Yamaha KX-930

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2280
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Yamaha KX-930

Príspevok od používateľa orhore »

Takže tu máme Yamahu, kterou jsem zakoupil od prodejce ze Slovenska. Dlouho jsem ji sháněl, protože mě celkem zajímala i když informací o ní zrovna moc nebylo ani na Tapeheads.
Je to klasická vyšší střední třída, vyráběna v letech 1990-1993. Vybavena je 3 hlavami s dual capstanem. Rec-Play hlava je amorfní, mazací je ferit. Dual capstan s pískovanými hřídelkami na obou stranách. Bohužel nemá přímý náhon, takže otáčení setrvačníků se děje přes gumový řemen a separátní motor. Dvourychlostní přetáčení na obě strany a navíjení pásku má na starosti další motor. Převody jsou v tomto případě provedeny ozubenými koly. Zařazování funkcí play, stop, pauza je opět motorové a je klidnější než třeba ovládání elektromagnety. Takže celkem 3 motory, ale na ovládání dvířek žádný nezbyl, takže zde naleznete jen obyčejné "páčítko" Eject :) . Kazetový prostor je podsvícen, což je dobře. Další vybavení klasické, Dolby B, C, HX Pro, MPX filtr. Deck je vybaven automatickou kalibrací + ještě s možností si upravit frekvenční průběh pomocí potenciometru Bias, který je nastaven na frekvenci 105 kHz. Automatická kalibrace je velmi rychlá a také bohužel nepřesná.

Po prvním rozebrání na mě vykouklo hlavně zkorodované šasi :o

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Tak jsem se nejdříve musel pustit do práce na jeho obnovení, což se nakonec celkem i povedlo.

Obrázok

Obrázok

Po těchto nečekaných starostech jsem pokračoval dál. Následují náhledy vnitřního uspořádání a části mechaniky.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Pak už jsem se snažil udělat nějaké smysluplné úpravy na hlavní desce. Musel jsem rozebrat všechny potenciometry, které jsem vyčistil, promazal a opětovně složil. U mechaniky došlo na její kompletní vyčištění, promazání a výměnu gumové bižutérie včetně kladek.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Nakonec to celkem i dobře vypadalo. Na povrchu předního panelu nebyly žádné defekty či oděrky a po vyleštění to vypadá fakt hezky.

Obrázok

Obrázok

Pak následovalo celé kolo nastavení, které není zrovna na pár kroků, ale daleko více. U tohoto modelu se nastavuje krom klasického nastavení PB level, Rec Level, také vyvážení biasu pro každý kanál, ale i pro každý typ pásku. Je to docela opruz než to člověk všechno seřídí včetně mechaniky a hlav.

Obrázok

Člověk by si myslel, že tímto skončí a bude si užívat jen dokonalý zvuk. Bohužel to byl velký omyl, protože právě zvuk je u této Yamahy s původními součástkámi docela nepříjemný. Nechci do detailu popisovat jednotlivé změny, takže jen v kostce. Měnily se některé součástky vyloženě v cestě zvukového signálu. Hlavně všechny CMOS přepínače za nízkoimpedanční MAX4066. Výměna všech elektrolytických kondenzátorů v cestě signálu za kvalitní bipolární typy Nichicon. Výměna všech operačních zesilovačů za kvalitní typy. Výrobce totiž osadil tento deck co se týče OZ opravdu neskutečným hnojem!
Výměna jednoho elektrolytického kondenzátoru a tranzistoru ve zdroji. Tranzistor poté navíc osazen chladičem. Předtím byl tranzistor bez chladiče a teplo se odvádělo přes plošný spoj do nejblíže umístěného elektrolytického kondenzátoru, který se neustále vyhříval - typické kurvítko.

