Technics RS-B965

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa orhore »

4. Část - další radikální změna pro lepší zvuk

Jak jsem již naznačil v tomto příspěvku, tak existuje možnost dalšího vylepšení zvuku. Namísto jakéhokoliv i sebelepšího CMOS přepínače 4066 použít reléové obvody. Na první pohled jednoduchá záležitost, ale na druhé straně spoustu dalších problémů a překážek.

Provedení náhrady je konkrétně u RS-B965 náročné, protože například pro přepínání source - tape je pro každý kanál použitý zvlášť obvod. Abych nemusel řešit konkrétní provedení pro každý možný případ, tak jsem vytvořil zapojení univerzální, které jde použít v jakémkoliv decku. Jediné co je třeba upravit jsou 4 odpory podle konkrétního napájecího napětí u různých decků. Je to z důvodu zvoleného jazýčkového relé na 12V. Zapojení jsem měl prakticky už vymyšlené, ale na jednom ruském fóru jsem přece jen našel zapojení trochu zdokonalené: http://forum.vegalab.ru/showthread.php? ... ost2188798

Nakonec kvůli co nejmenším rozměrům ve všech směrech jsem použil SMD provedení kromě relátek.

Moje univerzální zapojení - schéma:

Obrázok

Strana součástek:

Obrázok

Strana plošných spojů s osazenými SMD součástkami:

Obrázok

Propojení destiček:

Obrázok

Úprava napájecích větví:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Vyrobené plošné spoje pro osazení:

Obrázok

Již hotové modulky následují:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Osazení přímo v decku RS-B965:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Ale tímhle to nekončilo. Díky relátkům se poněkud více zvedla spotřeba v některých napájecích větvích, které bylo nutno upravit. U některých odporů bylo nutné zmenšit hodnoty (úbytky napětí) a nebo vyměnit tranzistory za výkonnější typy a osadit na ně chladiče. Jeden chladič jsem musel dokonce připevnit k zadnímu panelu šroubem, protože vznikající teplo nebylo možné lépe odvádět.

Obrázok

Obrázok

A pak došlo na testování. Reléový obvod, tak jak jsem ho sestavil, fungoval na první zapojení. Naprosto správně přepíná cesty signálu source/tape nebo jednotlivé dolby systémy. Bez jakýchkoliv ruchů či jiných projevů. Ale to nejdůležitější - zvuk. Nečekal jsem nějaký významný posun, ale je tam. A je velice dobře znát. Ještě lepší a průzračnější zvuk. Žádná záclona ve zvukovém projevu. Myslím, že za tu námahu to nakonec stálo ;)
Naposledy upravil/-a orhore v Utorok, 9. Júla 2019, 13:33, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa oneeeee »

donesiem ti ten môj ? GX 67 .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa Kubrt »

Jsi machr. Sakra skvělá práce. To potěší velmi. Do toho se mi nechtělo a tady najdu vše. DĚKUJI
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa Kubrt »

[quote=orhore post_id=13277 time=1561465860 user_id=54]
4. Část - další radikální změna pro lepší zvuk

Jak jsem již naznačil v tomto příspěvku, tak existuje možnost dalšího vylepšení zvuku. Namísto jakéhokoliv i sebelepšího CMOS přepínače 4066 použít reléové obvody. Na první pohled jednoduchá záležitost, ale na druhé straně spoustu dalších problémů a překážek.

Provedení náhrady je konkrétně u RS-B965 náročné, protože například pro přepínání source - tape je pro každý kanál použitý zvlášť obvod. Abych nemusel řešit konkrétní provedení pro každý možný případ, tak jsem vytvořil zapojení univerzální, které jde použít v jakémkoliv decku. Jediné co je třeba upravit jsou 4 odpory podle konkrétního napájecího napětí u různých decků. Je to z důvodu zvoleného jazýčkového relé na 12V. Zapojení jsem měl prakticky už vymyšlené, ale na jednom ruském fóru jsem přece jen našel zapojení trochu zdokonalené: http://forum.vegalab.ru/showthread.php? ... ost2188798

Orhore, byly by k mání destičky? Rád bych koupil
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa orhore »

Mám doma celkem 2x5 neosazených destiček (jsou tam jen drátové propojky). To je akorát pro 1 deck Technics RS-B965 pokud bys to potřeboval. Jinak není problém nechat vyrobit nové. Můžu i dodat data z programu Cadsoft Eagle, pokud by sis to chtěl upravit.
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa Kubrt »

Pravděpodobně bych upravil i RS-BX 808. I ta má co nabídnout. Tam jsou taky dva ty 4066. Tak bych jich potřeboval více. A pustil bych se i do mých dalších. Mám tri 965ky. A Crystalexovi bych taky rád upravil tu jeho. To je naprosto skvělá práce a klanim se. Pokud Tě to nebude velmi obtěžovat, navrhni kolik jich můžeš zajistit a jak a domluvíme se. Děkuji Ti
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa orhore »

A nechceš nejdříve zkusit upravit jen jeden deck a podle toho jak budeš spokojený se rozhodneš pro další? Když tak ti pošlu destičky na tvou adresu - napiš do SZ.

