EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

môj poobedný pracovný týždeň uzatváram kazetou Basf FMI 90 2002 v kazete typu Emtec, kde je výborná páska, ale mizerná kazeta, nahrávka výškovo stále precízna a dynamická, ale občas som počul viac prekopírovania medzi skladbami.
Kazeta je z mojich dobových nahrávok na Technicsoch, viď obaly kaziet.
aby som sa vykecal, tak načnem niekoľko nekonečných hádacích tém, jedna bude prekopírovanie
to že sa to deje je vec známa, hlavne na páskach s vysokým výkonom a nižšou či strednou koercivitou, takže sa to týka hlavne superferro a Feco či chrome pásov
základných ferro sa to týka hlavne pri vysokej tenkosti pásky alebo prebudenom zázname, a metaliek sa to netýka takmer vôbec, aj keď možno sú výnimky
ale treba myslieť aj na jednu vec a to skladovanie, že dlhodobo uložený záznam na páske s ktorou sa hýbe fyzicky minimálne zvyšuje toto prekopírovanie a pri tomto nočnom posluchu som mal presne ten dojem, že pri prebudených skladbách to pôsobilo v medzerách až rušivo
pre mňa osobne je najlepší príklad taška kaziet čo bola na vyhodenie, tie kazety vo veľmi zlom stave o ktorých som tu jednu dobu veľa písal, tam sú na typoch ferro ozveny budúcich aj minulých závitov niekoľko násobne po sebe a cez seba, u typov II chromdioxidov je to takmer nepočuteľné, alebo veľmi jemné ako u ktorých, ale chromdioxid je veľmi citlivý na teplo, čím mu je teplejšie tým viac je schopný sa prekopírovať a doslova rozpustiť záznam do závitov, viac o tom písal WIlhelm na tapeheads.net, aj o tom že duplikácia chromdioxidu sa robila teplotne :)

druhá hádka by mohla byť kolmosť hláv či usadenie pásky na hlave a stav strojov, vrátim sa o deň dozadu keď som tu dával foto Maxell UDII-CD 120 1998, ktorú som na mechanike počúval, a mala extrémne ostrý zvuk, nahratá celá na decku Sony, čo je tiež tu uložené vo vlákne testov, prvá strana na mechanike pri počúvaní nastavená jedna kolmosť hlavy s ktorou som bol spokojný, od začiatku strany B až do konca strany je kolmosť posunutá o štvrť otáčky skrutky, alebo možno menej
myslím si že toto by sa nemalo stávať, ak je celá kazeta nahratá na jednom decku, potom sa nie je čo diviť že je veľká nekompatibilita medzi strojmi, dokonca sú problémy s jednotlivými kazetami
môžte kľudne dávať za vinu kladke, páskovej dráhe a pod. Hej občas to chce tú kladku vyčistiť, a niekedy aj vymeniť, ale napríklad do hláv decku, skrutky nebolo zasahované, je to výrobne nastavenie a problém s kladkou ja osobne považujem aktuálny vtedy ak je nahrávka s kolísaním stopy, alebo sa počuteľne mení behom hrania jednej strany. Tu nie stopa drží len je páska inak usadená na hlave na strane A než na strane B. Kľudne to môže byť aj kvalita výlisku kazety a mnoho ďalších skutočností, ale človek pri podrobnom skúmaní nahrávok zistí rôzne nedostatky.
No a páni C120 a C150 sú výborné kazety na zisťovanie rôznych neduhov vašich strojov :)
Prílohy
IMAG0514.JPG
IMAG0514.JPG (95.41 KiB) 2139 zobrazení
IMAG0517.JPG
IMAG0517.JPG (63.36 KiB) 2139 zobrazení
IMAG0518.JPG
IMAG0518.JPG (79.16 KiB) 2139 zobrazení
IMAG0522.JPG
IMAG0522.JPG (96.29 KiB) 2139 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

ja neviem, mám takú teóriu, že Sony toto robilo vedome. Nastavovali si svoje kazeťáky tak aby nahrávky z nich na ničom inom nehrali, rovnako tak nahrávky z iného stroja? 646, 952, 493, 393 všetko vzájomne kompatibilné, včetne dolby
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: to som ale nenapísal práve, to som veľmi teoretizoval, lebo kompatibilita medzi deckmi je problém všeobecný
ale napríklad na Akai mi nahrávky Sony hrajú výborne, aj na väčšine strojov
ale nahrávky z Akai mi na Sony zase až tak dobre hrať nechcú, len veľmi výnimočne :D
no ja sa už musím fakt dokopať k nákupu a montáži tej druhej kladky v Akai, kým boli obe a keď páska nekolísala, tak to hralo pekne, moje staršie nahrávky kaziet Sony UX z Akai sú na decku Sony vzorovou kvalitou, ktorú som už potom nikdy nevedel dosiahnuť
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

môže byť, to by človek musel všetky kazeťáky poskúšať a zapisovať si
možno malo Sony nejakú nedobrú kontrolu alebo skrátka to občas flákali, neviem. Kvalita strojov je výborná, servisovateľnosť príkladná tam to niekto premyslel ale nejako tie nastavenia flákali alebo fakt to bol zámer?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

neviem je to môj jediný Sony a som spokojný, až na to že keď na kladke Akai je nános bordelu, očistím to, ale na kladke Sony sa to začne lesknúť a vôbec to nechce ísť ľahko dole, neviem či preventívne od pána Mihoka neobjednám potom aj kladku pre Sony :D
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa daniel00421 »

