EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

to riskuješ žeby autorádio na teba zaútočilo ako vo vzbure strojov, vypľuje na teba všetku tú kvalitnú pásku :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

ďalší týždeň počúvania na tomto zázraku, takže doplním 4 kazety čo sa tam ešte po tej Sipote vyskytli.
Z použitých z balíka je to Hitech C60 Čínskych Highend v klasickom kabáte pôvodného Philips dizajnu ale s presnosťou výlisku v milimetroch plus mínus, ako keď sa deti v škole učia rysovať na geometrii prvé veci podľa pravítka.
Páska zbesilo poskakovala pri odvíjaní a zvuk na prvej strane z ľavého kanála stále utekal niekde mimo počuteľnú dimenziu snímacej hlavy.
Ale aj u týchto Čínskych kaziet zlej kvality som spravil objav, síce už dávno, ale tak ako starnú kvalitné pásky tak aj tieto Čínske, totiž za nova väčšina týchto Čínskych bola čiastočne použiteľná, vybuditeľná podľa kvality pásky aspoň polovicu až tri štvrte výkonu toho čo sme od nej chceli, dropy boli niekedy nevýrazné ani kolísanie nebolo tak časté, v celku použiteľné vzhľadom k cene, ktorá v tej dobe len mierne prevyšovala cenu rohlíkov, ale nie cenu chleba.
Dneska ale väčšina z nich nejde nahrať vôbec, ale dobové nahrávky hrajú väčšinou ako tak, táto konkrétna mala viac zvýraznené stredy, o výškach sa až tak veľmi hovoriť nedalo, ale výkon a basy tam tiež boli použiteľné, dostal som ju ako bonus k jednému balíku z ČR, bol tam nejaký zrejme Silvestrovský zábavný program, Český.
Presvetlenie na ledkách mizerné s prídavnými aspoň na rozpoznanie stavu pásky ok.
*
Tretia kazeta v tom týždni bola Basf CSII 100 1996. Z mojich starších nahratých na Technicse, viď obaly kaziet, z mp3 čo na niektorých skladbách bolo nechutne počuť. Zvuk ale dobrý, výšky dobré, ale z nejakého dôvodu sa pridalo silné prekopírovanie medzi skladbami, postupne zisťujem, že tam kde bol na audio páse aspoň trochu chromdioxid, tak je to na to precitlivelé, z textov tapeheads a ďalších by som povedal, že kazety chrome rokmi skladované bez použitia, v striedaní tepla a zimy majú tento efekt, varovanie od kompetentných ohľadne chromdioxidu už bolo, aj to napríklad že duplikácia chromdioxidu sa robí za tepla doslova len fyzickým otlačením dvoch pásov na seba, koho to zaujíma viac, Wilhelm na tapeheads o tom písal. Takže tak, táto kazeta podľa čísla vyrobená v roku 1996 kde ešte mohli byť nejaké stopy chromdioxidovej zmesi, ta výroba opúšťala chróm len postupne. No a potom zase ten neduh otlakov svorky na konci strany, je dosť extrémne počuteľný, už to bolo aj na Basf metal maxima, tak neviem to nevedeli spraviť lepšie tie cievky?
Dizajn je ale legendárny, presvetlenie, len dve veľké siluety kotúčov, ktoré v priebehu času hrania menia svoje veľkosti, je to také epické s prídavnými LED je tam vidieť aj nejaký ten pohyb.
*
Štvrtá kazeta je Brownie C90 z červeného obalu, ktorú som nahrával nedávno, teda po Sipote hneď druhá Čínska nahratá, konštrukčne zhodná, ale páska mierne odlišná, povedal by som celkovo lepší dojem zvuku než na SIpote, kolísanie len mierne na začiatku pásky, výškovo lepšia, občas mierne uslintaná na výškach, ale nejak viac zvýraznené basy na mojom bezbasovom holodecku :D
Zvláštny jav, že cievka na dvoch miestach pri odvíjaní dva krát trhla ako keď je na páske kus lepkavého bordelu, asi v polovici kazety, tam kde som skončil s testami pred ostrou nahrávkou, a neviem či sa tam reálne niečo dostalo, alebo sa "rozložila" rokmi ako ležala po testoch v krabici, ale tento jav som asi ešte nevidel v takej miere, ani pásky s rozkladom spojiva nemajú takéto agresívne lepkavé tendencie pri odvíjaní, na druhú stranu, kto to sleduje tak bláznivo ako ja, keď je väčšina tapedeckov zakrytovaných ako keby sa tam štiepil urán, alebo mnoho kaziet čiernych.
No a hlučnosť mechanizmu zase značná, cvakajúce zvuky pri prehrávaní, ako u Sipote tak aj u tejto, niektoré vodiace kladky sú krivé, poskakujú a na boku majú kus plastu ktorý vyčnieva mimo odliatok kladky, takže čo povedať :D
Presvetlenie samozrejme excelentné vďaka veľmi číremu plastu z Číny.
*
Posledná bola zase z použitých kaziet, ktorú som kúpil z hifibazáru, je to Universum Ferro I 60, zrejme vyrobená Nemeckou Permaton s páskou Agfa ferro? Po tých Čínach sa toto javilo ako kvalitné puzdro s Basfáckymi cievkami a s kľudným chodom pásky a mechaniky, síce presvetlenie na mojich ledkách mizerné, ale nejaký náznak stavu pásky sa dal odčítať aj bez prídavných led, s nimi zase bolo vidieť pekný pohyb cievok aj cez to malé okienko.
Dobové nahrávky boli dosť mizerné, raz bol ľavý kanál prebudený, potom veľmi slabý, ako ktorá skladba, niektoré dokonca nahraté cez mikrofón a reproduktor :D
Patrila zrejme nejakému Nemcovi, podľa popisov na kazete a vypísanému bookletu perom, ktorý kupodivu aj sedel s obsahom.
Napriek dvom Nemeckým kazetám by som to ako Liidl nazval, Čínsky týždeň :D
Takže kto to dočítal až sem, gratulujem za zabitý čas a ja si idem užiť víkend a dať trochu Tatranského čaju, a dokončiť update kaziet, ktorý možno bude na webe do večera, a potom opravy textov a linkov po tom čaji :)
Prílohy
IMAG0989.JPG
IMAG0989.JPG (66.18 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0991.JPG
IMAG0991.JPG (68.89 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0992.JPG
IMAG0992.JPG (101.41 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0993.JPG
IMAG0993.JPG (95.96 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0015.JPG
IMAG0015.JPG (57.02 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0017.JPG
IMAG0017.JPG (62.12 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0019.JPG
IMAG0019.JPG (64.82 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0020.JPG
IMAG0020.JPG (26.61 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0032.JPG
IMAG0032.JPG (98.84 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0034.JPG
IMAG0034.JPG (68.68 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0035.JPG
IMAG0035.JPG (79.36 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0039.JPG
IMAG0039.JPG (99.17 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0057.JPG
IMAG0057.JPG (66.73 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0060.JPG
IMAG0060.JPG (68.19 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0061.JPG
IMAG0061.JPG (95.23 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0063.JPG
IMAG0063.JPG (85.42 KiB) 2241 zobrazení
IMAG0064.JPG
IMAG0064.JPG (85.13 KiB) 2241 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

