EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

moja obľúbená rubrika, veľmi dobre vyzerajú Basf a Cosmos ale vyhráva asi Grundig. Obdivujem, že dokážeš takto počúvať ja by som dal tak maximálne jednu stranu. To je inak vtipné, že máš niekoľko slušných rekordérov ale ako prehrávač ti slúži táto mechanika. Zaujímavé, ja som si zasa vždy kazety nahrával do auta alebo walkmana alebo mikrosystému. Určite to má svoje kúzlo, keď to je takto nasvietené a je vidieť celú mechaniku a kazetu a k tomu na sluchátka
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak použité kazety si vždy prejdem na Akai, prípadne inom stroji, aby som vedel čo je na nich, aká kvalita, stav, koľko prázdneho miesta, až takto pripravené kazety idú do mechaniky
no a vlastné nahrávky, a ďalšie kazety podľa chuti počúvam rôzne na rôznych strojoch, mechanika je fakt len rituál na konkrétne večery, ale baví ma to asi najviac :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

ako popri tom všetkom stihneš počúvať ešte aj na "dospelom HIFI" ? To ja teda vypočujem tak 1h hudby mesačne
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

u mňa kazety čakajú aj roky kým sa dostanú k rituálnej mechanike :D
prednostne počúvam pri pc kazety, ak niečo hrajem, tak sa pri niektorých hrách dá počúvať kazeta takmer nepretržite

ale hej, nič iné moc doma nerobím, nie som ten typ čo potrebuje chodiť po návštevách a stretnutiach či baroch a pod, vôbec, keby netrebalo prachy ani do práce by som nešiel :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

niekedy keď bude náhodou čas a chuť by si mohol odfotiť TDK AD-S Splendor, je už nahratá?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

nie vôbec, ta je ešte hodne ďaleko v nahrávaní :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Po ďalších troch týždňoch som tu mal pomerne menej zaujímavé kazety na prehratie v mojej mechanike, ale postupne to chcem prejsť všetko, len metóda postupu mi občas vyberá nie zaujímavé kazety, keďže na toto hobby sa z optického hľadiska najviac hodia celopriehľadné kazety, alebo niektoré veľkooknové či atypické, zo zvukového hľadiska, čím kvalitnejšia nahrávka tým väčšiu radosť tu z toho mám aj na kazete s malým oknom, ale také novodobé Maxell XLIIS a pod ma tu celkom štvali :D
Ale dneska nič z Maxellov, poradie je nasledovné:

1. Basf Ferro Super LH I 90 rok 1981
Jedná sa o použitú kazetu, ktorú som donahrával, 5min strany A a celú stranu B, prezentoval som ju v testoch. Kazeta je teda od Romana, bola potrhaná a pokrčená. Musím povedať že ako som bol spokojný so zvukom nahrávky na už odbalenú kazetu, tak veľmi dobre sa javili aj moje nahrávky na prázdnu stranu, aj keď výkon a dynamika mierne predčila výškovú odozvu. Pokrčené a lepené úseky prešli mechanikou bezproblémov. Presvetlenie a sledovanie kazety v noci je už možno trochu otrepané po niekoľkých posledných počúvaniach, nejako sa tento univerzálny dizajnov Basfov poseldnú dobu dobre drží v mojich rituáloch :D
(aj keď bol sviatok a nepracovalo sa, dal som si tú námahu aby som mal plný počet kaziet za celý týždeň)
IMAG0853.JPG
IMAG0853.JPG (67.91 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0855.JPG
IMAG0855.JPG (81.61 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0856.JPG
IMAG0856.JPG (82.53 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0857.JPG
IMAG0857.JPG (85.15 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0858.JPG
IMAG0858.JPG (100.88 KiB) 1339 zobrazení
*
2. originálka CC Catch Big fun, Poľské vydanie, ale nie fekové
Patrí do kategórie druhého počúvania starých kaziet, ktoré v minulosti už raz mechanikou prešli, ak som v úvodoch nepopisoval dôvody prečo prechádzam už raz počúvané na mechanike pred rokmi, tak to potom môžem dopísať.
Jedná sa o jednu z niekoľko origošiek kaziet od tety, presne tej od ktorej som mal trojicu modrých Basf LH. Táto origoška je dizajnom extrémne atypická, kradne síce Maxell vzhľad, ale má originálne pevné cievky, nádherný polep a celkom iste patrí síce Poľskému vydavateľovi, ale nie fejkovému, predsa aj tam to šlo oficiálnou cestou, aj keď tie fejkové prevažovali. Zvukovo, ona tá nahrávka nie je nič moc, kolmosť nahrávky je takmer mimo rozsah mojej univerzálnej hlavovej skrutky mechaniky, ale aj tak výškovo slabá, viac duní, no prehrať túto kazetu solídne na bežnom decku či akomkoľvek stroji je nemožné, pretože druhá strana je kolmosťou doslova v prdeli. Ktovie či naozaj použili pás Basf ako píše štítok, ale páska má kľudný chod, nenecháva bordel a zdá sa byť v dobrom stave. Detailné fotky kazety aj vnútra sú v origoškách na fóre, kde som dal všetky Poľské pravé aj fejkové do jedného vlákna.
Presvetlenie teda poslabšie, ale vysoký lesk fólie, a celkom ma prekvapilo úprimne že telo kazety má čokoládový odtieň, vždy som myslel že je čierna ... o.O
IMAG0872.JPG
IMAG0872.JPG (68.33 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0874.JPG
IMAG0874.JPG (77.39 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0875.JPG
IMAG0875.JPG (101.18 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0876.JPG
IMAG0876.JPG (108.61 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0878.JPG
IMAG0878.JPG (103.58 KiB) 1339 zobrazení
*

