EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hláv mám ešte niekoľko z tých mechaník, nikdy nevideli pásku. Ale už proste táto je súčasť mechaniky, i keď bude najhoršie tak to spravím
myslím že mám aj jeden kus kde je odtrhnutý ten plochý kábel , čo bude zaujímavé

ale mám otázku pre skúsených, v oblasti štrbiny hlavy je taká farebná výplň, má to nejaký technologický význam? napríklad tie v mechanike majú modrú výplň, aj väčšina hláv čo poznám, tie trojhlavy v deckoch majú čiernu výplň, Technics 575 má zelenú výplň
odlišoval takto výrobca rôzne modely hláv? aj keď vyzerajú rovnako, tak napríklad iná impedancia vynutia, a pod?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Deviata časť - prerábka napájacieho rozvodu:

Celé roky som mechaniku aktívne používal, po poobedných smenách za tie roky sa to počúva najlepšie. A dlho som už nič na nej nemenil.
Došlo až na rok 2018, leto, keď ma Roman prvý krat oslovil a stiahol na jedno nemenované fórum, kde sme asi mesiac či dva písali len o kazetách ako blázni a potom nás odtiaľ vyštvali ľudia ktorí si cenia svojho dôchodcovského kľudu...
A práve v tej dobe, v lete počas pracovnej dovolenky, som sa rozhodol prekopať napájanie v mechanike, aj keď to fungovalo, tak asi nie je normálne mať plusovú kostru. A vzhľadom k množstvu káblov a prepojenia s kostrou mechaniky som vedel že to bude na viac dní.
Najprv bola úloha zistiť prečo je kostra plusová, keď som to pôvodne nespravil zámerne. Postupne som sa pustil do odstraňovania káblov a drôtov a postupne sledoval kedy to s tou kostrou plus prestane. Neprestalo, ale zistil som príčinu.
Ako som na začiatku spomínal že som to pájkoval ako prišlo, tak že som namiesto plusových vodičov spínačmi rozpájal mínus od komponentov, to bola hlavná príčina.
Konkrétne magnet - solenoid. Na pôvodnej doske od výroby s komponentami mechaniky, bol solenoid uzemnený jedným koncom o mechaniku. Ja som rozpájal ale mínus prívod a plus ostal trvalo pripojený k solenoidu. Odpor vinutia solenoidu je okolo 80ohm, takže sa zrazu objavilo plusko na kostre ako nič. Cievka bola dosť hrubá aby zniesla prúd pripojených komponentov na kostru, ale prúd nebol tak veľký nikdy, aby ju zopla.
To by vysvetľovalo prečo pri skrate nezhorela poistka zdroja, ale všetko jemne pohaslo a cvakol magnet :)
Dobre teda, v poriadku, odstránil som všetky vodiče čo mali niečo spoločné so spínačmi magnetov, a motora, všetky napájacie vetvy každého jedného plošáka čo som za tie roky pridal, a ešte som musel odpájkovať aj prídvané LEDky, ktoré som nohou upevňoval pájkovaním na plech mechaniky. A hlavne to najdôležitejšie, obrovské hrudy pripojených káblov a na jednom napájacom konektore mechaniky, som mohol konečne odstrániť.
Ešte vymyslieť návrh ako to teda bude spravené po novom. Spravil som teda malú dosku, ktorá bola rozdelená cestami na dve polovice, pre plus a zem, s plôškami pre pripojenie viacerých vodičov. Na jednej strane väčšie plochy pre pripojenie centrálneho kondenzátora.
IMAG0600.JPG
IMAG0600.JPG (115.26 KiB) 3645 zobrazení
IMAG0601.JPG
IMAG0601.JPG (110.01 KiB) 3645 zobrazení
Hotovú dosku som pocínoval a hrubými vodičmi som ju spojil s plechom mechaniky, a keďže som mal občas len tak tendenciu kupovať z chuti náhodne kondenzátory v Elektronikovi, hlavne tie väčšie, tak sa mi doma v zásobách povaľoval jeden elyt s hodnotou 10 000uF. Na tento účel by samozrejme postačilo aj 1000uF, ale pre tú srandu...
Na ľavú stranu dosky kde sú tie širšie plochy som dal kondík, a z toho miesta pinov som pripojil aj dva hrubšie vodiče, na napájací konektor, ten konektor konečne vyzerá ako tak slušne, a žiadne veľké zväzky káblov sa k nemu nezbiehajú.
Nakreslil som si niečo ako blokovú schému týchto základných komponentov, spínačov motora a magnetov a ich pripojenie k napájaniu, pre obe mechaniky. A postupne som takto pripájal vodič po vodiči a značil v schéme čo už je hotové. Keď som to vyskúšal, funkčnosť ovládania celého mechanizmu, všetko fungovalo, žiadna plusová vetva na mechanike, pekne uzemnené, tak ako má byť.
Potom ostávalo pripojiť k rozvodnej doske zvyšok kábeláže, napájania všetkých ostatných dosák, a lediek. Prídavné LEDky, som musel otočiť a napájkovať o plech mechaniky tou správnou nohou. Ale fungovalo to, len som si nebol istý že je uhol svietenia na kazetu ten správny tak ako bol predtým, ale dajme tomu, toto sa doladilo.
Po skompletovaní som teda vyskúšal funkčnosť ostatných vecí, a zmenu vo zvuku. Prišlo mi že ak tam boli ešte predtým nejaké zvyšky rušenia z motora, tak to všetko zmizlo preč a po spustení motora ostalo úplne ticho.
A kto si spomína ako som kedysi chcel uzemniť kovové puzdro hlavy, ale nedalo sa kvôli plusovej kostre, tak som dal medzi telo hlavy a plusovú kostru dva zvitkové kondíky, ktoré výrazne potlačili rušenie - tak tie kondíky som odstránil a hlavu konečne riadne uzemnil o mechaniku a funguje to tak ako má byť.