Super nápad, takto to zhrnúť do jedného príspevku, zábavné počteníčko, ja som teda trochu času stratil :D
By ma zaujímalo, čo stále vieš takto počúvať,
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

počúvam na páske všetko, no môžem to takto spraviť aj nabudúce, aby sa tu niektorí necítili pri tejto téme zaspamovaný, keď ich nezaujíma, tak stačí zhrnúť celý týždeň do jedného
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

po troch týždňoch zase moje večerné brúsenie hláv :D
ako poznamenal Nstar minule, tak som to teraz zhrnul všetko do jedného príspevku
5kaziet:

1. Brownie C90 so zeleného obalu, moje staré kazety
keďže kazety si vyberám podľa istého poradia, je to vždy vtipné keď sa mi zbehnú rovnaké značky a modely, minule Brownie a Sipote a teraz zase staršia Brownie dobová čo som nahrával na Technicse, svojim svetlým vzhľadom dobre vynikne do tohto ledkového stroja, ale zvukovo ani vtedy nebola bohvie čo, jemné kolísanie stopy, výšky skôr symbolické, na niektorých skladbách až násilné, inak totálny lowend, ktorý ale stále hrá a nešpiní hlavy, na pohľad
cievky aj keď sú tam tie staršie čo sa hrajú akože na Sony, tak sa totálne vlnia a hrb na svorke pôsobí vtipne, takže presvetlenie super, kvalita tak na štvorku
IMAG0341.JPG
IMAG0341.JPG (105.28 KiB) 2126 zobrazení
*
2. Raks High Dynamic I 60 r.1985
z nových nahrávok, nedávno testovaná
táto kazeta kopírujúca dizajn Ampexu, zahrala veľmi divoko a dynamicky s prenikavými výškami, ale na tejto mechanike viac bolo počuť poruchy ktoré už táto páska má, pri nahrávaní na Sony to nebolo tak veľmi výrazné, nahratie na Akai vtedy neprichádzalo v úvahu, pretože tam bol zvuk totálne nepoužiteľný, no a na tej mechanike sa extrémne zvýraznili detaily, ale nieje to tak zlé, ako mnoho iných kaziet pri testovaní, rozhodne superferro, páska má veľmi netypickú farbu na svoju dobu pre typ I, ale rozhodne to musela byť zvukovo veľmi kvalitná páska, škoda že zostarla tak rýchlo, parametrovo sa zdá že to bola pecka
presvetlenie horšie, s tým malým oknom toho veľa neuvidíte, s prídavnými led ako tak, dizajn kazety mal na mechanike premériu
chod pásky mierne nekľudný, páska pri odvíjaní poskakovala jemne, cievky sa jemne vlnili, predsa len Raks vtedy veľmi vystužené cievky nerobil, vlastne boli dosť biedne a skromné
IMAG0359.JPG
IMAG0359.JPG (58.65 KiB) 2126 zobrazení
IMAG0362.JPG
IMAG0362.JPG (68.86 KiB) 2126 zobrazení
IMAG0363.JPG
IMAG0363.JPG (98.71 KiB) 2126 zobrazení
IMAG0364.JPG
IMAG0364.JPG (116.86 KiB) 2126 zobrazení
*
3. Philips Standard Quality C90 r.1975 Holland
z použitých kaziet z balíkov
Veľmi stará dobová Philipska vo veľmi zachovalom stave, dostal som ju k nejakému balíku kaziet, alebo zakúpil extra už neviem. Pôvodné nahrávky monofónne zrejme z AM vysielania, stredy prekričané a skreslené na vysokú úroveň a ostatné takmer neexistuje, takže to celkom rezonuje a je to nepríjemné, napriek tomu dobové nahrávky vysielania kde sa hrajú zahraničné aj České skladby a každú skladbu hovoria hlásatelia v inom jazyku a všetko je to označené ako rádio Praha? Tie kazety majú uchovaný kus histórie, ale kvalita príšerná :D