Zvuk se poněkud zlepšil, ale stále to nebylo ono na basech, ale ani na výškách. Znělo to tvrdě a odpudivě. Postupným měřením jsem zjistil, že některé elyty navrhli s relativně malou kapacitou v cestě signálu. Docházelo postupně ke ztrátě úrovně na nízkých kmitočtech. Tak jsem vybrané typy zvětšil, což se hned projevilo. Basů najednou bylo dost, ale hodně těžkopádných. Celkový problém jsem nakonec vyřešil kompletním ochozem obvodu Play Trim. Vše jsem detailně popsal už v jiném článku, včetně opravy a úpravy sluchátkového zesilovače, který byl velmi odbytý. Nebudu to proto celé znovu popisovat. Každopádně nakonec se zvuk zlepšil o několik tříd. Teď se dá Yamaha konečně slušně poslouchat 8-) .
Nicméně je ještě co zlepšit na straně záznamu. Třeba jsem zjistil, že ve vstupním obvodu je špatná volba některých součástek ve filtru. Obvod se skládá z emitorového sledovače a za ním připojeným RC filtrem s dolní propustí. Zasahuje svým rozsahem i díky strmosti 6dB/oktávu do zvukové oblasti dost nepříjemně. Ale to zase třeba příště.

Service Manual

Edit: více odkazů už zde nejde vložit, protože narážím na omezení tohoto webu, což je max 20 odkazů. Proč to nesmyslné omezení :?: :x
Naposledy upravil/-a orhore v Sobota, 3. Augusta 2019, 15:20, upravené celkom 4 krát.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Yamaha KX-930

Príspevok od používateľa Nstar »

Tak to je sila, ze vies takto riesit, klobuk dolu. Na ake kazety si to nakalibroval?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2280
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Yamaha KX-930

Príspevok od používateľa orhore »

Kalibrované je to na TDK AD pro Normal kazety, TDK SA pro CrO2 a Maxell Metal CD pro Metal kazety.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10177
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Yamaha KX-930

Príspevok od používateľa EZ647 »

Žeby som ti začal hromadne posielať decky na rekonštrukciu? :D

to s odkazmi, len ďalšie obmedzenie defaultného php, tých nastavení tam je milión, kým sa niečo neposere tak ani neviem že niečo také bolo.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Yamaha KX-930

Príspevok od používateľa Nstar »

Taky sony 555es by som pridal aj ja na rekonstrukciu, na to zatial nemam ja odvahu opravovat ho
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Yamaha KX-930

Príspevok od používateľa moniatko »

Ahoj orhore.
Chcem sa ťa na jednu vec opýtať.
Ako máš odfotené zotrvačníky capstanmi hore - chápem, že zo strany capstanu ide kvapôčka oleja, ale prosímťa z druhej strany zotrváku, dal si nejaké mazivo (molykote alebo niečo iné) ?

Díky moc za odpoveď! :)
Prílohy
zotrváky.jpg
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2280
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Yamaha KX-930

Príspevok od používateľa orhore »

Ano, z druhé strany se dává kapka syntetické vazelíny Molykote.
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Yamaha KX-930

Príspevok od používateľa moniatko »

Dobre, ďakujem.
Chcela som sa len uistiť, už som si objednala olej, čo si spomínal (isoflex) a riešim aj to molykote.
Len som sa potrebovala uistiť :)
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2280
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Yamaha KX-930

Príspevok od používateľa orhore »

Po složení je třeba vyčuhujíci hřídelku až po ložisko pořádně odmastit hadříkem napuštěným v IPA. Často se na to zapomene a první pásek si uživatel nechtěně namaže zbytky oleje.
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1335
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Yamaha KX-930

Príspevok od používateľa Teslák »

Krása.Naschvál,kolik jsi u toho strávil hodin,dnů.
Ta mašina má něco do sebe.
Dobře jsi pořídil.
Líbí se mi takové čtení.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Yamaha KX-930

Príspevok od používateľa moniatko »

orhore napísal: Piatok, 12. Marca 2021, 12:56 Po složení je třeba vyčuhujíci hřídelku až po ložisko pořádně odmastit hadříkem napuštěným v IPA. Často se na to zapomene a první pásek si uživatel nechtěně namaže zbytky oleje.
hej na to myslím =) ďakujem naozaj za všetky rady - všetkým!
Napísať odpoveď

Návrat na "Yamaha"