YAMAHA KX-W 952

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: YAMAHA KX-W 952

Príspevok od používateľa moniatko »

AKO HRÁ MOJA YAMAHA

Asi som ju moc vynachválila, čul mi štengruje a nechce poslúchať. V blízkej dobe asi podstúpi preventívnu prehliadku, možno dokonca menšie opravy.
Zatiaľ funguje dobre, no už na nahrávke počuť, že to nie je tip top.
Čo mi hlavu nedáva je deck B, na ktorom som doposiaľ fungovala neustále. Všetko je v poriadku, zvuk nepláva, pásku neničí - jediné, čo sa stalo, že spomalila približne o 6% oproti Technicsu (nie je to profesionálny výsledok, iba čo sme doma skúmali)
Deck A, ktorý mám kalibrovaný od Dana na MAXELL UR som moc nepoužívala. Akurát teraz čo som robila včera testy som zistila, že mám buď zlé kladky alebo je to preležaním pásky.
Aby som to vysvetlila:
- vždy pri testovaní zabehnem pásku
- tentokrát som chcela trošku šetriť gumičky, takže som pretočila stranu A a začala som testy od strany B
- Erik tu niekde spomínal, že keď tie kazety x-rokov ležia zabalené, môže sa tá páska preležať - ja osobne som sa nad tým nikdy nepozastavovala, ale má to logiku.
- pri všetkých nahrávkach kaziet som pozorovala rovnaký jav v rovnakých pasážach skladby.
- prišli sme k záveru, že to je buď naozaj tým preležaním, alebo sa začína prejavovať opotrebenie Yamahy.

Nie je to nič závažné. Ešte pred pár rokmi by som si to ani nevšimla. Myslím, že to nie je kritické, no je to znak, že to v brzkej dobe budem musieť urobiť.
To B-čko mi proste nejde do hlavy, musím rozobrať a uvidím čo je za problém - Každopádne, ak niekto máte podobnú skúsenosť, budem vďačná ak sa podelíte =)
(skúsenosť s tým, že deck funguje normálne ako má, iba rýchlosť je nižšia ---> keď pustím nahrávku na Technicse, to je akoby som pustila na gramci vyššie otáčky)

Aj napriek vyššie uvedenému prikladám testy:

FUJI FR-II 46
FUJI FR-II Super 60
Maxell UDI-CD 60
Maxell UDII-CD 60
BASF Lion King 90 čierna

Tento raz len jedna pesnička
Fine Young Cannibals - Johnny Come Home

Modulácia:
00:10 - 01:00 do +2dB (REC level 4. dielik z 10)
01:00 - 01:30 do +7dB (over) (REC level 5. dielik z 10)
01:30 - 01:50 do +4dB (REC level 4 a pol z 10)

!takto som modulovala všetky kazety!
*poznámka:
pri výsledkoch budem písať
1.
2.
3.
nech nemusím vypisovať časové úseky


Výsledky:

FUJI FR-II 46
1. pri modulácii do +2dB má veľmi pekný, príjemný zvuk, nebadala som žiadne výkyvy
2. nad +7dB je to proste mimo, skreslenie, bez výšok (boli tam ale minimálne)
3. +4dB boli lepšie, ale aj tak to bolo už moc

Záver:
Nahrávka rovnako hlasná ako zdroj, kalibrácia by jej určite pomohla vo výkone, ale dokáže pekne nahrať aj bez nej. Optimálna modulácia je do +2dB (v najvyšších špičkách - občas vystrelí do +4dB)

FUJI FR-II Super 60
1. +2dB zvládla pekne, nemám čo vytknúť
2. pokus o vymedzenie hraníc - maximálne vybudenie do +7dB - nezvládla, ani som to od nej nečakala, počuteľné skreslenie
3. zvuk bol príjemnejší, no aj tak je optimum +2dB

Záver:
Nahrávka o 2dB tichšia ako zdroj, kalibrácia by to doladila, ale myslím si, že k dobrému výsledku ju nie je životne nutno. Ako pri FR II aj tu je najoptimálnejšie vybudenie do +2dB s maximálnymi špičkami v +4dB

BASF Lion king 90 black - to je len moje označenie => jedna kazeta je oranžová, druhá čierna
1. zvládla to pekne, nahrávka bola v pohode
2. badateľné skreslenie - dalo sa to čakať, ale nebolo to tak zlé, ako by ste možno čakali
3. +4dB tiež zvládla v pohode

Skúšali sme ju nahrať aj na Technicse
-bez kalibrácie- rovnaký výsledok ako na mojej Yamahe
-s kalibráciou- krásne zaspievala, bez rozdielu (POZOR! Modulácia do dolby! okolo -2dB až 0dB)
Záver:
Ako každý chrome na mojej Yamahe, aj táto kazeta mala prepad o 2dB. Nahrávka bola dobrá, ale pravý chrome netreba budiť tak vysoko - aj +2dB je zbytočné. Preto bol výsledok na Technicse omnoho lepší.