presvetlenie totálne biedne, je to druhá generácia základného dizajnu Philips, kde je len tá stupnica okienka prehodená nad okno, ktoré mi príde ešte užšie, ale tuším vyriešili správnu orientáciu okna na stred, lebo ten pôvodný dizajn ho má mierne vyššie, takže páni s presvetlenými strojmi stredovou lampou majú polovicu svetla v základnom dizajne kazety zakrytú.
Chod cievok mimoriadne kľudný, páska veľmi kľudná, žiadne poskakovanie, mechanizmus mierne tuhší, hovorí sa že staré kazety Philips mali tuhý chod, opäť premiéra tohto dizajnu kazety na mechanike
IMAG0435.JPG
IMAG0435.JPG (66.75 KiB) 2126 zobrazení
IMAG0438.JPG
IMAG0438.JPG (56.89 KiB) 2126 zobrazení
IMAG0439.JPG
IMAG0439.JPG (85.45 KiB) 2126 zobrazení
*
4. Basf LH-Extra I 90 r.1982
Stará kazeta od tety, ktoré som od nej všetky dostal, keď už ich nepotrebovala. Je to jediná LH Extra čo tam mala, príbeh o orezanom štítku som už písal nedávno na fórum, keď som si myslel že je to nejaká extra verzia modelu čo neviem nájsť nikde v predaji zabalený.
Kazeta obsahovala dobové nahrávky a jedna strana bola premazaná mojim Technics 575 v dobe keď bol nový a teta nechcela kupovať mnoho nových kaziet, tak padlo za obeť aj niekoľko starých nahrávok. Technics ich nahral pekne, vtedy ma udivila tá čistota a presnosť detailu a žiadne skreslenie na stredoch a výškach.
Dneska je tá kazeta nepoužiteľná, škrípe, drhne, bola to prvá kazeta kde som to na Basf zistil v takom drastickom rozsahu, prehrávanie na mechanike bolo bez škrípania asi prvých 10min, potom sa to začalo postupne objavovať, pomohlo držať mierne pár mm dole stlačený roh kazety, takže som kazetu tlačil prstom smerom dole na strane pri kladke a tak neškrípala vôbec a prehrala sa až do konca, na druhej strane boli problémy intenzívnejšie a musel som potom držať celu kazetu na oboch stranách, myslím že sa tak mierne uvoľnil tlak hláv a pásky, zvuk bol inak dobrý v rámci možnosti nahrávok, na hlavách ale ostal hnedý oter a bolo nutné použiť IPU.
Presvetlenie týchto Basf s veľkým oknom je také stredné, pohyb tam je vidieť, presný návin pásky len tých pár minút kým sa to schová za okraj okna, SM vodítka boli vybraté už pred mnoho rokmi.
IMAG0457.JPG
IMAG0457.JPG (66.94 KiB) 2126 zobrazení
IMAG0459.JPG
IMAG0459.JPG (74.38 KiB) 2126 zobrazení
IMAG0462.JPG
IMAG0462.JPG (85.55 KiB) 2126 zobrazení
*
5. Magnex Studio LN 60min Italy
Nedávno testovaná a nahratá na Sony v rámci môjho lownedu, ktorý bude potom ešte pokračovať.
Oplátkový dizajn kazety, zase prvýkrát na mechanike, na ktorom nie je nič vidieť na tejto mechanike, hlučný a nekľudný chod pásky, cievky extrémne vlnité, zvuk je celkom basový, výšky dobré, pri nahrávke viem že to bolo horšie, ale tu sa to dobre kompenzuje pri počúvaní silné basy a slabšie výšky, lahodne kompenzujú vlastnosti predzosilňovača.
O tri týždne mi zase vychádzajú kazety na počúvanie, s malými oknami prevažne, ktoré tu nevyniknú, ale nie je kazety ktorej by som vynechal z tohto rituálu, i keď mi to náramne komplikuje predstava použitia Mexických Sony s "nebezpečnou páskou" tak uvidíme či sa k ním vôbec niekedy dostanem
Prílohy
IMAG0477.JPG
IMAG0477.JPG (58.01 KiB) 2126 zobrazení
IMAG0479.JPG
IMAG0479.JPG (75.09 KiB) 2126 zobrazení
IMAG0480.JPG
IMAG0480.JPG (96.1 KiB) 2126 zobrazení
IMAG0481.JPG
IMAG0481.JPG (114.34 KiB) 2126 zobrazení
IMAG0482.JPG
IMAG0482.JPG (165.17 KiB) 2126 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

