EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej ale čo si sem dal je Saehan, chcel by som názor na pravé Japan Fuji :)
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3639
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

veď to som myslel, že je to taký zvláštny prístup, niečo Saehan, niečo Fuji. Ale kvalita myslím bola od slušnej po vynikajúcu. Axie, sú vynikajúce, na fotke to človeku príde taká obyčajná priesvitná kazeta ale sú prísne kvalitné takým nenápadným spôsobom.
Ak by som mal vybrať jednu kazetu z Fuji, ktorá vyniká je to práve tá stará 85´ DR
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Aj Saehan mal obdobie keď vyrábal poctivo a kvalitne, ale s pravými Japan sa to nedalo zrovnať, hlavne ich starnutie je dneska už viac za zenithom než niektoré Japonské modely.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Prešli ďalšie tri týždne a mne sa tu zbehlo 5kaziet, ktoré veľmi neimponujú môjmu LED osvetleniu mechaniky, ale prehrať chcem všetko :)

1. Magnex Studio 2, 60min
Z čerstvých nahrávok, posledná z oplátkových Magnexov, typ II, ale detekcia ako typ I, nahratá bola teda výrazne ostrejšie, no na mechanike zvuku ostrá, svieža, niekedy trochu skreslená, ale počúvať sa to dalo. Osvetlenie biedne ako býva zvykom u tohto dizajnu. Istá mechanická hlučnosť pri prevádzke, je u týchto kaziet typická.
IMAG0007.JPG
IMAG0007.JPG (64.72 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0009.JPG
IMAG0009.JPG (74.89 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0010.JPG
IMAG0010.JPG (125.97 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0011.JPG
IMAG0011.JPG (127.31 KiB) 1597 zobrazení
*
2. TDK KR 90 rok 1973
Z použitých kaziet v rámci nákupov a zberateľstva, toto je vzácna aj keď použitá kazeta, ktorú som vyslovene chcel, skorá výroba TDK s naozaj pravým chromdioxidom, pre uvedením Avilynu na trh. Má prenikavú až nepríjemnú arómu vzdialene podobnú Basfkám, ale viac svojskú a špecifickú.
Dizajn je v základnom prevedení podľa Philipsu, presvetlenie oničom.
Cievky v tej dobe boli pomerne slabé, takže návin aj pohyb je krivý, ale nie je to extrém ako u Emtecov.
No a nakoniec zvuk, to je pre mňa nepredstaviteľná balada, je tam vážna hudba, ale kvalitou som nesmierne prekvapený a radím túto kazetu naozaj veľmi vysoko čo do čistoty, bezporuchovosti a prevedenia, jemné kolísanie je kvôli poškodeným okrajom miestami, kvôli trvalému zlému navíjaniu na krivé cievky.
IMAG0014.JPG
IMAG0014.JPG (64.67 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0017.JPG
IMAG0017.JPG (50.98 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0019.JPG
IMAG0019.JPG (65.98 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0020.JPG
IMAG0020.JPG (71.19 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0021.JPG
IMAG0021.JPG (72.37 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0022.JPG
IMAG0022.JPG (74.13 KiB) 1597 zobrazení
*
3. Basf Ferro Extra I 90 rok 1988 (konkrétny kus, výrobné číslo 1989)
Zo starých kaziet od tety, po modrých LH sa sem vtesnala jediná FEI ktorú mala v zbierke, je to kazeta pre každého dobre známa svojím dizajnom aj zvukom, nahral som ju na Sony veži pre tetu, staré nahrávky boli zmazané, ale nové nie sú až tak dobré ako by som čakal, v porovnaní s modrou LH, kde som tiež jednu stranu na jednej kazete nahral na tej Sony veži, je tu horšia výšková odozva, častejšie kolísanie a nestálosť výšok, samozrejme vek a opotrebovanie urobia svoje, ale vždy mám pocit že do tých modrých LH dávali podstatne kvalitnejšiu a silnejšiu pásku.
Presvetlenie dostatočné s prídavnými LED.
Dobový booklet nemá žiadne zaujímavé popisky ako v prípade predošlých kusov od tety, len jeden nápis perom "NE" a ja nechápem o čo sa jednalo :D