To je všetko okolo mojej mechaniky, už budem maximálne pridávať len nočné obrázky kaziet.
Ďalšie vylepšenia s novými funkciami, to len ak by som sa šialene nudil, alebo niečo veľmi chcel urobiť a to sa už dlho nestalo :D
Jediná najbližšia vec by teoreticky mohla byť výmena spojenia hlavy a dosky predzosíka, otázne je kedy, asi až kým sa súčasné nerozpadne na prach...

na obrázku kazeta JVC UFI 60 rok 1990 od ICM Switzerland
Prílohy
IMAG0894.JPG
IMAG0894.JPG (94.23 KiB) 3645 zobrazení
IMAG0897.JPG
IMAG0897.JPG (76.31 KiB) 3645 zobrazení
IMAG0899.JPG
IMAG0899.JPG (65.43 KiB) 3645 zobrazení
IMAG0903.JPG
IMAG0903.JPG (101.14 KiB) 3645 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

Perfektné, škoda, že už záverečný diel ale dakujem že si sa podelil a venoval usilie a čas popisať. Teším sa aj na fotky, takže ak sa ti chce pridávaj postupne.
Mna by zaujímalo aj ako máš spravené výstupy...
Perfektné
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ako som už spomínal v textoch, je tam klasický konektor na 3,5mm jack. Do neho pripájam ten robený EQ a na ňom je tiež výstup 3,5mm jack. Proste štandard na slúchadlá, iné sa ani nehodí :P
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

JVC AFII 90 1990 Saehan Korea
nahrávaná pred niekoľkými dňami, nebyť prehnane ukričaných stredov na tej páske, hrala by dokonalo

na ďalších obrázkoch origoška, tam boli výšky stredné až skromné, inak by to šlo,

posledná fotka je detail spojenia plochého kábla hlavy a konektora, ktorý som použil z inej dosky Panasonic, ale rozteč pinov sedela, len je širší,
5 kontaktov kde je ľavý, pravý, zem, mazacia hlava, kovový obal hlavy
Prílohy
IMAG0596.JPG
IMAG0596.JPG (96.41 KiB) 3609 zobrazení
IMAG0601.JPG
IMAG0601.JPG (76.24 KiB) 3609 zobrazení
IMAG0606.JPG
IMAG0606.JPG (89.83 KiB) 3609 zobrazení
IMAG0619.JPG
IMAG0619.JPG (99.53 KiB) 3609 zobrazení
IMAG0624.JPG
IMAG0624.JPG (103.49 KiB) 3609 zobrazení
IMAG0636.JPG
IMAG0636.JPG (63.3 KiB) 3609 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