Pekne, páči sa mi tento seriál ale to už som hovoril ale takto naraz je to perfektné počteníčko a fotky. Brownie asi vyhráva :D
Je to taký magazín, čo vychádza raz za čas
Dosť by ma zaujímalo aké skladby sú na tej Philips
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

hmm žeby som ti niekedy poslal ukážku? :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Prešli Ďalšie tri týždne a zase 5kaziet ubralo z povrchu krehkých Permalloy hláv Panasonicu.

1. Fuji Range2 46min rok 1977 Japan model
Je použitá kazeta v rámci jedného z balíkov ako bonus. Nahrávka dobová z vinylu po Japonsky. Kazeta prekvapila veľmi silným zvukom, aj čistotou, jedna z kvalitnejších nahrávok, povedal by som dneska celkom vzácnosť v takej kvalite a veku ako bola táto. Na základný model ferro boli tieto Fuji v tej dobe veľmi podarené, chod pásky hladký, bezproblémový, presvetlenie na mechanike, len s prídavnými LED inak nie je vidieť takmer nič, základný Philips dizajn. Ale celkovo táto rada je na zozbieranie pomerne vzácna.
IMAG0664.JPG
IMAG0664.JPG (59 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0647.JPG
IMAG0647.JPG (59.47 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0648.JPG
IMAG0648.JPG (77.32 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0649.JPG
IMAG0649.JPG (77.2 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0650.JPG
IMAG0650.JPG (72.47 KiB) 1914 zobrazení
*
2. Basf LH 90min rok 1986cca
Zo starých kaziet od tety, jeden z troch rovnakých kusov ktoré tam sú. Je to klasická Basf LH s modrým polepom, to bola v tej dobe všade taká klasika, a napriek tomu ju dneska neviem riadne zaradiť, vyzerá na starší vzhľad ale číslo u tej novej na webe zodpovedá roku 1989, no musel by som sa poradiť s odborníkmi, a na týchto tetiných kusoch sú na dvoch zošúchané sériové čísla, na jednej to vyzerá na rok 1986, čomu by som celkom veril.
Kazety s vybranými SM pred rokmi, chod dobrý, bez škrípania, kvalita zvuku je v rámci možnosti nahrávok, vtedy to naozaj nebolo nič extra, v tej dobe sme boli všetci hotový že máme nejakú hudbu.
Presvetlenie, po tých kazetách s malými oknami je to celkom osvieženie, ale popis osvetlenia ako na tej LH-Extra minule.
IMAG0665.JPG
IMAG0665.JPG (61.48 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0671.JPG
IMAG0671.JPG (73.05 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0673.JPG
IMAG0673.JPG (56.83 KiB) 1914 zobrazení
*
3. Magnex chromdioxide 60min Italy
Z novo nahratých kaziet v rámci lowendu, po Magnex LN bola táto zvukovo výrazne sviežejšia a ostrejšia, v podstate hrala celkom pekne na mechanike, ostrosť jej nechýbala, čo je samozrejmé keď to mám na jednom EQ nastavení a výšky navýšené, a dropy a poruchy boli len občas a v pozadí, teda oveľa lepší zvuk než LN verzia, presvetlenie tejto oplátky rovnako mizerné ako na tej predtým, do toho extra vlniace sa cievky.
IMAG0681.JPG
IMAG0681.JPG (54.62 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0683.JPG
IMAG0683.JPG (66.86 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0684.JPG
IMAG0684.JPG (98.03 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0685.JPG
IMAG0685.JPG (117.39 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0687.JPG
IMAG0687.JPG (124.06 KiB) 1914 zobrazení
*
4. Polimer Metal 90min rok 1979cca
Z použitých kaziet v rámci balíkov, nie bonus, ale riadne zaplatená, dneska je to zberateľská vzácnosť.
Aj napriek extrémnemu stavu nahrávky som ju nechal tak, len počúval. Jedná sa o nahrávku výuky Angličtiny v pozadí populárne skladby tej doby. Ako sa to mohlo stať?
Ja som si to predstavoval nasledovne:
