EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

neni to moc :P
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa jhradec »

Tak já taky poslouchám nahrávky z různě získaných kazet. Občas mi někdo přinese, něco najdu u kontejneru atd., atp. Asi deset kazet jsem osvobodil z mechanik vyhozených kazeťáků. Navíc to mám zpestřené ještě o RTR pásky. Zrovna teď poslouchám draze koupený pásek z Aukra. Jsou to obvykle pásky z rozhlasových studií ale i ze zrušených soukromých fonoték. Zajímavé, že prodejci si vlastně cenní pěknou cívku a krabičku a o pásku ví houby. Takže jsem koupil - a na cívce není LP pásek, ale DP- zase je ho tam cca 1300 m - to mám poprvé víc než kilometr v kuse. Nahrané je to půlstopé mono na 7,5 ips. Kvalita velmi slušná a repertoár- velkokapelový swing z 60-sátek. To já rád. Hádám že to byl noční pás z nějaké středovlnné stanice.
Přes různý původ pásků jsem se ještě nesetkal s drhnoucím a skřipajícím páskem v kazetě. Kdysi na RTR pásku Sony ano, ale těm nebyl můj. Chtěl bych si to zkusit - namazat pásek - co to s ním udělá.
Bylo by možné přenechat mi pár kazet “na vyhození”- případně za mírnou úplatu?
Z toho co mi prochází rukama a magnetofony je pásek maximálně poškozený mechanicky - zvlněný, zmuchlaný, místně natažený- opadávající vrstva. Poškozená místa vystřihnu a pásek si zaslouží označení-“jen na mluvené slovo”. Tam totiž vyhoví.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tak dneska predáva hlavne vzhľad, u cievok si len myslím že hlavne tie luxusnejšie značky cievok a páska sa rieši až potom, za predpokladu že to je originál balenie tak sa dá spoľahnúť, že tam je naozaj originál pás, ale pre mňa je to komplikovaná téma, nakoľko ma cievkáče tesne minuli a nikdy sme ich doma nemali, preto som si k nim nenašiel ani cestu, ani ich nezbieram, ani nedávam na web, i keď na web by som teoreticky mohol práve tie originálne kompletné balenia, aby to malo zmysel

s tým namazaním pásky sa tu už toho napísalo viac a stále si to dávam ako svoj dlhodobý plán do budúcna že raz podľa potreby to vyskúšam, ale mne poslednú dobu všetko trvá, takže to bude na roky a keď som pri tom

nie že by som nechcel poskytnúť tieto staré kazety z tašky na vyhodenie ďalej, ale čo som si už raz zapísal do zoznamu, očísloval, to už neposúvam ďalej, až na výnimky z veľmi dávnej doby, kde mi to teraz robí diery v zozname :D
Z celej tašky sú nejaké kusy, ktoré som plánoval posunúť SIlverfoxovi, ale samozrejme nemusím všetko, budú kazety a duplicity čo môžem dať aj inde, ale nebude toho veľa, no až to prejde rituálnou mechanikou, čo je zase na dlhé roky pri tom počte a intervale to odhadujem 2-3roky kým to vyčerpám
takisto ako sa nikdy nikto nevyjadril k tomuto viewtopic.php?t=2719
tam si nechám jedno balenie a až budem mať odvahu to prejsť, tak to potom rozpošlem za tu dlhú dobu :) :D
ale do budúcna budem na to zase myslieť viac kam posielať staré relatívne nepoužiteľné kazety
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa jhradec »