Super, ta fotka, kontakt hlavy s paskou a vankusik je perfektna
Ktovie co si mysli hlava ked prehrava kely femily
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

hlava sa rezonanciou skôr opotrebuje a zo signálu vysychajú kondenzátory, vznikajú studené spoje a praskajú polovodiče
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

včera vyšlo na Basf-Emtec ReCord II 60 1998. Cievky sú takmer ešte dobré, kotúč s páskou je tak malý, akoby použili C90 tenkú pásku. Zvuk stále výborný po tých rokoch od nahratia.
Druhú fotku s páskou robím vždy kvôli odtieni pásky samotnej.
Prílohy
IMAG0644.JPG
IMAG0644.JPG (100.03 KiB) 3574 zobrazení
IMAG0646.JPG
IMAG0646.JPG (63.17 KiB) 3574 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

na mechanike premiéra kazety C150
ale bol som prekvapený, žiadne kolísanie, presné vedenie pásky od začiatku do konca
zvuk nadmieru dobrý, na to že je slabší výkon to nehralo horšie než iné normal kazety
trochu ťažšie je pri tom obsedieť a nezaspať večer, predsa len 75min strana je celkom masaker :)

druhú stranu budem mať až dneska večer, a z toho mám obavy, lebo tú som nahral na Technics AZ7 a myslel som si že to bude v poriadku, ale počas nahrávania asi od polovice pásky sa začalo objavovať tremolo, ktoré silnelo do konca pásky
viem o tom že môj AZ7 už v minulosti naznačil že nie je v poriadku, ale robil som len testy a nahrával minimálne, myslel som si že to zvládne, ale asi nutne bude potrebovať novú gumu a možno aj kladku a ktovie čo všetko ešte
pomaly sa to dostane na všetky stroje, postupné výmeny všetkých gúm....
Prílohy
IMAG0661.JPG
IMAG0661.JPG (76.77 KiB) 3548 zobrazení
IMAG0663.JPG
IMAG0663.JPG (55.98 KiB) 3548 zobrazení
IMAG0672.JPG
IMAG0672.JPG (46.92 KiB) 3548 zobrazení
IMAG0674.JPG
IMAG0674.JPG (73.39 KiB) 3548 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

slušný výkon, ked prehralo takúto kazetu, na tom si môžeš postaviť reklamu
Trochu mi uniká úžitok z takto dlhých minutáží, samozrejme sa mi páčia ale premýšľam na čo to bolo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

v podstate sa ti tam zmestia, takmer dve plné CD :)

ale vzhľadom k tomu že sa to vyskytlo asi až od 90tych rokov, tak možno Japonci chceli ukázať technickú zdatnosť a viac zatraktívniť audio kazetu pred jej definitívnym koncom
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Agfa F-DX I 90 1988
v tejto mechanike premiéra tohto modelu, aj tohto vylepšeného Agfáckeho dizajnu kazety
inak kazetu každý pozná, štandardná hrdzavá ferro páska, osvedčená rokmi

na mechanike všetky kazety s malým oknom sú ledva viditeľné, stav pásky s pôvodnými LED, ale s tými prídavnými sa zvýrazňujú okraje okien, nech je okno takmer akéhokoľvek tvaru, plus odlesk štítku prezrádza o akú kazetu sa jedná
samozrejme podsvietenie najlepšie funguje na celopriehľadných kazetách, ale veľmi dobre aj na veľkých oknách ak sú dobre tvarované, napríklad klasické Sony s veľkým okom sú veľmi vhodné, rovnako tak kazety ako Basf CMII, Denon veľké dvojokno a pod.
Prílohy
IMAG0765.JPG
IMAG0765.JPG (66.73 KiB) 3512 zobrazení
IMAG0769.JPG
IMAG0769.JPG (139.6 KiB) 3512 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"