Nejaký pán Ištván si zrejme kúpil kazetu Metal, povedal si, to je tá novinka o ktorej sa tu teraz všade hovorí, že sú to najlepšie kazety na svete, tak jednu kúpim!
Prišiel domov, vložil kazetu do svojho stroja určeného pre max. typ II chrome, a začal nahrávať populárne skladby ako Sandra, Moderni a pod veci čo hrali v Maďarskom rádiu, a moderátor do toho medzi skladbami kecal. Po nahratí si to pustil ako kvalitne to hrá a povedal no fuj (nejaké Maďarské nadávky) hrá to výšky, basy sú o ničom a celé je to nejaké divné. Tak sa nasrdil a nahral tam výuku Angličtiny možno z inej kazety, že keď už ju kúpil nech aspoň na niečo slúži, ale po nahratí bez podpory stroja na typ Metal zistil že to hrá tiež mizerne a hlavne to skoro vôbec nezmazalo pôvodnú nahrávku, tak v zúrivosti ju hodil do šuflíka, že keď to kúpil za tak veľa prachov, tak to iste raz predá v roku 2018 nejakému zberateľovi, okrem toho ten zlato modrý booklet a modrá krabička boli tak pekné, škoda to vyhadzovať.
No a naozaj presne tak sa to tvári, celá nahrávka ako keď nahrávate a mažete metalku na stroji ktorý na to nie je stavaný, zrejme si niekto nadbehol a potom oľutoval. Kazeta ani nemá metal detekčné otvory, ale podľa zdrojov obsahuje pásku Basf metal, takže páska dobrá, mechanizmus Magny slabší, je tam také to úzke okno, podobne ako na veľmi starých Basf, alebo Supraphon, teda možno o pol milimetra je širšie, v tom sa trochu tie Magny odlišovali, ale ani s prídavnými LED tam nebolo skoro nič vidieť. Páska počas prehrávania nekľudne poskakuje a kazeta vydáva divné zvuky, niečo medzi škripotom a šúchaním, a nie nebolo to prechodom pásky hlavami, ale hluk robila navíjacia cievka, hlavne na strane B. Cievky síce neboli krivé, ale celý mechanizmus tej Magny je taký zvláštny. Páska metal čistá bez bieleho povlaku alebo iných problémov.
IMAG0688.JPG
IMAG0688.JPG (59.32 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0690.JPG
IMAG0690.JPG (61.28 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0691.JPG
IMAG0691.JPG (103.67 KiB) 1914 zobrazení
IMAG0692.JPG
IMAG0692.JPG (98.55 KiB) 1914 zobrazení
*
5. Basf LH 90min 1986, druhý kus
Druhý kus tejto kazety od tety, stále s dobovými nahrávkami, stále funkčné
Niektoré z týchto modrých LH od tety mi na Akai a Technics trochu škrípali na konci niektorých strán, tu zatiaľ ešte nie
No a okrem toho potrebujem si spraviť interné poznámky ku všetkým prehrávaným kazetám v rámci tejto mechaniky, aj keby ich bolo tisíc rovnakých, len niekoľko málo ľudí si to žiadalo aj vidieť tu :D
IMAG0705.JPG
IMAG0705.JPG (68.22 KiB) 1914 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ešte by som dal malý prídavok ku kazetám od tety.
Na prvej modrej Basf LH bol v obale vložený extra tenký papier s popisom skladieb na stroji:
IMAG0712.JPG
IMAG0712.JPG (104.19 KiB) 1905 zobrazení
Tento zoznam je platný, ale kvalita poslabšia, vždy ma zaujímalo kto na čom a z akého zdroja nahrával tiež kedy presne, ale to sú informácie ktoré mi nikto z rodiny neposkytne už nikdy, oni si to nepamätali ani v dobe keď som chodil do školy :D
Ale tie pozostatky informácii v kazetách a nahrávky ma vždy fascinovali viac než keď nahrajem dneska niečo sám.
Pod tým papierikom v tej Basfke bol ešte popis zo stroja priamo na booklete, to mi príde ešte vzácnejšie:
IMAG0713.JPG
IMAG0713.JPG (100.83 KiB) 1905 zobrazení
Ale tento album tam nie je, a nebol už ani v dobe keď som sa dostal v prvej polovici 90tych rokov k tomu ja.
Na druhom kuse modrej Basf LH je už len ceruzkou vzadu napísané Lambada, čo bola žiadaná klasika tej doby, a tá skladba tam tiež je, ale kvalita takmer bez výšok a mono, basy zase prevažujú, celkovo veľmi zlé nahrávky známych skladieb, mixov a pod.