Maxell UDI-CD 60
1. je poznať, že to nie je stará UDI-CD, ale pri +2dB zahrala aj táto pekne
2. nemusím ani hovoriť výsledok, žiadna kazeta z testovaných nezvládla vybudenie do +7dB, ani mi o to nešlo, išlo mi skôr o vymedzenie hraníc a medzi to patrí aj maximálne premodulovanie.
3. +4dB je na túto novšiu príliš

Záver:
Nahrávka rovnako hlasná ako zdroj. Možno je vhodnejšia na iný žáner. Každopádne, optimálne vybudenie - ako u väčšiny - je do +2dB s maximálnymi špičkami v +4dB. Musím povedať, že som od nej čakala trošku viac - pretože je to UDI-CD, ale myslela som aj na to, že je to už novší ročník. Staršie sú lepšie, aspoň u mňa to tak platí.

Maxell UDII-CD 60
1. moduláciu do +2dB zvládla veľmi dobre
2. tuná ako pri jedinej som nebadala tak zreteľné skreslenie, samozrejme to bolo přespříliš, ale asi to zvládla najlepšie.
3. čo som sa divila, tak tu som badala horší výsledok ako pri modulácii do +7dB, možno sa mi to len zdalo, každopádne, tiež to bolo už dosť

Záver:
Nahrávka rovnako hlasná ako zdroj. Jednu už mám nahranú, tá je modulovaná tuším tiež do +2dB a hrá pekne. Rovnako aj vo včerajšom teste to tak vyšlo. Vlastne u všetkých včera testovaných kaziet bolo optimálne vybudenie do +2dB s maximálnymi špičkami v +4dB => tzn. že to strieľa len občas do tých štyroch, inak sa to drží v +2dB.

U väčšiny kaziet, ktoré mám doma na nahrávky platí modulácia, ako som písala vyššie (+2dB až +4dB). Máloktoré kazety znesú vyššie vybudenie (napr. UDI, UDI-CD možno aj +4dB až +6dB). Možno čakáte nejaké iné a rôzne výsledky, bohužiaľ u mňa ich asi nenájdete. Čo sa veľmi čudujem - ale som za to veľmi rada - približne 90% kaziet ktoré som na Yamahe skúšala zahrali dobre bez nutnosti kalibrácie. Pravý chrome zahral tiež dobre s jedinou vadou, že tam bol pokles o 2dB.
Myslím, že už asi ďalšie testy robiť nebudem. Aspoň nie v blízkej dobe. Jednak potrebujem urobiť preventívku, druhak tie výsledky sú v podstate rovnaké.
Ak vám moje "testy" budú chýbať tak sa ozvite, mňa to celkom baví, len ma trápi, že pri tomto testovaní sa najviac namáha deck.

Díky za pozornosť!
Naschle!
M. =)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: YAMAHA KX-W 952

Príspevok od používateľa EZ647 »

vždycky je prvá vec stav gumy v decku, kladky, gumky, obloženia a pod. a keď nepomôže tak potom hľadať ďalej, samozrejme údržba a tak.

Maxell UDI-CD moja v tejto verzii C90 zase excelovala, ono je to fakt na stave a skladovaní

No a Basf obrázkové, tam je taká vtipná vec, z tých mojich čo mám na webe, sú všetky s FeCo páskou neskutočne výkonnou, jedine LionKing čo mám, je zrejme s chrome páskou a tomu zodpovedá aj to čo vyšlo tebe, zaujímavé a neviem prečo to takto robili, ale s inými verziami ako Coca Cola by ti zrejme vyšli extrémne odlišné výsledky

jo a testy chcem, takže to nejak daj doporiadku :P
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: YAMAHA KX-W 952

