Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

Díly jsou vyrobeny na moji malé cnc frezce, zbytek na laseru. Jsem strojar tak to zas není takový problém.
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa orhore »

Kubrt napísal: Utorok, 25. Júna 2019, 17:06 Orhore stavěl jsem i kazetak s komplet mou mechanikou. Někdy po vojně. Jen představím, protože fotky bohužel!!! nemám.
Lezata výsuvná mechanika. Hlavovy most posuvný na dvou rovnobeznych cepech, vypilovany!! Z hliníku. Posuv mostu zajišťoval motor s pohonnym šroubem. Už tehdy to byl ctyrmotorak, ale hlavní i civkove motory byly direkt bezkartacove. Elektroniku jsem bastlil už na vojne ještě TTL... Dig. Počítadlo, led meter 24led na kanál. Komplet tlačítkové ovládání. Tehdy jsem tím žil. Už tehdy měl celopasmovy kompander... No byl jsem jelito a vše mělo být lepší než na západ od nás...
Tak to jsi samozřejmě frajer, žes to dokázal vyrobit ;) . No jsem zvědavý co ještě z tebe vyleze za překvapení :) . To by mohla být výzva i dnes když máš zkušenosti z minulosti. Já bych možná dokázal maximálně jen total repas hotových decků, protože jejich plošné spoje a celkový návrh je obvykle celkem špatný. Mechaniku asi ne, i když jsem vyučený strojař, ale vybavení krom vrtačky prostě chybí. Navíc na konečné přesné míry v mechanice nemám nic čeho bych se chytil. Jedině podle nějakého vzoru, ale ani tehdy to není na 100%. Nejvíce mi chybí přípravek M-300 bez kterého je velmi obtížná i výměna hlav a seřízení.

Obrázok
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

Máš li přesně rozměry, nebo výkres, mohu se pokusit to vyrobit nejen pro Tebe.
Já vždy rozebral kazetu, nasadil lupu a silnou čelovku a po výměně hlavy jsem s rozebranou kazetou (teď se hodí maxell UR) přesně nastavil výšku hlavy, i jiných částí páskové dráhy. Azimut pak kalibrační kazetou... Z kazety jsem sejmul jedu polovinu, tu která nemá vedení páskové dráhy, pritlacny filc a stínící plisek. A opatrně jsem založil kazetu do mechaniky. Ta si ji pak chytla a pásek natáhla a bylo možno nastavovat a vše detailně vidět. Šel jsem na to od lesa...
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

janvys napísal: Utorok, 25. Júna 2019, 01:35 Velká paráda, kloubouk dolů!
Ještě k tomu postavit deck a bude to dokonalost.
Před cca 25 lety, nějak krátce po revoluci, když začaly aspoň trochu být dostupné součástky, jsem jeden postavil, no víceméně okopíroval jednoho Philipse a brutálně upravil podle svých představ, přidal pár vychytávek včetně kalibrace (eq i bias nezávisle), duální indikátory 18ti segmentové, různé dimmery, pitch control atd.. no prostě víc už tam toho nacpat nešlo, přední panel byl posetý tlačítky a poťáky víc jak nakačiči dragon. Skříň, přední panel mi vyrobil kamarád který měl přístup k materiálu s hlavně k mašinám, které vyřezávaly do kovu s přesností 1 mikrometru.
Byl to můj největší projekt té doby, který jsem zdárně dokončil a pár let používal. Vypadalo to docela profesionálně. Bohužel tenkrát nebyl internet, takže jsem se s tím nemohl kromě pár kamarádů více pochlubit. No bohužel časy se mění, priority se zpřeházely a já poté téměř všechno prodal a rozdal včetně sbírky několika tisíc kazet.
Teď když jsem zešedivěl, postavil dům, zasadil strom, dcera už je na prahu dospělosti, tak jsem si myslel že bych se zase po letech do něčeho pustil. Omyl. Já už na to nemám ani čas, ani trpělivost. Běžný servis svých strojů si udělám sám, ale tím to končí.
Nejen proto jsem ti vděčný, že mi vytuníš tu SM260ku, já už na to prostě nemám...
Máš chlape. Jsem na tom podobně. Šediny, dům, dcera, firma, doma skorozena aaaa dílna.
A radost u srdce že ještě vidím, slyším a ruce se mi neklepou. A dokud tu budu, budu něco tvořit. Tak se nevymlouvej a sakra bez do toho, pokud máš v sobě kousek tuzby. Jak říkám, raději ojedu kdejakou rajdu, než pak vzpomínat, že jsem mohl a neudělal to...
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa orhore »

Obrázok

Akorát vyrobit ideálně z nemagnetického materiálu, s velkou odolností proti otěru :)
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

Gramo
Gramo
Ještě chci představit dílo mého kamaráda, kterého zmiňují. Jeho jméno zde je Crystalex. Pomohl jsem mu se zde zaregistrovat. Je kapku stydlivy, že Mirku. Ale ten chlap toho vytvořil hromady a o kotoucacich zná vse
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

orhore napísal: Utorok, 25. Júna 2019, 18:59 Obrázok

Akorát vyrobit ideálně z nemagnetického materiálu, s velkou odolností proti otěru :)
Juknu a zjistím mé možnosti. Nerez? Nemagetická nerez? Pokud umíš v CADu pomůže mi výkres.
Naposledy upravil/-a Kubrt v Utorok, 25. Júna 2019, 19:08, upravené celkom 1 krát.
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa orhore »

Ano, ideálně nemagnetická nerez. Těch výrobců tohohle přípravku bylo více. M-300 byl od Verbatim.

Jinak ten tvůj kamarád má tedy perfektní výrobní styl a vkus. Nádhera opět :!:

Ještě pro zajímavost: http://www.richardhess.com/tape/history ... chable.pdf
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

Crystalexi popiš historii a co tam máš dál?
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Pripájam sa a krochkám blahom (tětělím se po česky ? :)
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa Kubrt »

Kluci v Opavě jsme měli hifi klub, nikoli club, a byli tam geniální lidé. Hrabal by měl námět. Vzpomenu na Arnošta, Vládu, Honzu, Tomáše, Borise, Mirka a mnoho dalších kutilů. staveli jsme vše. Bedny zesáky, celé aparatury pro diskotéky. Joj to byla doba...
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
crystalex
nováčik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Pondelok, 24. Júna 2019, 12:12
Bydlisko: Opava

Re: Naše DIY, aneb co jsme vytvořili nejen v Hi-Fi

Príspevok od používateľa crystalex »

Ohrhore tím žákem jsem já , nechápavý 76 letý důchodce a mým učitelem je trpělivý Kubrt. K možnostem postavit mgf. podotýkám, že z hotových komponentů to možné je a je to ohromná zábava. Sám jsem si postavil půlstopou kufříkovou verzi Revoxe A77 včetně kalibrace a nastavení .
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"