Technics RS-B965

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Technics RS-B965

Príspevok od používateľa orhore »

1. Část

Tento nejvyšší model od firmy Panasonic - Technics vlastním sice už delší dobu, ale jen nedávno jsem si pořídil na aukru další, protože se cenově vyplatil, což jsem psal zde.

Obrázok

Vybaven je opravdu vším co bylo v době jeho výroby (1990-93) k dispozici. Jak už to bývá, tak existují 2 varianty. Pro Japonský trh a pro zbytek světa. Ten Japonský má přesné označení RS-B965PP-K a je navíc vybaven rec/play AX amorfními hlavami, dálkovým ovládáním a frekvenci biasu na 160kHz díky použitým hlavám. Mazací hlava je klasicky ferit.

Obrázok

Pro zbytek světa se musíme spokojit "jen" s hard permalloy hlavami a biasem na 80kHz. To ale rozhodně není žádný handicap. Extra vysoký kmitočet biasu rozhodně není zárukou kvalitního zvuku. Další osazení je už identické. 3 motory s přímým náhonem hlavního setrvačníku s dual capstanem. Otevírání šachty pro kazetu je rovněž ovládáno motorově. Vše je samozřejmě řízeno krystalem a digitálním servem.

Výrobce dále vybavil deck solidními funkcemi a ergonomickým ovládáním. Plně ruční kalibrace s vnitřním generátorem signálu, kde se rec level nastavuje pro každý kanál zvlášť. Bias pro oba kanály společně. Dva nezávislé vstupy Line IN a CD IN. Dolby B, C a zajímavý dbx. MPX filtr je u každého decku, počítadlo reaálného času s přepínáním na indikaci počtu otáček. Sluchátkový zesilovač a výstup LINE OUt je v provedení class AA, což je jen určité zapojení dvou operačních zesilovačů. Velmi oceňuji provedení měřiče úrovní, které jsou dvourozsahové s přepínáním. První rozsah je zhruba od -30dB do +16dB. Po přepnutí se změní rozsah od -7dB do +8dB ve skocích po 1dB. To znamená velmi přesné nastavování obou kanálů při záznamu. Tohle by měly mít všechny decky.

Další velmi kladnou věcí je, že pokud se vypnou obvody Dolby, tak signál tyto obvody kompletně obchází. Tohle má jen pár decků na světě. V drtivé většině se to vypínání děje uvnitř obvodů dolby a signál i nadále jimi prochází se všemi důsledky ovlinění zvuku.

A jednu ještě zajímavější věcí, kterou jsem popisoval zde, je obvod fázové korekce. To dokáže do určité míry eliminovat azimutové chyby různě nahraných kazet a fázově je srovnat.

To byla takové seznámení, které zrovna psát nemám v oblibě :) . Více mě baví popisovat různé úpravy, opravy, vylepšení či problémy, které mají vliv na zvuk či chod stroje. Ať chceme či ne, tak s tímhle se nakonec potká každý uživatel přístroje.

Obrázok

Foto vnitřku před úpravami.

Obrázok

Obrázok

Občas to vypadalo, že už to nikdo nedá dohromady :D

Obrázok

Bolestivé místo všech decků jsou mikrospínače.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Když časem uvnitř zkorodují, tak se musí jednoznačně vyměnit za nové.

Obrázok

Obrázok

Celkový pohled na hlavní desku s nahrazenými některými součástkami jak ze strany součástek, tak i ze strany plošného spoje!

Obrázok

Následuje deska enkodéru dolby a dbx s naznačenými součástkami, které prošly změnou.

Obrázok

Další deska je modul záznamového zesilovače a oscilátoru (Bias). U toho se trochu zastavím. Je to jeden z mála decků co má záznamový zesilovač tvořen diskrétním zapojením s tranzistory. Je sice buzen operačním zesilovačem, ale kompletní výstup je s tranzistory, které dokážou dodat daleko větší budící proud při zachování velmi dobré linearity. Jen samostatný OZ má velmi omezen výkon při buzení vinutí záznamové hlavy, která má impedanci jen pár stovek ohmů.

Obrázok

Bylo nutné i doplnit některé chladiče. I když by to nebylo nutné, tak teplo uvolňované z výkonových součástek lezlo do plošných spojů a vypalovalo ho.

Obrázok

Celkový pohled na upravenou, ale ještě nekompletní sestavu.

Obrázok

Obrázok

Deska displeje s potenciometry, které bylo nutné rozebrat a vyčistit.

Tím končí první část, protože jsem omezen vložením max. 20 odkazů :(
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa orhore »

2. Část

Takže pokračuji v rozebírání mechanické části pro kazetu.

Obrázok

Obrázok

A rozebíráme mechaniku. Je pěkně celá kovová. Plasty jsou jen v nedůležitých oblastech.