Power talk vypadá na vymývače mozku- je toho alespoň celá série- vypadá to na číslované po dvojicích? Jak dlouhá je jedna “lekce”?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

kazety sú nekompletné, dĺžky veľmi odlišné a ja ako neangličtinár to nechcem počúvať skôr, než by som mal aspoň trochu šajnu o čo sa jedná v texte, nech sa na tom môžem aspoň pobaviť, alebo budem v prdeli pre psychológa po použití tých kaziet :D
v rámci webu mám v sekcii originálky oskenované všetky takéto kazety, tieto Power Talk sú kúsok hneď po začiatku
https://ez647.sk/cc/orig_typferro.html
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Tak jsem to tu trochu zameškal, to se omlouvám, vím, že tu vícekrát v příspěvcích zmiňuješ, že se k tomu ani nikdo neozývá a jeden tvůj příspěvek tak navazuje hned na další. Já si teď dal komplet od půlky 39. strany, tedy od Poslechu 04/2023. Poctivě jsem četl všechno.
Fotky krásné, text pěkný :thumbup:. Jen mě mrzí tvoje zkušenost s nezájmem o kazety ze strany rodiny. S tím se já setkávám vlastně taky, jen nadávání se týká spíš množství co jsem za ty roky nasbíral a toho, když mi přijde nová zásilka.

No asi nemusím říkat, že na těch přehráváních mě nejvíc zaujaly ty "odpadní kazety", no spíš tedy igelitkové :-D.
A předem opět děkuji za odkládání těch duplikátních kazet.

A ty "Silné řeči", to jsem měl cukání tě o to poprosit už hned, co jsi ten příspěvek uvedl, ale říkal jsem si, že tu nemůžu kruci vybrat všechny kazety, přeci taky musím něco nechat ostatním. I když já angličtinou taky zrovna dvakrát neoplývám, tak tohle by mělo pro mě sběratelskou hodnotu ve smyslu toho, co vše byly schopní prodávat a taky jako artikl, ze kterého si nejen v Simpsonech dělali mnohdy prdel :mrgreen: .
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

díky
s tými kazetami to nejako podelím, keď je zrazu väčší záujem, ale ja s týmto neponáhľam, to bude na dlhú dobu u mňa :D

ja sa zase teším hlavne na počúvanie tých v dobrom stave s kvalitnými nahrávkami, aspoň trochu kvalitnými, lebo ma to baví viac než nepočuť takmer nič, alebo nezmysli v inom jazyku a ešte na kazetách, kde nič nie je poriadne vidieť v pohybe :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Není zač, já oceňuji, že stíháš psát takové články a vlastně nejen tyto.
Jo no, všiml jsem si, tak jsem zvědavý co mi pak dorazí. A co se týká čekání, tak to nevadí ;-).

Tak z pohledu posluchače toto naprosto chápu a taky by mi bylo příjemnější poslouchat hudbu a ideálně i kvalitněji než neurčité promagnetizované fragmenty nebo mluvené slovo..případně hůř nějaké prdy, brky a skřeky... Ale až na poslední zmíněné, mě kolikrát baví víc poslouchat třeba poničený záznam než dokonale čistý (pokud se nejedná o nesehnatelné materiály).
No ale na těch nábožných kazetách bylo přece vidět dost, když to byly celoprůsvitné TDK D :-D.

Jinak já při přehrávání bazarových kazet nebo i pásků někdy narazím na něco, kde není ani hudba, ani mluvené slovo, ale záznamy přes mikrofon a nebo je třeba jen kousek nahraný a jinak celá kazeta prázdná. Pro kontrolu ale to ticho nepřetáčím, protože co kdyby někde byl nějaký kousek, který díky tomu minu. V případě kotoučů (do 13cm) si to zdlouhavé nic můžu zkrátit přepnutím na rychlost 9 a pokud ji už mám, tak to pauznu a nechám navíjet volnoběhem (nebo jak to nazvat :?:)..no bohužel díky špatné gumičce to neumí dobře navíjet ani při přehrávání..ale to odbočuju.
V jedné zásilce jsem našel třeba poměrně zachovalou kazetu, kde na jedné straně nebylo skoro nic a zřejmě celá druhá byl jen záznam chrápání. Důvod proč to někdo nahrával ale nechápu :-D.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ôsme tohoročné počúvanie na mechanike je o týždeň skôr než som plánoval, nakoľko sa mi podarilo vymeniť nejaké smeny a chvíľu bude tento seriál možno vychádzať každý týždeň.
Takže ten posledný je v znamení TDK a Agfy.