No a vrátim sa aj k Basf LH-Extra od tety s tým upraveným štítom čo som písal pred šiestimi týždňami, v krabičke tej kazety je obrázok skupiny Europe na tvrdšom lesklom papieri presne na rozmer obalu, ale nespomínam si žeby tam bola jediná skladba od nich :D
IMAG0724.JPG
IMAG0724.JPG (115.52 KiB) 1905 zobrazení
Okrem toho na oranžovom booklete sú pozostatky popisu ceruzkou nejakého albumu Bad Boys Blue, čo som skúšal fotiť, ale to nevidieť takmer vôbec, ledva som to videl ja, nie to ešte foťák, ale skladby tej skupiny tam sú, len veľmi nekvalitne nahraté:
IMAG0726.JPG
IMAG0726.JPG (93.18 KiB) 1905 zobrazení
IMAG0727.JPG
IMAG0727.JPG (62.6 KiB) 1905 zobrazení
IMAG0728.JPG
IMAG0728.JPG (59.44 KiB) 1905 zobrazení
A veľký popis Disco na prednej strane, niekto si dal záležať aby ošúchal oranžové pozadie :D
IMAG0725.JPG
IMAG0725.JPG (80.9 KiB) 1905 zobrazení
No a krabička v ktorej je kazeta tiež nebude originál od Basf, tie dva výrezy čo by okienka neviem komu patria
IMAG0729.JPG
IMAG0729.JPG (91.22 KiB) 1905 zobrazení
PS: keď to číta niekto kto vtedy pred 33rokmi cca vytváral pre moju rodinu tieto obaly, nahrával kazety a spoznal si svoju prácu, napíšte mi na mail alebo tu, chcem viac podrobností, kúpim za to pivo :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

