiež asi nebude fungovať na hocijakej mechanike.
opt162te.png
opt162te.png (75.1 KiB) 1506 zobrazení
*

KProbe 2.5.1, posledná verzia čo som používal na XP, inštalácia free bez obmedzení, zdá sa že na desiatke funguje dobre.
Pravdepodobne spolupracuje výhradne len s mechanikami používajúce čipset Mediatek, teda prevažne Lite-On, na iných mechanikách informácie o mechanike, disku a výpis surových dát asi bude možný, ale zobrazenie a test chýb nie.
Taktiež umožňuje screeny aj s protokolom. Nevýhodou programu je, že neuvidíte ako sa graf kreslí, iba čísla vpravo dole a graf sa zobrazí až po skončení testu. Program vtedy na XP nezniesol činnosť na pozadí a okamžite vkladal do testu neopraviteľné chyby čítania, preto vždy odporúčam nerobiť absolútne nič počas testu a CPU ideálne v kľude.
Program umožňuje ešte jednu veľkú zaujímavosť len pre DVD mechaniky s Mediatekom, a to resetovanie regionálneho nastavenia kódu DVD, kto sa s tým stretol, vie že každá DVD mechanika má možnosť piatich zmien regionálneho kódu a potom sa s tým nedá nič urobiť. Ak teda nemáte Mediatek samozrejme :P
kp162q.PNG
kp162q.PNG (28.51 KiB) 1506 zobrazení
*

Disc info:
Program ukazuje základné informácie o vloženom disku, kód Atipu preložený na meno výrobcu, použitú kapacitu disku, rýchlosti a pod.
Ukazuje aj typ použitého farbiva, v tomto prípade Phthalocyanine je svetlozelené až veľmi bledé organické farbivo, tuším of výrobcu Ciba, ktoré spravilo revolúciu vo výrobe prázdnych CD-R takmer medzi všetkými výrobcami na svete a tak sa potok hromadne upustilo až na výnimky od tmavých AZO/Cyanine farbív, samozrejme Verbatim a Taiyo Yuden ostali pri Cyanine/AZO.
Toto farbivo má dlhšiu životnosť a lepšiu odolnosť proti UV, ale je horšie čitateľné na mechanikách než tmavé farbivá, myslím že princíp tvorby pitov pri pálení bol mierne odlišný než o ostatných, ale to by som teraz už kecal, nech niekto opraví ako to presne je, ak vie.
Ak by sa niekto divil, ako je možné že to program pozná, informácia je súčasť Atip kódu výrobcu, pri čísle 97:15.17 je posledné číslo 7 určujúce pre toto farbivo, všeobecne sa pri CD-R médiách používalo na tento typ farbiva číslo od 5-9, výnimočne iné, takto si výrobcovia zabezpečovali aj rôzne verzie rýchlosti, alebo typu svojich médií v priebehu výroby, ale potom musel byť každý kód aj extra vo FW mechaniky, aby to správne vypaľovalo na dané médium.
kp162info.png
kp162info.png (16.53 KiB) 1506 zobrazení
*

Informácie o mechanike Optiarc:
Podobne ako mnoho iných SW aj tento vám ukáže dáta o vašej mechanike.
kp162optiarcinfo.png
kp162optiarcinfo.png (15.98 KiB) 1506 zobrazení
*

LG DVD-RAM GHC0N (SATA):
Toto bude asi mechanika z obdobia keď už optické média upadali, pretože mechanika dokáže testovať kvalitu, ale nevhodne, napriek tomu žeby to LG nemali vedieť, značenie modelu je netypické a netuším aký je tam čipset, kým ju neotvorím fyzicky.
V súvislosti s touto mechanikou sa mi tu vyskytla zaujímavá chyba detekcie, v CD Speed nie je mechanika zobrazovaná, akoby neexistovala, vo všetkých ostatných SW aj veľmi starých ako KProbe je viditeľná a funkčná, na predošlom PC na Win 7 fungovala v CD Speed štandardne, takže netuším či sa jedná o nekompatibilitu Win, SW, alebo novej základnej dosky, ale obe mám na SATA.
Takže výpis z Opti Drive Control
ghcinfo.png
ghcinfo.png (98.67 KiB) 1506 zobrazení
*

Test čítania mini CD-R je o niečo rýchlejší.
ghcopt162t.png
ghcopt162t.png (92.78 KiB) 1506 zobrazení
*