Aktualizoval jsem příspěvek kde popisuji celkovou úpravu, tak se podívej. Přidal jsem lepší schéma i plošné spoje s viditelnými hodnotami a úpravu v napájecích větvích. Ještě jsem to trochu upravil mechanicky. Až nafotím, tak přidám další obrázky. U obvodu IC9 je trochu málo místa a za normálních okolností by ta reléová úprava kolidovala s deskou encodéru Dolby. Detaily pak zveřejním.
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa Kubrt »

Tvé úpravy jsou vcelku logické a vychází z vyšší spotřeby relátek. Tady není o čem přemýšlet, uvažoval jsem o relatkach už v době, kdy jsem upravoval svůj. Ale nedostal jsem se už k tomu.
Když máš teď asi maximum úprav, které je opodstatněné provádět, chci se zeptat, měl by být i zvuk s dbx lepší, o dost. Jak to hodnotíš? Vím, že jej nepoužíváš, ale na něm je nejvíc poznat přesnost a kresba magnetofonu. Dbx všechny chyby zdůrazní... Když jsem jej poprvé pustil před úpravami, dbx se nedal poslouchat, po prvních úpravách (opampy, 4066, vstupní blokovaci trandy...) už je zvuk na dobrou. A teď? Navíc mám ještě ten blbý AA obvod na výstupu. To bude taky změna k lepšímu, až ho odstraní.
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa orhore »

Takže teď ráno otestován zvukový projev nahrávek s dbx, ale i s dolby B, C a bez omezovačů. Zkoušel jsem nahrávat a poslouchat kde co a vypadalo to celkem slušně i když tam nějaký malý rozdíl byl. Jenže pak přišla skladba ve které jsou samostatné výrazné metličky s kovovým činelem a bylo zle. Ta zvuková jemnost šla úplně háje. Hrubý, drsný a strašně limitovaný zvuk. Otestoval jsem na té nahrávce i ostatní možnosti. Takže zvukově nejhorší vyšlo dbx, pak dolby B, které tu pasáž hraje také velmi špatně. Dolby C je o hodně lepší a jen o něco málo horší než ze zdroje. A samozřejmě bez dolby ideální. Kupodivu jsem před těmi všemi úpravami tak velké rozdíly nevnímal, i když tam byly, ale v podstatě potvrdily moje předchozí zkušenosti.
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa Kubrt »

jo jo, činely, metličky to je pro omezovače šumu rána nožem do zad. Cčko to zvládá nejlíp, ale ne úplně. Děkuji za Tvůj čas.
Ještě - právě RSB 100 má něco, čemu moc nerozumím. Je to nějaký obvod v dbx, který právě eliminuje jakoby časovou nesourodost kompandéru mezi record/play. Činely cinkají bez charakteristických projevů B/C, basy mají plný údernický zvuk... Něco tam zbastlili a pak už nepoužili jinde.
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa orhore »

U té RS-B100 je použit jiný, starší typ obvodu dbx. Jestli to je příčinou nevím, ale možné to je. Některé části zapojení jsou velmi podobné tomu co je v 965 (snímací zesilovač). Ale je třeba brát všechny věci okolo, i třeba AX hlavu.

Ještě se vrátím k tomu Class AA jak je zapojeno na výstupu. Globálně se to řešilo vypuštěním jednoho operáku ze zapojení, aby se přestal uplatňovat negativní vliv obvodu Class AA. Měl jsem to také tak, ale.... Začal jsem experimentovat s paralelním zapojením a u sluchátkového výstupu se to projevilo velice kladně, Tak jsem úplně stejným způsobem zapojil i Line Out. Má to jednu výhodu. Lépe si to poradí s různou kabeláži připojenou na výstup. Níže je schéma provedení úpravy.

Obrázok

Dvojitý opamp tam může tedy zůstat (NE5532), akorát se upraví zapojení dle obrázku.

Jinak u druhého Technicse jsem místo precizních kolíků a dutinkových lišt použil zásuvkové lišty a kolíky. Výhodou je, že kolíky jdou koupit i zahnuté na 90 stupňů. Precizní kolíky jsou jen rovné a musí se složitě ohýbat což ne vždy jde dobře.

Obrázok

Na dalším obrázku je provedení relátkového bloku s piny upravenými pro použití v IC9, aby nedocházelo ke kolizy s deskou encodéru.

Obrázok

A ještě jsem trochu upravil napájení ve zdroji kde jsem vyměnil původní 2x2G2/25V (85°C) za 2x2G2/35V (105°C) a ještě navíc osadil pozice C641, C642 elyty 2x1G/35V (105°C).

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa orhore »

Kubrt napísal: Pondelok, 8. Júla 2019, 13:24 jo jo, činely, metličky to je pro omezovače šumu rána nožem do zad. Cčko to zvládá nejlíp, ale ne úplně. Děkuji za Tvůj čas.
Pokud mohu ještě upřesnit, tak mám kazety nahrané ještě v době před úpravami, po úpravě s použitím MAX4066 a nyní s použitím relátek. To jsou docela propastné rozdíly. Relátka jednoznačně drtí zvukově vše okolo. Těžko popsat ten zvuk, který je opravdu blízko dokonalosti.
Napísať odpoveď

Návrat na "Technics"