Obrázok

Pohled na zadní motorovou část mechaniky.

Obrázok

Znovusestavená mechanika, která byla vyčištěna a promazána. Vyměněny kladky. Označené části jsou podpěrky kazety, které původně byly vyrobeny poněkud níže než by bylo třeba. To způsobovalo kolísání kazety na jejím konci. Obtočením měděnou fólií se zvedla výška o 0,3 mm a je to perfektní.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

A tady jsou kontakty pro automatickou detekci vložené kazety, které také rády časem korodují. U Technicse je nejlepší je úplně vypájet ven a vyčistit. Nejdříve vodním smirkovým proužkem projet kontakt z obou stran. Pak vyprat v IPA a nakonec nakonzervovat přípravkem R11. Poté opět připájet na určené místo.

Obrázok

Dále jsem musel řešit popraskané spoje precizního konektoru na hlavní desce. To způsobovalo docela nepříjemné samovolné vypínání některých funkcí apod.

Co se týče výměn a náhrad součástek, tak nakonec jich bylo více než dost - viz obrázek níže:

Obrázok

Kde až to muselo dojít a s jakými detaily je nutné počítat popíšu následovně. Výměna všech elektrolytických kondenzátorů v cestě signálu za bipolární od firmy Nichicon. Výměna všech CMOS přepínačů 4066 za kvalitní typy MAX4066ACPD+. Výměna všech operačních zesilovačů v cestě signálu za kvalitnější typy. Odstranění obráceně polarizovaných spínacích tranzistorů ve vstupních obvodech a nastavení zesílení input bufferu. Tranzistory způsobovaly ve zvuku zkreslení. Nahrazení buď odpory, nebo propojkami.

Obrázok

Zobrazeny konkrétní úpravy zapojení na obrázku výše, ale i ve schématech níže. Je to sice už pro ty co se v tom vyznají, ale jde o to, aby bylo vidět kolik těch změn je třeba.

Obrázok

Obrázok Obrázok


Obrázok

Obrázok

U toho posledního obrázku bych se zastavil. Je to v obvodu snímacího zesilovače. Při vypnutí funkce play se objevovalo malé stejnosměrné napětí na přehrávací hlavě. Aby se tomu zabránilo, tak do společného přívodu obou FET tranzistoru se připojila shottkyho dioda proti zemi a je po problému. Bez ní se mírně zmagnetovávala přehrávací hlava.

Obrázok

Další detail jsou zakroužkované přidané odpory na hlavní desce. Vedou k input amp IC3 a bez nich se nedaly použít kvalitnější typy OZ. Při regulaci úrovně tyto lepší obvody oscilovaly. Teď je to naprosto v pořádku.

Obrázok

Poslední byla úprava hodnoty zenerovy diody, která ovlivňuje napětí pro motor a následný navíjecí tah pásku v režimu play/rec. Původně bylo od výrobce nastaveno vyšší napětí, které způsobovalo u tenčích pásku jejich vytahování mimo pravou kladku a kolísání na vyšších kmitočtech.

Seznam změn v zapojení:

1. IC7, 8, 9, 11, 12 (MN4066B) --> MAX4066ACPD+
2. IC1, 2 (M5219L) --> NE5532 + 100nF svitkový kondenzátor mezi napájecí přívody.
3. IC3 (M5238L) --> NE5532 nebo i lepší (OPA2227). Díky úpravě v zapojení je možné použít i rychlejší OZ + svitkový kondenzátor mezi napájecí přívody.
4. IC5, 6 (M5218L) --> NE5534. Je nutné použít pro každý kanál jednoduchý OZ v patici + 100nF svitkový kondezátor mezi napájecími přívody. Další možnost je použít dvojitý NE5532 a změnit zapojení na paralelní. Viz obrázek: https://i.postimg.cc/xjwq4GtL/prava-lin ... lel-xx.jpg

5. IC10 (M5218L) --> NE5532 nebo i lepší + 100nF svitkový kondezátor mezi napájecími přívody.
6. IC701, 702 (M5218L) --> NJM4580L
7. Q9, 10, 11, 12, 13, 14 --> odstranit a nahradit mezi kolektory a emitory odpory či propojkami dle schématu.
8. R308 (2,7k) --> 2,2k
9. R309 (3,3k) --> 5,1k
10 R559, 560 (2,7k) --> 1,5k
11. D625 (5V1) --> 3V9
12. Přidat 2x MBR1100 shottkyho diody do PB amp dle schématu.
13. Upravit zapojení IC9 s FET tranzistorem ZVP3306A a odporem 100k dle obrázku výše.

Obrázok

Po úpravách a sestavení jsem pak důkladně nastavil azimut hlav, úrovně přehrávání i záznamu. Teď asi k tomu nejdůležitějšímu.