Informácie o disku, mechanika vraj na tento disk taktiež podporuje len zápis rýchlosťou 16x.
ghc0opt162i.png
ghc0opt162i.png (80.75 KiB) 1506 zobrazení
*

Test kvality:
Funguje, ale ukazuje viac nezmyslov, na začiatku vyskočí zakaždým nezmyselná špička chýb a potom už nie, to je viacmenej interná chyba mechaniky, keďže funkcia asi nie je podporovaná správne, CD Speed aj Opti Drive Control majú ale voliteľné škálovanie zobrazenia chýb, takže sa dá nastaviť aj hodnota čo môže na grafe zobraziť, preto prikladám druhý obrázok k tomu.
Jitter nie je podporovaný.
CD Bler a FE/TE test taktiež bez podpory.
ghcopt162q.png
ghcopt162q.png (95.96 KiB) 1506 zobrazení
ghcopt162qr.png
ghcopt162qr.png (89.51 KiB) 1506 zobrazení
*

Obrázok CD média z mojich testov.
Zapísaný na LG GSA-4163B rýchlosťou 8x dňa 31.12.2006
cd162.jpg
cd162.jpg (130.04 KiB) 1506 zobrazení
*

Staré testy z mojich poznámok po vypálení, pridávam pre pestrosť mechaník ako príklad:

Lite-On SHW-16H5S (IDE-PATA, už nefunkčná-prestala čítať RW, bola moja prvá hlavná testovacia mechanika)
Neukazovala však všetky typy chýb, preto graf C1 vyzerá tak skromne.
KProbe s ňou spolupracoval veľmi dobre.
Čítanie mini CD-R trvalo aj na tejto mechanike veľmi dlho.
Starší graf testu povrchu s kockami, používal väčšie kocky, teda v prípade vadných sektorov to trvalo podstatne kratšie než pri tom novom CD Speede s jemným rastrom testu.
162.PNG
162.PNG (18.83 KiB) 1506 zobrazení
162tl.PNG
162tl.PNG (38.46 KiB) 1506 zobrazení
162scanliteon.png
162scanliteon.png (21.64 KiB) 1506 zobrazení
162scanliteonnovy.png
162scanliteonnovy.png (56.93 KiB) 1506 zobrazení
*

LG GSA-4163B (IDE-PATA ) bola moja DVD mechanika v prvom PC, tiež už dnes nefunkčná-načítala už len lisované CD.
Tento testovaný Disk si aj sama vypálila, čítanie cez staré Nero CD Speed, tuším verzia 3.8, rýchlosť je nízka u mini CD, ešte o minútu dlhšie než na Lite-On.
Mechanika nevedela test kvality, ale v teste povrchu disku a odblokovaní testu kvality CD Speed v registroch vedela ukazovať C2 chyby, teda tie závažnejšie, ale toto paradoxne vedela veľká časť mechaník, hlavne u Audio CD.
162tlg.PNG
162tlg.PNG (38.35 KiB) 1506 zobrazení
*

Lite-On DVD-ROM (IDE-PATA), ktorá sa v systéme identifikovala ako JLMS XJ-HD163, bola len čítačka CD a DVD, mal som ju v prvej práci, vedela testovať kvalitu, ale výsledky si veľmi prifarbovala. Tiež prestala fungovať asi po necelých dvoch rokoch, kedy zo dňa na deň načítala už len lisované CD.
Test čítania na starom CD Speed je asi jeden z najrýchlejších.
Test kvality ukázal viac chýb, aj C2, ale v čitateľnosti s tým nebol problém.
162tjlms.PNG
162tjlms.PNG (41.81 KiB) 1506 zobrazení
162qjlms.PNG
162qjlms.PNG (57.46 KiB) 1506 zobrazení
162scanjlms.png
162scanjlms.png (25.85 KiB) 1506 zobrazení
*