3. Toshiba LN 90 1973
Z čerstvých nahrávok v rámci lowendu, kazeta v teste nedávno, som si vypočul túto Toshibu, s dynamikou slušnou, výškami dobrými, nie šialenými, ale zvukovo príjemná kazeta. Tremolo aké bolo počas nahrávky samozrejme bolo aj tu, ale čo som možno nespomenul v testoch, tak druhá strana je bez tremola, kolísania. Celkovo chod kazety v poriadku, ale mierne krivé duté cievky, už na konci strán robia hrbolce na návine, čo pre kazetu nikdy nie je dobré znamenie.
Presvetlenie je potemnejšie, predsa malé okno a ešte čierne cievky sú šialená kombinácia, napriek tomu kazeta mala v mechanike premiéru a v celkom dobre obstála.
IMAG0894.JPG
IMAG0894.JPG (60.35 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0896.JPG
IMAG0896.JPG (70.31 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0899.JPG
IMAG0899.JPG (88.11 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0900.JPG
IMAG0900.JPG (92.1 KiB) 1339 zobrazení
*

4. Basf LH SM 90 rok 1976
Kategória použité kazety, táto je tiež od Romana ako darček, dostal som ju približne v tom období ako tú zelenú roztrhnutú ferro super. Kazeta je naozaj stará, s tým extra úzkym okienkom, takže rozhodne najhoršia voľba aká existuje pre presvetlenie v mojej mechanike. Kazeta mala v booklete polepené papiere s vytlačenými textami, asi zoznam skladieb? ak sa to tak dá nazvať. Na kazete boli nahraté prevažne vážne hudby a opery a to Nemecky, niektoré boli nudnejšie, niektoré menej, celkovo to nie je pre mňa, ale strávim to ešte v pohode. Kvalita poslabšia, podľa decku Akai do 0db, mono, zrejme z rádia, občas to zašuští a zachrastí ako keď sa rozladí rádio. Koniec prvej strany mal 2min voľné, tak som skúsil na Akai záznam, do +2db to páska zniesla, ale výškovo pri bias -12 stredné až slabšie, s poruchami, napriek tomu omnoho lepší zvuk ako ten dobový záznam.
Páska jej chod v poriadku, ale hlavy aj kladku a hriadeľ na Akai, aj na mechanike bolo nutné vyčistit, nie biely povlak, ale poctivý hnedý, a kupodivu stará Basf, ale ani náznak ich typického škrípania, no rozhodne viacmenej do zbierky, než na používanie. Aj tak Ďakujem za kazetu, ktorá obohatila zbierku a web.
IMAG0912.JPG
IMAG0912.JPG (60.21 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0914.JPG
IMAG0914.JPG (84.25 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0918.JPG
IMAG0918.JPG (115.26 KiB) 1339 zobrazení
*

