Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

Někteří jsme byli a stále jsme kutilové a někdy něco vytvoříme a kdysi vytvořili - nejen v Hi-Fi. Tak se pochlubme a inspirujme se navzájem..
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

Krasavec
Krasavec
Začnu toto vlákno ne mým dílem, ale krásným dílem mého učitele a kamaráda, který je zde úplně nový a staví krásně Hi-Fi gramofony, a nejen je... No posuďte sami.
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

Taky občas něco vytvořím. Tady je zesan trošku v retro stylu, který jsem pro své potěšení stavěl někdy v roce 2017. 2x120W ve třídě T. Digitální s obvodem TA2022 od Tripath. Hraje kapku jako elektronky. Nicméně AB hrají lépe. Asi ho ještě předělám. A k němu D/A převodník s Bluetooth receiverem. Jako DAC je pouzit AK4490. Převodník je vynikající... A protože mám rád i ručičky, tak k nim do řady další retro kousek...
20160508_204628.jpg
IMG_9818.jpg
IMG_9815.jpg
Prílohy
IMG_9813.jpg
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

A pro kamarády i v bílé...
IMG_9817.jpg
IMG_9811-2.jpg
Zvuk má být analogový, ale já ty spínané zesáky chtěl vyzkoušet. Zvuk velmi teplý s vysokou dávkou humidoeae, ale mírně mu chyběla razance. I když zdrojově předimenzovaný... Ale stálo to zato...
Zezadu
Zezadu
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa janvys »

Velká paráda, kloubouk dolů!
Ještě k tomu postavit deck a bude to dokonalost.
Před cca 25 lety, nějak krátce po revoluci, když začaly aspoň trochu být dostupné součástky, jsem jeden postavil, no víceméně okopíroval jednoho Philipse a brutálně upravil podle svých představ, přidal pár vychytávek včetně kalibrace (eq i bias nezávisle), duální indikátory 18ti segmentové, různé dimmery, pitch control atd.. no prostě víc už tam toho nacpat nešlo, přední panel byl posetý tlačítky a poťáky víc jak nakačiči dragon. Skříň, přední panel mi vyrobil kamarád který měl přístup k materiálu s hlavně k mašinám, které vyřezávaly do kovu s přesností 1 mikrometru.
Byl to můj největší projekt té doby, který jsem zdárně dokončil a pár let používal. Vypadalo to docela profesionálně. Bohužel tenkrát nebyl internet, takže jsem se s tím nemohl kromě pár kamarádů více pochlubit. No bohužel časy se mění, priority se zpřeházely a já poté téměř všechno prodal a rozdal včetně sbírky několika tisíc kazet.
Teď když jsem zešedivěl, postavil dům, zasadil strom, dcera už je na prahu dospělosti, tak jsem si myslel že bych se zase po letech do něčeho pustil. Omyl. Já už na to nemám ani čas, ani trpělivost. Běžný servis svých strojů si udělám sám, ale tím to končí.
Nejen proto jsem ti vděčný, že mi vytuníš tu SM260ku, já už na to prostě nemám...
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Chlapi, vedel som ze existujete poschovavani !
U nas v Cssr vzdy boli sikovni a pracovity ludia. Kubrt - to je nadherna praca. Tie rucky VU ma uplne dostali. Vyzera to lepsie ako z tovarne. Uplne dokonale.
Janvys - prvy krat citam ze niekto postavil doma deck ... Uff
Asi ho uz nemas, ani fotku .?
P.s. Viem o viacerych len co poznam a urobili krasne veci, no nechce sa im to prezentovat. Maju to len pre svoju potechu. JE TO SKODA CHLAPI. SEM S TYM !
Nenechajte svoju sikovnost upadnut do zabudnutia. Ine narody su na to hrde!!!
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2283
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa orhore »

Kubrt napísal: Pondelok, 24. Júna 2019, 22:04 Začnu toto vlákno ne mým dílem, ale krásným dílem mého učitele a kamaráda, který je zde úplně nový a staví krásně Hi-Fi gramofony, a nejen je... No posuďte sami.
Dotaz, ten tvůj kamarád, který je zde úplně nový je kdo? :) Jestli to není tajemství.
Jinak perfektně zpracované, úžasné na pohled! Vůbec to nevypadá, že to někdo vyráběl doma. Akorát škoda té třídy T. Mělo by to být sice lepší než "D", ale je to stále to, co nemusím. Pro zvuk bude vždy lepší A nebo AB.

Co se týče návrhu Kazetowiche postavit deck, tak to je prakticky nemožné. Musely by se použít kompletní díly z jiných decků. A pak ještě ovládání, logika, oscilátory, dolby, hlavy, přepínače a další tuny různých specifických věcí. Řekl bych, že je to skoro nemožné něco takového vyrobit na koleně. Ber to tak, R2R nebo decky jsou jedny z nejsložitějších mechanicko - elektronických zařízení. Zesilovač je naproti tomu vcelku jednoduchá věc.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Orhore - asi si preskocil Janvysov prispevok.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2283
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa orhore »