Zvuk

V základu jsou obecně decky Technics posuzovány značně negativně. Bohužel je to pravda za kterou mohou nevhodně zvolené aktivní prvky a hlavně použití mizerných CMOS přepínačů. Naštěstí to jsou stroje, které mají obrovský potenciál ke zlepšení. Rozhodně se veškeré změny vyplatí.

Po úpravách, které jsem popsal i zde se zvuk změní k nepoznání. Už v článku o Akai GX-75 MK II jsem psal, že Technics má více studený zvuk a že se mi Akai více líbí. Skutečnost je taková, že Technics hraje absolutně neutrálně. Nic nepřidává, ale ani neubírá. Akai přece jenom ten zvuk více zabaravuje (přidává zkreslení).

Pokud poslouchám při záznamu Technics a přepínám na monitoru source - tape, tak se zvukový obraz vůbec nemění. Je to všechno zaříznuté tam kde má být. Fantastické jsou bicí nástroje. Žádné tupé či rozměklé bicí, ale perfektně vykreslené bicí nástroje. To mě fakt dostává, protože ani ostatní věhlasné značky to tak dobře neumí. Středy a výšky jsou absolutně dokonalé. Rychlost a perfektní dynamika. Prostor v nahrávkách není omezen jen pravým a levým kanálem, ale dokáže skvěle zahrát i předozadní prostor. V určitých nahrávkách je zpěv tak skutečný, že se doslova ohlédnete kde ten zpěvák je s vámi v pokoji. Velmi zajímavé je, že deck dokáže i na velmi obyčejnou kazetu zaznamenat zvuk velmi suverénně. Při tomhle jsem si jednou pro sebe řekl, že to snad dokáže nahrát zvuk i na rezavý drát :D

Takové pocity před úpravami nezažijete, ale po všech těch náročných úpravách ano. Nelituji toho, že mám 2 kousky tak skvělého decku.
Naposledy upravil/-a orhore v Nedeľa, 21. Februára 2021, 16:18, upravené celkom 5 krát.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa Nstar »

Tak to ano, perfektne. Paradny clanok este lepsi vykon pri upravach a opravach. Musí to hrať paradne. Dakujem za paradne citanie, zavidim Ti schopnosti opravit a upravit takto stroj. Vychutnavaj sound.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa Kazetowich »

No tak to je masaker !
Bolo by super získať jednu nahratú kazetu z tohto decku.
Ja som počul M04 bez tuningu a v priamom porovnaní s RS-BX606 to bol neskutočný rozdiel (v prospech M04) - ten maličký M04 je neskutočne podarený už v základe. Nechápem ako to potom skurvili v tých neskorších generáciách.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa Nstar »

Na ake pasky sa to kalibrovalo?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: tak máš môj večný obdiv, za tú pitvu a prácu na decku, je to až neuveriteľné čo všetko sa v živote človek dokáže naučiť.
Ja som vždy myslel že tie Panasonic kondíky sú kvalitné :D
Vysvetli mi ako to presne funguje s tým zvýšením držania kazety?

Ešte ma veľmi veľmi zaujíma jedna otázka, čím mazať jemnú mechaniku, zo silikónovým mazadlom som mal nedávno smutnú udalosť u Tesly SM260, ktorá stuhla po pol roku a nefunguje už vôbec, ale o tom inokedy.
Používateľov profilový obrázok
Hasterman
stará páka
Príspevky: 546
Dátum registrácie: Nedeľa, 23. Septembra 2018, 12:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa Hasterman »

Krásna prácička, dávam palec hore.
AKAI AM-95, GX-95, CD-73, AT-93, JVC TD-V711, SEA-M770, Telefunken TS850, Onkyo TX-4500 mkII, DALI Spektor 2, Canton AS 85 CS, Audio-Technica ATH-M50x
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: No tak to tedy musím pochválit. Tak solidní článek a pitvu jsem nečekal, je vidět, že se v tom fakt dost vyznáš - upřímně, já bych nevěděl vůbec co a jak.. Holt každej je dobrej v něčem jiným.

Ještě jednou chválím :-).
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa orhore »

Díky všem za slova chvály. Těch úkonů bylo ale daleko více. Asi by to vyšlo na 4 pokračování :D .

Kazetowich - i Technics RS-BX606 by šel vylepšit, že by hrál daleko líp. Ten deck RS-M04 je hlavně uvnitř velice jednoduchý v obvodech a nepoužívá kurvítka CMOS 4066. Takže v jednoduchosti je krása, ale mnohdy i dobrý zvuk.