veľmi pekné vydanie tentokrát
tá Fuji je veľmi zaujímavá
Metal, by som skúsil nahrať na nejakú inú kazetu a túto použil na nové nahrávky, zaujímavý mix, to by mohol Silver Fox takto nahrávať nie do stop ale postupne do vrstiev :D
Basf, mne sa páči ako sa kedysi vyhrali s tými kazetami, niekto si dal robotu dať to do stroja a naklepať
EZ, dnes aký žoviálny
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

A Basf LH je mi stále veľká záhada, táto modrá verzia, je to očividne predchodca LH Extra, ale pritom je farba pásu veľmi odlišná, tie LH sú výrazne tmavšie.
A celá tá Fuji rada Japan je pomerne zaujímavá, boli kritizovaný za nezmyselné číselné značenie modelov.
http://www.vintagecassettes.com/fuji_ax ... fuji77.htm
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

je to záhada tie BASF, možno to mysleli ako niektorí výrobcovia gramo prenosiek, že síce LH ale modrá, žltá...každá farba posun vo zvuku :D
To Fuji značenie číselné mne príde osviežujúce, celkovo táto značka je pre mňa veľmi zaujímavá
Napr. fuji DR https://ez647.sk/cc/fujii/b/fuji_dr6085.jpg krásny zvuk
DRIx https://ez647.sk/cc/fujii/b/fuji_drix9090.jpg veľmi zvláštna kazeta, väčšinou zahrá podpriemerne ale ak sa jej trafí žáner je to výborné, pôsobí tak zvláštne, zabalená je veľmi pekná, po odbalení mierne sklamanie následne vyvážené peknými nálepkami a dosť robustne pôsobiaca kazeta
len taký príklad rozporuplnosti Fuji
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"