Nepřeskočil. Nevím, ale asi nepostavil třeba mechaniku od nuly. Je to vždy o použití již hotových dílu. Elektronika jde postavit částečně znova, ale mechanika jen ztěží. Možná by mohl janvys více napsat. Otázkou je co vše to umělo. Mechanické ovládání versus elektronické. 2 hlavy, nebo 3 hlavy? Dolby obvody atd.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kubrt: To mi nějak nedá, abych neodepsal.
To vypadá jak nějaká super-drahá moderní hračka, že se ti podařilo něco takovýho postavit je teda síla. Je vidět, že se v tom vyznáš :-).
Já su manuálně tak nezručnej, že bych sotva dokázal něco opravit, natož něco postavit.. Já dokážu dělat vytvořit jen hudbu a i tu ještě polovičatě..


janvys: Tyjo, tak další kutil, to teda taky klobouk dolů.
Vím, že jsi za to na sebe naštvanej, tak to rozhodně neber, že bych do tebe rejpal, ale kdyby se mě podařilo něco takovýho, tak bych to neprodal.

A vyfotil sis ho aspoň? Pokud jo, tak by stačila i fotka fotky, pokud nemáš skener.

Já ti tedy nevím, ale kdybych si něco takovýho stavěl, tak krom digitálích VU diod bych tam umístil i klasické ručičkové VU metry, protože pro přesnost nastavení nahrávání je ideální digitální VU metr, ale na pohled je zase hezčí ručičkový VU metr a být tyto dva pohromadě, to by bylo dost zajímavý - tedy aspoň pro mě :-).


Kazetowich: Tak Orhore to myslel asi doslovně od nuly - když zajdu do extrému, tak pro pohon si motor nevyrobíš, koupíš už hotový, pro mechaniku si nenařežeš hromady plechů, ale vezmeš mechaniku z jiného magiče.
Jak jsem viděl Orhoreho, tak desku s obvody by se teoreticky dokázalo postavit..

Prostě z hromady magičů vezmeš asi jen to nejlepší a vytvoříš super-magič :-).



Musím ale říct, že kdyby dnešní trh nestál na tom, jak z nejlacinějších věcí vytáhnout co nejvíc peněz a přesto se snažit ještě ušetřit na nákladech, tak by se díky dnešním technologiím dokázaly vyrobit takové mašiny, které by funkcemi a kvalitou mohli daleko předčít ty předešlé - protože vývoj postupuje dál, průser je vždy jen ve snaze na všem ušetřit a vybrat co nejvíc peněz.

A právě díky tomuto postoji se asi nikdy nedočkáme moderních a kvalitnějších magičů než ty, které byly vyrobeny klidně i před 50 lety.

PS.: těmi moderními funkcemi nemyslím capiny jako USB, CD mechanika, čtečka karet, ale součástky, nové technologie atp., které v době výroby těch kvalitních magičů co fungují do dnes, ještě neexistovaly.
Sám jsem už hodněkrát přemýšlel nad tím jaké funkce a možnosti by mohl mít takový magič..
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

Orhore stavěl jsem i kazetak s komplet mou mechanikou. Někdy po vojně. Jen představím, protože fotky bohužel!!! nemám.
Lezata výsuvná mechanika. Hlavovy most posuvný na dvou rovnobeznych cepech, vypilovany!! Z hliníku. Posuv mostu zajišťoval motor s pohonnym šroubem. Už tehdy to byl ctyrmotorak, ale hlavní i civkove motory byly direkt bezkartacove. Elektroniku jsem bastlil už na vojne ještě TTL... Dig. Počítadlo, led meter 24led na kanál. Komplet tlačítkové ovládání. Tehdy jsem tím žil. Už tehdy měl celopasmovy kompander... No byl jsem jelito a vše mělo být lepší než na západ od nás...
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

janvys napísal: Utorok, 25. Júna 2019, 01:35 Velká paráda, kloubouk dolů!
Ještě k tomu postavit deck a bude to dokonalost.
Před cca 25 lety, nějak krátce po revoluci, když začaly aspoň trochu být dostupné součástky, jsem jeden postavil, no víceméně okopíroval jednoho Philipse a brutálně upravil podle svých představ, přidal pár vychytávek včetně kalibrace (eq i bias nezávisle), duální indikátory 18ti segmentové, různé dimmery, pitch control atd.. no prostě víc už tam toho nacpat nešlo, přední panel byl posetý tlačítky a poťáky víc jak nakačiči dragon. Skříň, přední panel mi vyrobil kamarád který měl přístup k materiálu s hlavně k mašinám, které vyřezávaly do kovu s přesností 1 mikrometru.
Byl to můj největší projekt té doby, který jsem zdárně dokončil a pár let používal. Vypadalo to docela profesionálně. Bohužel tenkrát nebyl internet, takže jsem se s tím nemohl kromě pár kamarádů více pochlubit. No bohužel časy se mění, priority se zpřeházely a já poté téměř všechno prodal a rozdal včetně sbírky několika tisíc kazet.
Teď když jsem zešedivěl, postavil dům, zasadil strom, dcera už je na prahu dospělosti, tak jsem si myslel že bych se zase po letech do něčeho pustil. Omyl. Já už na to nemám ani čas, ani trpělivost. Běžný servis svých strojů si udělám sám, ale tím to končí.
Nejen proto jsem ti vděčný, že mi vytuníš tu SM260ku, já už na to prostě nemám...
Máš foto?
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"