IMAG0035.JPG
IMAG0035.JPG (65.52 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0037.JPG
IMAG0037.JPG (58.06 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0038.JPG
IMAG0038.JPG (89.17 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0039.JPG
IMAG0039.JPG (117.46 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0040.JPG
IMAG0040.JPG (102.95 KiB) 1597 zobrazení
*
4. Basf Ferro Super LHI 120min rok 1977
Z novo nahratých nedávno, čo som považoval za lowend, kvôli zostarnutiu pásky a nespokojnosťou so zvukom.
Na mechanike zahrala pekne, veľmi nekričala, bola jemná, výškovo stredná až sviežejšia, prvé minúty boli viacmenej výraznejšie zadropované na výškach, ale páska si dobre držala svoju stabilitu chodu bez náznaku kolísania, alebo mechanických porúch, ktoré by sa prejavili na zvuku. Myslím že kazety Basf boli na úrovni už v tej dobe mechanicky s dobrou presnosťou vedenia pásky.
Napriek tomu z kazety znel zvláštny šúchavý zvuk, ktorý sa začal objavovať až od štvrtiny strany, a nie je to typický Basf problém škrípania o hlavy, ale skôr mechanický z chodu cievok alebo pásky, jav totiž nezmizol ani pri prechode zavádzacej pásky hlavami, inak dobre, ťah nekolísal, takže spojivo OK relatívne.
Presvetlenie asi jediné ako tak schopné zo všetkých kaziet, aj keď chýba nejaký vzor na cievke, ktorý by zaujal pri pohybe.
IMAG0070.JPG
IMAG0070.JPG (67.58 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0072.JPG
IMAG0072.JPG (67.99 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0074.JPG
IMAG0074.JPG (98.02 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0079.JPG
IMAG0079.JPG (133.55 KiB) 1597 zobrazení
*
5. TDK SA 90 rok 1986
Toto je použitá od Romana, ktorú mi poslal v jednom z balíkov. Je to naozaj veľmi nádherná kazeta, ale na presvetlenie LEDkami to nie je ono, ale štítok vykazoval mimoriadny lesk pri každom drobnom okolitom svetle.
Zvukovo je to ale horšie, pôvodné nahrávky mi výberom veľmi lahodili, ale zvukom menej, niektoré výškovo veľmi kvalitné, ale niektoré skladby akoby bola kolmosť totálne mimo a nešla ani doladiť, čo znelo presne ako kópia z kazety na kazetu kde zdrojová kazeta vôbec kolmosťou nesedela a to je veľmi nevhodné.
Mimo to páska má viacero pozdĺžnych rýh a na niektorých miestach naozaj zvuk dosť plával zo strany na stranu, veľké opotrebovanie pásky, kazeta samotná je nádherná z veľmi podarenej série.
IMAG0097.JPG
IMAG0097.JPG (61.36 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0099.JPG
IMAG0099.JPG (61.81 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0100.JPG
IMAG0100.JPG (81.29 KiB) 1597 zobrazení
IMAG0101.JPG
IMAG0101.JPG (104.84 KiB) 1597 zobrazení
*
Na záver perlička, minulý rok v júni mi vyšlo počúvanie Denon MG-X, ktorá možno až tak nevyznela v pohybe a svetle na mechanike, ale zvukovo to bol zážitok, a foto tiež vyšlo dobre.
IMAG0154.JPG
IMAG0154.JPG (81.44 KiB) 1597 zobrazení
Tak ak sa podarí tak o tri týždne znovu.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3639
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

Ten Denon som ešte nevidel na lepšej foto ako tu. Mne sa zrovna táto kazeta nepáči ale tu jej to svedčí. Tak som veľmi rád za tento článok aj keď ma trochu desí, že znovu ušli tri týždne. Fotky tento krát ako z temnejšieho albumu ale stále zaujímavé a kazety perfektné, znovu musím opakovať, že klobúk dolu pred odhodlaním počúvať všetko z rôznych zdrojov, žánrov a kvalít, ja toto neviem, mne pokiaľ nehrá moja muzika tak len naozaj zriedka kedy ostanú uši otvorené. Baví ma tento seriál a dúfam teda, že o tri týždne zasa, len by to nemuselo tak rýchlo utiecť, to už skôr by sa mi páčilo keby vychádza tento magazín častejšie.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