Nstar - přímo kalibrací na určitou kazetu bych to nenazval. Jde o to nastavit uvnitř decku jednotlivé úrovně tak, aby vlastní kalibrační prvky rec level a bias na předním panelu stačily svými rozsahy pro většinu používaných kazet. Musí se nastavit soulad kanálů v úrovni vybuzení. A pak hlavně soulad kanálů pro vybuzení na vysokých kmitočtech, protože bias točítko na předním panelu je pro oba kanály společné. Pro střední polohu jsem to nastavil na normal kazetu TDK AD. Ostatní chrom a metal se už nenastavuje, jen se zkontroluje kmitočtová charakteristika. V podstatě celé je to o dodržení servisního manuálu. Dále se tam ještě nastavují i jiné věci jako HX Pro či dbx a další. U každého výrobce je ten postup a nastavení poněkud odlišný.

EZ647 - ty vyměněné kondíky nejsou Panasonic, ale je to jiný výrobce (bych se musel podívat lupou) :) . Neměnil jsem je z důvodu, že jsou špatné, ale proto, že to byly klasické polarizované kondenzátory a ty se musí zapojit podle DC offsetu, který se může objevit na výstupech různých obvodů. A mají i navíc určitá omezení pro nf signál. Takže pro zvukové účely se více hodí bipolární kondenzátory, kde navíc je úplně jedno jak je v zařízení s DC offsetem zapojíme. Nemají na sobě napsány znaménka - nebo +.
Jemnou mechaniku rozhodně nemaž silikonovou vazelínou. Není na tohle určená. Už jsem to psal v článku o Akai GX-75 MK II čím se má namazat mechanika. Ale i ve vláknu "Čištění a běžná údržba decků" ještě podrobněji. Tam najdeš vše potřebné ;).
Silikonovou vazelínu používám jen na promazání hřídelky potenciometrů, která prochází jeho tělem. Pak ještě do tlumení v otevíracím mechanismu dvířek kazetového prostoru.

Hasterman - díky :!:

SilverFox•NSK - díky :!: Možná se vyznám, ale určitě ne na 100%. Dokážou mě i nepříjemně překvapit některé záludnosti složité elektroniky či mechaniky :)
Naposledy upravil/-a orhore v Utorok, 26. Marca 2019, 09:57, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Kazetowich napísal: Pondelok, 25. Marca 2019, 18:34 No tak to je masaker !
Bolo by super získať jednu nahratú kazetu z tohto decku.
Ja som počul M04 bez tuningu a v priamom porovnaní s RS-BX606 to bol neskutočný rozdiel (v prospech M04) - ten maličký M04 je neskutočne podarený už v základe. Nechápem ako to potom skurvili v tých neskorších generáciách.
Jo,ešte stroje neboli tak zložité,minimum elektronic switchov a tak.
Inak:
https://www.ebay.de/itm/Technics-RS-M04 ... SwUP5cWo7Q

https://www.ebay.de/itm/TECHNICS-Vintag ... SwcgNZIzAH

A tiež pekné:
https://www.ebay.de/itm/TECHNICS-SE-C01 ... SwohVcYdUd
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Vůbec není zač :-). Tak to věřím, i mě se někdy stane, že v něčem v čem se vyznám objevím novou věc - člověk se stále učí.
Ale stejně se dostaneš mnohem dál než kdybych se do toho snad chtěl pouštět já a to bych moc nedělal, páč bych se bál, že bych to už nedal dohromady, ne-li, že bych to poškodil ještě víc :-?.
I ty schémata mi už moc neříkají, což je ironie, když jsem vyučený silnoproudař, ale je pravda, že jsem to nikdy mimo školu nevyužil v praxi a za ty roky se to pomalu z hlavy vypaří..

No každopádně frajeřina, myslím, že by ses tím mohl v klidu i živit nebo to při nejhorším mít jen jako přivýdělek - si vem, jak jsou dnes takoví opraváři žádaní..
Ale rozhodně to nepochop tak, že bych tě chtěl do něčeho tlačit :-D...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-B965

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: o tých kondíkoch som si to myslel, že si to asi Panasonic nerobil sám, ale nechával robiť, a výhradne pre seba, pretože ich kondíky mali vlastný jedinečný dizajn a nikto také nemal, mimo iné, na strednej škole, som sa dostal k materiálom Panasonic z výroby, dosky, súčiastky a pod, tak som kedysi staval kdejaké plošáky a používal som tam mnoho týchto kondíkov, a tie čo máš na fotke s červeným textom na strane, tam som mal problém ich správne polarizovať, pretože neboli jasne označené, potom som mal aj nejaké zvláštne fialové, ktoré mali tuhé dielektrikum, zrejme tantal? alebo tie zelené zvitkové s nápismi AUDIO, asi založím nové vlákno kde nahodím fotky aby si sa vyjadril podrobnejšie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Technics"