Toshiba DVD-ROM SD-M1912 (IDE-PATA) , taktiež som ju mal v prvom PC, bola to len čítačka CD a DVD, ale jedna z najhorších čo som kedy mal.
Vedela testovať kvalitu, ale ukazovala nezmysli na DVD, u CD to bolo orientačne dobré meranie, resp. také skromnejšie, podobne ako u Lite-Onu, ale s testami kvality som na nej začínal, než som ju nahradil vyššie zmieneným Lite-Onom SHW-16H5S.
Aj keď síce fungovala na bežné veci dobre, mala jeden závažný nedostatok a jeden drobnejší.
Pri teste kvality mohol zamrznúť proces CD Speed.exe pri nasledovných situáciách:
Vážna neopraviteľná chyba čítania na disku.
Prechod vrstiev na Dual Layer DVD.
Spustenie niektorých typov programov počas testu, ako iný program ktorý siahal na radič, alebo multimediálny program.
Alebo len tak náhodne podľa konštelácie hviezd a počasia (joke :D)
Čo by nebol taký problém, ale tento zámrz bol zaujímavý, proces CD-Speed.exe sa nedal vypnúť bežným ukončením, ani ukončením aplikácie, ani vypnutím pc po dobrom, jedine reset či tvrdé vypnutie, no a keď to spravila desiaty krát za deň, tak PC mal celkom záhul a moje nervy boli v ťahu, len pretože som nutne chcel ten graf do mojich testov za každú cenu. A KProbe s ňou nespolupracoval, tak neviem ako by sa správala tam.
Výnimočne sa stalo že sa aj na inej mechanike zasekol test, ale stačilo kliknúť na STOP, alebo ukončiť proces a vždy to fungovalo, ale na tejto Toshibe nie.
Mechaniku mi vyreklamovali, hehe, nová s novším FW mala rovnakú chybu, tú som ani dlho netestoval a hneď som ju predal jednej známej kamaráta z partie za polovicu ceny novej (vtedy nová okolo 1000Sk, dal som ju za 500 s tým že keď nebude na nej testovať kvalitu, ale len sledovať filmy a kopírovať, tak to nebude problém :D )
A ešte jeden menší problém na tejto mechanike, pri čítaní DVD DL, aj originálnych z nej vychádzalo jasné pískanie, ktovie prečo...
162tt.PNG
162tt.PNG (42.02 KiB) 1506 zobrazení
162qt.PNG
162qt.PNG (57.83 KiB) 1506 zobrazení
*

Takže pre zaujímavosť, až si zase na to spomeniem, tak sem hodím aj iné príklady testov CD, DVD, aj bluray aj grafy Jitter a pod. Toto je len taký ľahký úvod na začiatok, ale v tom období 2005-2014 som testoval veľmi často, možno sa tu nazhromaždilo niekoľko tisícov až desaťtisícov PNG screenov v testoch v tisícoch optických médií, kde je väčšina DVD a tretina možno CD a desatina bluray cca.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Celý tento článek jsem četl už v tu sobotu v noci. Musím teda říct, že je to pěkně podrobné, ale ta věta na konci, že tohle byl jen krátký úvod, to mě dostalo :lol:. Ale tohle je zřejmě obor, který je tak obsáhlý, že se to nedá vzít jinak než takto podrobně, aby se mu porozumělo. Otázkou je, zda mi to půjde už konečně do hlavy nebo stále ne, ale rozhodně jak budeš mít čas, a že ho bohužel moc nemáš, z toho co jsi psal, tak určitě pokračuj :thumbup:.
Ze školy tento jev znám moc dobře, tam mi ty informace taky nešly moc do hlavy, ale zřejmě to bylo tím, že mě to nezajímalo, jenže tady mě to zajímá a stejně se mi to do hlavy moc nedostane..

Jinak koukám, že jsem to svým hlasem trochu rozhodil :-D :-? .
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

Náhodne som siahol do skrine a vybral BD-RE Emtec 25GB rýchlosť 2x, vyrobená Taiwanskou spoločnosťou CMC Magnetics, ktorá patrí k jedným z najväčších na svete a myslím že stále fungujú.

Médium som kúpil 23.4.2012 za 3,36eura čo bola veľmi dobrá cena.
Takže tento príspevok je len prezentačne ako sa s takým diskom dá narábať a testovať.
Na webe som už nezverejnil testy tohto konkrétneho disku, ale ako som začal s BluRay na začiatku roku 2012 zistil som že väčšina prepisovateľných médií podala podstatne lepšie výsledky kvality než mnoho jednorazových BD-R, čo je celkom zaujímavé, u DVD a CD to bolo vždy naopak.
Jedna zo zvláštností prepisovateľného formátu okrem toho že zatiaľ viem len o 2x rýchlostných médiách a nikdy nie viac, je fakt že BD-RE používa verifikáciu pri zápise, čo poznajú a z nenávidením spomínajú hlavne používatelia DVD-RAM médií kde to bolo taktiež implementované, teda zápis trvá dva krát tak dlho akoby sme pálili jedničkou.
Trochu osvety do rýchlostí, každé médium má inak normované rýchlosti zápisu, teda:
CD 1x – 150KB/s maximum CD 56x 8 400KB/s (oficiálne 52x, viac je extrém, ktorý tlačili výrobcovia nasilu, aj v prípade ostatných typov)
DVD 1x – 1 385KB/s maximum DVD 24x 33 240KB/s (oficiálne do 16x)
BD 1x – 4 495KB/s maximum 16x 71 920KB/s (oficiálne do 6x)
Vo vypaľovacích programoch je väčšinou niekde v nastavení schovaná možnosť vypnúť túto verifikáciu pre DVD-RAM a BD-RE, kvalitu u Blu-ray si môžeme overiť po vypálení, kvalitu aj funkčnosť čítania, čo som v tej dobe najväčšieho záujmu robil s každým jedným diskom, ktorý som kedy nahral, všetky do jedného som testoval, u RW už toľko nie, len tie testovacie fázy, alebo pri častejších používaniach.