Príspevok od používateľa moniatko »

hej ja viem, deck si udržujem, ale životnosť gumičiek alebo kladiek nepredĺžim.
na to, že ju mám už vyše roka doma a nahrala mi cez 30 hodín + prehrala ďalších 20 je to pomerne slušný výkon (to sú tam ešte originál - nič sa nemenilo)

no ono ten výsledok u všetkých bol dosť ovplyvnený stavom Yamahy. Vyrušovala ma tá chyba (asi to bude kladka) takže som nedokázala plnohodnotne rozlíšiť čo je chyba kazety a decku.
snažila som sa na to myslieť a vyvodiť záver odmysliac roztrasenosť nahrávky (keď si to prečítate tak si svoje pomyslíte, ale tento "tras" bol na všetkom rovnaký, preto to prisudzujem skôr kladke - inak tie výsledky boli také ako som napísala)

o BASF viem, jedny mali pure chrome (alebo 85:15 chrome, cobalt či jak to - zmiešanina proste) a druhé boli už len typ II
no, ono chromky všetky netreba vysoko modulovať, fakt stačí 0 až +2dB, páska nešumí, takže to ničomu nevadí, že je to o pár dB tichšie. na výkone nestratíte skôr získate.


Dobre, pokúsim sa =)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: YAMAHA KX-W 952

Príspevok od používateľa EZ647 »

v tomto mám chaos, neviem ktorá je 100% chrome, ktorá mix a ktorá čistá FeCo.
Ale zrejme aj ten mix sa veľmi prejaví vlastnosťami chromdioxidu, zrejme v tej LionKing bude mix, aj CEII až po 1996. A do roku 1994 moožno bude len chrome. Ako čítam občas tie diskusie na tapeheads tak je to miestami veľmi zamotané.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: YAMAHA KX-W 952

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Moni,po tých hraných kazetách by nebolo pri vypnutom stave demagnetizovať hlavy,samo demagnetizerom na to určeným,naEbay v cene 20-25 Eur.Aj u nás sa dá zakúpiť,pozorované sú poruchy pri posluchu,zníženie citlivosti a dynamiky a zvýšený šum.Tak okrem tej poruchy rýchlosti z jednej z mechaník by som išiel najprv takto.Každý lepší užívateľ z nás určite vlastní demagnetizér na hlavy.Ak nie tak potom neviem ako užívate aj podľa manuálov ku deckom,vyslovene to tam núkajú okrem čistenia a mazania.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: YAMAHA KX-W 952

Príspevok od používateľa moniatko »

Dobré správy vespolek!

Včera som sa pustila do opravy Yamašky (asi tak okolo desiatej-jedenástej večer) a pekne som sa zabavila :D
Mechaniku Decku 2 som mala vytiahnutú v šuflíku asi týždeň, kým som zohnala správny olejček a molykote.

Mimochodom Erik, fakt je toho plná prdel a aj ja som dostala to balenie pekne mastné :D ono sa to podľa mňa ani nedá nejako bezpečne nemastne zabaliť. Ešte som tam mala fóliu, keď som odšróbovala vršek. A aj tak to bolo mastné jak rYt.

Odbočila som.
No, mechaniku som mala napol rozobratú, ale potrebovala som sa dostať k zotrvačníkom a hriadeľkám (capstanom)
Takže pekne opaterne som musela odšróbovať motor (letovať sa mi naozaj o polnoci nechcelo, plus by z toho bolo smradu) tak som zvolila ľahšiu/ťažšiu cestu.
Oproti Nstarovej 393 má komplikovanejší prístup ku všetkému, ale našťastie všetko išlo ako po masle.
Dosť ma to bavilo- rozobrať, vyčistiť, namazať, skontrolovať, či je to po namazaní všetko opäť čisté a pustiť sa do spätného skladania.
Uff... no poviem vám. Rozobrať veci ide oveľa jednoduchšie než ich zas skladať.
Najviac mi robil problém remeň. Ten zabral aj najviac času. Nakoniec po viacerých nezdaroch a milión čištení od molykote sa Nstarovi podarilo dať remeň na miesto. Ja som sa s tým babrala asi hodinu a naozaj som už z toho bola zúfalá, tak som sa na to radšej vyprdla, než by som to od nervov hodila o zem.

Keď bol remeň na mieste, mohla som pokračovať v skladaní. Dosť problematické boli aj dvere a prekliate struny (to je jedno aké, všetky sú zákerné! :D)
Uvoľnenie aj nasadenie dverí mi tiež komplikoval tlmič, toho som sa celkom obávala. Ževraj to nikdy nefunguje, keď sa raz ten čapík či čo je to uvoľní z toho púzdra. Tak som si dávala bacha, nech to nevytiahnem.