5. Chyp-notic - Can´t Get Enough /1991/ Poľská fejková originálka
Kategória, druhé počúvanie už raz prehratých kaziet na mechanike, táto je tiež od mojej tety, myslím že tých fejkových origošiek bolo okolo 10ks alebo tak, takže sa znova postupne prehrajú v mojej mechanike. Fotky a popis kazety zase v tom istom vlákne Poľských origináliek.
Kazeta bez popisu, len ich univerzálne popisy, tmavá fólia, ale netypické biele cievky pre kazetu s tmavou fóliou, presvetlenie dobré, lebo ako u Grundig pred troma týždňami aj tu je dobre vedené svetlo priehľadným čírym plastom aj ponad tmavé fólie a pekne sa dá sledovať prechod pásky cez horskú dráhu.
Jedna vodiaca kladka sa už netočí ako je vidieť na fotkách, pohyb cievok kľudný pohyb pásky skoro tiež. Zvukovo mizerná, tie nahrávky fejkov stáli za veľké houby už keď boli tie pásky nové, výšky takmer žiadne, dynamika mizerná, na mojej dvojkazetovej aiwe s magnetom spravím lepšiu nahrávku.
Okrem toho som si celkom istý že sa nakupovali telá kaziet a pásky v Číne, ale nechápem ako dokázali vyrobiť tak mizernú pásku, síce nemá vôbec tak zlý zvuk ako niektoré Čínske shitné značky, ale už pod troch minútach je na kladke nádherný vzorový oter o hlavách nehovoriach a to tie pásky robili už pár rokov od kúpy, ale ako som zistil nie všetky to robia.
Okrem toho mi pekne vonku do hudby šľahali blesky, extra silný dážd do okien, že som mal potrebu zapnúť dolby, ktoré ale nie je vo výbave mechaniky, ani tej kazety :D celkovo to trochu kazilo dojem zo sledovania, ale niekomu by to možno tak vyhovovalo.
Inak hudba príjemná taký album mi nevadí na počúvanie vôbec.
Na poslednej fotke "dúhová" kladka v pohybe, viem že pred rokmi som musel čistiť hlavy na decku po každej skladbe, ako to po chvíli príde totálne o výšky a potom aj stredy :D
IMAG0932.JPG
IMAG0932.JPG (101.9 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0934.JPG
IMAG0934.JPG (74.5 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0935.JPG
IMAG0935.JPG (82.76 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0936.JPG
IMAG0936.JPG (87.15 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0937.JPG
IMAG0937.JPG (107.42 KiB) 1339 zobrazení
IMAG0943.JPG
IMAG0943.JPG (66.94 KiB) 1339 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

super vydanie, fakt by si sa mohol živiť písaním...vyhráva asi tá priesvitná originálka (čo tam je za hudba?) a potom fotka saturnových prstencov okolo kladky a nakoniec detail na BASF nápis v zelenom podklade. Obdivujem schopnosť takto počúvať všetko možné, ja zasa naopak neviem počúvať nič a už vôbec by som nevydržal tú nekvalitnú nahrávku z rádia
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

no ako som písal nahrávka na tej no name originálke je Chyp-notic - Can´t Get Enough /1991/

viewtopic.php?p=23110#p23110

až na tú operu na Basf LH a detský krik na Basf ferro super, šlo o celkom pohodové počúvania, len tie origošky s výrazne horšou kvalitou
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

aha ja som to nepochopil, ja som si myslel že to je nejaké "vydavateľstvo"
no veď, že si dokázal stráviť operu a detský krik tak to ano...ja zasa vážne premýšľam, že už na muziku kašlem a dám všetko preč - voláko som z toho vyrástol :)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

možno by si sa mal k hudbe vrátiť, až fanaticky :P

a ja premýšľam čo bolo lepšie tá opera, alebo ten detský krik :D
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Stano »

Nstar: mňa keď minulý rok chytili kazety znovu, tak ja som počúval iné perly :lol:
Kazety z 90tych rokov s dobovou disco hudbou. Popíjali sme s kamošom a rehotali sa nad tým, že ako sa dalo na toto tancovať :lol:
Ešte som aj vedel kto dané kazety nahrával a presne som si pamätal, že kazeťák toho chalana mal zbrusenú hlavu do jednej strany.
Asi pred štyrmi rokmi som sa vrátil na vidiek z BA a pedantne som sa starých vecí pozbavoval, to nie je dobrý nápad :D
Ten nahrávač zomrel pri autonehode, mal obrovskú zbierku kaziet Basf, bol to môj sused a kamarát.
Bolo obdobie keď som sa akože venoval hifi, teraz už dlho počúvam hudbu🤣
V zbierke mám len to čo skutočne počúvam, ale sú tam aj diskografia z môjho hifi obdobia, že toto audiofil vlastniť musí :lol:
Starší syn už chápe, že tatovi sa na to nesiaha a pýtal sa čo s tým bude. Predáš a kúpiš si auto :lol:
Sú to pekné spomienky.
Ja pozerávam živé koncerty, počúvam rad za radom všetko čo má baví a skutočne sa netreba brániť ani štýlom, ktoré podvedome odmietame.
Studnica dobrej hudby boli pre mňa filmy Guardians of the galaxi 1, 2. Stiahni si soundtrack, že či ťa tá hudba nechytí. Ja teraz zháňam originálne albumy jednotlivých interpretov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"