Emtec BD-RE:
Prvý zápis 24.2.2013
V dobe nákupu som mal jedinú BD mechaniku Lite-On iHBS112, prvý zápis bol testovací, vygenerovaný SW OptiDriveControl.
V nastavení tohto programu v položke funkcie zápisu je potrebné zaškrtnúť položku Direct overwrite, ktorá vypne verifikáciu u zmienených typov médií.
Zápis trval 45min plnou rýchlosťou 2x teda 8990KB/s, štandardne je zvolená stratégia CLV čo znamená že dátový tok je konštantný, nemenný, ale klesajú otáčky disku.
Na grafe je vidieť aj vyťaženie CPU a stav bufferu počas zápisu.
bd70zapis.png
bd70zapis.png (61.94 KiB) 1317 zobrazení
*

Test čítania bol úspešný, tak ako BD-R aj BD-RE číta mechanika naplno osmičkou stratégiou CAV, teda otáčky sú rovnaké, ale datový tok stúpa, teda začalo to na rýchlosti 2,8x a skončilo na 8,07x, drobné výkyvy sú spôsobené vyťažením CPU, alebo prácou na PC počas testu, ako som o tom písal minule, že sa to pri testovaní veľmi nehodí, môže to viac či menej skresliť výsledky.
Na obrázku je vidieť aj zachovaný graf rýchlosti zápisu bielou farbou, ako som spomínal že testovací disk spravený cez CD Speed, alebo OptiDriveControl zachováva grafy pre budúce zobrazenie. Taktiež je hore zachovaný údaj o mechanike, ktorá disk zapísala, jej verzii FW aj zvolenej rýchlosti.
Celý disk zvládla za prečítať 15 a pol minúty, čo je slušné.
bd70x01read.png
bd70x01read.png (54.78 KiB) 1317 zobrazení
*

Test kvality na Lite-On je výborný a to som zvolil maximálnu rýchlosť čítania. Jitter ešte vtedy nebol SW podporovaný.
Chyby na BluRay sa na prvej úrovni označujú LDC a na druhej BIS, miera chýb, tolerancie a všetky hodnoty sú podstatne vyššie v priemere oproti meraniam na DVD diskoch, hodnoty uvedené v grafe sú veľmi dobré.
bd70x01q.png
bd70x01q.png (71.76 KiB) 1317 zobrazení
*

Druhý zápis, 27.3.2015, taktiež rovnaká mechanika a rýchlosť.
Jednalo sa už o dáta, dal som tam nejaké mpegy z VHS na zálohu, použil som IMG Burn, ale graf zo zápisu sa pomocou IMG Burn dal zobraziť v OptiDriveControl.
zapisbd70x02.png
zapisbd70x02.png (53.81 KiB) 1317 zobrazení
*

Následný test v mechanike Lite-On, už aj s Jitterom (novšia verzia SW)
Kvalita sa mierne zhoršila, v niektorých úsekoch a špičkách, ale stále je to prijateľné, povedal by som viac než dobré.
bd70x02.png
bd70x02.png (76.54 KiB) 1317 zobrazení
*