vzhľadom k tomu že mi pracovne hrozí 4smenný 12hodinový cyklus, budem musieť potom prehodnotiť ako a kedy sa chcemu tomu počúvaniu venovať.
Hej čas letí rýchlo s tým asi nespravíme nič. Ale treba si to užívať, príde doba keď nás nebude trápiť čo nahrať na kazetu, ale už len to kedy to nahrať...zistíme že neostal už žiadny čas...
No a ja som vážnu hudbu nikdy nepočúval, ale poslednú dobu ma to celkom baví, inak medzi tými kazetami nebolo nič také čo by som nezvládal počúvať. Vlastne to bolo celkom podarené.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3639
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

u tejto vážnej hudby sa začne ukazovať zač je toho loket, či už kazeťák a jeho opotrebenie, prípadne nedokonalosti technické, rovnako aj kazeta. Pre vážnu hudbu (nie každý "podžáner") je veľmi vhodný CrO2 a v spojení s dolby je to vynikajúce. No treba povedať, že na toto je asi lepší digitál. Minimálne sa dá povedať, že je oveľa jednoduchšie dosiahnuť lepší výsledok. Celkom by ma zaujímalo čo si počúval a čo ta oslovilo ( neni som nejaký silný borec v klasike ). Ja som veľmi často zvykol nahrávať z rádia Devín v noci na SF pásik, zatiaľ čo som ja spal sa mi nahrávali často hudobné perly, ktoré som si z tohto záznamu potom cez deň vypočul a robil si výberovú kazetu.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

niekedy by sa fakt hodili ukážky z tých dobových kaziet, aspoň súkromne aby to nepobúrilo internet s autorskými právami :D
možno sa raz do toho pustím, nejaké popisy v booklete boli, možno neskôr nafotím
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3639
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

to je nepronositeľná skúsenosť vlastné nahrávky. Musíš to zdigitalizovať (skreslenie), poslať v nejakom formáte (možné skreslenie), ja si to môžem pustiť jedine na reprácikoch notbúku (to je len také monitorovanie, že niečo hrá), prípadne cez sluchátkač notbuku (to je také skreslenie, že to si rovno možem pustiť na telefóne z jutubu). Potom ešte nemám tvoj (alebo iného) aparát ani akustiku.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

to ja vždy len kvalitné slúchadlá, k pc, aj decku
zvuk z mobilu či malých repro ma vyslovene hnevá
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3639
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

tie chrastítka na mobiloch a notbukoch to ničí uši, je to dostatočné tak na pozeranie "náučných" videí na jutube a čul na tom počúvam český hokej lebo nemám ako inak
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ďalšie tri týždne sú za mnou, tak nahodím zase niekoľko fotiek z nočného počúvania.