1. kategória novo nahratých kaziet, z letnej várky 2021
TDK D 100min rok 1999-2000 verzia k Miléniu, Limitovaná edícia, Made in Luxemburg
Aj keď sa to zdá trochu otrepané s tými TDK D, tak je to extra verzia C100 k miléniu, ako som písal na odkaze vyššie, o to lepšie ak je nahraté kvalitne a nejedná sa len o staré nálezy kaziet, ktoré hrám v rámci rituálu počúvania na mechanike.
Presvetlenie je teda výborné, aj sledovanie, aj ten extra bonus v potlači tam je dobre vidieť, ale proste „otrepaná“ klasika.
Zvukovo je to dosť dobré, podľa testov, áno niektoré skladby mali mierne presykávanie esiek, ale inak fajn, výšky slušné, aj keď som už na mechanike počul aj lepšie zo základných ferro, čo je taký paradox, nakoľko som ju v teste veľmi prechválil zvukovo.
Chod je bezproblémový, ako inak u takej kazety iné ani nečakám, tento typ tela sa nemal rád hlavne s jemnými walkmanmi.
IMAG0697.JPG
IMAG0697.JPG (112.62 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0699.JPG
IMAG0699.JPG (100.45 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0700.JPG
IMAG0700.JPG (120.33 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0702.JPG
IMAG0702.JPG (70.56 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0703.JPG
IMAG0703.JPG (104.63 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0704.JPG
IMAG0704.JPG (88.85 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0705.JPG
IMAG0705.JPG (84.65 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0707.JPG
IMAG0707.JPG (98.91 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0708.JPG
IMAG0708.JPG (84.75 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0709.JPG
IMAG0709.JPG (111.45 KiB) 2209 zobrazení
*

2. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 4/89.
Agfa Stereo-Chrom 60min rok 1978 Made in W.Germany
Tento model je taká konkurenčná alternatíva k Basf CR-EII, resp. v tej dobe k Basf Chromdioxid, teda základný pás s pravým chromdioxidom, kazeta typu II. Agfa mala niekoľko názvov v minulosti čo sa týka základného typu II, ale nakoniec sa ujal Stereochrom pre základnú a Superchrom pre vyššiu triedu typu II.
Kazeta používa ešte základný dizajn Philips, ako väčšina výrobcov v tej dobe, preto aj presvetlenie v mechanike je slabé, s prídavnými LED je stav pásky dostatočne viditeľný.
Okrem toho kazeta obsahuje SM vodiace lišty licencované od Basf.
Stav je na prvý pohľad výrazne horší, kazeta je veľmi ošúchaná, nálepky sú výrazne poškodené na oboch stranách, čo je vidieť aj na skene na webe, aj na fotkách z mechaniky. Čakal som aj extrémne zlý stav pásky, ale dopadlo to o niečo lepšie než ferro typ v takomto stave. Pás pri prvom hraní na Akai naozaj nechal výrazne biele hlavy, čo je pravdepodobne zmes zo spojiva, ktoré sa rozkladá rýchlejšie pri zlom skladovaní, ale Agfy chrome sú povestné typicky horším stavom v porovnaní s Basf po rokoch aj v lepších podmienkach, ako kedy, ako ktorý kus. Kladky mali minimálny biely náznak, ale pri čistení išla z kladky čierna farba čo vystačila na plochu celej vatovej tyčinky, takže niečo ž toho lezie, len to nie je tak dobre vidieť ako u ferro typu.
Väčším mechanickým problémom bol mimoriadne ťažký chod cievok, ako som u audiokazety už naozaj dlho nezažil, na Akai sa to pred koncom strán vypínalo a na rituálnej mechanike nie je „inštalovaný“ autostop, ani sledovanie otáčok (aj keď tieto funkcie po doplnení ďalšej elektroniky by mohli byť k dispozícii, ale zatiaľ necítim potrebu😊), takže sa to na konci s navíjaním zadrhávalo a musel som pomáhať. Na druhú stranu pás nevykazoval lepkavosť ani škrípanie, problém s chodom bol čisto mechanizmus-cievky, neviem či sa jednalo o horší stav cievok v spojení s SM lištami, alebo je to nejaké generické pre niektoré staré Agfy?
Zvukovo, pri týchto kazetách na vyhodenie sú takmer všetky ferro mierne až takmer úplne vymazané, nahrávky kolíšu v úrovni medzi žiadnym zvukom až mínusovými hodnotami so silnými magnetickými ozvenami.
Chromdioxidový pás je na tom ale v tomto podstatne lepšie, ozveny tam boli, aj kolísanie úrovne, ale mierne, v podstate zrozumiteľná nahrávka aj pri malom budení, alebo to čo z toho na chromdioxide zostalo je celkom obstojné, vďaka výrazne menšiemu šumu chromdioxidu. Ďalšia pozitívna vec je vyššia koercivita tohto typu pásu, ktorá dobre odoláva „vonkajším vplyvom“
Kto si spomenie na môj zoznam koercivity rôznych pásov, ktoré som získal z oficiálnych technických údajov výrobcov, tak si môže pozrieť niektoré zaujímavosti ako napríklad že typ I má bežne od 320 do 390 Oe, ale typ II v prípade chromdioxidu má už 500 Oe, ale až FeCo typ II má vyššie hodnoty od 560 – 700 Oe. Takže len mierne vyššia koercivita stačí na to aby výrazne lepšie odolala zhoršenému skladovaniu, za predpokladu že nebude pás zničený mechanicky, alebo teplotami. K tej koercivite ešte jedna poznámka, ako sa hovorí ako je ťažké zmazať typ II na strojoch pre typ I, alebo s magnetom, tak s magnetom na mojej rádio kazetovej Aiwe vymažem chromdioxid úplne, ale nie už FeCo typ II, čo je taktiež zaujímavé, samozrejme tam sa to potom odlišuje podľa vysokej triedy modelu audiokazety typu II.
A teraz späť k samotnej nahrávke na tejto Agfe Stereo-Chrom, podľa Akai sa jednalo o vybudenie do -10dB, napriek tomu schopne počúvateľné, nehovorím super kvalitne, ale rozdiel medzi páskou ferro a chromdioxidom v tomto stave je extrémny. Preto som napísal aj tú časť o koercivite, pretože napriek všetkým problémom so starnutím, skladovaním pásov, k tomu poklesy úrovne chromdioxidu rokmi, tak je chromdioxid najlepšie prehrateľný po rokoch aj z horšieho skladovania, neviem či to bude platiť vo všetkých prípadoch, ale beriem to ako zaujímavý pohľad na vec.
Obsahovo sa jednalo prevažne o nahrávky z Nemeckých staníc, skladby Nemecké, ale aj iné zahraničné, dobovo populárne.
IMAG0719.JPG
IMAG0719.JPG (72.94 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0721.JPG
IMAG0721.JPG (80.7 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0722.JPG
IMAG0722.JPG (135.61 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0725.JPG
IMAG0725.JPG (27.82 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0726.JPG
IMAG0726.JPG (127.28 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0728.JPG
IMAG0728.JPG (145.61 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0729.JPG
IMAG0729.JPG (146.27 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0730.JPG
IMAG0730.JPG (124.46 KiB) 2209 zobrazení
*

3. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty, tretia TDK z ôsmich nahratá na Technics 575
TDK AD 90min ročník 1996, vyrobená v Luxembursku v roku 2000, už používa tú svetlejšiu pásku než pôvodné AD, neobsahuje ani magnetický plech tienenia pod vankúšom.
Chcel som dať odkaz na vlákno obalov kaziet, ale túto som tam asi nepopísal, pretože obal som získal podstatne skôr od kamaráta a tento kus až v dobe kúpy Technics RS-TR575MII, kazetu som mal teda samozrejme z Elektro Astry v SNV, kto si spomína zmienené vlákno, tam som o tom dosť hovoril, bola to jedna z prvých kaziet, resp. várka kaziet čo som vtedy na novom Technicse nahrával prvý mesiac od zakúpenia.
Kazeta bola nahratá postupne v obdobiach 12/2001, 01-03/2002 na Technics RS-TR575MII dolby C NR, ATC, budenie cca do 0dB, občas sa to prešvihlo na +4db, ale kazeta to zvládla bez zaváhania vtedy ma veľmi udivila svojim výkonom a bol som mimoriadne spokojný.
Obsahovo som ju využil na mix skladieb, zdrojov aj žánrov, boli tam nahrávky z iných audiokaziet od kamarátov, aj od tety zo starých Basf, všetko samozrejme na Technics kopírované štandardnou rýchlosťou, dvojku som používal jedine na experimenty, nikdy nie vážne, ani len na hovorené slovo nie.
Okrem toho tam boli nahrávky aj z vinylu cez Ruský gramec dopasovaný nasilu na VK Tesla vložku s dorobeným predzosíkom s nevhodnými korekciami a taktiež nahrávky z CD cez rádiokazeťák Panasonic RX-D12 cez slúchadlový výstup, všetky tieto veci sú podrobnejšie rozpísane v zmienenom vlákne obalov.
Kvalita zvuku po rokoch samozrejme v rámci kvality zdroja, ale nahrávky z CD boli naozaj veľmi dobré, čisté a jasné, spokojnosť aj teraz na mechanike, mechanický chod dobrý, kazeta sa vtedy vydarila.
Presvetlenie je u toho typu okna stredné až slabšie, je tam vidieť siluety cievok a navíjanie a odvíjanie pásu len na začiatku a konci, lepšie s prídavnými LED, inak nie je až tak dobre stavaná pre dizajn mechaniky, napriek tomu hlavne kvôli veľkému výskytu TDK SA je to taktiež mimoriadne otrepaný dizajn pri mojom počúvaní a pri týchto „Kokossových“ reprízach sa s ním stretneme ešte veľakrát.
Aj tu som zadnú stranu bookletu vyzdobil fixou, nemal som ale toľko inšpirácie, alebo trpezlivosti ako na iných kazetách.
IMAG0732.JPG
IMAG0732.JPG (73.17 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0734.JPG
IMAG0734.JPG (77.67 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0735.JPG
IMAG0735.JPG (30.89 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0736.JPG
IMAG0736.JPG (42.25 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0737.JPG
IMAG0737.JPG (144.6 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0738.JPG
IMAG0738.JPG (175.22 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0741.JPG
IMAG0741.JPG (133.98 KiB) 2209 zobrazení
*

4. kategória novo nahratých kaziet, z letnej várky 2021
TDK D 60min presný rok výroby 2006 Made in Thailand, Tape Japan, verzia pre USA trh
Ako som spomínal v úvode, na tento týždeň si to rozdelili len značky TDK a Agfa, táto je ale z Thajskej produkcie, predpokladám s Kórejskou páskou, možno SKC, alebo Saehan? Viac úvah som písal na odkaze vyššie.
Zvukovo samozrejme že to nie je klasická TDK D, ale už OEM pás tretej strany, aj keď v pravej TDK kazete, teda mechanicky dobre, ale zvukovo mohla byť lepšia, prvé skladby sa mi zdali výškovo nevýrazné a skreslené, ale ono sa to potom zlepšilo, vyčistilo a nakoniec som bol so zvukom aj celkom spokojný. V teste čítam že druhá strana kazety nasadila veľmi čisté výšky, čo ma vtedy prekvapilo a to isté sa stalo aj pri hraní na mechanike, takže horší začiatok, potom slušné, priemerné, použiteľné, ale na pravý TDK D pás to nemá proste.
Presvetlenie veľmi dobré, už chýbali len tie červené svorky.
IMAG0742.JPG
IMAG0742.JPG (115.62 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0744.JPG
IMAG0744.JPG (100.16 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0745.JPG
IMAG0745.JPG (127.51 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0746.JPG
IMAG0746.JPG (78.58 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0747.JPG
IMAG0747.JPG (60.42 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0749.JPG
IMAG0749.JPG (87.98 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0750.JPG
IMAG0750.JPG (118.48 KiB) 2209 zobrazení
*

5. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 5/89.
Agfa Stereochrom 90+6min rok 1980 Made in W.Germany
Tak ako k tej Agfe predtým, ani k tejto nemám obal, ani booklet, ale podľa webov by sa malo jednať o ešte čiernu krabičku balenú do priehľadnej fólie, aj keď kazeta je ten novší typ Agfa. Stále sa jedná o základný chromdioxid, ale dĺžka 96min mala na mechanike premiéru.
Takže typ okna je ten Agfa s väčšou výškou, ale úzke, čo zakrýva cievku aj prvotný návin pásu, žeby sa tam vošla celá skladba, no Agfa tento typ robila asi 6-8rokov približne, taktiež vo viacerých prevedeniach, táto konkrétne taktiež obsahuje SM lišty v licencii Basf, ale nie všetky Agfy to majú.
Presvetlenie je teda rovnako biedne ako u tých Philipsáckych dizajnov, s prídavnými LED si zase pomôžem. Chod tejto kazety je už podstatne lepší, resp. len mierne ťažší a problémy sa už nevyskytli, ale sú tu tie duté cievky, kde sa vylomili okraje, takže prázdnejšie cievky majú tendenciu utiecť mimo svoju vyhradenú os, čo je zlé, ale zase vzhľadom k stavu a povahe kazety sa mi neoplatí meniť cievky, hlavne nie sú krivé, len krehké.
Kazeta je taktiež ošúchaná a mierne poničená, nie tak veľmi ako tá predtým, fixou je na nej poznačené číslo 5 😊
Páska taktiež nechala niečo biele na hlavách pri hraní na Akai a čierne na kladke, v podstate je technicky pás identický, možno novší recept, ale inak sa jedná o ten základný chromdioxid od Agfy.
Nahrávky podľa Akai do -6dB. Obsahovo väčšinou dobová pop hudba, nahratá z Nemeckých staníc. Prvá štvrtina strany je nahratá veľmi nekvalitne, resp. hrá to presne ako keď pás trvale uteká z kladky a ide bokom a nepravidelne sa vracia a znova uteká mimo dráhu, aj som sa zľakol pri prvom hraní, ale fyzicky bol na správnom mieste, čo ma prekvapilo že to tak niekto nahral, ale pritom nie je poškodený. Po tejto nahrávke skladieb bokom za tým boli už slušné nahrávky s pomerne kvalitnými výškami, až som bol pomerne prekvapený, takže naozaj si chromdioxid aj keď pri nízkej úrovni zachoval veľmi slušný frekvenčný rozsah, len ten dynamický nie, šum je samozrejme malý.
Aj tu sú jemné kolísania úrovne spôsobené magnetickým poškodením a silné magnetické ozveny nahrávky pred a potom niekoľko závitov za sebou a pred sebou.
IMAG0753.JPG
IMAG0753.JPG (64.27 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0755.JPG
IMAG0755.JPG (107.28 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0756.JPG
IMAG0756.JPG (26.25 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0758.JPG
IMAG0758.JPG (146.94 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0759.JPG
IMAG0759.JPG (122.08 KiB) 2209 zobrazení
IMAG0760.JPG
IMAG0760.JPG (146.67 KiB) 2209 zobrazení
*