O nejakej druhej-potretej som mala konečne mechaniku pokope a aj založenú v stroji.
Hneď sme to aj skúšali, či to vôbec hrá a ako to hrá. Či to pomohlo a či nie.

PODARILO SA!
Yamaška zas hrá s plným elánom a ja sa teším kedy ju odskúšam aj na nahrávaní.

PS: zistili sme, že čistiacu kúru potrebuje aj Ačko, vadiť mi to nevadí, len to už nepôjde tak jednoducho ako Bčko :?

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: YAMAHA KX-W 952

Príspevok od používateľa moniatko »

Trochu záchodového čítania alebo len tak z dlhej chvíle, tu je detailnejší popis + fotky :lol:


Vo vnútri je to veľmi pekné, upravené.
Všetko má svoje miesto a je to prehľadné.
IMG_3048.JPG
IMG_3048.JPG (155.75 KiB) 1923 zobrazení
Ako prvý problém prišli káble - ich odpojenie. Niektoré idú dobre-ľahko, iné sú záludné a neviete, či sa vyťahujú tak či onak.
Našťastie sa mi ich podarilo vybrať a mechanika bola vonku.
Nechcelo sa mi ísť podľa návodu a našťastie Bčko išlo aj zadkom. Pri Ačku to komplikujú kondenzátory a iné prekážky.
IMG_3046.JPG
IMG_3046.JPG (138.24 KiB) 1923 zobrazení
Prvé prehliadky tiež neboli ružové. Ešte niekedy pred mesiacom, čo som tú mechaniku vyťahovala sme riešili ako sa dostať k remeňom. Hneď prvé, čo padlo do oka bola struna na otváranie dverí. Tu sa objavila komplikácia č. 1
Zložiť ju nebol problém, ale pri opätovnom skladaní sa mi ju podarilo ohnúť, takže už nedrží ako predtým. Dúfam, že mi tak skoro nestrelí.
IMG_3056.JPG
IMG_3056.JPG (115.44 KiB) 1923 zobrazení
komplikácia č.1.JPG
komplikácia č.1.JPG (81.38 KiB) 1923 zobrazení
Duhá komplikácia bola nájsť spôsob ako sa dostať pod púzdro, aby som mohla vytiahnuť zotrvačníky.
To som ozaj ešte nevidela, aby to malo takýto patent. Sa to aj bojím ohnúť späť, že to odtrhnem. Nehovoriac o tej doštičke, čo je na špirále a dosť blbo sa s ňou manipuluje.
Nuž ale, nejako sa podarilo to ohnúť a ostalo nám to odkryté asi už na furt.
IMG_3063.JPG
IMG_3063.JPG (103.2 KiB) 1923 zobrazení
komplikácia č.2.JPG
komplikácia č.2.JPG (90.31 KiB) 1923 zobrazení
takto to mám momentálne zložené v Yamahe, nejaví sa to ako problém.. zatiaľ. Dúfam, že ani nebude.
IMG_3119.png
IMG_3119.png (1.02 MiB) 1923 zobrazení
To bola samozrejme len prvá časť. Ešte bolo treba dať dole ten kovový kryt zotrvačníkov.
IMG_3068.JPG
IMG_3068.JPG (91.2 KiB) 1923 zobrazení
Včera som odmontovala dvere (tie mi liezli na city, pri každom nevedomom pohybe som ich otvorila). Pričom som musela dávať pozor na ten tlmič. Ževraj sa to ľahko pokazí, keď sa to raz vyvlečie z toho púzdra. Nechcela som to skúšať.
IMG_3073.JPG
IMG_3073.JPG (71.41 KiB) 1923 zobrazení
IMG_3074.JPG
IMG_3074.JPG (70.05 KiB) 1923 zobrazení
Premýšľali sme kade sa dostaneme k šróbikom na motore, či spredu alebo zozadu. Po odkrytí toho čierneho krytu bolo jasné, že sa ide zozadu :lol:
IMG_3086.JPG
IMG_3086.JPG (96.83 KiB) 1923 zobrazení
IMG_3089.JPG
IMG_3089.JPG (108.83 KiB) 1923 zobrazení
... len, čo s tým motorom, keď nie je odletovaný? Držať ho furt v rukách by bolo nepraktické :D takže skončil hore. Možno neprofesionálne až nebezpečné, ale čo, ničomu/nikomu sa nič nestalo a našťastie takéto úkony sa nerobia často.
komplikácia č.3.JPG
komplikácia č.3.JPG (96.67 KiB) 1923 zobrazení
IMG_3098.JPG
IMG_3098.JPG (107.1 KiB) 1923 zobrazení
TAK! Konečne voľný priestor a zotrvák môže ísť von.
Nikdy predtým by som neverila, že taká malá špinka spôsobí tak počuteľné spomalenie.
Všetko som pečlivo vyčistila a že tam tej špiny bolo!
IMG_3095.JPG
IMG_3095.JPG (93.75 KiB) 1923 zobrazení
IMG_3100.JPG
IMG_3100.JPG (101.47 KiB) 1923 zobrazení
IMG_3102.JPG
IMG_3102.JPG (83.78 KiB) 1923 zobrazení
Okrem zotrvačníkov, hriadeľov a remeničky bolo nutné vyčistiť všetko okolo toho. Sa mi zdá, že najviac špiny bolo v tom púzdierku na hriadeľ (capstan)
*prvé dva obrázky
IMG_3104.JPG
IMG_3104.JPG (88.51 KiB) 1923 zobrazení
IMG_3105.JPG
IMG_3105.JPG (97.07 KiB) 1923 zobrazení
IMG_3107.JPG
IMG_3107.JPG (90.8 KiB) 1923 zobrazení
Kovové púzdro z vnútornej strany, už tam toho maziva moc nebolo. Na jednej strane fajn, že to išlo ľahko vyčistiť, na druhej strane - je to vôbec dobre? Keď sme mali doma rozobratý starý soňák (nie náš) tak tam bolo maziva na rozdávanie.
Pred:
IMG_3097.JPG
IMG_3097.JPG (90.01 KiB) 1923 zobrazení
Po:
IMG_3106.JPG
IMG_3106.JPG (85.36 KiB) 1923 zobrazení