Test čítania po rokoch, test zo včera 27.5.2023.
Pri testovaní platí, že ak máte dve identické mechaniky, každá môže čítať rozdielne a preto nie je vhodné ich striedať a používať ako referenciu je ideálne len jednu osvedčenú, ak máte dve odlišné mechaniky, aj keď sú obe z jednej fabriky od jedného výrobcu, už môžu byť výsledky o dosť odlišnejšie.
To platí pre tento prípad, v novom PC mám mechaniku Optiarc, ktorá je rebrandovaný Lite-On, ako som spomínal už predtým, zápis na BD jej šiel o niečo horšie než môjmu pôvodnému Lite-Onu iHBS112, a testovanie ešte ukazovalo viac chýb než Lite-On, u CD a DVD mala zase lepšie výsledky zápisu. Ale píšem to pretože mi to včera ukázalo o niečo horšie, môžeme sa dohadovať koľko chýb v teste pridala odlišná mechanika a koľko pribudlo časom, ako test životnosti média, test po ôsmich rokoch od druhého zápisu.
Druhá polovica je výraznejšie horšia, ale nie kriticky, disk je čitateľný, ale ten jitter je šialený, zase neviem či je to mechanikou, alebo vekom.
Test čítania vyšiel dobre s rovnakou rýchlosťou presne ako u Lite-Onu pred rokmi.
(musím povedať že bolo by zaujímavé mať viacero bluray mechaník rôznych výrobcov na porovnanie, ale v podstate mám dva Lite-ony, vtedy kvôli cene som si nedovolil nakupovať viac a dneska je horší výber)
bd70to.png
bd70to.png (71.41 KiB) 1317 zobrazení
bd70qqo.png
bd70qqo.png (101.93 KiB) 1317 zobrazení
*

Test FE/TE:
Ako som spomínal minule je to výborná vec na zistenia schopnosti čítania, alebo simulácie zápisu a jeho úspešnosti na základe sledovania vylisovanej stopy, ktorá je prítomná ako prázdna bez dát na všetkých prázdnych médiách na vedenie laseru a jej kvalita a geometria taktiež veľmi určuje kvalitu média. Teda test na chyby sledovania stopy a zaostrovania. Na Bluray je to asi môj prvý, pretože dlho som sa tomu nevenoval a medzi časom do programu pridali túto funkciu s vybranými mechanikami.
Referencie hodnôt človek získa predstavu o správnosti až po niekoľkých, možno desiatkach testov, u extra programu pre mechaniky BenQ boli vymedzené hodnoty kedy disk už nevyhovuje norme, ale o tom inokedy.
bd70qte.png
bd70qte.png (82.02 KiB) 1317 zobrazení
*

Disc Info:
Program pekne ukazuje typ média, MID kód, kapacitu, počet vrstiev aj podporované rýchlosti zápisu, pod tým je surový výpis dát z MID kódu, toto všetko zvládne viac či menej každý schopný program.
Zaujímavá je položka statusu Closed, pretože štandardne sa aj prepisovateľné disky uzatvárajú, ak nezvolíte inak, napriek tomu mi samotný Win10 ukazuje zostávajúcu kapacitu disku, ktorá činí 378MB voľných.
bd70io.png
bd70io.png (75.16 KiB) 1317 zobrazení
bd70win10.png
bd70win10.png (6.78 KiB) 1317 zobrazení
*

Starší SW, kompatibilita, CD Speed 4.11.2.0
Posledné verzie CD Speed v Nere mali čiastočnú podporu Bluray ale mnoho vecí tam nefungovalo správne, preto pre prácu s Bluray odporúčam výhradne OptiDriveControl.
Test čítania prebehol celý, ale rozsah je zobrazený pre DVD, otáčky disku tam nie sú vôbec, len dátový tok.
bd70st.png
bd70st.png (50.66 KiB) 1317 zobrazení
*

Test kvality:
Je možný ale ukazuje podstatne viac chýb než OptiDriveControl, typy chýb LDC a BIS sú správne aj zobrazenie kapacity, ale rýchlosť je násobkom DVD rýchlosti, celkové hodnoty chýb sú vraj nulové a napriek tomu že som zvolil test rýchlosťou 4x, tak trval snáď dve hodiny? To muselo ísť jedničkou reálne zrejme.
bd70qs.png
bd70qs.png (76.18 KiB) 1317 zobrazení
*

Disc Info:
Toto je správne a použiteľné, na správny preklad MID kódu na skutočného výrobcu je vhodnejší program DVD Identifier, ktorý má rozsiahlu databázu MID kódov pre DVD a Blu-ray, alebo o niečo skromnejšiu na mojom webe.
bd70is.png
bd70is.png (55.41 KiB) 1317 zobrazení
*

Historický program KProbe, veľmi vhodný pre CD a DVD s Lite-On mechanikami je s Bluray bezradný, samozrejme v tej dobe o tom ešte nikto veľmi nepočul, takže detekuje, že je niečo vložené, ale absolútne nemá ani potuchy, žiadny test tam nie je možné použiť, ani informácie o disku.
bd70kp.png
bd70kp.png (59.88 KiB) 1317 zobrazení
*

Staršie CD Speed od Nera majú veľké problémy so správnym zobrazením, ale aj testovaním takých diskov a často padajú, tomu sa odporúčam vyhnúť úplne.