EZ647 napísal: Sobota, 6. Marca 2021, 13:33 neviem je to môj jediný Sony a som spokojný, až na to že keď na kladke Akai je nános bordelu, očistím to, ale na kladke Sony sa to začne lesknúť a vôbec to nechce ísť ľahko dole, neviem či preventívne od pána Mihoka neobjednám potom aj kladku pre Sony :D
Kladku fizicky vytiahnuť z deck-u aj mimo osky a supportu,vo vlažnej vode navlhčiť,klasikou zubnou kefkou a fluoridovou zubnou pastou čistiť-kartáčovať postupne po obvode až prestane púšťať hnedý závoj,dôkladne teplou vodou opláchnuť,dôkladne vyschnutie,jemne silikon spray prestreknúť,dôkladne vyutierať po ca 5-10 min pôsobenia a ide sa opäť na poskladanie a hrá sa.Ak by kladka vykazovala aj po tomto tvrdosť a nepoddajnosť tak žial-výmena!!!Naopak mäkké,poddajné treba meniť hneď,bo sa páska bude na ne lepiť,žééé...želé.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

toto je paráda Daniel, sa mi rozsvietilo :idea:
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Nstar napísal: Sobota, 6. Marca 2021, 21:27 toto je paráda Daniel, sa mi rozsvietilo :idea:
Tak sa to kedysi bežne robilo aj v servisoch ešte starorežimových,napr ak si pamätáte Kovospracujúci podnik,pod ktorého patrili aj servisy elektro.Ak je samo gumka napraskalá,tiež si už nič nepomôžete páni.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak neviem či v tomto písaní pokračovať zakaždým keď použijem nový kus kazety na tejto mechanike, alebo aspoň kvôli obrázkom?
ale Ďalší poobedný pracovný týždeň je tu a večery patria mechanike, a skrátené rána tomu ostatnému, kým sa uvedomím ráno čo sa deje a všetko spravím, je nutné sa chystať pomaly do práce.

Tento týždeň bude prevažne v znamení Čínskych "high end" kaziet :D
Začal som Sipote ZX 90, ktorú som nahrával nedávno. Samozrejme na ledkách je presvetlená excelentne, ale na sledovanie ten dizajn a cievky sú dosť nudné, ale poskakovanie odvíjacej cievky bolo značné, aj do strán ju vždy každú otáčku obúcha niekoľko krát o steny kazety, ako keď hodíte loptičku :D
Zvukovo by to celkom šlo, výšky a basy sú prijateľné, len ľavý kanál je mierne neistý s tou stabilitou, ale len veľmi jemne, myslím že mnoho neduhov kaziet sa na tejto hračke schová vo zvuku, ale zvýraznia sa iné.
Zaujímavý je aj šum medzi skladbami, ak prázdna páska mala šumové efekty so silným narastajúcim šumom, ktorý po chvíľke zmizol a potom sa to opakovalo, tak akoby jemne tento efekt ostal aj po nahratí, a to počuť v medzere medzi skladbami, bude to mať asi aj súvis s tou stabilitou pásky pod hlavami a jej správnym vedením. Proste nie je nad kvalitné Čínske kazety :D
Prílohy
IMAG0966.JPG
IMAG0966.JPG (98.59 KiB) 2012 zobrazení
IMAG0968.JPG
IMAG0968.JPG (70.59 KiB) 2012 zobrazení
IMAG0969.JPG
IMAG0969.JPG (85.44 KiB) 2012 zobrazení
IMAG0971.JPG
IMAG0971.JPG (76.42 KiB) 2012 zobrazení
IMAG0972.JPG
IMAG0972.JPG (74.31 KiB) 2012 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

v tomto pokračuj je to pekný seriál, tie fotky aj krátke počteníčko
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak jop, asi sobotu alebo zajtra doplním, nejak sa mi to tu kopí, a každý deň niečo málo poskenujem na web, pre update keď sa kvôli práci nedá všetko spraviť naraz
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

mne sa páči aj táto Sipote, na fotkách je super, ako nedal by som za ňu moc ale prijal by som jednu do auta
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"