Poradie Ôsmeho týždňa by som vyhodnotil takto:
1. TDK D 100 2000 za slušný zvuk, takmer najlepší.
2. TDK AD z použitých z druhého počúvania, nakoľko niektoré skladby z CD boli bezkonkurenčné s kvalitným záznamom.
3. TDK D 60 USA Thajsko s OEM páskou, aj keď nová nahrávka, už nie tak dobrá, použitá AD ju proste prekonala.
4. Agfa Stereochrom 96 1980 za celkom obstojné uchovanie nahrávok so slušnými výškami
5. Agfa Stereo-Chrom 60 1978, snaha sa cení, ale ťažký chod a horšia kvalita, ale napriek tomu počúvateľné

Ďalšie plánované číslo je hneď o týždeň, zase budú prevažovať TDK kazety, ale zvyšok sa nám mierne zamixuje nie len v značkách, ale aj kvalitách a prevedeniach, už teraz sa teším ako sa nikto nevyjadrí :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: No za mě jako vždy pěkné počtení a hlavně u té první i pěkné barevné fotky. Nejvíc mě zaujala ta červená, asi tím jak byla "přepálená". Ale i ostatní samozřejmě stály za to.

Tak tu výroční TDK D znám, měl jsem ji i v ruce, ale myslím, že nevlastním ani jednu, natož zabalenou.
Jinak je alespoň vidět, že i starý Chromdioxid dokáže pěkně překvapit, jen to špinění nepotěší.. Ten těžší chod mi přišel, že by vzhledem ke stavu mohl být uvnitř bordel, který by to způsoboval, ale předpokládám, že to tak není, když jsi to nezmínil. A dovnitř jsi se asi už díval že?

A k dalším už nevím co podrobněji napsat, nějak mi to nejde, i proto se mnohdy vyhýbám tomu psaní za každým Tvým příspěvkem, byť to poctivě celé čtu. To by pak byly víceméně kratičké příspěvky. I když na druhou stranu chápu, že i to pisatele může povzbudit.

Takže, jen tak dál :thumbup: .


PS.: on tady už dlouho nebyl ani Nstar, ten by k tomu vždy měl co napsat. No snad je v pořádku.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

SilverFox:
tak pozerám že som fotil na fórum len tú staršiu Agfu Stereo-Chrom viewtopic.php?p=27239#p27239
Tiež mala vylomené okraje cievok, takže to mohlo spôsobiť, aj ten stav a bordel na tých mastných klzných papieroch namiesto fólie
tú druhú ak som otváral, tak som asi nespravil foto

TDK D samozrejme klasika, by ma zaujímalo koľko modelov tých výročných bolo, viem ešte o TDK SA 100, ktorú mám a tuším aj CDing 2 100, ale viac neviem
bol aj Maxell XLII, ale tá bola asi len na fólii, a kazeta bola bez označenia, som ju chcel viac krát už kúpiť, ale bola príliš nadhodnotená cena

Inak okrem TDK D sa stovky robili bežne, ale tá D je trochu väčšia vzácnosť, za tú cenu vtedy 4eur to malo zmysel
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Tak tento příspěvek jsem nějak i minul, díky za odkaz. Jo tenhle problém jsem poznal už u Sony kazet - tedy těch prvních bílých, co měly ještě kovový začátek kvůli tehdejší absenci autostopu. U ní se mi rozedřela vnitřní fólie, která způsobovala úplné zaseknutí cívek. Až jsem ji rozdělal, zjistil jsem co s ní je, i jaká je závada, tak jsem vybral odlámané plasty, vyndal poničené třecí fólie a složil zpět. Cívky samozřejmě taky lítají mimo otvory, ale ne úplně a při opatrném nasazení (ideálně do magiče co nemá dvířka) je normálně použitelná.

Jo vlastně, to je pravda. Jsem si ani nějak neuvědomil, že D100 je vlastně atypická délka. Jo to byla dobrá cena, no uvidím jestli se mi ji někdy podaří taky sehnat. Tu výroční Maxellku jsem taky viděl, koukám, že ji někdo vloni nabízel i v aukci za 250Kč a neprodala se. Navíc je to i obyčejná C90, ani to nezaokrouhlili po vzoru TDK :-D ..
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"