Kapacita disku:
Toto je mi niekedy veľmi záhadná vec, o to viac pri prepisovateľnom formáte Bluray:
Výpis z DVD Identifiera používam aj na webe doplnený o klasickú hodnotu MB, ale aj tak v tom nemám presne poriadok.
Celková uvedená kapacita je teda 23 866MB, ale disk sa vraj formátuje pred zápisom, programy tvrdia že formátovaná kapacita je 23 098MB a využitá pre môj druhý zápis kompilácie je 22 221MB, ale proste ste si už zvykli že je to tak u všetkých typov médií od HDD až po USB kľúče a karty.
DVDI_bd70.png
DVDI_bd70.png (71.04 KiB) 1317 zobrazení
*

Formát diskov:
U bežných dátových CD a DVD ste na zálohy predvolené v Nere, používali Data ISO9660 Joliet Mode 1, čo bol štandard pre pálenie väčšiny súborov z vašich záloh, samozrejme iné programy mohli uprednostňovať trochu odlišné nastavenia a formáty.
U DVD Video bol tiež presne špecifický formát predpísaný normou, aby to celé správne fungovalo aj v stolnom DVD prehrávači, nestačila len správna štruktúra súborov.
U Dátových Blu-ray, ale aj DVD podľa potreby je odporúčaný systém UDF, ktorý je ešte ďalej delený na verzie, teraz z hlavy nepoviem ktorá sa na čo hodí, ale IMG Burn myslím upozorní pri tvorbe kompilácie na vhodné nastavenie, jedná sa totiž o maximálnu veľkosť súborov, kde ISO má tuším obmedzenie na 1GB, tak základné UDF na 4GB a na väčšie potrebujete aj vyššiu verziu UDF, čo dáva zmysel u Blu-ray formátu, alebo pri zápise DVD Dual layer kde sú veľké súbory, napríklad HD ripy a pod.
Zobrazenie v Nero Burning ROM je vhodné na staršie verzie diskov, kde pekne stromovo zobrazí stopy a štruktúru média, ale pre detail na UDF verzie budete potrebovať niečo viac (neviem ako sú na tom nové verzie Nera, nevlastním)
bd70neroinfo.png
bd70neroinfo.png (13.71 KiB) 1317 zobrazení
*

IMGBurn:
Zobrazí info o UDF aj veľmi podrobný výpis štruktúry a info o disku, ktorý si nechám na koniec článku ako text, ale za mňa dneska najlepší program na zápis dát.
On síce tvrdí UDF 1.02, ale sú tam súbory veľkostne do 5GB, takže si zase nie som istý, až sa k tomu zálohovaniu na BD disky znovu dostanem, zase niekedy upresním, ostatne na to je to fórum aby si človek našiel vhodné informácie o veciach dávno stratených (možno :D )
imgburnbd70info.png
imgburnbd70info.png (50.04 KiB) 1317 zobrazení
*