1. Basf LH 90 modrá
ak som pred časom spomínal že budú od tety tri kusy modrej Basf LH 90, tak to je ten tretí, dostalo sa na neho rad až teraz
stále žiadne škrípanie, aj keď pri digitalizácii na deckoch sa u týchto modrých LH nejaké objavilo, tentokrát na mechanike nie
zvuk samozrejme v rámci možností starých dobových záznamov, presvetlenie ako u tých predošlých, podstatne lepšie než tie malé okná kde nič nie je vidieť :D
IMAG0326.JPG
IMAG0326.JPG (70.31 KiB) 1422 zobrazení
*
2. Comos H&H Sutdio Ferro Tape 60
Z novonahratých, zvukovo to celkom šlo, hladkých chod, výšky neboli prenikavé, ale celý zvuk bol tak akurát vhodný tejto mojej zostave :D
Aj keď malé okno, kazeta pôsobila svetlým dojmom a po stranách výrazne presvitala, ale z tých no name kaziet s mizerným vzhľadom by som ju hodnotil medzi tie lepšie.
IMAG0356.JPG
IMAG0356.JPG (80.57 KiB) 1422 zobrazení
IMAG0358.JPG
IMAG0358.JPG (39.69 KiB) 1422 zobrazení
IMAG0361.JPG
IMAG0361.JPG (54.54 KiB) 1422 zobrazení
*
3. Universum Chromdioxid Super 60, zrejme OEM starej chrome Agfy v základnom dizajne
Jednalo sa o použitú už nahratú kazetu v rámci jedného balíka z KE HB, kde bol predaj označený ako rozbalená, nepoužitá, no čo už. Presvetlenie mizerné, len s prídavnými LED bolo možné určiť stav do konca pásky, ale to je vždy u základného Philips dizajnu, hlavne ak je kazeta temne čierna.
kto by nevedel o čo sa jedná: https://ez647.sk/cc/universum_crs.html
Pôvodné nahrávky boli mix od Nemeckých, cez rôzne zahraničné známe aj menej známe skladby, takže celkom sa to dalo počúvať, prvých 1,5min nejaká silne prebudená nahrávka do 0db (podľa Akai) a potom nahrávky slabšie, len polovica displeja Akai, a pravý kanál veľmi slabý, takže nevyvážený balance pri nahrávaní, ale nekolísala, len debilne nahratá
páska mala na sebe biely povlak, bola nutná očista Akai, aj mechaniky po použití a pri prvotnom posluchu na Akai sa odlepila lepka zavádzačky na strane B, čo bolo nutné opraviť.
Tieto kazety sú naozaj veľmi veľké starenky.
IMAG0379.JPG
IMAG0379.JPG (60.72 KiB) 1422 zobrazení
IMAG0381.JPG
IMAG0381.JPG (90.75 KiB) 1422 zobrazení
IMAG0383.JPG
IMAG0383.JPG (101.44 KiB) 1422 zobrazení
*
4. Basf Ferro Extra I 100min rok 1999 Emtec verzia
V rámci druhého počúvania pôvodných kaziet, došlo na sestrinu Basfu čo som jej nahrával v roku 1999 na veži Sony (kto čítal príbehy obalov kaziet tak vie) a druhú stranu na mojom vtedy novom Technicse 575 o nejaké roky neskôr.
Presvetlenie je výborné, zvukovo tie nahrávky z veže trochu menej výšok, páska občas mierne kolísala, ako je zvlnená od jemného kolísania krivých Emtec cievok, ale v celku ešte ako tak, nahrávky z Technics boli niektoré výškovo stále veľmi svieže, podľa zdroja či to bolo z CD, vinylu alebo druhej kazety. Celkovo pás veľmi dobrý, mechanicky horšia.
IMAG0391.JPG
IMAG0391.JPG (95.04 KiB) 1422 zobrazení
IMAG0393.JPG
IMAG0393.JPG (80.79 KiB) 1422 zobrazení
IMAG0394.JPG
IMAG0394.JPG (93.09 KiB) 1422 zobrazení
*
5. Grundig Ferric 60 rok 2002 a novšia, Made in China (PRC)
Ešte len včera narýchlo nahrávaná kazeta, zvukovo síce svieža, ale na mechanike v detailoch vždy počujem každé zakolísanie a poruchu a táto kazeta aj keď pri nahrávke počúvaná cez Kossy porty zakryla niektoré nedokonalosti a zdalo sa že Sony deck ju zvládol omnoho lepšie ako iné decky, podľa včerajšieho popisu testov, tak na slúchadlách Technics na mojej mechanike bolo cítiť, hlavne v prvej štvrtine kazety viacmenej občasné drobné poruchy na výškach aj nestabilitu kanálov s veľmi jemným občasným zakolísaním stopy, a že basy občas jemne prestrelili, ale inak všetko s mierou a kazeta, páska sa naozaj veľmi snažili a je to zvukovo z tých lepších Čínskych produktov aj keď hanba značke Grundig.
Presvetlenie, celé telo kazety sa vďaka čírosti presvetlí aj ponad tmavú fóliu, takže to vyzeralo aspoň trochu pekne.

Tak celkovo je toto aj večerné počúvanie pomerne náročné v týchto teplotách, ja na západnej strane, mám niekedy cez 30C aj po polnoci, ale teraz ešte to tak zlé nebolo, ale do konca leta je ďaleko, čo je tu pre moju techniku a celkové pohodlie strašné utrpenie, ale ešte niekoľko tých počúvaní mi vyjde.
Prílohy
IMAG0428.JPG
IMAG0428.JPG (94.65 KiB) 1422 zobrazení
IMAG0430.JPG
IMAG0430.JPG (75.66 KiB) 1422 zobrazení
IMAG0431.JPG
IMAG0431.JPG (97.31 KiB) 1422 zobrazení
IMAG0435.JPG
IMAG0435.JPG (78.34 KiB) 1422 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"