--------

Na záver už len snáď-
- som veľmi rada, že som sa dosť veciam priučila vďaka tejto nepríjemnosti.
Fakt to bol rozdiel pred a po vyčistení a to som to ešte nenamazala a už to išlo o dosť ľahšie. Som čakala aké to bude zaschnuté alebo neviem ani čo som čakala.
No našťastie to nebolo vážnejšie.
Pochopiteľne sa vyskytlo zopár nepríjemností, ktoré to celé skomplikovali, predĺžili - asi ako vždy. Čo je ale dôležité, nič sa nezlomilo, nepokazilo, všetko funguje a ako bonus som si vyskúšala vybrať kladku.
VďakaBohu, že to ide tak jednoducho vykliknúť von. Bála som sa, že to bude komplikovanejšie, ale ide to krásne, takže kladky mám už aj odmerané. Stačí len v prípade potreby objednať, zatiaľ to netreba, ale rátam s tým, že to do roka bude potrebné.
IMG_3114.JPG
IMG_3117.JPG
IMG_3117.JPG (65.91 KiB) 1923 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: YAMAHA KX-W 952

Príspevok od používateľa orhore »

No vida, krásná servisní reportáž ;) . Tak moniatko, právě jsi složila zkoušku z mechanické části decku :) . Za chvilku můžeš učit zdejší mužskou část jak se rozebírají a skládají decky. Fakt, velmi dobře popsané a navíc s pěknými fotkami. Jsem rád, že se vše povedlo a maziva splnily svůj účel Obrázok
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: YAMAHA KX-W 952

Príspevok od používateľa Nec »

Veľmi zaujímavé čítanie.
Možno, že teraz ti začnú chodiť poštou decky na opravu. :D
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: YAMAHA KX-W 952

Príspevok od používateľa moniatko »

orhore aj Nec
Ďakujem! =)

Bez pomoci by som to sama asi nezvládla. Hlavne s tými olejčekmi a mazivami.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: YAMAHA KX-W 952

Príspevok od používateľa EZ647 »

výborne!
takže to Molykote bolo presne vhodné pre tento deck, resp z toho Poľska poslali v tej krabičke na krém presne to čo tam má byť? tiež tak pomaly rozteklé a mastné v celom balení?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: YAMAHA KX-W 952

Príspevok od používateľa Nstar »

Mna naučila rozobrat a zložit kladky a to že v Yamahe je osička zvlášť od kladky

Táto Yamaha je pre takých pokročilejších skôr, nie je to taká čistá práca ako býva Sony ale kvalita vyzerá príkladne
Napísať odpoveď

Návrat na "Yamaha"