No a ešte záverom úvaha, sme retro vintage fórum, patrí to sem? Alebo používa niekto ešte reálne CD, DVD a Blu-ray?
Môj názor:
CD má pre nás zmysel, hlavne ako zberateľstvo titulov, nahrávanie na kazety a iné média, radosť z CD prehrávačov, Discmanov a techniky. Na dáta a spoľahlivú zálohu by som ho dneska asi nepoužil.
DVD zase ak si niekto zakladá zbierku filmov, ktoré ale sa dneska dajú často krát nájsť vo Full HD, alebo 4K na nete, to nemá mimo zberateľstva taký zmysel ako u CD audia. Pre niekoho možno dobrý DVD player v rámci retra ešte nájde uplatnenie, ale u video formátov som bol vždy prísnejší, tam kde kazeta na zvuku môže urobiť radosť a priniesť aj veľmi vysokú kvalitu, u videa je to mŕtve u VHS, aj u DVD.
Na zálohu v prípade archívnych dát....tak k tomu sa ešte vrátim.
Blu-ray zabili sami vysokými cenami, internetom a hlavne ochrany, mám dve originálne BluRay a bez SW na odstránenie ochrany som si ho nebol schopný vôbec prehrať na PC, nie je možné aby si človek zakúpený disk nedokázal prehrať s legálnym SW, ktorý dostal k mechanike, pretože disk má ochranu, myslím že jasne zabili všetku snahu jedincov zbierať originálky, čo ma veľmi mrzí, pre mňa je BluRay okrem zberateľstva a testov asi jediný vhodný na zálohu väčšieho množstva dát s neistou životnosťou.
Teraz k tomu zmyslu zálohovania, ak by existovali média s dlhou životnosťou, teda existujú M-Disc a Datatresor DVD, a M-Disc Blu-ray, tak by to zmysel malo. Za predpokladu ak si chcete naozaj uchovať pre vás dôležité veci ako dokumenty, fotky, hudbu, vlastnú tvorbu, tak ďalšie médium duplicitne k tomu čo existuje je veľmi vhodné.
Mnoho online služieb „Cloudov“ môže byť neistých, dneska je veľký hon na autorské práva a sú prípady keď ľuďom bez varovania zmažú nejaký obsah aj na platenej službe, ako príklad uvediem Youtube, niekto tam má celú svoju tvorbu, dlhé roky a príde zmena v licenčných podmienkach a zrazu niektoré videá nevyhovujú.
HDD a SSD proste odchádzajú, problém je že bez varovania, môžu vydržať aj 10-20 rokov, alebo umrieť ešte v záručnej dobe.
Mechaniky a média to je kapitola sama o sebe, preto je vhodné kombinovať dostupné technológie aj fyzické miesta záloh.
Ak by boli teoreticky DVD a BD média, ktoré by vydržali aspoň 100rokov, tak by ostal jedine problém kvalitných mechaník a rozhrania.
Dneska už takmer nie je možné zakúpiť kvalitnú mechaniku pre PC, ak vôbec nejakú a staré jazdené nie sú vždy to pravé.
Alza napríklad ponúka z BluRay len externé slim mechaniky a týmto formátom ja veľmi opovrhujem.
Ak by niekto namietal že DVD a BD sú kapacitne malé, pochybujem že niekto reálne bežne produkuje tak veľké dáta, samozrejme nájdu sa výnimky, ale stiahnuté terabajty z torentov a internetu nespadajú do tejto kategórie 😊

Záver výpis dát z IMG Burn BD-RE Emtec 2x:

Supported Read Speeds: 1x; 2x; 4x; 6x; 8x
Current Read Speed: 3,2x - 8x

File System Information:
Sectors: 11 632 544
Size: 23 823 450 112 bytes
Time: 2585:02:44 (MM:SS:FF)

TOC Information:
Sekce 1... (LBA: 0)
-> Track 01 (Mode 1, LBA: 0 - 11826175)
-> LeadOut (LBA: 11826176)

Track Information:
Session 1...
-> Track 01 (LTSA: 0, LTS: 11826176, LRA: 0)

Disc Definition Structure:
ISA0 Size: 4 096 clustors - Full: No
OSA0 Size: 8 192 clustors - Full: No
Certified: No
Scanned: No

BD Disc Information:
Disc ID: CMCMAG-CN2-000
Disc Type: BD-RE
Disc Size: 120 mm
Disc Class: 0
Disc Version: 2
Number of Layers: 1
Layer Type: Rewritable
DVD Layer Present: No
CD Layer Present: No
Channel Bit Length: 74.50 nm (25 GB Per Layer)
BCA Present: Yes
Maximum Transfer Rate: Not Specified
First PAA of Data Zone: 131 072
Last PAA of Data Zone: 1 658 494


SilverFox: je otázne čo všetko presne chceš dostať do hlavy, ale viac než tisíckrát o tom čítať, je prax a počas práce na tom si porovnávať poznámky s napísaným a tým čo si reálne zistil

doplnené:
pozerám že druhý zápis je na Optiarc aj keď tvrdím že na Lite-On aj v ďalších grafoch to tak ukazuje
je možné že neduh ako na DVD-RW sa objavuje aj na BD-RE, že po rýchlom mazaní sa info o použitej mechanike zachováva z prvého zápisu, inak dáta sedia, bolo by nutné plné mazanie, ale to nemá vždy zmysel ak disk funguje dobre
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ako som dneska zapínal starý PC kvôli skenovaniu zabalených kaziet, nechal som prejsť testovacie BD-RE Emtec zo včera znovu na Lite-One aby som porovnal s tým čo som tu zverejnil

Lite-On pred rokmi
bd70x02.png
bd70x02.png (76.54 KiB) 1252 zobrazení
*

Lite-On test z dneška 29.5.2023
bd70x02q2023.png
bd70x02q2023.png (75.49 KiB) 1252 zobrazení
*

Optiarc z tejto soboty
bd70qqo.png
bd70qqo.png (101.93 KiB) 1252 zobrazení
*

Takže áno zhoršenie po rokoch tam je, ale prijateľné teoreticky, ale Optiarc ukazuje o dosť horšie výsledky a šialený jitter, je aj možné že to naozaj tak vidí, že číta o niečo horšie BD média
andx87
nováčik
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Sobota, 2. Marca 2024, 20:06

Re: Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Príspevok od používateľa andx87 »

Ja by som sa chcel podelit s nejakymi tymi poznatkami o nedavnych nakupoch BD-R medii z Amazon Japan.

Prve som zobral media pod znackou JVC - 25GB 6x:
JVC_1.png
JVC_2.png

Tieto su od vyrobcu(a maju to aj uvedene na obale) CMC/Verbatim - Taiwan.
JVC_3.png
JVC_3.png (14.42 KiB) 538 zobrazení

Co som ale bol prekvapeny(a trochu sklamany) su dalsie media tentokrat Sony 25GB 4x:
SONY_1.png
SONY_2.png

Uz aj Sony vyzera ze 'outsource-uje' vyrobu tentokrat u Ritek!
SONY_3.png
SONY_3.png (14.18 KiB) 538 zobrazení

Jedno z mala novych Blu-ray medii Sony co viem(aj mam 1ks) ze este realne vyraba Sony Japan je BD-RE XL 100GB...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

andx87: vitaj u nás, spomínam si že sme média už dávnejšie riešili
pre mňa samozrejme z Bluray je TOP jedine Panasonic Made in Japan, potom možno Verbatim Japan a Singapore, alebo akékoľvek s MID Verbatim, uvidíme hlavne čo do životnosti, ten CMC Magnetics na JVC neviem no, priemer, možno vydrží, ale u Riteku tak ako u DVD tak aj u Bluray boli série, kde sa strácali dáta takmer okamžite a série, ktoré držia dobre, ani boh sa v tom nevyzná :D

Posledné roky predajov BD-R v meste boli lacné značky ako Titanium a Omeha okolo 1eura cena za kus, ale buď nešlo napáliť, alebo na hrane čitateľnosti, ako ktoré, neviem či dneska ešte budú fungovať, ale hlavne mechaniky na to veľmi niet na predaj, alebo čo do životnosti je to horšie než držať doma starý CD player
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Príspevok od používateľa oneeeee »

skúšal si na dvd disc napáliť blu ray formát ( full hd )?
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2651
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Príspevok od používateľa AdmineR »

Prílohy
162124591.jpg
162124591.jpg (86.19 KiB) 438 zobrazení
Screenshot_20240309_092637_com.android.chrome.jpg
Screenshot_20240309_092658_com.android.chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

oneeeee napísal: Sobota, 9. Marca 2024, 02:40 skúšal si na dvd disc napáliť blu ray formát ( full hd )?
Nero kedysi umožňovalo formát mini DVD, čo nebolo myslené ako 8cm priemer disku,ale ako DVD štruktúra na CD médium, síce neviem význam, a hlavne podpora prehrávačov by mohol byť problém
ako BD na DVD ani neviem či to nejaký program podporuje, mimo hrania sa asi v tom nie je zmysel.

klasické full HD súbory sa bežne napaľovali na DVD a hlavne DVD DL, keďže rokmi kompresia postúpila tak, že sa celé filmy vošli vo full HD do 8,5GB
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

AdmineR napísal: Sobota, 9. Marca 2024, 09:28 našiel som toto ...
To CD Technics sa mi páči, aj keď je to vlastne offtopic, pretože to bude na test a kalibráciu strojov, teda mierne odlišná téma než som mal namysli, ale to hovorím hlavne pre zaujímavosť, nie pre preradenie, aby si to ľudia nemýlili
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Príspevok od používateľa oneeeee »

skúšal som to pred asi 10. rokmi . vtedy som kúpil blu ray prehrávač panasonic 3D . ten ale podporuje formát MKV .
cez nera ako súbor MKV pod CD ROM UDF sa mi to ako tak podarilo . panasonic to len prehral . ak som dal rýchle prehrávanie tak som skončil , padlo to.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Testy optických médií všeobecne, teória a prax

Príspevok od používateľa EZ647 »

To je problém stolných prehrávačov, sú tam veľmi prísne pravidlá podpory, len vybrané formáty a len z vybraných typov médií.
Napísať odpoveď

Návrat na "Testy optických médii"